Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Beşiktaş 2018-2019 Sezonu Genel Tartışma

Natanyal

Öne çıkan mesajlar

Aptal değil kafaları farklı çalışıyor Karadeniz hesabı. Trabzon'da şu adresi biliyor musun desen sokakta adam biliyorum devam eder. Belçika'da da bunun Fransızca/Dutch versiyonu işte shfhsdf. Ver kuzeyi Flemenklere, güneyi Fransızlara. Brüksel'i de şehir devleti yap AB'nin merkezi işte. Ben baya vakit geçirdim o topraklarda halkı değişik gerçekten, biraz farklı zekada olsalar en iyi bira ve çikolata denilince fikirbirliği Belçika olurdu, neyse konu dağılmasın. Ama ben yine de bizim play-off sistemini mihenk taşı biliyordum, onu da çakmışız bir yerden olabilecek en saçma uygulamasını bularak.
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:

ovunc ozdem'in soyledigine gore sikinti yasanan sadece tolgay degilmis. bundan kasti alacaklari icin TFF'ye basvuranlar mi soylemedi. birden fazla kisinin kadro disi birakilmasi istenilmis. senol sadece tolgay'i kadro disi birakmis.

bilgi olsun diye yazdim. her daim maasi odenmeyenden tarafim.

Abi direkt kesme işareti kullanmışsın, tolgayı mı yoksa tolgayı mı diye soramadık :(
Sosyal ağlarda paylaş

orta sıralar için playoff güzel olur bu arada.

bitime 5-6 hafta kala salıp ligin kaderini etkileyen takımları ortadan kaldırmış olur, ne olursa olsun her takımın bir hedefi olmasını sağlamak mantıklı.

liebe'nin dediği gibi beraberliğe puan verilmesi olayı Türk hocaların zihniyetinin değiştirilmesi açısından farklı bir yaklaşım.
en kötü 1 puan diye diye futbol zevkinin içine eden hocaları ortadan kaldırcak bir sistem gerek ülkeye, ama bunu yaparken başka takımları cezalandırmamak gerek. puan olayı olmaz haliyle ama cidden ülkedeki futbolu izlenebilir seviyeye çekmek için radikal hamleler gerekli
Sosyal ağlarda paylaş

Beraberliğe 1 puan baya adil bir düzen abi. Buna yıllardır isyan eden de olmamıştır global anlamda. Yenilmemek de en azından 1/3 oranında bir takdir gerektirir. Galibiyet-Mağlubiyet dışında başka bir ihtimal olmadığı için doğru örnek olmaz fakat basketbol gibi W-L sayısı veya 2-1 puan düzeni gidilse o fena olur işte ama bu düzen iyi. Zaten 30 küsür puanla ligde anca kalabiliyorsun, her maç beraberlik mottosuyla çıksan da seni kurtarmaz büyük ihtimal.

Bunun yanında ligin kadro kalitesi düşse de son yabancı kısıtlamasının kalkmasının ardından Anadolu takımlarının kimliği değişti, mücadeleler daha fazla, tamam topu yine rakibe veriyorlar karşı taraf büyük takımsa fakat otobüs çekme durumu çok yok. Malatya falan Bilbao deplasmanı gibi oldu. Otobüs çeken tek takım ligin zirvesinde şu an, neyse.
Sosyal ağlarda paylaş

cicibeybe said:

Kim belcikalilarin aptalligiyla dalga geciyormus la. Ilk defa duydum sunu. Kil adamlar tabi ama normal fransiz/dutch arasi olunca o kadar.

https://www.theguardian.com/world/2016/may/08/crude-but-rarely-nasty-the-jokes-europeans-tell-about-their-neighbours
said:
The Portuguese mock the supercilious Spanish, the Macedonians pity Greek men’s sexual prowess, and everyone has a go at the Belgians

valla cok politically correct ortamlarda, zenci, musluman, turk, fasli, afrikali sakasi yapilamayan ortamlarda bile belcikali sakasi yapiliyo burda da fransa'da da. almanya'nin batisinda da oyleymis, ama ona birinci elden sahit olmadim.
Sosyal ağlarda paylaş

Futbolcuların 2 ay maaş almayınca isyan etmesini finansal eğitimsizliklerine ve çomarlıklarına bağlıyorum.

