Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yaşam motivasyonunuz nedir?

bLackcha0s

Öne çıkan mesajlar

senko said:

reyou said:

asil cocuk yapmamak bencillik lan. tabi herkes yapmasin. bi elon musk, bi newton ne biliim bi pascal dogur(ta)maycaksaniz, peceteye devam. ha garantisi ne derseniz, zaman/kultur yatirimi yapip yetistirceksiniz iste. yoksa tek tabanca gogo.

Yapiyim da sakat olmayacagi 20 yasinda kanser olmayacagi ne malum
Sirf sunun riski icin bile yapmam

o kadar istatistik dersi fln almiyonuz mu olm siz. azcik risk analizi yapin lo. binde bilmem kac olan riske de giremiyosan, hergun otobuse binip sarampole ucma ihtimalinide gozden gecir. bisiklete biniyosanda altinda kalabilirsin. her halukarda otobus gg.
Sosyal ağlarda paylaş

olm kendini riske atmak ile alakasiz birisini riske atmak arasinda fark var. sormadan cocuga "al sana dandik genler! git dolan" demek guc bir karar. karsiyim demiyorum ama guc yani karar olarak.

alkollu iken neden araba surmuyoruz? "birini oldurmeyim simdi" diye.
yoksa ben olsem ne olacak, dunya ne kaybedecek. lol
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

olm kendini riske atmak ile alakasiz birisini riske atmak arasinda fark var. sormadan cocuga "al sana dandik genler! git dolan" demek guc bir karar. karsiyim demiyorum ama guc yani karar olarak.

abi aldigin riskin, bir de olasilik hesabina gore getirisi de var, yani venn semasi cizdirmeyin surda.

eger varsa bunun matematigi koy formulleri karsilastiralim da iste yok. hayatta hayvani derecede parametre var, hangi birini hesaplican?

yapacagin cocugun, lan ne guzel babam vardi benim, oldu gitti aq, ama iyi vakit gecirdik, epey de eglendik, ipnetor baya kitap/film okumus cok sey ogretti, bende ileride yetistirirsem bu yoldan giderim diyebilmesi icin yapacagin cogu sey belli ztn.

su andaki cogu insan (biz dahil) babalarindan yapilmamasi gerekenleri goruyo, sonra dunya cok rerererororo oyle olur tabi.

yapmak istersin istemezsin o senin bilecegin is de, sirf dunya kotu emenike benim cocugumu yerler :( :( diye yapmamak kendi tirsakligindir kimse kusura bakmasin.

exception'lari catch ediyorum bu arada, hepsi dahil degil tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

Soyun devam ettirilmek istenmesinin de bir amaci yok ki. Hadi hayvanlar sorgulayamiyor bunu da ben tabii ki sorgulayacagim. Cocuk yapmak/sistemi devam ettirmek - bunlarin rasyonelligini tartisiyoruz.

Dinsel acidan bakarsak olaya, bir onceki yazdigim sorunun cevabini merak ediyorum.

Evrimsel olarak bakarsak elbette benim cocuguma ihtiyaci yok, ama whats the point diye sorarim.
Sosyal ağlarda paylaş

olm ananız babanız yok mu sizin

"baba-ana, ben ölsem nolcak allahansen ? "

desenize bi o insanlara"

amacınız,kendinize faydanız olmasa,çevrenize ailenize hiç olmadı topluma,ihtiyacı olanlara yardım edip onların hayatlarını daha çekilir hale getirmeye çalışın,belki öyle bi tatmin duygusu yaşarsınız

30 yaşına gelmiş adamlar emo gibi takılmasın ama yahu,ben yaşasam nolcak diye,nihilizm bu değil
Sosyal ağlarda paylaş

reyou said:

dasaaa said:

abi aldigin riskin, bir de olasilik hesabina gore getirisi de var, yani venn semasi cizdirmeyin surda.

eger varsa bunun matematigi koy formulleri karsilastiralim da iste yok. hayatta hayvani derecede parametre var, hangi birini hesaplican?

yapacagin cocugun, lan ne guzel babam vardi benim, oldu gitti aq, ama iyi vakit gecirdik, epey de eglendik, ipnetor baya kitap/film okumus cok sey ogretti, bende ileride yetistirirsem bu yoldan giderim diyebilmesi icin yapacagin cogu sey belli ztn.

su andaki cogu insan (biz dahil) babalarindan yapilmamasi gerekenleri goruyo, sonra dunya cok rerererororo oyle olur tabi.

yapmak istersin istemezsin o senin bilecegin is de, sirf dunya kotu emenike benim cocugumu yerler :( :( diye yapmamak kendi tirsakligindir kimse kusura bakmasin.

exception'lari catch ediyorum bu arada, hepsi dahil degil tabi.

daha cok ben kotuyum sanirim baskan.
hala modern dunyaya ayak uydurmamis don kisot gibi geziniyorum iste. ekmek pesinde saat/para trade'i ile omur tuketip, gece gel yat uyu, sabah 07:00kalk is basi yap'in kralini yasiyoruz.

