Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ne yapılır bu durumda?

sabonis

Öne çıkan mesajlar

Diyeceğin şu arkadaşlara danıştım 250 tl lik bir iş yapmadığını yorgunluğu zahmeti için 50-100 e bağlamam gerektiğini söylediler de.

Adam uzakdan mı geldi arabayla mı geldi ayrıntıları bilmediğim için tam bir şey diyemedim.

Çok yorduysan adamı yada iş kaybına uğrattıysan gibi şeylere para vercen yani bu durumda.
Sosyal ağlarda paylaş

herifin ilk gelişi kendi marketing harcaması.

sonuçta kimse köpeğini bu adama alıp gitmiyor, işin doğası gereği adamın bir köpeği gidip yerinde 2-3 saat izlemesi gerekiyorsa para alamaz.

eğer 2-3 saatlik izlemesi sonucu danışmanlık gibi özel bir bilgi verdiyse (örneğin bu köpeği eğitmek için şu şu şu yöntem gerekir), bu durumda adamı aradan çıkartıp başka eğitmene gitme ihtimali doğuracağından bir miktar ücret talep etmesi ve bunu bir nevi 'sorun tespit bedeli' benzeri bir hizmete dayandırması makul olur.

şayet ilk geliş ücretini yazılı hale getirmediyse ya da en azından baştan söylemediyse zaten hiç para verilmez.
Sosyal ağlarda paylaş

sabah bana öneren kızı aradım anlattım böle böle, eğer isterse ödemeyi düşünmüyorum diye.

kız da sinirlenip ona eğitmeni öneren kendi arkadaşını aramış ağzına sıçmış. ne dediğini bilmiyorum kızın. Eğitmen beni aramış, görmedim o sırada hemen sonra mesaj atmış:

"Neden başkasıyla haber gönderiyorsunuz, konu eğitim alıp almamanız değil, konu iş ahlakı. Lütfen şu nolu ibana sunmuş olduğum hizmetin bedeli olarak 250 tl gönderin. Göndermeyecekseniz sunduğum hizmetten niye memnun kalmadınız?" gibisinden

Ben de dedim başkasıyla haber göndermedim beni yönlendiren arkadaşım arada kalmasın diye kendisini bilgilendirdim. Öncelikle iş ahlakından bahsediyorsak ilk baştan tanışma randevusunun ücretli olacağını belirtmeniz gerekiyordu. Ayrıca birkaç farklı yetiştirici tanışma randevusundan para alınmadığını söylediler. Örneğin finans ve hukuk sektörlerinde de asla müşteriyle tanışma toplantısı için para talep edilmez, sizin için bu bir iş ve kendinizi pazarlama fırsatıdır. Falan filan gibi bişiler yazdım. Sonra ben dışardayken aramış. Ama yazmamış bi cevap. Durum bu.

adamın tüm derdi 250'yi dürtüklemek bence ya. geldiği gün o 250'nin lafını yapmasa, kafamda 1000'e inerse yaparız diye düşünüyordum. adam 250 kurtarır mıyım diye düşünürken 1000'den oldu, haberi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

"Baştan söylemedi o yüzden vermem" bence daha beter çakallık, babanızın hayrına mı geldi adam ayağınıza? Bir restorana girip menü istemeden sipariş verseniz, "e getirirken fiyatını söylemedin" diyip bedava mı kalkacaksınız? Sorsaydınız baştan "anlaşamazsak o ilk geliş ne kadar" diye, çomar kurnazlığı yapmayın şimdi hiç.

Adamın tarzı ve eğitim dediği şeyin programı boktan belli ki, bir daha çağırmayın bence de, ama ilk dersi hadi 250 değilse de 150 gibi bir şey vermeniz gerekir.
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

"Baştan söylemedi o yüzden vermem" bence daha beter çakallık, babanızın hayrına mı geldi adam ayağınıza? Bir restorana girip menü istemeden sipariş verseniz, "e getirirken fiyatını söylemedin" diyip bedava mı kalkacaksınız? Sorsaydınız baştan "anlaşamazsak o ilk geliş ne kadar" diye, çomar kurnazlığı yapmayın şimdi hiç.

