Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Steam Halloween / Autumn / Winter Sale 2017

-Deno-

Öne çıkan mesajlar

Alınan keyin çalıntı/illegal olma durumu konusu çok tartışıldı zaten.

Bende olaya şuradan yaklaşayım o vakit. Bazı oyun firmaları farklı ülkelere farklı fiyat politikası uygulayabiliyor. Bunun en büyük örneği de Rusya zaten. Rus Keylerinin ucuz olma nedeni de bundan kaynaklanıyor ancak asıl sorun oyun firmalarının bazıları ( başta EA ) release de yada sonradan Keylere Region Lock yada başka limitler koyarak o keyi sizin için kullanılmaz hale getirebiliyor. ( Battlefield 3 de şahsen başıma geldi. Rus Keyine rusça limit koydular. )

Indie oyun yapımcıları bu konu ile çok uğraşmazlar ama büyük firmalar buna izin vermezler. Dışarıdan key alacaksanız alacağınız oyunun dağıtımcısını dikkate alın.

Autumn Sell de Halloween'dan daha çok indirim oluyor bu arada. Şurada 1 ay daha bekleyeceksiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

SJW'ler basmış dram dönmüş çok bakmayacam.

Alacağım tüm oyunları almışım neredeyse Steam'de, kalanlar da doygunlukla bi ara alırım dediklerimdi. 500 küsür oyunum var, çoğuna bakmadım bile daha.

Bir süredir merak edip uzaktan takip ettiğim Stellaris'i, ustalara saygı kuşağında Planescape Torment'i ve bulunsun belki oynanır diye Darksiders 2'yi aldım.

Çok uzun zamandır adam gibi bilgisayar oynamıyorum zaten. Şu aralar kısıtlı oyun vakitmi de PS4 - Destiny yiyor. Ama bu haftasonu Stellaris'e bi bakma kafasındayım bakalım.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

daha birine cevap yazmadan bir tane daha geldi.

bilgi verme amaçlı yazmış tabi neutrino yanlış anlamayın buna lafım yok. destek olmak isteyen tabi ki buradan almasın bilmiyorsa öğrensin. ama sırf bir yerlerde birilerinin kartı çalınmıştır diye gelip burada torrent çekin arkadaşım diye duyar kasmayı anlamıyorum.

Yani update falan ugrasmak istememeni anliyorum tabi. Yine de buralardan alinan keylerin developer acisindan korsandan/torrentten bir farki olmadigini kabul ediyorsan sorun yok. Icine siniyorsa yani bu durum oynarsin, kim ne diyecek.

Bence zararli ama, cunku hem developer'a faydasi yok hem de bu pazarin devamliligina katki saglanmis oluyor. Sonucta hepimiz cuzdanlarimizla biseyleri oyluyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

örn.

aşama 1: ac origins oynamak istiyorum.
aşama 2:ac origins 210 tl.
aşama 3: türkiye'de ac origins'e iyi para kazansan dahi 210 tl vermek aptallık. mesela avrupa ya da abd'de iyi kazanan adama 150-200 dolara oyun satmaya çalış bakayım, napıyor?
aşama 4: elbette türk lirası yerlerde süründüğü için bu tamamen adamların hatası değil ve TL birimine göre satmaya kalksa dışarıdan da yoğun suistimal edilir. her ülke için böyle.
aşama 5: zurnanın zırt dediği yer. ac origins'e 210 tl vermek enayilik. seçenek 1; ac origins'i torrentliyorsun. seçenek 2; ac origins'i gerekirse oynamıyorsun ama korsan da indirmiyorsun.

işte bütün tartışmalar o aşamalardan geçip o son seçeneğe geliyor. etik, ahlak, bakış açısı olarak seçenek 1'i yapmayı içine sindiren yapıyor (kötülemek babında söylemiyorum, bunu yapanların da solid argümanları olabiliyor), sindirmeyen de seçenek 2'yi yapıyor. bu kadar basit. ha seçenek 3, o parayı verip almak. o da kusura bakmasın ama kazık yiyor. bunu ben de yapsam sen de yapsan, yediğimiz şeyin kazık olduğu gerçeği değişmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Lemmy said:

Suyunu sıksan en fazla 200 tane işe yarar oyun çıkar o bile zor.

500 küsür oyun? iyiymiş.