Adam ben 2 milyon kazanıyorum diye ferrariye, lamboya basıyor parayı, ev alıyor, ailesine bir şeyler dağıtıyor. 2 ay maaş yatmadığında da lan bankamda 200-300 bin eurom kaldı, ben koskoca futbolcuyum geçim sıkıntısına mı düşeceğim diye isyan ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Şu 2 ay maaş alamıyorlar ve buna sabredemiyorlar konusuna hayranım gerçekten bir tek bizim ülkede var bu mesele. Hanginiz çalıştığınız yerden 2-3 ay boyunca maaş alamasanız isyan etmezsiniz acaba ? ama o melyon yerolar alıyor diyorsunuz ama ona göre de harcama yapıyor demek ki kimseyi ilgilendirmez arkadaş bu işler profesyonel. O yüzden hiç boş yapmayın maaşını almayan adam isyanı basar ne kadar alıp almadığı kimseyi de ilgilendirmez.
Sosyal ağlarda paylaş

Farkeder abi. Ben de bu konuda farkli dusunuyorum.

Absolute matters. Paranin kalmayacagini bildigin bir yer burasi. Kimin parasi kalmis. Bugun dunyada select islerden birini yapiyorsun populasyonun milyonda biri filansin. Farkindalik onemli biraz.

Futbolcu olmanin para kadar intangible getirisi de cok fazla. Normal islerle bir tutamam. Bugun sokakta insanlarin sana sundug sevgi saygi sirf bir topu tepebiliyorsun diye var. Ozel biri oldugun icin degil. Futbolcunun derdi ay sonunu getirmek degil, heleki 3 buyuklerde oynuyorsa. Haliyle sistem seni zaten olman gerekenden cooook fazla yukari tasiyorsa bunun bilincinde olmak lazim. Bu hakettigini yedir anlamdinda degil. Ama sana zaten muhtemelen degerinden fazla veren bir klube ilk firsatta tas atmamak demek. Bu duzenli hale gelir, parani hakikaten uzun bir sure alamazsin filan hadi anlarim. Ilk firsatta dava acmak bana yuzsuzluk gibi geliyor.

Modern futbolda futbolcunun hakki cok fazla korunuyor bunu hep soyluyorum. Gelecege yonelik maaslar, bonuslar, futbolcu dandik oynarsa bile tikir tikir yatan parasi.

Bugun sirkette sen parani alamazsan olay cikarirsin ama performansin dusunce de kapinin onune koyarlar oyle de gelecek 3-4 yillik maasini filan da nah alirsin:)

O yuzden futbol sektoru ile digerleri bir degil. Futbolcu asiri fazla korunuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ay sonu getirmesine gerek yok. Kaldı ki adam zaten bir gecede normal insanın bir senede harcadığı parayı harcayabiliyor yeri geldiğinde. Adam da "Ben bu kadar harcayabilecek sözleşmeye sahibim, niye aşağısına düşeyim" diyebilir. Ha, o kadar para saçmak şart mı dersen, değil, ama adamın kararı. O parayı hak edip etmemesini de konuşursun ama o da ayrı konu. Sen o parayı sözleşmeye yazdıysan ödemekle yükümlüsün. Ya da yatırıma girecektir o gelecek paraya güvenip mesela. Olur, olur.

Adama bir sözleşme yaptıysan tabii ki uyacaksın. Yoksa adam mahkemeye ihtar çektirse yine haklı. Tarık Çamdal'a da kızmıyorum ben mesela hiç.
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam da sistem hatali dedigim gibi yukarida. Futbolcunun hakki gereginden fazla korunuyor.

Bugun profesyonel iste 3 gun yan gel yat bakayim ne oluyor? Burada ise hic bisi yapmasan takir takir parani aliyorsun sozlesme var diye.

O yuzden ayni sey degil senin benim calismamla futbolcu.
Sosyal ağlarda paylaş

Arada gelip yatanlar var diye maaş ödememeyi hak göremezsin ama.

