Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Turkcell, Vodafone ve Türksat

Crawler

Öne çıkan mesajlar

Suark said:

2-3 e falan dusuyordu ben evdeyken
1080p izletirken yavas oluyor o kadar onun disinda online oyun oynatiyor.
he bide DL yavas oluyor da zaten indirmis oluyorum akk ye kadar.
70gb la akk, hani oyun falan indirmek lazim onu doldurmak icin
2 oyun indirsen zaten o 2 oyunu 5 ayda bitiremem.

yıl 2016, kafalara gel "70gb doldurmak için oyun indirmen lazım"

1 saat twitch izlemek 1.5gb götürüyor. günde 1.5 saat izlesen, yani yanda televizyon gibin açık tutsan, zaten sıçtın bitiriyor kotayı. bunun oyunu, filmi, dizisi, youtube'u, spotify'ı, oyunu vs..

dediğim gibi yıl 2016, artık videoların falan kalitesi de arttı. 70gb akk'nın yeterli olduğunu savunmayın yani.

ha akk olmasa hepimizin interneti 25-50mbit yerine 5mbit'e düşer diye savunacaksan savun ama bunun da ne kadar doğru olduğu tartışılır. ben merak ediyorum ama akk ve internet prime time trafiği hakkında veri var mı, akk olmasa nolur vs. kesin yabancılar yapmıştır böle araştırma ama üşendim şimdi bulmaya.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Iki tarife yapabilirler hiz olarak. Internet siteleri, VoIP, 1080p'ye kadar streaming ve oyun oynamak icin dusuk gecikmeli 6mbps bir baglanti tamamen yeterli. Oyun indirirken filan uzun surebilir ama o kadar buyuk dert olmaz bence. Netflix'in en kaliteli stream 4K disi 5100kbps yani.

Iki tarife yapsinlar iste. Bir 6mbps ucuz tarife, korsanla, surekli dizi-film indirmekle isi olmayanlar kullansin ucuza. Bir de pahali tarife yapsinlar 24mbps filan iste ne veriyorlarsa, 1TB gibi yuksek bir AKK koysunlar, sonra ucuz tarifenin hizina dussun.
Sosyal ağlarda paylaş

Bana yetiyor acikcasi, akk den sonrada izleyebiliyorum ben istedgimi.
Ek olarak, bu zaten adamlarin istedigi bisi deil keyfen yapmiyorlar yani.

Bunun icin servis saglayiciyi elestirmek cok sacma
sabonis said:

Suark said:

2-3 e falan dusuyordu ben evdeyken
1080p izletirken yavas oluyor o kadar onun disinda online oyun oynatiyor.
he bide DL yavas oluyor da zaten indirmis oluyorum akk ye kadar.
70gb la akk, hani oyun falan indirmek lazim onu doldurmak icin
2 oyun indirsen zaten o 2 oyunu 5 ayda bitiremem.

yıl 2016, kafalara gel "70gb doldurmak için oyun indirmen lazım"

1 saat twitch izlemek 1.5gb götürüyor. günde 1.5 saat izlesen, yani yanda televizyon gibin açık tutsan, zaten sıçtın bitiriyor kotayı. bunun oyunu, filmi, dizisi, youtube'u, spotify'ı, oyunu vs..

dediğim gibi yıl 2016, artık videoların falan kalitesi de arttı. 70gb akk'nın yeterli olduğunu savunmayın yani.

ha akk olmasa hepimizin interneti 25-50mbit yerine 5mbit'e düşer diye savunacaksan savun ama bunun da ne kadar doğru olduğu tartışılır. ben merak ediyorum ama akk ve internet prime time trafiği hakkında veri var mı, akk olmasa nolur vs. kesin yabancılar yapmıştır böle araştırma ama üşendim şimdi bulmaya.
Sosyal ağlarda paylaş

ya cunku mantiken adam yapabilcek olsa zaten yapar.
Bak mesela ben gsm sektorundeyim, zibil gibi elestiriyor insanlar bilip bilmeden. Elstirilerin %99.99 u haksiz.