neyse, kisfmet.. siktiret. sen de haklisin
Sosyal ağlarda paylaş

yaptigin seyin (uremenin) mantigi, bir sonraki neslin mal gibi oldugu yerde kalmamasi ve merak duygusunun aktarilmasi.

yani aciklanamayan bir sebeple insandaki en guclu duygu merak duygusu.

sen bunu 60 yillik hayatinda ozumseyip bitiremedigin icin, ki bitmeyen bisey zaten, kendi bilgi birikimini + genlerini sonraki nesle aktarip bu bitmeyen merak olgusunu aktariyosun.

ben ne cocuk yapacam, gebersin herkes aq desen bile, lan tum insanlik oldukten sonra nolur acaba? diye meraklanip yine o sekilde oleceksin.

iste senin ureme amacin aslinda merakindan kaynaklaniyor, istesende istemesende gelecek de nolcak sorusunun cevabini bu sekilde bulmaya calisiyosun.
Sosyal ağlarda paylaş

Bunu su an daha cok senin bilincli halin soyluyor. Merak duygusunun en guclu oldugu konusunda hemfikirim, fakat insanlarin ilerde olacak merak ediyorum diye - kendi zaten goremeyecekleri bir sey icin - nesilleri devam ettirdigini sanmiyorum. Ha greater design bunun icin kurgulanmis olabilir, o ayri. Ama zaten merak olmuyor o, gelinmesi gereken bir nokta oluyor sen de rolunu oynuyorsun o carkta bilincli veya bilincsiz.

Cunku eger rasyonel dusunulebilseydi bugun Suriye kamplarindaki bilincli insanlar, Amerika'da sokakta yasayan homeless'lar cocuk yapmazdi muhtemelen. Umut her zaman vardir belki ama bilincli ve olasiliklari hesaplamis bir varlik olsaydi insan, muhtemelen soyun devam etmesinin gelecek nesiller icin saglikli olmayacagini dusunurdu.

O yuzden ben kendi dunyamizdan degil de daha genis bakalim diyorum, iclerinden 1 tane random Einstein cikacak ve nesiller level atlayacak diye exponential olarak nufusun artmasina ihtiyac var mi, o ayri bir konu.
Sosyal ağlarda paylaş

nerden biliyosun bilemeyecegini? ha sonsuzlugun karanliginda kaybolayim, kimse bana dokunmasin tercihine sahip olacagin gibi, belki 3500 yil sonra beni tekrar build ederder diyenler (ve merak edenler) aktarima devam ediyo iste, bunda ters bir mantik yok.

merak/farkinda olmak en temel ihtiyaclar zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

bu çocuk yapma olayında konuşmadığımız bi açı var

sonuçta tek başımıza yapmıyoruz çocuğu

kendisinden çocuk yapacak kadar aşık olduğumuz bir eş bulursak,onla ortaklaşa yapabileceğimiz maksimum paylaşım , çocuk di mi?

sonuçta ikimizin de parçası olacak o çocuk,tam anlamıyla aşkın meyvesi =)

o yüzden şuan çocuk istemem,ne gereği var fln diyen arkadaşları, bu fikirlerini değiştirecek, ayaklarını yerden kesecek , kalplerini hızlı attıracak ablalar'a havale ediyorum ben

senko kbakma sende dahilsin buna , hadi artık bi helga bi maria bi aksyon yap ya
Sosyal ağlarda paylaş

kendini tanımak, eksiğiyle, artısıyla kendini sevmek. sistemin dayattığı '' başarı '' konseptiyle değil, kendi idealleri çerçevesinde, kendi ürettiği iş ile tatmin olmaya çalışmak, başarıyı kendi konseptiyle tanımlamak. her yaptığı şeyde kendi kapasiten dahilinde en iyisi olmaya çalışmak, eksiğini geliştirmek, artını mükemmelletirmek.

okumak, öğrenmek, başkalarıyla bunları paylaşıp, yeni bakış açılarını görmek. sevmek, sevilmek, kendinden önce başkalarını mutlu etmeye çalışmak. mutluluğunu sevdiğin insanla paylaşmak.

sevdiceğinle bir elmanın iki yarısı değil, o tek başına bir '' elma '' olmayı başarmış insana, tutunabileceği dal olmak vs.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

reyou said:

asil cocuk yapmamak bencillik lan. tabi herkes yapmasin. bi elon musk, bi newton ne biliim bi pascal dogur(ta)maycaksaniz, peceteye devam. ha garantisi ne derseniz, zaman/kultur yatirimi yapip yetistirceksiniz iste. yoksa tek tabanca gogo.

Yapiyim da sakat olmayacagi 20 yasinda kanser olmayacagi ne malum
Sirf sunun riski icin bile yapmam

böle düşünüyosanız hiç yapmayın abi zaten, bu negatiflikle cocugun amına koyarsınız gremlin gibi bişey olur 3 senede
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...