Ha, Tarık Çamdal'a kızmıyorum derken yanlış anlaşılma olmasın, "niye gitmiyo" "niye sözleşme feshine yanaşmıyo" diye kızmıyorum. Yoksa kendini salıp bıraktıysa tabii ki o ayrı bir nokta, orada kızılır. Ama adam zaten elinden geleni yaptığı halde GS seviyesinde görülmediyse sözleşmesinden caymaya çalışıyorsan o senin hatan, onun değil. Kimse o sözleşmeyi imzala diye kafana silah dayamadı.
Sosyal ağlarda paylaş

Tarık'ın çalışmayı tamamen bırakıp yattığı bir gerçek. O da profesyonellik değil, doğru sadece parayı alırken profesyonellik olmaz ama mesela sözleşme imzalıyorsun, somut bir şey. Yatıp yatmadığını ölçecek somut bir şey yok. Adam antrenmana gelip kurallara uyduğu sürece sıkıntı yok. Ama kafaca oynamaya niyeti olmaz, antrenmanda minimumu yapıp geçer. İşte burası sistemin bug'ı, niyet okuyup aksiyon alamazsın. O zaman ortalık Teksas'a döner.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayir bak demek istedigim su: Kimse sana silah dayamadi dogru da, gelecek 3-4 yilin garanti oldugu dunyada baska bir is kolu yok. Bugun ben X sirkete girersem de kimse kafalarina silah dayamiyor, adamlar beni belli bir beklentiyle ise aliyorlar, ama adamlar isterlerse beni kapinin onune koyabiliyorlar. Ve bana gelecek maasimla ilgili herhangi bir sey sunmuyor da uzerine.

Futbolda ise belli beklentigiyle aldigin adam tamamen keyfi olarak isini yapmasa bile herhangi bir gucun yok klup olarak. O zaman burada bir dualite sikintisi var.

Ben parasini almamasi gerekir demiyorum. Sadece dunyanin en kayirilan meslek grubunda olup, sana zaten hakettiginden cok daha fazlasini veren bir klube ilk firsatta dava acmanin yuzsuzluk oldugunu soyluyorum - benim gorusume gore. Tolgay veya X futbolcu parasini elbet alacak mi? Alacak. 3 gun sonra 5 gun sonra.

Parasini performansindan bagimsiz tikir tikir alirken klubun hakki yenmiyor da, en ufak odeme sikintisinda futbolcunun mu hakki yeniyor.

Su gelecege yonelik sozlesme mantigi anlamdigim seyler arasinda su dunyada.

Ben zaten ileride bu sistemin degisecegini ve kontratlarin maks 1 yillik olacagini ongoruyorum. Gecmis performansa dayali bonus sistemi ve sabit maaslarin daha dusuk olmasi gibi seyler de gelecektir. Ha diyeceksin ki adam o zaman kacar - oraya da belli X bonservisi getirilmedigi surece futbolcuyla imzalama hakki ilk once su anki klubundedir gibi birsey getirirsin. Boylece oyuncu iyi performans sergilemisse bonsverisi baska bir klup alir, ya da klup kalsin istiyorsa kalmasini gider maasini arttirir bir senelik daha imzalar. Win win. Futbolcu onu da imzalamak istemiyorsa next best alternative'e bakilir, orta yol bulunur falan.

Uzerine dusunulur yani de su anki sistem futbolcuyu asiri koruyor ve sevmiyorum. Ozellikle bizim gibi futbolcunun yan gelip yattigi ulkelerde cok goze batiyor bu.

Ya da toptan maas skalasi dengesi gelecek federasyon tarafindan - ve takimlarin salary cap'i olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

1.) Futbolcular ile yapılan sözleşmeleri duruma göre düzenleyebiliyorsun. Belirli kriterlere uymadığı zaman fesih etme hakkı veya maaşını ödememe gibi bir sürü madde var. Ancak ülkemizde bunu uygulamaya koymuyor kulüpler çünkü 1 oyuncuya 3-4 takım bir anda saldırıyor ve futbolcunun eli güçleniyor kontrat konusunda. Yoksa neden avrupa da olmuyor bunlar ?

2.)Zaten en büyük yanlış şu futbolcuyu havaalanında karşılama muhabbeti. Sonrasında dışarı çıkıyor bu futbolcular normal insan değilmiş gibi davranmalar filan. Saçma sapan toplumsal bir duygusallığımız var ve bunun yüzünden yaptığımız yanlışlardan sporcuları sorumlu tutuyoruz.

