Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

evli biriyle birlikte oldunuz mu/olur musunuz?

µh

Öne çıkan mesajlar

said:
tamam da evrende "aha en baba etik duruş budur" denecek bir şey mi var?

Bayılıyorum her ahlaki tartışmayı nihilism 101'e çeken liselilere ya.

"En" diye birşey olmaz ahlaki denklemlerde, farkındayım sözelci değilsin de ölçülemez olması birşeyin olmadıgı anlamına gelmez. Kendi postunu oku, sana göre ahlak diye birşey yok.

Binlerce yılın akimülasyonu sonucu oturan sosyal kuralların yine binlerce yılla insanların psyche'sine işleyen sınırlara ahlak diyoruz zaten. Bunların varlıgının bütün amacı toplumun overall mutlulugu ve bireylerin birbirine saygısı sevgisi ot bok püsür.

Yani ya böyle bir kural var ve sen bunu çigniyorsun, ya da sana göre böyle birşey yok ve sen tamamen psikolojik olarak muafsın cinayet, hırsızlık, infidelity gibi durumlara.

Çigniyorum abi zerre mikimde değil diyorsan eyvallah.

Ama ikincisi tam ikiyüzlülük baba kusura bakmayacaksın.
Sosyal ağlarda paylaş

Temel hak ve özgürlükleri ihlal etmeyen hiçbir "ahlaki" kuralı kabul etmiyorum abi evet? Sınırını nerede çekiyorsun xunn? Bir liste falan çıkarsana? Nihilizmle alakası yok bunun, toplumların bir arada yaşaması için yüzlerce yılda ortaya çıkmıştır vs. diyorsun da bir yazılı tam liste alalım. Mesela İslam toplumlarında yüzlerce yılda ortaya çıkan ahlaki değerlerle İskandinav toplumlardaki değerler veya eskimo toplumundaki değerler farklı sonuçta. Hangilerinden bahsediyorsun? Birbiriyle direkt ters düşen değerler de oluyor, onlar ne olacak?

Bu yüzden adamlar insan hakları evrensel bildirgesini oluşturdular. O bildirge bir arada huzur içinde yaşamaya yetiyor. Yettiremeyenler utansın.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Temel hak ve özgürlükleri ihlal etmeyen hiçbir "ahlaki" kuralı kabul etmiyorum abi evet? Sınırını nerede çekiyorsun xunn? Bir liste falan çıkarsana? Nihilizmle alakası yok bunun, toplumların bir arada yaşaması için yüzlerce yılda ortaya çıkmıştır vs. diyorsun da bir yazılı tam liste alalım. Mesela İslam toplumlarında yüzlerce yılda ortaya çıkan ahlaki değerlerle İskandinav toplumlardaki değerler veya eskimo toplumundaki değerler farklı sonuçta. Hangilerinden bahsediyorsun? Birbiriyle direkt ters düşen değerler de oluyor, onlar ne olacak?

Bu yüzden adamlar insan hakları evrensel bildirgesini oluşturdular. O bildirge bir arada huzur içinde yaşamaya yetiyor. Yettiremeyenler utansın.

Abi sence ahlaki kural var mıdır yok mudur? Bana bunu söylesene bi. Çünkü farkında olarak mı yapıyorsun bilmiyorum ama hayvan gibi dans ediyorsun şu an dallar arasında.

Sana şıklar hazırlıyorum, seç ona göre tartışalım çünkü "ahlaki olarak bir sakınca görmüyorum", "kanunlarla çelişmediği sürece hiçbirşey benim için yanlış değil", "Ahlak diye birşey yok kankaa yeeaa" arasında dans ediyorsun.

Karar ver.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

ya xunn "bana yapılmasını istemediğimi başkasına yapmam" lafına göre yaşamak zaten bir erdemdir. Bunu kimsenin inkar edeceğini sanmam. Ama başkasıyla zaten yatacaksa evrendeki "yatma/yatmama" dengesini değiştiren kişi sen olmuyorsun, böylece sen kendini avutma dersin, o kendi ahlak anlayışına göre nötr durum der bu kadar basit.

iyide sanane o nu ne yaptığından. sen kendi yaptığından yükümlüsün.

dengeyi koruyup korumaman falan değil mevzu senin ne yaptığın.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

yok bu kısmı ben de vurguladım da anlamıyor gerçekten. O yüzden spektrumda nerede durdugunu kestirmeye calısıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Kim ne istiyosa yapsin da, "ay karimdan/kocamdan bosanicam nasilsa" olmasin. Ne bok yiyosaniz yeyin ama once iliskilerinizi bitirin.

aynen madme bosanıcan ayrılcan sen kafanda bitirmişsin, bi zahmet dallamaklık etme partnerinede söle onunda haberi olsun.