Adamın tarzı ve eğitim dediği şeyin programı boktan belli ki, bir daha çağırmayın bence de, ama ilk dersi hadi 250 değilse de 150 gibi bir şey vermeniz gerekir.

bütün topic'teki herkesin zıttına gitmek için o kadar alakasız örnek vermişsin ki, böle insan ağzı açık bakar anca. adamın bir websitesi var, fiyatlar yazıyor da ben mi bakmadım? ben mi sormak zorundayım. ayrıca fiyat konusunu açtım "siz köpeğin durumuna bakınca seans sayısı, tedavi edilebilirlik durumu, fiyat vs gibi detayları konuşuruz" diyerek. Eğer çakal olmasa orada demesi lazım zaten ilk tanışma ücreti şu kadar diye.

Bir avukat/yatırım uzmanı/eğitmen farketmez, bu tarz biri seninle tanışma toplantısı yaparsa, seni müşteri olarak kazanmaktır amacı.

kaldı ki işin doğrusu evet ama "değerlendirmek için yerinde görmem gerekir" diyen de kendisi, eğer yerinde görmek senin için önemli bir masraf ise bunu da söylersin yalnız şu kadar ücret talep ediyorum diye. Söylesin her müşteriye gitmeden önce "250 TL ilk tanışma" diye, bakalım kaçı onaylıyor da, kaç müşteri kazanabiliyor?

bunların üstüne ayrıca 50 dakika içinde yarısından fazlası geyik konuşma olarak neyin eğitimini verdi de para talep ediyor?

şu çakalı da savundun ya gerçekten inanılmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Bitmedi şu garson nesli. Abicim ad hominemlerinizi, baitlerinizi kenara bırakın, konuya dönelim.

Adam kalitesiz bir eğitmen olabilir, onun da hitap ettiği bir o kadar kalitesiz hayvan sahipleri var. Geçen köpeğe garanti belgesi bekleyen bile gördük burada. Paket tabii ki almayacaksınız böyle bir adamdan, 250 de çok olabilir eyvallah, ama (bir iki kişinin de dediği gibi) bir 100-150 lirasını bile vermeyip marketingmiş, söylememişmiş gibi bahanelerin arkasına sığınırsanız sonuçta ücretsiz de dememiş, siz de sormamışsınız derim ben de. Hatta sormamanızın altında işin sonunu buraya bağlayabilmek için içten pazarlık bile arayabilirim karşıdaki kişi olsam.

Kendinize yalandan bahaneler ve plausible deniability yaratıp vicdan rahatlatıyor, bir yandan da adamın emeğine çöküyor olursunuz. Ben olsam yapamam, herkesin vicdanına kalmış. Emek kutsaldır. Emeğinin 250 değil de 150 TL ancak edeceğine hükmetmek kazıklanmamaktır, ama tam olarak 0 TL edeceğine hükmetmek hırsızlıktır, hainliktir. Kendinize yapılmasını istemeyeceğiniz şeyi sırf bahane buldunuz, sözleşme yok vb. diye başkasına yapmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Randevuyu kesinleştirmeden önce telefonda "görüşme/danışma ücreti 250 tl bilginiz olsun" demesi gerekmez mi adamın?

Ben felçli hastalara rehabilitasyon için evlerine gidiyorum. Ücret konuşmadan gittiğim hiç kimse olmadı, kesin kural gibi. Aynı şekilde ilk görüşme öngörüşme diye açıklıyorum hemen ardından da ücretini belirtiyorum. Çünkü ücret belirtmezsem adam öngörüşmenin ücretsiz olduğunu düşünebilir. Görüşme sonunda para istediğinde de adam hazırlıksız yakalanabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...