Kimse kusura bakmasın arkadaş hangimize benzer sözleşmeler yapsalar ve benzer durumlarda olsak aynı şeyleri yaparız. O yüzden bırakın bu duygusallığı profesyonel olarak bakın olaya.
Sosyal ağlarda paylaş

anlastigin ucreti, anlastigin vakitte odemiyorsan hakkini yiyorsun evet. yetimin hakkini yemiyorsun, futbolcunun hakkini yiyorsun, orada guzel bir noktaya parmak basmissin sotto. duzen idealden uzak ve futbolcudan yana. ama hak yeniyor. yoruma acik bir sey degil hak yenilip yenilmedigi.

lannister gibi kimsenin parasi bizde kalmaz meme'lerine bu ulkede hic gerek yok abi. besiktas threadindeyiz, ferrari parasini ne kadar zaman sonra aldi? vaktinde almakla 6 ay sonra almak arasindaki farki aciklamaya gerek yok herhalde. takipcisi olmazsan ustune nasil yatilacagi belli. ihtarini cekmezsen takim arkasininkini oderler, seninki kalir.

adam isterse parasini tutarli kullanmasin, isterse pideci acsin. onun bilecegi is. bir kez de klup yoneticilerine diyin bu adamin profesyonelliginden supheliysen niye performans clause'u yok kontratinda diye. sanki boyle is ahlakiyla, maaslarin tikir tikir yatmasiyla unlu kluplerimiz. bala gote oyuncu satisi olmazsa maaslarin yatmamasi standartimiz. sartlar bunlarken duzenlemenin futbolcudan yana olmasi mi kritik nokta? bu kadar ortadogululuk fazla.
Sosyal ağlarda paylaş

Celtics said:

Tarık'ın çalışmayı tamamen bırakıp yattığı bir gerçek. O da profesyonellik değil, doğru sadece parayı alırken profesyonellik olmaz ama mesela sözleşme imzalıyorsun, somut bir şey. Yatıp yatmadığını ölçecek somut bir şey yok. Adam antrenmana gelip kurallara uyduğu sürece sıkıntı yok. Ama kafaca oynamaya niyeti olmaz, antrenmanda minimumu yapıp geçer. İşte burası sistemin bug'ı, niyet okuyup aksiyon alamazsın. O zaman ortalık Teksas'a döner.

Bak buan katılırım, imzamı atarım.

Beşiktaş'ta da vardı birkaç sene önce böyle bi tane. Sezer miydi neydi adı. Bi ara futbolu bıraktı boks yapıyo haberi çıktı, sonra "yalan haber o" diye açıklaması vardı falan.

Onun ölçütü de işte maç başına falan para ödemeye varıyor, onu da piyasa itibariyle kabul ettiremiyorsun "gözden düşmüş" eski yıldızlar haricinde.

İkinci ihtimal de yabancı sınırını serbest bırakacaksın şimdiki gibi, o zaman sırf rekabet yüzünden kimse 2 maçta parladı diye hak etmediği parayı yerli oyuncuya ödemeyecek. Futbolcu da öyle doyuma ulaşıp bırakmayacak, hep kasması gerekecek.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya asıl lazım olan, futbolcular sozlesmelerine ekletiyorlar ya 25 mac oynarsam 1 sene uzar diye. Kulupler de ekleyecek "dakika bile almadıgı sene olursa kulubun tek taraflı fes hakkı vardır" diye. Olacak bitecek. Hem gitmeyecek, hem oynamayacak, hem de 3 sene daha yan gelip yatabilecek bir meslek grubu yok.
Sosyal ağlarda paylaş

besiktas onu oynatmak icin almadi. maclarini sukru saracoglu'nda oynayabilmek icin aldi. oynayip oynamamasi klubun umrunda degildi. fikret paralar nerede tezahuratlarinin o zamandan baslamasi gerekiyordu ki ayagini nispeten denk alsin. boyle insanlar, sifir hesap verebilirlikle yonetiyor klupleri. herhangi bir degisimde baslangic noktasi o olmali.
Sosyal ağlarda paylaş

Liebe said:

türkiyede futbolu güzelleştirebilecek yegane şey beraberliğe puan vermeyi kaldırmak ya, uefa muefa falan yine pek etkili olmaz. yerine nasıl bişi getirilebilir bilmiyorum belki direkt mağlup olmuş gibi iki tarafa da 0 verilebilir ama bu durumda da son dakikalarda iki takım da 11er kişi hücum yapar gibi aman neyse işte puanlamalara revize getirmeleri şart.

