Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Steam Halloween / Autumn / Winter Sale 2017

-Deno-

Öne çıkan mesajlar

Steam oyunu dediğin şeyin hiçbir fiziksel değeri yok, ikinci el değeri yok. iPhone olayı her ne kadar benzer olsa da gidip telefon alan insana neden aldın demem o yüzden.

TR alım gücüne uygun fiyat çeken iyi oyunlar korsanlanmaz tabi ama base price x 3.6 olan hiçbir oyunu almıyorum ben artık. Almak istediğim oyunları alsam 2k TL yatırmam lazım Steam'e şuan ki 10-15 oyun bunlar sadece. Hani biraz kırpılmış Collector's Edition'ları filan getirseler o fiyata yine çok net alırım da dijital kod için nedir yani. DLC'lere de baksam evi arabayı yatırmak gerekecek Steam'e.

En son Divinity OS2 aldım mesela, oyunda DRM filan yoktu aynen release olduğu gibi crack'i çıktı. Ama gittim orjinalini aldım single oynamama rağmen, neden? Hem çok emek harcanmış bir oyun, hem saçma sapan DLC'lerle oyuncuyu aşağılamayacakları belli, hem de doğru düzgün pricing yapmışlar.

Wolfenstein II, Evil Within 2, GTA5, Dark Souls 3, South Park, CoD oyunları vs. hepsini korsan indirip oynadım gayette memnunum. Saveleri manage etmek, patchlere ve DLC'lere erişim gayette kolay nereden takip edeceğini biliyorsan. Hatta orjinal oyun özellikle download boyutu bakımından daha çok sıkıntı yaratıyor bana. Hele saçma sapan DRM'larla oyuna girebilmek için 20 takla attığın oyunları hiç saymıyorum. Korsan oyunlarda selective download, yeri geliyor %60-70 sıkıştırma oranı vs. ile hiç uğraşmıyorsun böyle şeylerle. 60 gb'lik oyunu 20 gb çekiyorsun bitiyor.

Bugün yarın AC:Origins gelir ona da bakarım. Gidip oynamayacağım eski/kötü oyunları sırf indirim var diye toplamaktan iyidir. 7/24 oyun oynamadığımızı varsayarsak kısıtlı vakti en iyi ürünle geçirmeyi istemek gayet normal.

Steam'de 300 oyun birikmiş, ne işe yarıyorlar, çoğunu hiç indirmedim bile. Çok zenginim diyen gidip alsın tabi tüm oyunları orjinal, en iyisi. Ama bir çok insan için oyun sadece bu, para harcadığın yüzlerce şeyden sadece bir tanesi. Ortadoğu çöplüğünde yaşadığımızı suratımıza vurmayıp 60$'lık oyunu 60 TL'ye sattılar da biz mi almadık. Evet oyunu 60 TL'ye satsalar oyun başı ellerine pek bir şey geçmeyecek ama net kat ve kat fazla satacak o oyun. TR adamların umursadığı bir market değil demek ki, hedef aldıkları marketlerde bu oyunları 260$'a satmayı deneyebilirler mi? Gerizekalı değiller, orjinal almaya meyilli oyuncuları küstürecek satış yolunu seçtilerse demek ki yapımcılarda satış yapabildikleri sabit ufak kitleden memnun durumdalar, vicdan yapmak lüzumsuz.

Bu indirimleri Hollow Knight alarak kapatırım diye düşünüyorum, ötesine gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Telefonun, arabanın bir marka değeri var, üretim, dağıtım maliyetleri var. Piracy gibi rekabet etmelerini gerektirecek sistem yok. Ya o arabayı satıcısından alacaksın ya da hiç almayacaksın. Fiziksel olarak sahip olduğun varlık, yeri geldiğinde satıp paranın büyük kısmını geri alabiliyorsun.

Steam oyununun neyi var acaba. Adamların yaptığı her satış normalde o oyunu almayacaklar aldığı sürece net kar, isterse 1$'dan satsın. Marka değerleri de yok, eğer oyun orjinal değilse korsan olarak her bilgisayarda var zaten. Çok mantıklı arabayla Steam oyununu karşılaştırmak evet.
Sosyal ağlarda paylaş

kami said:

Telefonun, arabanın bir marka değeri var, üretim, dağıtım maliyetleri var. Piracy gibi rekabet etmelerini gerektirecek sistem yok. Ya o arabayı satıcısından alacaksın ya da hiç almayacaksın. Fiziksel olarak sahip olduğun varlık, yeri geldiğinde satıp paranın büyük kısmını geri alabiliyorsun.

