Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

La Casa De Papel (2017) - Netflix

Seru

Öne çıkan mesajlar

• 2 hafta sonra ...
boş vakit olunca sırf neden popüler, du bakayım hele diye diziyi izleme başladım. ilk sezon o kadar vasattı ki, acaba sonlarda çok büyük twist falan mı oluyorda o yüzden çok konuşuluyor sorusu yüzünden bitirdim. hatta izlemeyi bırakacaktım ilk sezon sonu, 2.1'e bakayım var mı bir numara derken ikinci sezonu daha başarılı buldum. daha gerilimli ve yüksek tempo ilerliyor.

Aslında tema gayet ilgi çekici fakat hikaye anlatımı ve oyunculuk çok yetersiz ya. Hiç breaking bad veya narcos ile aynı cümleye falan alınacak seviyede değil dfg

ilk sezon 5/10
ikinci sezon 7.5/10

Baggio said:

Baya fiyasko. Fikir fena değil, karakterlerin bazıları çok başarılı, ama bazı yerlerde sırf osuruktan cliffhanger oluşsun diye öyle hatalar ve karakter kusurları itelenmiş ki bir yerden sonra kaldıramıyor insan.

Günümüz beyaz yakaları da genelde Tokyo için seviyor, tam istedikleri hayatı yaşıyor çünkü kız. Egolu, şımarık, plansız, laf dinlemez, impulse kararlarıyla her şeyi riske atan bir karakter. Profesör de plase.

Önceden planlandığı halde seyirciye gerilimi verene kadar harekete geçirilmeyen contingency'ler, AR mermisinin o mesafeden yeleği delmeyi bırak kaburga bile kırmaması, özel timin içeriye flashbangler yerine kibarca bir adet sis atması, 200 metre düz giden motoru 100 polisin bir defa bile vuramaması gibi harika taktiksel ve mantıksal hatalar zaten aşırı keyif kaçırıyor, sanırsın Vadi.

tamamına katılıyorum.

spo

Abi birebir katılıyorum, çatışma sahnelerinin çoğu o kadar tırt ki çok göze batıyor, heves kırıyor bence.

dizinin merak unsuru 80% ile acaba soygun başarılı olacak mı olmayacak mı sorusuna odaklanıyor. hani diğer karakterleri hiç merak bile etmeyeceğin kadar salak bir bir ekip ve polis teşkilatı söz konusu.

hele politik mesaj veriyor diyenleri hiç anlayamıyorum. yahu bimin kendisi daha politik bu diziden dfg. Darphane basıp kendi paralarını basıp çıkmak güzel fikir de biz bu paraları çalmıyoruz çünkü ab merkez bankası da kendi istediği zaman para basıp kullanıyor vs. muhabbetleri çok temelsiz ya. madem cidden siyasi bir tabanı var hem daha ilk bölümlerden bizi buna ikne et hem de kanıtla. Gidip rehinelere 1 milyon teklif etmek yerine en başından rehineleri ikna et gönüllü çalışsınlar madem siyasi oyunu görüyorlarsa dsf

profesörün çok detaylı bir plan hazırlaması saygı değer ama gidip bunu iki replikle " yıllar süren, her ayrıntısı düşünülmüş bir plan" repliğini söylerek anlatmak yerine çok profesörün yaşadığı zorluklar ve hazırlık sürecini detaylandırabilirlerdi.

daha bir sürü eksik ve çarpık kısım var da üşendim devam etmeye şimidk dfg

Sosyal ağlarda paylaş

Üöüncü sezon zorlama olur elde kalanlarla hikayenin kaldığı yerden bakınca. Prison Break'te adamı tekrar tekrar hapse atıp kaçırtmalarına döner, gerek yok.

Dizi belli ki yaratıcılıkla değil bir matematiksel formül üzerinden yazılmış, bayağı analizle falan ne ilgi çeker ne artı getirir hesaplanıp ona göre konulmuş. Karakterler, Berlin, Tokyo falan, sonra bunların şehir kodlamaları, ana soygun planı, kadın dedektifin haleti ruhiyesi, final, arada yaşadıkları sorunlar, karakterlerin bireysel sonları falan hiçbiri yaratıcılıkla ortaya konmuş özgün şeyler değil, hepsi bu formüller üzerinden gitmiş. Bu formül vizyonla aşina herkeste az çok yer ettiği için de bir şaşırtıcılık, bir radikallik, bir beklenmediklik sunamıyor dizi. Öte yandan güzel bir fikri güzel uygulamayla sunuyor, buradan götürüyor. Bu bakımdan gayet başarılı.

Öte yandan tecrübe eksikliğinden kaynaklı senaryo ve kurgu hataları var. Onlar gözardı edildiğinde gayet izlenesi dizi. Onlar gözardı edilmese de artıları gayet ağır basıyor, güzel dizi gerçi.

Ha bir de akıcılık önemli, bireysel zevk olarak akıcılığa normalden de fazla önem veren biriyim ben. Bunu söylediğim için linç edilecem belki ama ne kadar müthiş kurgusu sanatsal çekimleri falan olsa da Breaking Bad akıcılıkta sınıfta kalıyordu mesela bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...