Buna istinaden bende yorum yapiyorum elestirmek sacma diye. Sacma abi cunku adam para kazanacak neden yatirim yapmasin, mutlaka onunde baska bir engel vardir adamin cozemeyecegi.
Sosyal ağlarda paylaş

ya türkiyede yaşamıyormuş gibi böyle konuşuyorsunuz gerçekten ayağımın topuğu ile alnınıza vurmak istiyorum.

yapabiliyor olsa yapar dediğin şey adamın ekstra mile giderek yatırım yapması demek. ee yapmasa ne oluyor? silke silke halk hizmeti satın alıyor mu? alıyor. fahiş fiyatlara alıyor mu? alıyor. diğer servis sağlayıcılar zaten alt yapı çekemiyor. çekene de izin vermiyorlar işte (bkz superonline'ın yıllardır mahallede olan ama dairelere gelemeyen fiber kabloları)

yatırım yapınca daha çok kazanacak diye bir durum yok. abone sayısını kanırttılar. gıdısının gıdısının evinde internet var artık. zaten paketler 50-100 lira. ne olacak türkyide fiyatı? nereye yükseltebilirler? 200 liraya mı satacak interneti akk kalktı diye. yok öyle bir pazar.

olay daha iyi hizmet vermek, adam yatırım yaparak bunu yapabilir ama neden yapsın çünkü senin gibi düşünen güdülesi bir halk mevcut.

"yapabilse yapar abi yah"
Sosyal ağlarda paylaş

Değil işte bak seninki düz kahvehane yorumu maalesef.

Bürokrasik engelden tut, mevzuat kaynaklı sorunlar dahi olabilir.
Bazı noktalarda teknolojik limitlere takılıyor olabilirler.

Kendi sektörümden biliyorum, nette orda burda tv de çıkıp konuşan adamların hiçbiri hiç bişi bilmio. Boş keseden sallıyorlar yani.

Adam sana daha hızlı internet verip seni daha çok tüketmeye yönlendirmek varken bundan geri çekilmez. Mantıksız çünkü daha çok para kazanacak herif.
Rakibinden üstün olacak bir kere
Sosyal ağlarda paylaş

seninki öyle aslında, okuduğunu anlarsan sorun çözülür.

Mantıksız çünkü daha çok para kazanacak herif.

nasıl daha çok kazanmadıklarını yazdım zaten bir önceki postta. hizmeti sunup fiyatı 200 tl e çekerse yakalayacağı penetrasyon 10 binde 1 i geçmez.

söz konusu rakip üstünlüğü ise rakipleriyle git bir görüş sektördeki yorumları dinle. herkes rekabet kurulunun koyduğu kısıtlamalardan ağlıyor. üstünlüğe yol verilse üstünlüğü sağlayacak oyuncular var. yine yazdığım postun içinde açıkladım. okursan belki attığın mesajların bir niteliği olur paşam.
Sosyal ağlarda paylaş

Büyük ihtimalle neden öyle olmadığını çözemezsin diye editledim postu ama yazmışsın zatne altına

rakibinden üstün olacak adam, 10 lira fazla yapsa bile bir sürü kullanıcıyı çeker.

Hatta daha ileriye gidip kotalı internet satmaya başlayabilir,
örneğin 200gb kotalı internet 70 lira. Almayacak mısın?
Sosyal ağlarda paylaş

ya cunku mantiken adam yapabilcek olsa zaten yapar.

Mantık Türkiye sınırlarından gideli çok oldu.

Bak mesela ben gsm sektorundeyim, zibil gibi elestiriyor insanlar bilip bilmeden. Elstirilerin %99.99 u haksiz.

Temmuzun 15'inde Vodafon'da 6 yıldır mühendislik yapan çok yakın bir arkadaşımız "Eah yeter lan" diyerek işten ayrıldı. Noldu lan dediğimizde GSM sektörü ile ilgili büssürü küfür saydı. Tam olarak neden ayrıldı hala bilmiyoruz.

Buna istinaden bende yorum yapiyorum elestirmek sacma diye. Sacma abi cunku adam para kazanacak neden yatirim yapmasin, mutlaka onunde baska bir engel vardir adamin cozemeyecegi.