Steam oyununun neyi var acaba. Adamların yaptığı her satış normalde o oyunu almayacaklar aldığı sürece net kar, isterse 1$'dan satsın. Marka değerleri de yok, eğer oyun orjinal değilse korsan olarak her bilgisayarda var zaten. Çok mantıklı arabayla Steam oyununu karşılaştırmak evet.

Blizzard'ın marka değeri yok mesela hiç. Oyunları da bahçeden topluyorlar, hiç üretim dağıtım dertleri yok. Hayrına üretiyorlar boş durmamak için. Yoksa parasıyla yüzlerce yazılımcı grafiker senarist, proje yöneticisi falan çalıştırmıyorlar, satış pazarlama falan elemanları yok.

Sıkıştığında satmak dersen zaten araba parası ödemiyorsun.

İlla arabaya takılmak da demogoji bu arada. 90'larda değiliz artık, teknoloji ürünlerinin fiyatları her yerde aşağı yukarı aynı. Hatta oyunlar en esnek davrananlar bu konuda. "60 dolara sattığı oyunu bana 60 liraya satsın" diye beklentiye girmek çok zekice değil yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Genelde 150-300 arası fiyat çeken oyunlara bakmıyorum. Oynayacak bir yığın oyun olduğu içinde acelemde yok :p bunlar iyice çürüyüp doğru dürüst fiyatlara gelince alıyorum. Torrentlede işim olmuyor yani sadece oynamıyorum. Ben alana kadar bundle a düşerlerse o da hoş oluyor.

Deli fiyat çeken ubi, 2k gibi firmaların oyunlarını almayın ya. Bence bizim için güzel teklifler 75-89 arası olanlar. 149 a çıkanlarda var bunlar nispeten indirim gördüğünde daha kolay alınabiliyor. 266 olan 50 tane indirim görse anca aynı seviyeye gelir.
Sosyal ağlarda paylaş

steamdb.info

bu siteden Steam'deki ülke bazlı fiyat karşılaştırması ve indirimde düştüğü en ucuz fiyatını görebilirsin.

Darksun said:

Genelde 150-300 arası fiyat çeken oyunlara bakmıyorum. Oynayacak bir yığın oyun olduğu içinde acelemde yok :p bunlar iyice çürüyüp doğru dürüst fiyatlara gelince alıyorum. Torrentlede işim olmuyor yani sadece oynamıyorum. Ben alana kadar bundle a düşerlerse o da hoş oluyor.

Deli fiyat çeken ubi, 2k gibi firmaların oyunlarını almayın ya. Bence bizim için güzel teklifler 75-89 arası olanlar. 149 a çıkanlarda var bunlar nispeten indirim gördüğünde daha kolay alınabiliyor. 266 olan 50 tane indirim görse anca aynı seviyeye gelir.

Ben de aynısını yapıyorum bu arada, zaten çok oyun oynamaya fırsatım olmuyor, alcağım zaman oyun indirime girmiş oluyor hem de yeni bilgisayar da gerekmiyor, win win.
Sosyal ağlarda paylaş

Söylediğin şey Steam'de olan bir oyunun ekstradan ( = fiyat yüzünden oyunu normalde almayacak olan birinin oyunu alması) satılmasının yapımcılara net kardan başka hiçbir şey getirmediği gerçeğini değiştirmiyor. 220 TL yerine 60 TL'den satsalar çok net 4 kattan daha fazla satar o oyun ve daha fazla bile kar ederler. Witcher 3'ten CDPR zarar mı etti senin mantığına göre? Ne de olsa x3.6 yapmadılar. Ama işin aslı deli gibi sattı TR'de ve dünya kadar kar ettiler.

Üstüne basa basa Steam dediğim halde (ve bariz bir şekilde singleplayer oyunlardan bahsettiğim halde) oyunlarına online login forcelayan multiplayer tabanlı bir şirketi alakasız bir şekilde örnek göstermişsin. En azından o oyunların tartışabilecek server maliyetleri vs. var.

