Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dune

Marl0_on

Öne çıkan mesajlar

ben tam anlamadım bu son dönen mevzuyu.

kitapta bariz araplardan esinlenen bir ırk için neden arap cast edilmedi, bu mudur sıkıntı? saçma değil mi yaw bu, hani dalga geçtiğimiz şey değil mi bu normalde? iyi oyuncu ise, rolü kotardılarsa isterse o ırkı çinli cast etsinler.

shawshank redemption'da red'i morgan freeman oynadı, iyi ki de o oynadı.

bunun istisnası ne olur, tarihi film çekiyorsundur, sibirya bozkırında siyahı cast yapmazsın

ya da yönetmen daha öncesinde herkese çemkiriyordur sosyal medyada, gay'i gay oynasın, çinliyi çinli oynasın diye. sonra böyle bişey yapar hacı sen ne ayaksın dersin

bak misal şimdi aklıma geldi, firefly dizisi vardı, çok da severim. gelecekte geçiyor çince/ingilizce karışımı konuşuyorlar ama çinli yok. orada olmaması sıkıntı ama dune için bence sıkıntı yok

Sosyal ağlarda paylaş

evet zendaya iyi oyuncu diye seçilmiş, rolü de mükemmel oynamış gerçekten, hiçbir arap/bedevi/tuareg o performansı veremezdi. ?

ya ömer şerif’in ölüsünü diriltip getirsinler, tek atar filmin kadrosuna. iyi oynamış denebilecek toplam 2-3 kişi filan var filmde taş çatlasa. “ya bunu bu oynamasa olmazdı” denecek fremen yok.

ben anlattım sanıyorum demek istediğimi, herkes için aynı önemde olmayacağı doğrudur. benim çok gözüme battı doğrusu kelşmeler vs de sterilize edilince. amerikanlaştırmadan nefret ediyorum kurguda, gidip japonya’da geçen filme de zenci ve beyaz koyuyor japon yerine aynı kafa. gidiyor iskandinavı da zenci yapıyor. amerikan köle tacirinin diyetini dünyanın geri kalanı ödemek zorunda değil.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Sam dedi ki:

ya yönetmen casting'e "bana MENA'dan adam toplayın ingilizceli" diyecek, stüdyo ekşirse de tavrını koyacak işte bu kadar basit. jim crow vakti zenci sokulmayan konser salonunda performans sergilemeyen şarkıcı kadar yürekli olursun sırf bundan ötürü projeden atarlarsa. sonra gidip gazetelere anlatsa zaten olay çıkar diye de atmazlar. ama yok herkesin suyuna gideyim, çil çil paraların üstüne oturayım dersen de o zaman birileri arkandan böyle ileri geri konuşur.

hadi havyar'ı geçtim ZENDAYA kim lmao. lütfen biriniz çıkıp "zendaya ayarında bir oyuncu bulunamadı" demesin.

hizmetçiyi kuzey afrikalı sanmıştım, o da GUYANAlıymış rofl. adamlar gidip GUYANA'dan aktris bulmuş.

Böyle bir film için Bella Hadid'i Zendaya'yaya, Riz Ahmed'i Javier Bardem'e, Tomer Kapon'u Sharon Duncan'a tercih ederdim açıkçası. Ya adamda böyle bir mesele için %1 risk alacak yürek yok, ya herif siyeç'i siyeç değil zencinin çinlinin harman olduğu Zion gibi bir yer sanıyor, başka açıklaması yok. Yukarıda bir arkadaş "jihad deseler millet ayaklanırdı" diyor, he arkadaşım aynen öyle, işte bu tavizleriniz yüzünden Michelle Yeoh çıkıyor "2. filmde Fremen olmak istiyorum" diye tweet atıyor.

Siz "aman ayranım dökülmesin" mentalitesiyle devam ettikçe daha azıtacaklar, bunlar iyi günleriniz.

Akuma_Blade tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

14 dakika önce, Akuma_Blade dedi ki:

Yukarıda bir arkadaş "jihad deseler millet ayaklanırdı" diyor, he arkadaşım aynen öyle, işte bu tavizleriniz yüzünden Michelle Yeoh çıkıyor "2. filmde Fremen olmak istiyorum" diye tweet atıyor.