Hah şimdi gelelim en önemli olan kısma. Birincisi modern dünyada eleştirmenin saçma olduğu hiç bir yer yok. Eleştirmek doğal ve daha da önemlisi iyi bir şey.

Şşt Senko bilir. En son AKK konusunda iyileştirme ne zaman yapıldı? Benim hatırladığım yıllar yıllar önce 1mb yerine 3mb'ye düşmesi sağlandı. Yıllardır gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında en pahalı internet kullanan ülkelerden birisiyiz. Kusura bakma ama bana onca yıldır bu interneti, bu fiyata kullandıranları eleştirmeye hakkım var. El insaf 5 yılda altyapıyı hiç mi geliştiremediler? Geliştiremedilerse gerçekten benim bu beceriksizliği de mi eleştirme hakkım yok?

1 kilo kuşbaşı 40 lira. Ben eve et getiremiyorum diye başımı eğip üzülecek miyim, yoksa bu etin neden 40 lira olduğunu, neden fiyatının yıllardır deli gibi artış gördüğünü mü sorgulayacağım?

Her şeyi her durumda eleştirebilirsin. Türkiye'deki HER ŞEY mükemmel olsa, tren kalkış saatleri 10 dakka gecikse onu bile eleştirebilirsin. Ama kimsenin hayatını internet kadar etkilemediği için iplenmez.

Ben adamların "altyapılarının yetmediği" goygoyuna inanmıyorum. Adamlar bizi yolunacak kaz olarak görüyorlar. Bu nedenle de bu kadar pahalı sunuyorlar. Bu kadar basit.

Edit: oha... mesajı göndere basmayı unutmuşum. Araya büssürü mesaj girmiş. asdfasdf
Sosyal ağlarda paylaş

1 kilo et 40 lira
et 20 lira olsa kasap daha çok satacak, zaten al sat arası makas aynı oldugundan cok daha fazla kar edicek.
Kasap = ISP
Aracı firma = olabilecek engeller.

Basitçe anlatmaya çalıştım. Ayrıca evet gsm sektörü pek güzel değil ama bunun konuyla ne alakası var anlamadım?

Size basit örnek verdim hocam, adam elinde imkan olsa akk yi kaldırır daha fazla interneti kotayla satar. Sende seve seve alırsın.

Şey gibi bişi bu ya "RENO VOSVOGENDEN DAHA IYI ARABA YAPMIYO ÇÜNKÜ YOLUNACAK KAZIZ BİZ"

Eleştirmek saçma demiyorum, bilip bilmeden eleştirkmek saçma. Ülkede herkes uzay mühendisi olduğu için herkes herşeyi biliyor maşallah.

Bilmediğin bir konuda eleştirmek saçma, neden? e çünkü bilmiyorsun hocam. Fikir yürütebilirsin anca, o da bu kadar az bilgiyle nasıl olur bilemem.

Yine örnek veriyorum, benim sektörümde çalışan ve işten biraz anlayan biriyseniz, o tv deki bilirkişilere, nette falan yazılan yorumlara 2sn bakar totonuzla gülerisniz yani. Ama adam cahil ve bunu görmüyor/bilmiyor. Wikiden okuyup cevap vermeye çalışıo falan internet kahramanı, komik oluyor.

Hani bu konu hakkında benimde bilgim yok ama ticari firmaların amacının para kazanmak olduğunu düşünüldüğünde, bu sorunu aştıklarında daha fazla para kazancak oldukları aşikar olduğu için, bunu kendi istekleriyle yapmamaları kendi ayaklarına kurşun sıkmaktan başka bişi deil.
Sosyal ağlarda paylaş

anlamıyor olman gerçekten çok enteresan ya. hani gsm işi falan yapıyorsunuz.

bak super online yıllar önce fiber alt yapısını çekti. yıllardır belli bölgeler dışında evlere bu alt yapı çekilemiyor. nedeni de kazı yapılmasına ve dairelere çekilmesine belediye kanalıyla izin verilmiyor. işlerine gelse bugün izin çıkartırlar, 3 ay içinde fiber alt yapısı olan ama hizmet verilemeyen yüz binlerce konuta hizmet verilmeye başlanır.