Senin bahsettiğin üretim maliyeti her üründe var. Oyunlarda onun karşılığını oyunu alarak veriyorsun zaten. Ki zaten sadece ekstra olacak satışlardan ve pricing olayından bahsettiğim için o kısmın gündeme bile gelmemesi lazım mantıken. Benim bahsettiğim fabrikalarda olan üretim süreci. Oyun yapımcıları oyunu tasarladıktan sonra Steam'de satışı yapılan her oyunu ayrıca üretmek, her oyun için belli bir kaynak harcamak mı zorunda? Bak tekrar Steam diyeyim, birazdan kutulu oyunlar diye geleceksin gibi hissettim.

Sen arabayla, telefonla karşılaştır abi ne diyeyim. Aynı şeyleri looplayıp duracağız bu tartışmaya devam edersek. Resmen yeni hiç bir şey yazmadım önceki mesajıma göre.
Sosyal ağlarda paylaş

Her oyunu o kadar uçuk fiyat farklarıyla satmaya kalkarsan ya insanlar vpn'e yönelir batarsın, ya da "biz salak mıyız türklerin 3 katı para ödüyoruz" derler almazlar yine batarsın. 10 sene önce uzak doğuya gidenin bavulu elektronikle doldurup dönmesi gibi işte.

Witcher'a Rus firması olduğu için çok sökmüyor bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

İnsanlar senelerdir ya VPN'lerle ya da VPN riskini almak istemeyenler direk olarak Ruslardan oyunları Dota2, Tf2 keyleri karşılığında gift olarak satın alıyordu zaten. Daha yeni birkaç sene önce region lock, gift limitleri vs. getirerek önüne geçtiler o işin. Ve bu süreç yaşanana kadar kimse batmadı, aksine Steam ivmelenerek büyümeye devam etti.

Yani şu anda VPN'le oyun alamazsın zaten hesabını banlatmadan. TR'de aldığın TR'de kalır. Ayrıca kimse TR'de oyun fiyatları ucuz diye oyun almayı kesmez, akla mantığa aykırı bir iddia bu. Hali hazırda Rusya'da oyunlar hala çok ucuz ve kimsenin umrunda değil.
Sosyal ağlarda paylaş

kami said:

Steam oyunu dediğin şeyin hiçbir fiziksel değeri yok, ikinci el değeri yok. iPhone olayı her ne kadar benzer olsa da gidip telefon alan insana neden aldın demem o yüzden.

TR alım gücüne uygun fiyat çeken iyi oyunlar korsanlanmaz tabi ama base price x 3.6 olan hiçbir oyunu almıyorum ben artık. Almak istediğim oyunları alsam 2k TL yatırmam lazım Steam'e şuan ki 10-15 oyun bunlar sadece. Hani biraz kırpılmış Collector's Edition'ları filan getirseler o fiyata yine çok net alırım da dijital kod için nedir yani. DLC'lere de baksam evi arabayı yatırmak gerekecek Steam'e.

En son Divinity OS2 aldım mesela, oyunda DRM filan yoktu aynen release olduğu gibi crack'i çıktı. Ama gittim orjinalini aldım single oynamama rağmen, neden? Hem çok emek harcanmış bir oyun, hem saçma sapan DLC'lerle oyuncuyu aşağılamayacakları belli, hem de doğru düzgün pricing yapmışlar.

Wolfenstein II, Evil Within 2, GTA5, Dark Souls 3, South Park, CoD oyunları vs. hepsini korsan indirip oynadım gayette memnunum. Saveleri manage etmek, patchlere ve DLC'lere erişim gayette kolay nereden takip edeceğini biliyorsan. Hatta orjinal oyun özellikle download boyutu bakımından daha çok sıkıntı yaratıyor bana. Hele saçma sapan DRM'larla oyuna girebilmek için 20 takla attığın oyunları hiç saymıyorum. Korsan oyunlarda selective download, yeri geliyor %60-70 sıkıştırma oranı vs. ile hiç uğraşmıyorsun böyle şeylerle. 60 gb'lik oyunu 20 gb çekiyorsun bitiyor.

Bugün yarın AC:Origins gelir ona da bakarım. Gidip oynamayacağım eski/kötü oyunları sırf indirim var diye toplamaktan iyidir. 7/24 oyun oynamadığımızı varsayarsak kısıtlı vakti en iyi ürünle geçirmeyi istemek gayet normal.

