Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Logan (2017)

Norak

Öne çıkan mesajlar

bingildak said:

çok iyiydi ya film

sonu

başlıktaki spoilerları okudum da

gençken radyasyonun etkilerini negate ediyor, yaşlanınca edemiyor demişsiniz de. kimse özelliği iyileşme olan adamın nasıl yaşlandığı konusuna girmemiş das.

çok mantık aramaya gerek yok tabii de, adamın gençliğini yitiriyor olması baya yerine oturmayan bir durum. doğrusu hep biyolojik tarafını düşünmemek gerek, insan psikolojik olarak yaşadığı değişimlerle kendi kimyasını bile bozabiliyor. adam hayattan nefret etmiş resmen şu noktada. yaşama isteğini, bütün amacını yitirmiş - sevdiği herkesi kaybetmiş.

Kendi okuduğum çizgiromanlara istinaden komple yaşlanmıyor değil Wolverine, çizgiromanlarda yaklaşık işte 10 senede 1 yaş falan gibi bir şekilde yaşlanıyordu. İyileşme gücü de filmlerdeki kadar hızlı değil. O bikaç film önceki gibi adam yolda yürürken adamantium kafatası gözüküp gözüküp geri rejenere oluyor gibi bir durum olmuyor yani.

Ama

Öte yandan kendisinin adamantium zehirine karşı doğal bağışıklığı var, güçlerini kaybetmesini ona bağlamaları tırt bi çözüm olmuş. Tabii çizgiromanlardaki gibi başka bir virüse falan bağlarlarsa onun backstory'sini falan da ekleyeyim derken filme sığdıramaz üstüne bir de bütçeyi patlatırlardı.

Ha bir de yine yanlış hatırlamadıysam bu film için "orjinal timeline değil, bi şekilde alternatif gelecekte kafamıza göre film yapıverdik" dedilerdi.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

çok iyiydi ya film

sonu

gençken radyasyonun etkilerini negate ediyor, yaşlanınca edemiyor demişsiniz de. kimse özelliği iyileşme olan adamın nasıl yaşlandığı konusuna girmemiş das.

çok mantık aramaya gerek yok tabii de, adamın gençliğini yitiriyor olması baya yerine oturmayan bir durum. doğrusu hep biyolojik tarafını düşünmemek gerek, insan psikolojik olarak yaşadığı değişimlerle kendi kimyasını bile bozabiliyor. adam hayattan nefret etmiş resmen şu noktada. yaşama isteğini, bütün amacını yitirmiş - sevdiği herkesi kaybetmiş.

sevdiği herkesi iki kere kaybediyor bir de. days of future past'e kadar zaten herkes ölmüş oluyor, üstüne geçmişe gidip tekrar herkesin ölümüne tanıklık ediyor.

üstüne healing factor'ün de gg olması eklenince, çok normal yani artık düzgün regen olamaması.

adam psikolojik olarak 200 küsür yaşında, bir zahmet mutant genes de tüm bunca yaşanana pert olmaya başlasın. ondan konu saçma değil yani.

Sosyal ağlarda paylaş

Abi herkesi kaybediyor da son durumda alternatif gelecek yarata yarata son halde kimse ölmedi ki, Scott Summers bile köşede motoruyla taklıyor olmalı. Yanlış mı hatırlıyorum? Filmleri izleyeli çok geçti gerçi.

Ha elemanlar yaşasa da birer ikişer kere ölümlerine tanık etti adam tabii, o da çöküntü sağlar da sonra da oh be yaşadılar rahatlığı var.

Sosyal ağlarda paylaş

objection

hayır herkes gg abi o evrende. x-men apocalypse'e göre konuşuyorsan hayattalar, ama işin içine wolverine'in timeline'ı ve logan girerse hayatta değil x-men tayfası. o yüzden keşke xavier'ın ne yaptığını görseydik diye merak ediyoruz.

yani şöyle düşün, 2000 yılından itibaren tüm çekilen x-men / wolverine filmleri days of future past'e kadar geliyor. jean grey gg, xavier gg, işte ne biliyim cyclops gg. sonra days of future past ile wolverine geri gidiyor (1973 sanırım, japonya'da geçen wolverine filmindeki vietnam zamanlarından birkaç sen sonrası) ve doğal olarak 73 ile days of future past'e kadar olan tüm olaylar yaşanmamış oluyor. o yüzden x-men apocalypse'de hayatta zaten herkes.

logan'da ise yine bu mutantlar ölmüş oluyor yakın bir zaman içinde.

çizgi roman daha farklı tabi bunlardan aslında.
Sosyal ağlarda paylaş

-Deno- said:

objection

hayır herkes gg abi o evrende. x-men apocalypse'e göre konuşuyorsan hayattalar, ama işin içine wolverine'in timeline'ı ve logan girerse hayatta değil x-men tayfası. o yüzden keşke xavier'ın ne yaptığını görseydik diye merak ediyoruz.

yani şöyle düşün, 2000 yılından itibaren tüm çekilen x-men / wolverine filmleri days of future past'e kadar geliyor. jean grey gg, xavier gg, işte ne biliyim cyclops gg. sonra days of future past ile wolverine geri gidiyor (1973 sanırım, japonya'da geçen wolverine filmindeki vietnam zamanlarından birkaç sen sonrası) ve doğal olarak 73 ile days of future past'e kadar olan tüm olaylar yaşanmamış oluyor. o yüzden x-men apocalypse'de hayatta zaten herkes.

logan'da ise yine bu mutantlar ölmüş oluyor yakın bir zaman içinde.