bu alt yapı konusu - çekilemiyor "olsa neden yapmasınlar" diyorsun ya.

anneye anlatır gibi anlatıyorum.

diğer bir konu : paketler daha ucuza olabilse neden daha ucuza satmasınlar. sebebi bu:

http://www.hakkindabilgi.biz/wp-content/uploads/2015/02/rekabet-kurumu.jpg

rekabet kurumu direkt olarak müdahale ediyor fiyatlamana. istediğin fiyatı çekemiyorsun. bilader ben kendim fiber çektim, alt yapım sağlam. akk'sız paket yapıyorum, 60 liraya satıyorum dediğin "bilader sen gel şöyle kenara, bir konuşalım" diyorlar ki zaten konu oraya gelmeden adamların önünü kestiler.

bu da "daha ucuza satar, daha çok müşteri" çeker argümanının yanıtı.

bugün kablo nete git, super online'a git paketlerle ilgili ağla. bak sana neler anlatacaklar rekabet kurumuyla ilgili. adamların argümanı bizi serbest bıraksalar çok daha ucuza çok daha iyi hizmet sunarız diyorlar.

gelelim olayın diğer boyutuna. alt yapı yok değil mi? ama hizmet isteniyor. yine super online örneğine bakıyoruz. adamlar ne yapıyor madem rekabet kurumunun engellerinden dolayı paketleri genişletemiyorum o zaman ek hizmet ve ücretli hizmet altında şeyler vererek müşterinin işini göreyim diyor. turbo butonu sanırım 6-7 yıldır var. belli saatlerde kotadan yemeden indirme olayı yıllardır var. adam elinden geleni yapıyor.

diğer tarafta türk telekom. yıllardır bu hizmetler için taleplerde bulunuyor. herhangi bir hizmet eklediler mi? hayır. YAĞĞGHH YAPABİLİRSELER YAPARLARRRRR diyorsan YAPAN NASIL YAPIYOR derim ben de sana. yapanı var çünkü.

alt yapı çekene izin verseler, rekabet kurumunu aradan kaldırsalar millet çok daha iyi hizmeti çok daha ucuza alabilir. o yada bu kanalla önlerin kapattıkları için "eleştirmeyin yapılabilse yapılır" demek tam bir türk telekom sana müstahak kafası. adamlar her eve internet çekmeden önce düşünseydi biraderim alt yapının neyi destekleyip desteklemediğini.

geliştirme yapılabilir mi? her şey de geliştirme yaparsın sınırları aşmıyorsa. nasıl olur? maliyetli olur değil mi? bu maliyeti nereden çıkartacak?

interneti her eve çekti mi? çekti.
yıllarca taahütlü saatı mı? sattı.
pakerler zaten kolum gibi fiyata mı? evet.

o zaman o geliştirme yatırımının bedelini nasıl çıkartacak? kendi karını düşürecek hizmet kalitesini arttıracak. herhangi bir business, zorunda kalmadıkça bunu yapar mı? hayır kurumu değilse yapmaz.

o zaman ELEŞTİRİLECEK onlarca konu var.

toggie sektörün içinde olan biri olarak anlatıyor işte. sebebi bu, sebebi şu diye.

bunu anlamak ayrı bir şey. bunu kabullenip eleştirmemek ayrı bir şey.

yapılabilecek çok şey var, yapmak isteyen var ama her dev sektörde olduğu gibi kurtlar sofrası kurulmuş, kaymağı yiyenler bileğine kadar banarak yiyor. halk yine kırıntılarla "AĞHBİ YAPABİLSELERR..." diye avunuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

RK ile düşündüğün şey yanlış, akksiz paket yapıyorum ama kotalı olacak dediğin zaman kimse birşey diyemez sana.

Fiyatıda diğerinin üzerine çekersin, problem kalmaz. Zaten verdiğim örnekte böyleydi.

Toggie ile aynı sektördeyiz.
Görüşlerimiz benzer zaten.

Eğer dediğin gibi yapan yapıyorsa, onlara geçip kullanabilirsin. Dmi?

