Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Grip salgını ve ilaç konusu

logtrig

Öne çıkan mesajlar

Salı günü iş yerinde gıcık gibi bir şey boğazımı darlıyordu, hafif kuru kuru öksürtüyordu. Çarşamba günü de böyle geçti, hatta akşamında biraz kötü hissettim kendimi, halsizlik vardı. Perşembe günü öğlen revire indim ateş 37.2'ydi. Akşama kadar öksürük baya sıkıntı yarattı, üstüne deli gibi üşümeye başladım, ateşin çıktığını hissedip 5 gibi ofisten çıkıp eve gittim.

6-8 arası sık sık ateş ölçtüm, kademeli olarak 39'a kadar çıktı. Bu arada öksürmekten kaynaklanan inanılmaz bir baş ağrısı çekiyordum. Burun da biraz tıkalı fakat akıntı yoktu. Mide bulantısı da söz konusu değildi. Doktora gittim, influenza testi yapalım dedi ben de şüpheleniyordum zaten, yaptırdım pozitif çıktı. Belirtileri de bilerek böyle detaylı yazdım ki sizde varsa önlemini alın.

Neyse iki posta serum yedim kendime geldim, reçeteyi de aldım, bu sabah arkadaş saolsun eczaneye gidip alırım sabah dedi. 2 saat sonra geldi ilaç hiç bir yerde yokmuş. Aradık taradık, sonra öğrendik ki yıllardır bu ilaç (Enfluvir) bulunamıyormuş. (En azından baya zormuş)
Muadili Oseflu ve Tamiflu da da sıkıntı varmış. En son şansa bir yerde denk gelip aldık.

Eminim sadece bunlar değil, bir çok ilaçta bu sıkıntı yaşanıyordur. Alka-setzer de bulunamıyormuş mesela bir süredir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Geçmiş olsun, bu seneki salgın cidden fena şekilde süründürüyor. Ofiste sırayla millet yakalandı, 3-4 güne çok bir şekilde toparladılar. Açıkçası ilaç konusunda haklısın, Ekşi'de 2019 ilaç krizi diye bir başlık var. İşin kötü tarafı eskisi kadar yerli olarak alternatiflerini üreten şirketlerde yok.
Sosyal ağlarda paylaş

ilaç konusunda doktorun bulunamayan ilaç yazması garipmiş. ben doktora gittiğimde hep şuna bak bulman zor ama bulursan onu al, olmadı şunu al diye iki tane söylüyor falan. veya ben daha önce bunu kullanmıştım onu aliim mi diyorum, onu bulamazsın diyor falan. biliyor adamlar yani neyin bulunup bulunmayacağını

orc_lord said:

Geçmiş olsun, bu seneki salgın cidden fena şekilde süründürüyor. Ofiste sırayla millet yakalandı, 3-4 güne çok bir şekilde toparladılar.

şunun kadar klasik bir şey de yok ya. "abi bu seneki salgın çok kötü yapıyor" veya "bu sene çok fena salgın var herkes hasta"

kışın cam az açıyoruz ve tabi ki içeride ılık, havalanmayan ortamda mikropları başkalarından daha rahat alıyoruz. "bu seneki 10 gün yatırıyor" olayı da scientific'ten öte çevrenizdeki 3 kişiden gördüğünüz oluyor genelde =)
Sosyal ağlarda paylaş

Bende hala öksürük var, bezdirdi. Önce bi halsizlik oldu, sonra eklemlere vurdu. Nezleye alışkınım, eklemde ağrı bilirim de ben böyle eklem ağrısı görmedim, hani 2 3 saat halı saha maçı yaparsın da iflahın kesilir, yatarsın yatağa bi ağrır ama o yatağın verdiği rahatlıkla 10 saat uyursun, öyle 2 gün geçti. Sonra hafif burun akıntısı ve sonda kaldı öksürük. Ben gene iyi atlattım diyorum, antibiyotiksiz falan çözdüm. Actifed kullanırım yıllardır gene iyi geldi.
Sosyal ağlarda paylaş

Xenus said:

bende aynı ağrılarla ateşlendim, yattım. antibiyotik kullanmadım iyileştim derken ölümüne öksürüp duruyordum, devam etti. doktora gideyim bari dedim bronşit olmuşum sonra antibiyotik ile inhaler verdi.

ben de yekeyekeyi alintilayip bunu diyecektim sen birebir yasayip yazmissin

gecmis olsun

ben bir sene asi yaptirip hasta olduktan sonra bidaha yaptirmamistim fakat belki de nezleydi sadece, seneye tekrar yaptiracagim asi bu hastalik korkuttu :)
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

şunun kadar klasik bir şey de yok ya. "abi bu seneki salgın çok kötü yapıyor" veya "bu sene çok fena salgın var herkes hasta"

kışın cam az açıyoruz ve tabi ki içeride ılık, havalanmayan ortamda mikropları başkalarından daha rahat alıyoruz. "bu seneki 10 gün yatırıyor" olayı da scientific'ten öte çevrenizdeki 3 kişiden gördüğünüz oluyor genelde =)

10 iğne yedim serum ve normal antibiyotik kesmedi, 6. iğneden sonra ancak biraz düzelebildim. Daha önce ne benim ne eşimin ne de arkadaşlarımın bu kadar hasta olmadığımızı söyleyince doktor da ben 30 yıllık meslek hayatımda bu kadar kötü bi salgın görmedim dedi. Hatta iğneleri verirken bizi uyardı, 3-4 gün boyunca kendinize gelemezseniz şaşırmayın boşuna acil kapılarında sürünmeyin herkes aynı durumda diye.

