Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Epic Games Store exclusivity meselesi

Sam

Öne çıkan mesajlar

ah sam ah. uplay subreddit'inde 1.5k subs var. ubi batıyo mu? ?

etki tepki doğuruyor. there is no such thing as bad publicity diye boşuna söylememişler. üstüne mağdura da yattılar. ismini duymayan kalmadı kıytırık indie'nin. pr'in örneği işte. ha yaptıkları hata şu anti epikçileri geymırs diye yaftalayacağına vokal minorite diye sokuşturucaklardı. kuduruyorlar bunu diyince dsdf

epic bildiğinden full blown gidiyor. durumlar iyi olmasa, r yaparlardı şimdiye kaç kere.

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, goldbären dedi ki:

yani ks toplayıp son dönemeçte epice geçmek kike'lık hakikaten. "gafanı geserim"ler falna uç örnek ama elbet memnuniyetsiz olan backer da vardır.

ks oyunu değil olm bu. önce oyun SAN-ATTIR diyip develepora köpek muamelesi çekmek komik ama.

@Sam o ss fake işte. rahatsızın biri yapmış. bu sayede adamlar mağdur oldu. tanınacak bi kitle varsa o da extremist gabencılar ?

gamergate'e çok uzağım ben. o zaman da çok boş beleş geliyordu şimdi de. open market'te bu işler self fulfilling kendi haline bırakınca zaten işşiz kalıyor anita.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

https://www.dsogaming.com/news/epic-games-wanted-darq-as-an-exclusive-developer-refused-the-offer-in-order-to-keep-his-word/

Ozet: Darq isimli bir oyunun indie developeri (tek kisilik studyo, 3.5 sene surmus) oyunu Steam de cikaracagini duyumus. release e cok az bir sure kala Epic bununla temasa gecip bizde exclusive ol demis. Yillarca takipcilere soz verdim, exclusive yapamam ancak sadece steamle degil, gog la da calisiyorum, sizinle de non-exclusive bir sekilde satis yapayim demis, hayir demisler. ya exclusive olacak ya da burada satamazsin.

madem amacin tekel kirmak ve daha fair bir marketplace olusturmak, neden multiplatform cikmak isteyen kucuk developerlari kasitli baltaliyorsun?

rekabet sizin de isinize gelmiyorsa gercekte istediginiz rekabet degildir. yeni tekel olmaktir.

Namessar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

steamin tekelinden ve piyasadan kestigi haractan hic hoslanmadim bugune kadar. marketin de hep fair olmadigini savundum. ama yigidi oldurecek, hakkini da vereceksin. Steam alternatif marketleri bir kasik suda bogmaya da kalkmadi. ne anti-gog kampanya yaptilar, ne indie developerlara baska yerde satis yaparsan bizde yapamazsin dediler ne de indie developerin disaridan getirdigi cdkey lere ses cikardilar. 

ben rasyonel bir oyuncuyum, zamaninda simdi batik olan impulse store dan da oyun aldim, gog dan da tonla oyunum var, ubisoft-EA gibi sarlatanlarin kendi game clientlarinda da oyunlarim var, steam de 4yildir oyun almiyorum ama hala 466 tane alinmis oyunum var, ve cogu indirimli donem oyunu falan da degil. 3rd party cdkey satin aldigim da cok oldu. oyuna oyun, itema oyun tradeleri ile hesapli aldigim seyler de oldu. 

Bazen neresi ucuzsa oraya giderim. Bazen neresinin hizmeti kaliteli ise ona itimas gecerim. Bazen, nadiren de olsa, cyberpunk i steamden ucuza almak yerine GoG dan almak gibi, duygusal davrandigim da olur. ama overall da rasyonel bir oyuncuyum. Sirf konsollarin bu exclusive geyikleri yuzunden konsol oyunculugundan yillardir uzak duruyorum. evde hala ps3 ve ilk nesil wii var konsol olarak, oyle diyeyim.

