Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dunkirk (2017)

ShadowFax

Öne çıkan mesajlar

axedice said:

Film nasıl şimdi alman askerlerini sarı saçlı mavi gözlü aşağılık beyaz psikopatlar ve yahudi amerikan askerlerini de savaşın gerçek kahramanları olarak resmedebilmiş mi?

Filmde Amerikan askerleri olmadığını sen de tahmin ediyorsundur ama Alman askerleri de yok. Sadece en sondaki bir sahnede birkaç saniyeliğine odak dışında gözüküyorlar.

Rasmon said:

Raylen said:

beğenmedim ben

az açıkla bu ne biçim bildirim.

beğendim ben
Sosyal ağlarda paylaş

Rasmon said:

Raylen said:

beğenmedim ben

az açıkla bu ne biçim bildirim.

filmde düşman askeri yok

doğru düzgün diyalog yok, olay örgüsü yok ortasından dalıyor direk zaten

ayrı perspektiflerden 3 farklı hikaye anlatması güzeldi ama onlar da hep klişelerle bitti

blockbuster filmden çok belgesel gibiydi

Sosyal ağlarda paylaş

Bence de en iyi yorum "Belgesel" demek olur.
Filmde "scale" problemi var gibi hissettim. Ne kurtardıkları 300.000 küsur askeri ben sahilde gördüm, yenilgiye uğramış asker techizatı gördüm. Sanki "al şu 3 uçağı, 2 gemiyi, çek ne çekiyorsan" demişler, bunlarda "peki abi" demiş gibiydi. "Prodüksiyon zayıftı" diyesim geliyor resmen.

Şimdi 1940 dönemi, geri çekilen bir ingiliz ordusu, yenilmiş bir Fransa ve ellerindeki her techizatın önemli olduğu bir haftalık süreçte geçtiği için filmdeki bu "yokluk" normal olabilir. Dunkirk'te kurtulan veteranlarla çalışmışlar, onlara izletmişler falan. Nolan'ın aşırı realistik takıntısı bu boşluğa sebebiyet vermiş olabilir fakat böyle bir durumda da "e biraz sinema hilesi iyi giderdi be" diyesim geldi. Yani dogfight sahneleri bile o kadar gerçekçi ki "yavan" olmuş yer yer. Geniş planta uçan uçaklar güzel de "intense" anlarda daha iyi dogfight sahneleri izledik biz başka filmlerde.

4-5 gün önce şu videoyu izledim:
https://www.youtube.com/watch?v=QijbOCvunfU

Atonement filminin Dunkirk sahnesi. Sahilin şu hali bana daha "yaşıyormuş" hissi veriyor. Dunkirk'te sahil bomboştu resmen.

Yani o askerler 1 hafta o sahildeler. Atonement'taki gibi kağıt oynayanlardan, şarkı söyleyene askerler mi olur yoksa 20 kişilik tek sıra halinde bekleyen askerler mi? Nerede yaşanmışlık heee?

Yani bunlara bakarak yine de filme kötü diyemiyorum. Film güzel fakat "en iyi WWII filmlerini say" derlerse aklıma sonlarda gelebilir.

Sosyal ağlarda paylaş

Komutan said:

Filmi standart bir savaş filmi, mesela Saving Private Ryan veya Fury gibi bir film görme beklentisiyle izleyenler sevmeyecektir. Örneğin filmde hava haricinde çatışma sahnesi yok. Ama böyle bir beklentiniz yoksa seversiniz.

saving er ryan olmayacagı belliydi ama belgesel izledik resmen. Sanatsallık, çekimlere söyleyecek laf yok. Savas psikolojisini cok güzel yansıtmış ama bir yerden sonra o arka fondaki gerilim müziği yeter dedirtti. Tüm film bir saniye gerilim müziği kesilmez mi ya. Zaten diyalog yok. Daya gerilim müziğini,daya supriz atagı,bombayı...

Sonunda amiral veya rütbesi neyse deniz subayının fransızlarla kalıyorum mesajı neydi öyle.Sizi de unutmadık mesajını aldık . Teknede kafasını vuran cocuktan kahraman yaratmalar böyle Küçük küçük mesajlarla beslemeye calismişlar olmamış.

Kazanmak sadece yenmek degildir.Hayatta kalmakta başarıdır mesajıyla bitirdiler. Imax gittim üstelik ama olmamış 7/10.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...