Steam'de 300 oyun birikmiş, ne işe yarıyorlar, çoğunu hiç indirmedim bile. Çok zenginim diyen gidip alsın tabi tüm oyunları orjinal, en iyisi. Ama bir çok insan için oyun sadece bu, para harcadığın yüzlerce şeyden sadece bir tanesi. Ortadoğu çöplüğünde yaşadığımızı suratımıza vurmayıp 60$'lık oyunu 60 TL'ye sattılar da biz mi almadık. Evet oyunu 60 TL'ye satsalar oyun başı ellerine pek bir şey geçmeyecek ama net kat ve kat fazla satacak o oyun. TR adamların umursadığı bir market değil demek ki, hedef aldıkları marketlerde bu oyunları 260$'a satmayı deneyebilirler mi? Gerizekalı değiller, orjinal almaya meyilli oyuncuları küstürecek satış yolunu seçtilerse demek ki yapımcılarda satış yapabildikleri sabit ufak kitleden memnun durumdalar, vicdan yapmak lüzumsuz.

Bu indirimleri Hollow Knight alarak kapatırım diye düşünüyorum, ötesine gerek yok.

ya derail etmek gibi veya ilaç tartışmak gibi olmasın da bu fitgirl miner mı koyuyor acaba repacklere? windows defender F1 2017’nin setup.exesinde miner gibi trojan gibi bişi buldu, kendi sitesinden alıyodum magnet linkini
Sosyal ağlarda paylaş

hiç sanmıyorum öyle bir şey olacağını. ben fitgirl'den 30'a yakın oyun çektim hepsi temiz ve sıkıntısız, zaten en bilindik/güvenilir repackerlardan tek repack'inde bile trojan/miner olsa herkes bilir bunu. antivirüs programları sıkıntılı zaten ilaçlı oyunları kurarken, 95% false alarm diyorum.

zaten kendisi de açıklamış güzelce FAQ kısmında:

Most likely you have at least one antivirus active. Or even two, like default Windows Defender + AVAST or Malwarebytes or something else. While installing MY repacks (or repacks from other safe groups, listed in my FAQ), disable them. WD and MWB are the only two AVs, which block parts of my installers, while other AVs don’t give a damn. Of course, it’s false positive reaction to my “run.exe” program, which allows execution of multiple compressors/decompressors on all your CPU cores. Check VirusTotal report on this file.

Modern AVs are paranoid. They usually see danger in safe files and skip real malware. This is more actual for compressed/protected software and cracks, especially from Chinese groups, such as 3DM. This may sound scary, but in the real world THERE IS NO ANTIVIRUS, which will protect you from modern trojans, bitcoin miners and similar stuff. In most cases harmful apps won’t be blocked, but absolutely safe programs – will be, as false positives. And since AVs usually work silently, without even notifying you about blocked stuff – you will wonder, why the installer don’t work or why the game don’t want to launch. One of the biggest downfalls of AVs is they resident mode, when ALL open files, even not executables, arc checked on the fly. This mode can slow down a fast installer for HOURS, because every unpacked file will be checked with AVs engine. Complex repacks do lots of HDD read/writes, and it alone is not fast, but coupled with AV will ruin your experience. The best antivirus is your brain. Don’t download suspicious software, don’t open attachments in your email, keep your browser up-to-date, disable Flash and Java. This will protect you from 99% of potential malware. You can use antivirus in scan mode on daily basis, with VERBOSE mode, when you will see, what AV counts a real danger. One more thing – NEVER EVER trust only one antivirus. False positives appear more frequent, than any real virus. Upload any suspicous file to virustotal.com and only then take actions. If you still need AV for scanning, I’d settle for Kaspersky, Dr.Web or ESET tools, working in VERBOSE mode, and not killing stuff automatically.

Sosyal ağlarda paylaş

ya ekonomik durumun yoktur oynarsın, o zaman zaten adamın müşteri portföyünde olmuyorsun.
luis vitton böle bi salaklık yapıp korsan çantalara savaş açmıştı bi ara, ne oldu?
gerek yok, bırak takılsın adam. zaten parası olsa alıcak.

O oyuna o kadar para verilmez değilde, benim param yok demek daha doğru geliyor bana. Yoksa para verilir, bi hafta sonu akşam dışarı çıkman aşşağı yukarı 200tl felan. Aynı paraya 1-2 ay oynatıcak bi oyuna vermek çok değil.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...