Epic in rekabeti onlemeye calisan davranislari rekabeti saglamak icin yapiyor oldugu iddiasi benim mantigima hic yatmiyor. o yuzden her hafta 5 bedava oyun bile verseler gelecekte uzun vadede bana kesin zarar verecegi yuzde yuz bir zihniyete yanasmayi anlayamiyorum.

exclusive yapabildigine yapsin, yapamadigini da satsin. satmiyorsa artniyet var. sonra oyle dergilere cikip "cyberpunk in bizde de satilmasi ne kadar guzel bir sey" diye demec vermesinler. cdprojekt in karindan pay istiyorsun, cdprojekt gog a kisitlamiyor oyunu (ki yapabilirlerdi), cdprojekt steam de ve epic de regional pricing e izin veriyor (ki gog da yapmiyorlar, izin vermeyebilirlerdi. blizzard hayatta vermiyor ornegin), ama cdprojekt in tuketici yanlisi bu secimlerinden kendine pay bicip, ardindan multistore satayim olur mu diyen indie developer a hayir diyorsun.

kucaginizda seytan besliyorsunuz. yeterince tekellesebilirlerse caniniza okuyacaklar. uyanin artik.

Sosyal ağlarda paylaş

haha sıkıyosa cp77'ye exclusive olmazsan gelme desin. anca indie developera öter borusu. darq'ıın geliştiricisi çok mert adammış ama saygı duydum bu devirde.

epic pişmanlıktır. tekel kırma niyetleri kesinlikle yok, kırıyormuş gibi yapıp daha kötüsü olacaklar. agresif şekilde para dağıtarak götürüyorlar bakalım işin sonu nereye varacak. çok duygusal yaklaşıyor bazı üyeler...

Sosyal ağlarda paylaş

+1 bone

darq dev'i linç yiyip, harasslanmaktan korktuğu için reddetti. "yıllarca takipçilerime söz verdim" oyunu redditte duyuralı 1 ay falan oldu. link. ondan önce bilen sayısı 1 elin parmaklarını geçmez. epic de orada görmüş, ne güzel 1-man, noname, baby's first indie yapan adama şans vermiş. eleman hayatının hatasını yapmış. outrage'den pozitif pr'dan yürüyeyim demiş de oyununu ne oynayan var, ne alan. anca boş laf işte steamcilerin, %75 indirim bekliyorlardır onlar dsdf

mülteci meselesi gibi sen bu. niye mültecileri kasıtlı baltalıyorsun eyy evropa alsana hepsini?! adamı kendi şartlarından store'a almayı kabul ediyorsun, aksine izin verirsen tüm ekosistemini riske sokarsın. steam gibi çöplüğe dönmesinin önünü alamazsın. içeridekilere de haksızlık olur. store'a giren oyun akışının düşük olması, yüksek visibility anlaşmalı devler için avantaj. epic tekeli kırıp, kendi tekel olsun bize ne? en azından çalıştığı üreticinin koşullarının daha iyi olduğu bi tekel. steam çalışanı mıyız? aynı regional pricing var, benzer indirimler var. hem beleş hem kaliteli ps plus/humble bundle tier oyunlar. epic sağolsun oyunlandık.

steam tekel değil, dini yapılanma gibi bişi.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Xenus dedi ki:

epic tekeli kırıp, kendi tekel olsun bize ne? en azından çalıştığı üreticinin koşullarının daha iyi olduğu bi tekel. steam çalışanı mıyız?

tekel olacaksa tekel kırmanın ne anlamı var? şu dediğin dea'nin bir karteli kırıp, öbürünü öne çıkardığı uyuşturucu filmleri senaryosu olmuş tam lol.

birinci öncelik oyuncu, ikinci öncelik dev. bunun aksine sistemleri desteklemenin sonu apple, nintendo oluyor. yapılmışı var çoktan ve tam facia herbiri.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...