Bak sana şunu diyeyim,
Telekomun altyapısı her türlü diğerlerinden daha geniş ve iyi. Zaten bunu yapmaya mecbur. Neden? sen QQ yapıyorsun diye değil, LTE ve 5G için bu altyapıya bütün operatörlerin ihtiyacı var. Tcellin superonlineı almasının amacıda zaten buydu zamanında, senin verdiğin aylık 50tl ler upkeepi karşılıyor işte.

Yine tekrar ediyorum,
Adam para kazanacağı yerde yapmıyorsa, ya para kazanmayacaktır ( bu durumda rakibine gidersin eğer o yapıyorsa senin dediğin gibi ) ya önünde başka engel vardır.
Bıngıldak internete giremesin HOAHOAHAOHA diye kasacak değil herhalde herif?

sırf pnleik olsun diye yapmıyor adam evet ÇOK MANTIKLI.

Adam şu anda AKK yi kaldırsa, 100 er GB kota koysa para kazanacak adam yahu nasıl anlamıosunuz bunu
Sosyal ağlarda paylaş

4.5g baslıgında yazmıstım abi altyapı ile ilgili bir suru sey. aratın bulun. sol da bir suru yere cekti fiber, cekmeye de devam ediyor. cekemediklerinde kazı izninden tut, belediyelerin kaprisine, rusvetine kadar bir suru dert vardır. ama asılamayacak dertler degil.

ben tt tarafındayım. 4.5g oncesi hayvan gibi fo yatırımı yapıldı. ayrıca tt sadece kendisi icin degil diger operatorlerin kullanımı icin de fo cekiyor. eskiden vardı kazı izni problemleri falan ama bir anda ortadan kalktı. hukumet falan devreye girdi muhtemelen.

ama belediyelerle sorunlar devam etmiyor mu ediyor. avanta pesinde kosanın bol oldugu yerde boyle dertler bitmez ama asılır.

telefondan 300-500mbit/s hız gordugunuz donemlerde yasıyosunuz, kablo yok ortada bak. havadan 500mbit/s. bunun oldugu yerde yakın gelecekte nelerin olabilecegini tahmin edebiliyor olmanız gerek. butun bu kota muhabbetine de cevapları azcık mantıgınızı ve beyninizi kullanarak ulasabilirsiniz.

tldr;
4/5g ile birlikte backhaul'da yapılan fo yatırımı ile birlikte kapasiteler zaten cosacak. kotayı gecin, sabit disk diye bir sey kalmayacak zaten. depolamayı dahi online yapacaksınız. endise etmeyin o yuzden fazla. ama sikilmekten kurtulacagınızı soylemem bu ulkede. kotalı halde bile domaldıgınızı unutmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

bone
akknin olmasinin bir sebebi var. Bedava su dagitilsa gece muslugu acip yatacak insanlarin ulkesindeyiz.

Suark bunun cevabı verildi.

insanlar darbe sonrası bol keseden internet dağıtılırken senin şu "sebep" diye bahane gösterdiğin şeyin olmadığını söyledi.

ben de AKK'nin adil olmadığını ve İLLA ŞART!!!! diye düşünülüyorsa, çok daha ADİL bir sistem konulabileceğini anlattım.

ama halen damdan düşermiş gibi cevaplar yazıyorsunuz yahu.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

obur turlu bone gibiler ayni parayi verip benim hakkimida yiyecek. Ver parasini al 100gb akk yi

doğru Suarkçım. gece kuşu tarifemle, geceleyin PC'mi downloada bıraktığımda, TÜM TÜRKİYENİN İNTERNETİ FELCE UĞRUYOR!!

valla kusura bakma, nasıl özür dileyeceğimi bilmiyorum...
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

asdf peki. siz pleblere bi sey anlatmaya ugrastıgım icin utandım kendimden. hepiniz haklısınız, ozur dilerim.

bi saniye toggie bi gel hele.

bi gel bakayım buraya. gel gel kaçma.

"pleb" diye yaftalarken, zaten bildiğimiz şeyleri bize kakalamaya çalıştığının farkında mısın?

"bi şey anlatmaya uğraştığım" derken de, bizim tartıştığımız konudan çok alakasız şeyler yazmış olduğunun farkında mısın?

