Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Amazon Türkiye

Deathblade

Öne çıkan mesajlar

GERGE said:

eldar said:
Mesela Türkiyedeki tedarikçiler bozuk ürünü görmeden kafadan iade vermeyi kabul edecekler mi?

Zaten kanun geregi bu var, internetten alisverislerde 14 gun icinde nedensiz, aciklamasiz iade hakkin var. Bunu kabul etmediklerinde avukatim ben, kanun acik, tuketici heyetine gidiyorum ilk is yarin diyorum, kabul ediyorlar (edilmedigi olmadi ama iki kere yasadim bu diyalogu).

Amazon yani ulkede kanun bu, uymazsaniz baska kapiya diyebilir yani, ozel bir anlasma yapmasina gerek yok.

+1

mesela laptopları bile iade etmek zorundalar, 14 gün içerisinde sorgusuz sualsiz iade edebilme hakkın var tüketici kanununda. fakat hepsiburada mesela "orijinalliği bozulduğu için kabul etmiyoruz" diyor, kanun var diyorsun "tabii dava açabilirsiniz" diye geçiştiriyor. insanlar haklarını bilmediği için de bokunu çıkarıyorlar.

yasa varken amazon çatır çutur işletir bunu. zaten amazondan bahsediyoruz hiçbir tedarikçi de ben sizinle değil sadece hepsiburada ile çalışırım demez :D
Sosyal ağlarda paylaş

Abi bizim ülkemizde böyle şeyler olmasın. Ben razıyım aldığım laptopu iade edememeye.

Adam SSD alıyor mesala, 10 gün boyunca kullanmış gitmiş üzerine windows kurmuş v.s Sonra iade ediyor. HB de bunu haliyle yeniden satışa çıkarıyor. Bu yeniden paketlenen ürünü alan kişi biraz pc bilgisi var ise anında onun üzerine veri yazıldığını, lifetime'ını vs anlıyor zaten. E üzerine veri yazılmış ssd yi neden ben alayım bende haklıyım. HB bunu da iade alıyor ssd hepten pi oluyor. 2. defa windows kurularak.. Eninde sonunda HB o SSD yi birisine kakalıyor sonucunda.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

eldar said:
Mesela Türkiyedeki tedarikçiler bozuk ürünü görmeden kafadan iade vermeyi kabul edecekler mi?

Zaten kanun geregi bu var, internetten alisverislerde 14 gun icinde nedensiz, aciklamasiz iade hakkin var. Bunu kabul etmediklerinde avukatim ben, kanun acik, tuketici heyetine gidiyorum ilk is yarin diyorum, kabul ediyorlar (edilmedigi olmadi ama iki kere yasadim bu diyalogu).

Amazon yani ulkede kanun bu, uymazsaniz baska kapiya diyebilir yani, ozel bir anlasma yapmasina gerek yok.

Görmeden iade diyorum. Ben bir süre amazon.de'ye ürün tedarik eden bir firmada çalıştım. Tüketicinin iade ettiği ürünü Amazon bize geri göndermiyordu bile.
Böyle bir rahatlık olursa tabii ki yeri geldi mi tüketiciye bile hiç uğraşmayın geri yollamaya, biz size yenisini yollayacağız diyebiliyorlar.
Memnun olmadım diye 1 ay içinde yollamak işin bir yüzü, fakat 2 ay kullanıp ürün bozuldu garanti kapsamında bana yenisi gelsin diyebilmek başka bir yüzü. Türkiye'de çoğu firma iade süresi geçince garanti kapsamındaki iade ve değişiklik talepleri için dur bakalım bir yollayın bize, acaba kullanıcı hatası mı görelim der elektronik üründe.
Amazon'daki uygulama ise bozuk ürün iadesi ulaştığı anda yenisini yollar veya parayı iade eder. Ürünü kontrol etmeye kalkmaz, çünkü onun derdi değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Amazon.com kısa vadede kar etme derdi olan bir şirket değil.

Bilançolarına bakarsanız sıklıkla devasa annual zararlar yazdıklarını görebilirsiniz. Amazonun asıl para kazandığı yer AWS ve diğer şirketleri. (Gerçi son yıllarda Amazon.com da kar etmeye başladı)

Dolayısıyla yeni bir pazara girmesiyle, ilk bir kaç sene kar beklentisi olmadığını tahmin etmek çok güç değil. Ki n11 in bile hala zararla döndüğünü ve koreli yatırımcılarının finansmanıyla ayakta kaldığını biliyoruz. Öncelikle pazar lideri olmak için devasa kampanyalar göreceğimiz kesin. Belirtilen komisyon oranları da piyasanın çok altında. Bu oranları rahatlıkla 3 - 5 sene sürdürebilir. Ki o sürede zaten atı alan üsküdarı geçer.

