Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Destiny 2

DarkC1oud

Öne çıkan mesajlar

Abi herseye para gozuyle bakan biziz ya.

Bana kalsa elon musk niye hala calisiyo ya da ne bileyim jeff bezos niye hala amazonun basinda gidip ulke satin alip yan gelip yatsin.

Ama birileri kapitale ulasmis da olsa sistemi devam ettirmek , bisiler uretmek icin didiniyor
Sosyal ağlarda paylaş

Adam para için oyun yapmıyor işte, aklındaki vizyonu gerçekleştirecek bir oyun yapıyor. Son dönemde çıkan kısırlaştırılmış oyunları göre göre ve oynaya oynaya bu tarz büyük projeleri kavramakta sıkıntı çekiyorsunuz sanki.

Piyasadaki en çok satan, en düzgün shooterlardan biri Battlefront/Battlefield serisi ve DICE'ın yaptığı bilmem kaçıncı oyundaki en büyük yenilik lootboxlar sanırım. 2-4 senede matbaadan çıkar gibi çıkan oyunlarla karşılaştırıldığında şu projenin ölçeği çok farklı bir noktada.

Şu anki Alpha hali bile oldukça güzel oyunun ve yıllardır takip edenler yavaş da bulsalar düzenli ilerlemeyi görebiliyor. Ha muhtemeşem olur mu bilmiyorum ama ortadaki emek ve vizyon scam veya hayal denerek reddedilemeyecek bir gerçek.
Sosyal ağlarda paylaş

@laurelin, burası konudan alakasız rant biraz

Laurelin said:
internette oturtulmus bir gereksiz hype-linc kulturu var, ya oyun daha cikmadan batiriliyor yada yere goge cikariliyor, ortasi kalmadi bunun sosyal medya denen bok yuzunden. ortada olan fikirlere tahammulu kalmadi insanlarin siyaset olsun, sivil hak mucadeleleri olsun, filmler olsun vs vs

Çağımızın kanseri sosyal medya, ayaktakımı fikirlerini belirtebildiğinden beri herşey kötüye gidiyor, TRUMP VE TAYYO BU ÇAĞIN ESERİ vs. vs. agalit baymadı mı bu argümanlar? Sosyal medyadan önce de vasat vasattı, trumptan önce bushlar tayyörden önce menderes vardı, sonuçta zenginliği paylaşmak istemediğimiz için yaratılan bi sınıf pleb sınıfı. Olayı bu yani illa ki aptal olacak. Ve tabii ki ürünlerinde onları hedef alacaksın, sonuçta bi tüketici sınıfı olarak da konumlandırılıyorlar. 2000 yıl önce Cato da senatoda aynı geyikleri çeviriyordu, hiç şimdi kendi suçunuzu çağın getirdiklerine değişen zamanlara falan atıp aradan sıyrılmaya çalışmayın.

nihlathak said:
Sadece iyi oyun yapayim diye dusunen adamin ortaya koyacagi is gercek dunyada para kazanmayacagi icin utopyadir

Chris Wilson ve Path of Exile sana katılmıyor. Onlar katılmayınca ben de katılmamış sayıldım. Bu arada online oyunlardan bahsettiğimizi var sayıyorum, singleları falan hesaba bile katmıyorum şu anda. Yoksa sana katılmayacak tonla daha isim var.

said:
Ben de diyorum ki adam gibi derinligi ve dengesi olan oyun dizayn edip, dogru seyleri microtransactionda satarak hem sustain para kazanilir, hem de duzgun icerik uretilip oyunun omru uzun vadeye yayilir, yayilabilir. Yeter ki vizyonu olan, oyunun communitysinin ihtiyaclarini anlayan, oyundaki yapisal hatalari sip diye fark edip bunlarin duzeltilmesi konusunda fikirler sunan, oyuncularin en temel duygularini triggerlayabilecek birileri oyun uretsin.

Chris ve PoE şimdi sana katıldı.

nihlathak said:
Yine destiny 2'den ornek vereyim. Sen oyuna mobility resilience recovery koyup bunlarin ikisinin etkisi ufak tutup birini buyuk tutarsan sen kotu tasarimcisindir zaten, bunun lootboxin arkasindaki muhasebeciyle ilgisi yok henuz. Daha konu oraya gelemeden batiyor oyun

Nitpicking gibi olacak ama her oyunda var mekanik tasarım hataları, az önce PoE dedik onda da var. WoW'da da vardı yıllarca bayıla bayıla oynadık, çünkü o zamanlar player first bi tasarım vardı keyifliydi (belki hala öyledir sıkıldım bıraktım ondan bilmiyorum). Asıl sıkıntı hatalar değil bilinçli tercihler.

said:
Katiksiz son yillarda cikan bircok AAA oyunda bu tarz goller yeniyor. Bu gollerin musebbibi muhasebeci degil, ustelik bu goller yendigi icin oyun siciyor, oyun sicinca muhasebeci para kazanamiyor, zincirleme reaksiyon yani bunlari birbirinden ayirmak mumkun degil.

Hiç katılmadığım nokta bu sawyerist yaklaşım, muhteşem denge ve eksiksiz tasarım hedefiyle yola çıkmayınca sanki oyun kötü olacakmış gibi bi izlenim var. Eğlence her zaman dengenin bi sonucu değil, core iyi olduğu sürece communityi dinleyip patchleye patchleye senin dediğin noktaya gelinir. Benim altını çizmek istediğim yer fiscal reports için oyunu 4 ay erken çıkarma baskısı, lootbox satışı için p2w koymak ve ruleseti vision documentın ötesinde değiştirip yapım sürecine müdahale etmek.

Burda muhasebeci diyip basitleştiriyorum ama pazarlama departmanından, üst grup yönetiminden vs. tasarıma gelen her baskı bu gruba giriyor, sayısız dev. röportajı var oyunun şurasına burasına müdahale ettiler biz de böyle olmasını istemezdik diye. O yüzden obsidian bugün kendi ipmiz diye bağırıyor,o yüzden deus exin saçma boss fightları hala eleştiriliyor. Sorunun temeli, kötü olmayan oyunların kötüleştirilmesi ve "bilinçli" olduğunu idda eden kitlenin bile bunu cüzdanıyla eleştirmemesinde.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 4 hafta sonra ...
  • 3 ay sonra ...
eski mesajları okumak için çaba sarfettim ama istediğim soruya pek cevap bulamayacağımı hissetiğim için sormak istiyorum. ps plus bedava verdiği için üstüne dlc leri alıp başlamaya değer mi? oyunu bir kaç saat oynadıktan sonra verdiği hissiyatlar hoşuma gitti ama herkes giydirdiği için hala merak içindeyim, neden ve neyi bu kadar kötü yaptılar ileri ki seviyelerde diye ve hala bu durumda mı oyun? forsaken ile gelen yeni özellikler umut vaat ediyor mu ve nedir bu özellikler? bunları cevaplayacak biri çıkarsa çok sevinirim. teşekkürler şimdiden.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...