çizgi roman daha farklı tabi bunlardan aslında.

Hah işte evet, son bıraktığımız noktada (Logan'dan öncesi, Apocalypse sonu itibariyle) herkes hayatta olmalıydı. Scott bile takılıyo derken Logan öncesi demek istediydim. Demek ki arada Logan'a gelene kadar filmlerde olmayan bir şey olmuş (muhtemelen Logan'da zırt pırt geçen Westchester olayıyla bağlantılı bi durum). Yoksa Logan sırasında hepsinin öldüğü aşikar zaten. Bu Westchester olayı referansı ona gönderme diye düşündüm de sonra TV'de haberlerde de 7 kişi öldü dedi o olay için, koca x-men 7 kişinin ölümüyle bitecek değil ya.

Sosyal ağlarda paylaş

-Deno- said:

şunu paylaşmıştım filmden önce, tekrar paylaşayım.

http://www.youtube.com/watch?v=8YGHDTIUt0s

9. dakka civarinda yok olan Xavier tekrar vucud buluyo, bari yuruyenini bulsaymis gibi gereksiz ve densiz espriler yapti bu arkadas. Daha Xavier'in neden yuruyemedigini bilmeyen herif gelmis burda Wolverine anlatiyo, X-Men timeline anlatiyo. Agzini burnunu kirardim orda oturanlar arasinda olsam.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

bingildak said:

çok iyiydi ya film

sonu

Kendi okuduğum çizgiromanlara istinaden komple yaşlanmıyor değil Wolverine, çizgiromanlarda yaklaşık işte 10 senede 1 yaş falan gibi bir şekilde yaşlanıyordu. İyileşme gücü de filmlerdeki kadar hızlı değil. O bikaç film önceki gibi adam yolda yürürken adamantium kafatası gözüküp gözüküp geri rejenere oluyor gibi bir durum olmuyor yani.

Ama

Öte yandan kendisinin adamantium zehirine karşı doğal bağışıklığı var, güçlerini kaybetmesini ona bağlamaları tırt bi çözüm olmuş. Tabii çizgiromanlardaki gibi başka bir virüse falan bağlarlarsa onun backstory'sini falan da ekleyeyim derken filme sığdıramaz üstüne bir de bütçeyi patlatırlardı.

Ha bir de yine yanlış hatırlamadıysam bu film için "orjinal timeline değil, bi şekilde alternatif gelecekte kafamıza göre film yapıverdik" dedilerdi.

Spoiler icin spoiler (Wolverine'in yaşlanması mevzusu ve adamantium poisoning)

Biyoloji okumadım ama şöyle bir olay varmış, bu yaşlanmasına ve zerhirlenmesine cevaben.
Şimdi Wolverine ölüyor evet, sebep olarakda regeneration özelliğini kaybetmesi gösteriliyor.
burada Bioloji 101 diyor ki; bir gen kendi kendini kopyalar. ama bu kopyalamanın düzgün olması için dna'nın "sağlam" olması gereklidir. sorun tam buradan çıkıyor işte.

"Before a cell divides, its DNA is replicated (duplicated.) Because the two strands of a DNA molecule have complementary base pairs, the nucleotide sequence of each strand automatically supplies the information needed to produce its partner. If the two strands of a DNA molecule are separated, each can be used as a pattern or template to produce a complementary strand. Each template and its new complement together then form a new DNA double helix, identical to the original.

Before replication can occur, the length of the DNA double helix about to be copied must be unwound. In addition, the two strands must be separated, much like the two sides of a zipper, by breaking the weak hydrogen bonds that link the paired bases. Once the DNA strands have been unwound, they must be held apart to expose the bases so that new nucleotide partners can hydrogen-bond to them.

The enzyme DNA polymerase then moves along the exposed DNA strand, joining newly arrived nucleotides into a new DNA strand that is complementary to the template. Figure 1 shows the process part way through."

hatta daha barzo açıklaması için 3.00'dan sonrasını izleyin. baya detaylı açıklıyor. :

https://www.youtube.com/watch?v=viOpP6P_PrQ

Sosyal ağlarda paylaş

video güzel anlatmış, bu daha mantıklı.

fakat bu yaşlılık etkilerinin zaman içinde gözükmesi gerekmez miydi?
yani bir anda pat diye dramatik şekilde gerilemeye başlamış healing özelliği gibi aktarılıyor filmde.

adam civil var zamanından bu zamana yaşıyor, mantıken japonya da geçen filmde veya timelına'a göre bu filme yakın filmlerde de bu etkinin gözükmesi gerekirdi sanki

Sosyal ağlarda paylaş

aman aman bişi yok abi zaten :)
ha sadece eğlenmelik marvel film'lerinin bir gömlek üstündeydi. O yüzden hoşuma gitti benim de.
hani bir kaptan amerika bir iron man gibi cıvıl cıvıl bir film değil, o atmosferi güzel verebilmişler.

ama unutulmazlar arasına girecek ne bileyim kült olabilecek bir film değil.
Sosyal ağlarda paylaş

yapılış amaçları reyting/para olduğu için kült mült olamazlar zaten, hoş öyle bir kaygı olduğunu da sanmıyorum prodüktörlerde.

watchmen vardı taa yıllar önce superhero filmi, ben onu çok sevmiştim mesela ama sonrası gelmedi onun. O filmin de karakter gelişimi, kurgu ağır ilerliyordu biraz gerçi, ama başarıylıydı genel olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...