Şunu iyi bilmek gerekiyor ki, ecom işi çok masraflı ve karlılığınızı arttırabilmeniz için devasa bir satış hacmine ulaşmanız gerekiyor.

Amazon TR eğer retail yapacaksa globalden kaynaklı gücünü kullanacaktır. Ve rakiplerinin aldığı fiyatların daha altına ve çok çok daha fazla mal çekecektir. TR şartlarında neredeyse sonsuz bir finansal kaynağı olduğunu düşünecek olursak fail etmesi imkansız.

Hayatta kalabilen rakipler ikincilik için kapışacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Oyle degil o is iste. Once TRT bandrolu oduyorsun, %10. Sonra bu TRT bandrolu dahil OTV oduyorsun %25, sonra da kanunlara tamamen aykiri bir sekilde %18 KDV oduyorsun hersey dahil, tum vergiler filan. Verginin vergisini veriyorsun yani. 1000TL ise vergisiz fiyat mesela 300TL gibi bir KDV oduyorsun %18'lik oranla. Toplamda 1000TL icin 700TL gibi bir vergi cikiyor. Bir de bu telefon EU'dan gelmiyorsa gumruk filan biniyor.

Yine de $150'nin 2000TL'ye cikmasi aciklanamaz tabii. 1000TL filan olmali o vergilerle karla filan en fazla.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Amazon para kazanmayi peh umursamiyor, world domination onlarin isleri: https://www.recode.net/2017/5/15/15610786/amazon-jeff-bezos-public-company-profit-revenue-explained-five-charts

Dunya'yi ele gecirsinler bir, para gelir sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Verilere bakmadim ama Twitch zarardadir gibi geliyor bana, para vermeyen sayisi binlerce kat fazladir verenlerden gunluk 15m izleyicinin %.1'inin bile para ya da streamerlara bagis yaptigini sanmiyorum., masraflari karsilayamazlar bence o para verenlerle.
Sosyal ağlarda paylaş

ruhumda mandacılık mı var bilmiyorum (20 tane darbe geçirse işleri tıkırında insanlar)

ama amazon gelsin ve bizim retailerları yerden yere vursun, hepsi batsın, herkes kovulsun, hepimiz aç kalalım istiyorum.

über gelsin taksiler bitsin, amazon gelsin HB bitsin, nutella gelsin çokomel bitsin vs.
Sosyal ağlarda paylaş

stormeagle said:

Bu da içerinden bir haber; AmazonTR, Gün Oksay ile iletişme geçerek, sıcak fırsatlar/ölücüler bölümünün kulağı kesik tayfasından 5 kişi ile görüşmek istediklerini belirtmişler.

tititi mumkun degil o ..bize ilismesinler diye sus payi mi vereceklermis..saka bir yana lokal saticilar dh e ozgu kampanyalar yapabiliyor..

aslinda sosyal medyadan yayacaksin dh da insanlar birbirini ezecek..ben ben eben diye..
Sosyal ağlarda paylaş

Muhtemelen sistemimizde açık arayın diye görüşmek istemişlerdir. Hani bakın şartlarımız bunlar kupon mupon v.s bug falan var mı arayın diyecekler. Kombo yaparak 100$ lık ürünü önce 0 layıp sonra +10$ kar ile satın alabiliyorlar çünkü.

Ayrıca N11'i bilmem ama ben HB nin kendisinin sattığı ürünlerdeki hizmetten hep memnun kaldım. HB de asıl sorun yan satıcılardan kaynaklanıyordu. Bilmeyen kişilerde HB den ürün aldım sahte çıktı v.b gibi şeyler yazıyorlar. Amazonda kendi satışını yaptığı ürünlerde mükemmel hizmet verecektir ama işte o sellerlar işe girerse, welcome to turkey amazon derler adama.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Amazon para kazanmayi peh umursamiyor, world domination onlarin isleri: https://www.recode.net/2017/5/15/15610786/amazon-jeff-bezos-public-company-profit-revenue-explained-five-charts

Dunya'yi ele gecirsinler bir, para gelir sonra.

az kaldı, 10 yıla herkes sistemini AWS'e geçirmiş olur.
Sonra tüm kontrol adamların elinde, mis.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...