YAHU SENİ CİDDİYE ALDIM DA UZUN UZADIYA AÇIKLADIM CEVAP VERDİM TOGGIE YAPMA GÖZÜNÜ SEVEYİM...

hayır amacınız trollemekse, azıcık zeka pırıltısı koyun da biz de anlayalım.

off neyse boşa kürek çekiyoruz anasını satayım.
Sosyal ağlarda paylaş

o bol keseden internetleri 1 sene önce vermeye kalksalardı görürdüm hepinizi.
Yavaş versinler. Bunun olası olmasının sebebi yeni gelen teknoloji + açılan bantlar. Yani QQQQ YATIRIM YAPHMIYOLAR YHAA HUFF BAHANEE değil. bununda bi limiti var tabi, orası ayrı.

Şirketler para kazanacağı noktalarda bahane üretmezler arkadaşlar. Kendi varlığına ters yani.
Bone said:

Suark said:

bone
akknin olmasinin bir sebebi var. Bedava su dagitilsa gece muslugu acip yatacak insanlarin ulkesindeyiz.

Suark bunun cevabı verildi.

insanlar darbe sonrası bol keseden internet dağıtılırken senin şu "sebep" diye bahane gösterdiğin şeyin olmadığını söyledi.

ben de AKK'nin adil olmadığını ve İLLA ŞART!!!! diye düşünülüyorsa, çok daha ADİL bir sistem konulabileceğini anlattım.

ama halen damdan düşermiş gibi cevaplar yazıyorsunuz yahu.
Sosyal ağlarda paylaş

üniversite bitirmiş insanlarsınız, bir işe kabul edilmiş çalışıyorsunuz, ve o işten de para alıyorsunuz. haliyle ilkokul terk, iki kelimeyi yanyana getiremeyen insanlar gibi davrandığınız zaman sinirleniyorum...

benim anlattığım şey şu:

"türkiye'de altyapının AKK'siz limitsiz sistemi kaldıramayacak olduğuna inanmıyorum. buna yönelik bir şey de görmedim, yurtdışı çıkışları engellenmediği sürece internetimiz hep çok iyi. ama eğer hesapladığında gerçekten böyle bir durum varsa, bunun çözümü de mevcut AKK sistemi olamaz. birçok ülkede çok daha adil yöntemler var, bunların getirilmesi gerekiyor".

karşılığında birinden "sen plebsin, sen bilmiyorsun, çok istiyorsan gece kuşu tarifesine geçersin" (bu sırada bone yıllardır gece kuşu tarifesi kullanmaktadır)
birinden de "siz bilmiyorsunuz, işin içinde değilsiniz, sistem kaldıracak olsa neden şirketler yapmasın" (sanırsın tüm şirketler lawful good)
gibi yorumlar ve tepkiler alıyorum.

gerçi insanların konumu ve kariyeri, onların bilgili ve zeki olmasına yetmiyor. son birkaç gündür bir başka konuda yaşadıklarım bunu daha iyi görmeme yardımcı oldu.

sonra black-ice gibi kişiler soruyor, "niye bone her şeye muhalif, her şeyde kavga ediyor".
işte bu yüzden yahu.
Sosyal ağlarda paylaş

suark sen her konuda neden böylesin abi? yanıt veriyorum sana ciddiye alıp. gelen yanıtlar o kadar boş ki kendi kendime kızıyorum ulan niye vakit ayırdım buna diye. hala kotalı sistem gelse falan diyorsun ya. hala rekabet kurumu kotalı gelirse bir şey diyemez diyorsun. her şeye geldiğinde "onlar salak değil her şeyi düşünüyorlar, yapabilse neden yapmasın" kendi fikrine geldiğinde amerikayı keşfetmiş de loophole bulmuş gibi edalar :(

ulan madem adamlar iyi, madem her şeyi düşünüyorlar, madem senin dediğin gibi o zaman dediğin şeyi nasıl kimse düşünemiyor da bir tek sen düşünüyorsun (eğer rekabet kurumu buna karışmıyorsa iddia ettiğin gibi).

rasyonellik biraz ya. çok değil. biraz yeterli.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...