Galibiyet 3 beraberlik 0 yenilgi -1 olsa veya

Deplasman galibiyeti 4 kendi evinde galibiyet 3 beraberlik 1 yenilgi 0 olsa ne olurdu?
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:

anlastigin ucreti, anlastigin vakitte odemiyorsan hakkini yiyorsun evet. yetimin hakkini yemiyorsun, futbolcunun hakkini yiyorsun, orada guzel bir noktaya parmak basmissin sotto. duzen idealden uzak ve futbolcudan yana. ama hak yeniyor. yoruma acik bir sey degil hak yenilip yenilmedigi.

lannister gibi kimsenin parasi bizde kalmaz meme'lerine bu ulkede hic gerek yok abi. besiktas threadindeyiz, ferrari parasini ne kadar zaman sonra aldi? vaktinde almakla 6 ay sonra almak arasindaki farki aciklamaya gerek yok herhalde. takipcisi olmazsan ustune nasil yatilacagi belli. ihtarini cekmezsen takim arkasininkini oderler, seninki kalir.

adam isterse parasini tutarli kullanmasin, isterse pideci acsin. onun bilecegi is. bir kez de klup yoneticilerine diyin bu adamin profesyonelliginden supheliysen niye performans clause'u yok kontratinda diye. sanki boyle is ahlakiyla, maaslarin tikir tikir yatmasiyla unlu kluplerimiz. bala gote oyuncu satisi olmazsa maaslarin yatmamasi standartimiz. sartlar bunlarken duzenlemenin futbolcudan yana olmasi mi kritik nokta? bu kadar ortadogululuk fazla.

Ben nedense bir para gelecege yonelik garanti ediliyorsa hakki yeniyormus gibi gormuyorum sanirim bu benim bakis acimla alakali. Cunku zaten haketmedigin parayi - sozlesme geregi - bugunden ipotekliyorsun ve bu senin gelecekte ne yaptigindan bagimsiz oluyor. O yuzden bizler gibi dusunmeyelim, normal is gibi bakmayalim diyorum olaya. Henuz haketmedigin paranin sana garanti edildigi bir sektor burasi. Haliyle parani 2-3 ay geriden alirsan da oyle aman hakki yendi gibi bir durum gormuyorum. Benim etik bakis acimdan olabilir bu. Buradaki kritik nokta anlasilan ucretin bir kere imzalandiktan sonra kisi ne yaparsa yapsin degistirilemiyor olmasi ki dedigimiz gibi bunun dunyada baska bir ornegi yok.

Performance clause'una gelirsek dendigi gibi hic kolay degil bu. O oyuncu cidden elinden geleni yapiyor olabilir veya olmayabilir bunun herhangi bir testini yapmak mumkun degil. Kimisi rotasyon icin aliniyor takima haliyle takima giremedi diye para vermemezlik yapamazsin misal yedek kaleci. Veya forvete gol clause'u koyamazsin o zaman dunya kupasi sahibi Giroud ac kalir, atiyorum.

Yani futbolda istatistigin ve performansin biraz daha az kesin cizgileri oldugundan bunun cok iyi cok dusunelerek yapilmasi lazim. Buradaki sikinti futbolcunun is ahlaki ve hayat gorusunde. Japonun is ahlaki X bankasinda da X futbol takiminda da ayniyken, senin cahil futbolcun olaya oyle bakmiyor maalesef. Haliyle ilk imzayi atarken adam isin hakkini vererek yapar assumption'in patlayabiliyor.

Ha Tarik Camdal orneginde adam calisiyordur cidden cabaliyordur ama yetersizdir, takimin hatasidir transfer etmek bunu bilebiliyor muyuz? Antrenmanlarda herkes kosarken o kosmuyor mu mesela.

O yuzden sistemin tamamen degismesi lazim ki futbolcu da haketmedigi parayi garanti altina aldigi zaman ama hakkim yeniyor diye aglamasin.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...