Suyunu sıkınca bi 300-350 tane çıkıyor. Bi 100 tane de koleksiyonda bulunsun diye alıyorsun. Kalanı da işte bundle mundle, ya da "lan 3 liraya düşmüş düşündüğüme değmez al gitsin" diye alınanlardan. Çok ilgimi çekmese veya oynayacağım oyun olmasa bile konsept olarak "lan adamlar ne güzel yapmış, genç girişimcileri destekleyelim" diye aldığım ucuz indie oyunlar da dahil buna. Aralarında bikaç tane bağlayıcı oyun da çıktı. Game Dev Tycoon'u bu sayede keşfettim mesela, oynadığım süreyle en az 20 indie oyun parasını çıkartmıştır tek başına.
Sosyal ağlarda paylaş

Celtics said:

örn.

aşama 3: türkiye'de ac origins'e iyi para kazansan dahi 210 tl vermek aptallık. mesela avrupa ya da abd'de iyi kazanan adama 150-200 dolara oyun satmaya çalış bakayım, napıyor?
aşama 4: elbette türk lirası yerlerde süründüğü için bu tamamen adamların hatası değil ve TL birimine göre satmaya kalksa dışarıdan da yoğun suistimal edilir. her ülke için böyle.
aşama 5: zurnanın zırt dediği yer. ac origins'e 210 tl vermek enayilik. seçenek 1; ac origins'i torrentliyorsun. seçenek 2; ac origins'i gerekirse oynamıyorsun ama korsan da indirmiyorsun.

işte bütün tartışmalar o aşamalardan geçip o son seçeneğe geliyor. etik, ahlak, bakış açısı olarak seçenek 1'i yapmayı içine sindiren yapıyor (kötülemek babında söylemiyorum, bunu yapanların da solid argümanları olabiliyor), sindirmeyen de seçenek 2'yi yapıyor. bu kadar basit. ha seçenek 3, o parayı verip almak. o da kusura bakmasın ama kazık yiyor. bunu ben de yapsam sen de yapsan, yediğimiz şeyin kazık olduğu gerçeği değişmiyor.

Çoğu teknolojik ürünün fiyatı üç aşağı beş yukarı dünya çapında aynı. Ülkelere göre çok uçuk farklar globalizasyonun çok işlemediği 90'lardaydı. Oyunlar yine en iyi konumdakiler esneklik olarak, ama Aral denen bi kurum var işte baltalayıcı.

Bu globalliğe rağmen "AC: Origins'e 200 lira vermek Türkiye'deki gelir ve alım gücüne oranlanınca enayilik" diyen adamın cebinde iphone görürsem budaklı meşe odunuyla döverim ama.
Sosyal ağlarda paylaş

totemic said:

Europa Universalis IV + DLCs
Hearts of Iron IV + DLCs
Stellaris + DLCs
TW: Warhammer DLCs

bunları alıcam. buraya yazıyım da bu liste dışına çıkarsam bakıp bakıp utanırım belki..

Bu arada bunu yazan arkadaşa

allah kurtarsın kardeş EU4 ve DLCler sadece 300 TL felan tutar
Sosyal ağlarda paylaş

neutrino said:

Black-ice said:

daha birine cevap yazmadan bir tane daha geldi.

bilgi verme amaçlı yazmış tabi neutrino yanlış anlamayın buna lafım yok. destek olmak isteyen tabi ki buradan almasın bilmiyorsa öğrensin. ama sırf bir yerlerde birilerinin kartı çalınmıştır diye gelip burada torrent çekin arkadaşım diye duyar kasmayı anlamıyorum.

Yani update falan ugrasmak istememeni anliyorum tabi. Yine de buralardan alinan keylerin developer acisindan korsandan/torrentten bir farki olmadigini kabul ediyorsan sorun yok. Icine siniyorsa yani bu durum oynarsin, kim ne diyecek.

Bence zararli ama, cunku hem developer'a faydasi yok hem de bu pazarin devamliligina katki saglanmis oluyor. Sonucta hepimiz cuzdanlarimizla biseyleri oyluyoruz.

korsandan farkı var işte. bir kere korsan oyuncu != müşteri kaybı değil. gray market daha kötüsü. bankalar chargeback yapınca + payment provider'ın yazdığı extra expenseleri yiyince zarar yazıyor hatta indie ise batıyorlar. yine ea gibi dev firmalara fazla koymaz ama hele indie firmalara key'imizi iptal etme şansları düşük diye hiç yapmayın, altında yatanı yazıyoruz sadece. emeğe saygı yapayım derken zarar verdiğinizin farkında olun yani.

Black-ice said:

abi benim sinir olduğum onu yapacağınıza torrent çekin şeklinde bir cümle ile duyar kasmak. işin komiği illegalliği %100 olmayan bir hareket yerine %100 illegal bir hareket öneriyor olmaları.

kendi kafadakine göre bilinçsizce yazıyorsun. yukarıda açıkladım. duyara falan ihtiyacım yok. korsan da kullanıyorum, steam'de 500+ oyunum da var.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Lemmy said:

Suyunu sıksan en fazla 200 tane işe yarar oyun çıkar o bile zor.