Anlıyorum empirik kanıt istiyorsun ama biz ve watsapta geyik yaptığımız 2-3 arkadaş falan değil bu seneki durum, hastanelerde iğne sırası bulamıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

3 haftayı geçen öksürükte göğüs hastalıklarına gidin. Astım vb. bir şey olabilir.

Serumun içinde mucizevi bir ilaç yok, yeterince su içip C vitamini/multivitamin alırsanız aynı etkiyi yaratıyor zaten. Serum daha tehlikeli, hastaneden antibiyotiğe dayanıklı enfeksiyonu kaptın mı sıkıntı büyük.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

sabonis said:

10 iğne yedim serum ve normal antibiyotik kesmedi, 6. iğneden sonra ancak biraz düzelebildim. Daha önce ne benim ne eşimin ne de arkadaşlarımın bu kadar hasta olmadığımızı söyleyince doktor da ben 30 yıllık meslek hayatımda bu kadar kötü bi salgın görmedim dedi. Hatta iğneleri verirken bizi uyardı, 3-4 gün boyunca kendinize gelemezseniz şaşırmayın boşuna acil kapılarında sürünmeyin herkes aynı durumda diye.

Anlıyorum empirik kanıt istiyorsun ama biz ve watsapta geyik yaptığımız 2-3 arkadaş falan değil bu seneki durum, hastanelerde iğne sırası bulamıyorsun.

Hastanelerde hep sıra var, acil vs. hep kalabalık oluyor, çok anektodal bu söylediğin.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi serum dediğin gibi, mineralli suyun yandan yemişi gibi düşünmek lazım da.. direk kana karıştığı için hemen etki ediyor. cidden hissediyorsun yani o serum bittiğinde ayağa kalkabilir hale yaklaştığını. diğer türlü ağızdan al mide sindirsin emilim olsun bilmem ne uzun iş

ama kesinlikle böyle bilinçli sağlam mutasyon yedirilmiş ve piyasaya sürülmüş gibi bir grip var ortada
Sosyal ağlarda paylaş

Çocuk kreşden kapmış gelmiş bir hastalık, ateşi çıktı sabahına götürdük hemen ve çağımızın hastalığı olan Influenza pozitif çıktı, Enfluvir şuruba başladık hemen geçti neyse.

Bizede bulaştırdı birşeyler hayatımın en lanet kışını geçiriyorum yani 2 aydır felan kesintisiz hastayım kutu kutu aferin forte bitirdim, vitaminler, meyveler, bitki çayları banamısın demiyor.

Neyse gittim KBB'ye, bak dedim doktor; 1 ayı geçkin süredir hastayım boğazımda gıcık var sürekli öksürüyorum, koyu geniz akıntım felan var, o sırada ateşimde vardı 37,9.
Dedi Influenza testi yapalım,iyi dedim yapalım. Yaptı negatif çıktı anasını satayım. Lanet olası doktor bu sefer Aferin Kapsül verdi kafa yapanından, birde burun spreyi, alerji ilacı felan. Bu arada Influenza testini özel sağlık sigortası karşılamıyormuş aptal gibi 185tl bayıldım.

İlaçları aldım eve geldim geberiyorum ama. Eee aylarca aferinde içtim bi bok olmadı, lanet olsun dedim gittim eczaneden aldım bi kutu Enfluvir 5 güne geçirdi. Abi bu sezon hastaysanız hiç doktora felan gitmeyin eczaneden alın bi kutu Enfluvir kendinize gelin.

Bu sene Atabay, Paroldan kazandığı paradan daha fazlasını Enfluvirden kazanmıştır.
Sosyal ağlarda paylaş

stormeagle said:

Liebe said:

geçen sene enfluvir baya topladıydı beni iyi ilaç hakikaten.

her sene 45 kere grip oluyordum bu sene daha uğramadı çok şükür. artık hep burnumdan nefes almaya çalışıyorum ve her gün 30 damla umca içiyorum domuz gibiyim.

hangi umca bu? nereden bulunuo

bu abi ;

https://www.akakce.com/vitamin-mineral/en-ucuz-umca-solusyon-20-ml-damla-fiyati,3049057.html

hasta olmadan önce kullanmak daha etkili oluyormuş, hastalığı kapınca bi işe yaramıyor dedi arkadaş. bütün eczanaelerde var sanırım, hafta içleri içiyorum 4-5 gün 30ar damla suya katıp faydası var gibi geldi bana.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...