Siz "aman ayranım dökülmesin" mentalitesiyle devam ettikçe daha azıtacaklar, bunlar iyi günleriniz.

f herbert kitabi yazarken orta dogu egzotik bi memleketti, beyrut dogunun parisiydi fln. islama bakis, zeitgeist, gunumuzle bir degil, birebir ayni sekilde gunumuze adapte edemezsin, bazi degerler, bazi anlatilar abes kacar, bu bana dogal geliyor. cidden takilmayin bu kadar bazi seylere, just enjoy it.

Spoiler

sikayetlerden bagimsiz, bayat kaciyor belki surekli bunu soylemek, hic derinlik iceren bi ifade degil, ama gerekte yok, COK GUZEL FILM.

Sosyal ağlarda paylaş

16 saat önce, Sam dedi ki:

valla bu konuda sert konuşma nedenim işte senin bir sonraki mesajında üstüne eğildiğin gibi "transseksüeli transseksüele oynatamazsak çekmeyelim filmi" denen bir noktaya gelinmesinden ötürü. zenci şairi çeviren zenci değil diye çıktı, çevirmen aldığı işi geri verdi. transseksüeli oynamasın diye baskı yapılınca aktris rol geri çevirdi. sonra geliyorsun dune silme zenci ve ispanyol.

Ama 2 yanlış 1 doğru etmiyor ki. Biz zaten en başından beri bu "sosyal adalet dini" çağındaki baskılara karşıyız zaten, aynı ayrımcılığın x etnisitesine karşı yapılmamış olması yalnızca ikiyüzlülüklerini gösteriyor. Cultural appropriation gibi saçma terimleri kullananlarla aynı tarafta olmak istemiyorum ben.

Yani tamam koca filmde düzgün rolü olan BİR tane bile arap (kökenli) oyuncu olmaması bence de yanlış bi karar, WB castingi kaş yapayım derken göz çıkarmış orda. Ama benim tahminim, filmde her ne kadar holy war diye yumuşatılsa da açıkça cihad kavramının olduğu ve ileride fremenlerin acımasızca non-believer avlayacağı bi settingde araplara cihatçı rolü verirsek bizi tefe koyarlar falan diye korkmaları. Ve eminim gelen tepkilerden sonra ikinci filmde bol bol MENA casting göreceğiz. Ama işte yine yanlış nedenlerden ötürü olacak.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

Facepalm anlarım top 5:

1- Duncan'ın topter'iyle etrafa füze saçarken ona gelen güzelere kalkan jeneratörünü çalıştırması, 2-3 saniye geçmeden ana gemiden topter'e lazer sıkılması.

2- Baron'un ondan 17-18 sene önce çocuk peydahlayan kadını bile tanımaması, haliyle oradaki diyaloğun film uzatma fiiler'ine dönmesi.

3- Politik doğruculuk dalgasına Baron'un sarayındaki bitmek tükenmek bilmeyen gay orgy'ler hiç yokmuş gibi davranılması.

4- Bilimum hanenin aman sarayımıza dadanmasın diye önlem üstüne önlem aldığı Bene Tleilax'ların Baron sarayında sırf "bakın lore'a hakimiz, bunu da biliyoruz" diye cameo olsun diye gözükmesi, haliyle lore'un içine edilmesi.

5- Yazar bile Gurney'in kendisini teli kopmuş bir balisete benzetirken filmde baliset bile olmaması.

honorable mention: "kas mı yaptın sen?"

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...

dune-kesilmis-sahne-paul-jessica-662x352
xjhtv0jqkpv71.png

Rebecca Ferguson'ın kesilmiş iki sahnesinden kesitler.

Dave Bautista da geçtiğimiz günlerde bir soru üzerine Part 1’nin kesilmemis halinin 5 saate yakın olduğunu düşündüğünü söylemişti. Öte yandan Piter DiVries’i canlandıran David Dastmalchian 'in bu konuda farklı bir yorumu var. Ona göre filmin ham hali bir Director’s Cut çıkartacak kadar yoğun bir kesimden geçmiş değil zira kendisinin filmde olmayan az sayıda sahnesi varmış. (Birinde bir esire işkence ediyor, bir diğerinde Thufir Hawat ile aralarında kısa bir konuşma geciyor) En son bundan iki gün önce aralarında gecen sohbette James Cameron Villeneuve"e filmin kesilmemis halinin çıkıp çıkmayacağını sorduğunda “kesilmiş sahnelerin şu an kendisi için tümüyle ölü göründüğünü” söylemişti.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...