500 küsür oyun? iyiymiş.

Suyunu sıkınca bi 300-350 tane çıkıyor. Bi 100 tane de koleksiyonda bulunsun diye alıyorsun. Kalanı da işte bundle mundle, ya da "lan 3 liraya düşmüş düşündüğüme değmez al gitsin" diye alınanlardan. Çok ilgimi çekmese veya oynayacağım oyun olmasa bile konsept olarak "lan adamlar ne güzel yapmış, genç girişimcileri destekleyelim" diye aldığım ucuz indie oyunlar da dahil buna. Aralarında bikaç tane bağlayıcı oyun da çıktı. Game Dev Tycoon'u bu sayede keşfettim mesela, oynadığım süreyle en az 20 indie oyun parasını çıkartmıştır tek başına.

Ben de 67 oyun var, 5-10 tane istek listemden alıcak çıkar zorlasam.

Eski klasik oyunları alıyorum ben de oynamasam bile, 5 tl ye ufo serisini almıştım

Eskiden orijinal oyun vardı da biz mi almadık diye, geç de olsa verdim hakkını çok severdim kendisini.
Sosyal ağlarda paylaş

ben eskilerden bundle 3-5 bisi aldim arsiv icin, birde -75% ustu 1-2 artik ne varsa wishlistten.

Myst V
URU: CC
Murdered: Soul Suspect ROW
Torchlight
Rise of the Triad
Torchlight II
Slave Zero
Saints Row: Gat out of Hell Released
How to Survive 2
Blood 2
Blood
Mortal Kombat Komplete Edition
Unreal Deal
Alone in the Dark Anthology
Neon Drive
Avernum: Escape From the Pit
Ziggurat
Necropolis

birde Mortal Kombat Arcade Kollection buldum steam icin. steamden kaldirmislardi zamaninda, hala duruyordu wishlistte :p

baskada bisi almam eger -75% ustu surpriz bisi gelmezse sonradan.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Celtics said:

örn.

Çoğu teknolojik ürünün fiyatı üç aşağı beş yukarı dünya çapında aynı. Ülkelere göre çok uçuk farklar globalizasyonun çok işlemediği 90'lardaydı. Oyunlar yine en iyi konumdakiler esneklik olarak, ama Aral denen bi kurum var işte baltalayıcı.

Bu globalliğe rağmen "AC: Origins'e 200 lira vermek Türkiye'deki gelir ve alım gücüne oranlanınca enayilik" diyen adamın cebinde iphone görürsem budaklı meşe odunuyla döverim ama.

iphone şu anda da gereksiz pahalı zaten. bi 3-4 sene önce nispeten alınabilirdi yine. ama o da karşılaştırılmaz. şimdi 5000 iphone'a bayılsan 3 sene en üst seviye, temiz kullanırsan da 5 seneyi görürsün ve hayatın her alanında lazım. 2000'lik telefon da o işi görebilir ama kalite farkı var. ama oyun dünyasında iş ac origins'le bitmiyor. oyunun hikayesi bitirdikten sonra ne kadar oynayacaksın? hikayeli oyunlarda özellikle 200-250 tl'ler çok lüks olmaya başladı maalesef, ki multi'yi hiç sevmem ve hikayeli oyunları her türlü tercih ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

1200 liralık telefonla o "hayatında her alanında" kullandığın hemen her şeyi yapabiliyorsun yine. Üç sene önce de IPhone alan için aynı şey geçerli. Söylediğin her şey sadece bahane.

Eğer cebinde iphone galaxy falan fark etmez lüks telefon varsa tutup da ülkenin alım gücüne göre fiyatlar pahalı diye oyunlarda korsanı savunuyorsan, kusura bakma, baştan tavrın dürüst değil, sadece bahane.
Sosyal ağlarda paylaş

Eskiden orijinal oyun alacak ortam yoktu zaten türkiye de, o şartlarda gidip almak biraz enayilikti, hoş bulup alamıyordun zaten nerde orijinal oyun yok zaten belli oyunlar dışında.

Şimdi alım güçüne göre ve geri iade edebilecek durumda hakların olduğu halde, korsan diyorsan hala ne denir bilemiyorum.

Artık oyunlara tek laf edebileceğimiz türkçe dil desteği, adam sana oyun satıyor türkçe dili yok.

Bu son gelişmelerden sonra türkiyeden de çok oyun alan çıkmasından dolayı bir çok oyunda görebiliyoruz türkçe dil seceneği, o bile çok iyi bir gelişme
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...