Tabi burdaki durum farklı, baskasının aldatmasına eş olurmusun durumu.

ben olmam.
Sosyal ağlarda paylaş

Peki xunn daha iyi açıklamaya çalışayım.

İlk olarak evet, temel hak ve özgürlükler ihlal edilmediği sürece sıkıntı yok. Üzülürüm, öfkelenirim vs. ama sonuç olarak bireyleri geçtim kültürlere göre farklılık gösterir geri kalan tüm ahlaki kurallar.

Ahlak var mı yok mu dersen zaten toplumsal ahlak anlayışları var, dinsel var. Var oğlu var. Bu gerçeği inkar etmiyorum. Ama ben zaten bireyci biriyim. İnsanların birey olma hakkı ve kendi ahlak anlayışlarını benimseyip buna göre yaşama hakkı vardır ve bence teşvik de edilmelidir.

Benimkini soracak olursan, bence evrende var olan ve ihtiyaç duyulan tek ahlak anlayışı "bana yapılmasını istemediğimi başkalarına yapmam/bana nasıl davranılmasını istiyorsam başkalarına öyle davranırım". Bu huzurlu yaşam için yeterli.

Ha bu benim "ölmeme garantim varsa olabilir" dememle çelişiyor mu? Evet çelişiyor. Hayatımın her saniyesini muhteşem bir ahlakla yaşayabilecek kadar kendime güvenmiyorum çünkü. Yaşayabilirsem ne mutlu bana ve çevremdekilere. Bugüne kadar da o yoldan fazla çıkmadım.

Başkasının ahlaki kararıyla benim muafiyetime gelirsek, dediğim gibi sonuca etkim nötr'se bence muaf olurum. Ha buna rağmen "ben yine de bunu yapmayayım yapacaksa da başkasıyla yapsın hatun" diyebilir ve bunu diyebildiğim için iyi de hissedebilirim.

Bu kadar. Yine anlaşılamadıysam ya da anlaşıldıysam da başınızı şişirdiğim için özür dilerim. Xunn daha konuşmak istersen özelden yaz istersen, sevilmesem de severim ben seni. Yine konuşuruz, public uzun tartışmalara girmek istemiyorum artık buralarda
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

nileppezdel said:

ya xunn "bana yapılmasını istemediğimi başkasına yapmam" lafına göre yaşamak zaten bir erdemdir. Bunu kimsenin inkar edeceğini sanmam. Ama başkasıyla zaten yatacaksa evrendeki "yatma/yatmama" dengesini değiştiren kişi sen olmuyorsun, böylece sen kendini avutma dersin, o kendi ahlak anlayışına göre nötr durum der bu kadar basit.

yaptığım dengeyi bozmuyorsa negligible'dır diyorum işte. Neyse. Üstte xunn'a uzun bir cevap verdim zaten. Başka da sözüm yok. Sizi gayet iyi anlıyorum sadece katılmıyorum. Sizin görüşünüze de tabii ki saygı duyuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Başkasının ahlaki kararıyla benim muafiyetime gelirsek, dediğim gibi sonuca etkim nötr'se bence muaf olurum. Ha buna rağmen "ben yine de bunu yapmayayım yapacaksa da başkasıyla yapsın hatun" diyebilir ve bunu diyebildiğim için iyi de hissedebilirim.

Abi bence sen ahlaki dilemma mevzusunu tam anlamamışsın. Yani anlasan "dediğim gibi sonuca etkim nötr'se bence muaf olurum." gibi bir fallacy'ye girmezdin.

Hani morality ve ethics tartışırken denkleme dahil olan şeyler değil başka insanların tercihleri, eventlerin sonuçları. Onlar backdrop.

Moral choice "senin" tercihin. Senin tepkin anlatabiliyor muyum. İkilem "bahtsız olayın olmasını engelleyebilir miyim? değil yani. Senin sorumlulugun senin aksiyonların. Soru da zaten sence bu aksiyon "moral" mı değil mi.

Hani bu soruya cevap vermek yerine o kadar çok dolaştın ki etrafında o yüzden bu kadar üstüne geliyorum. Sonra hah tam anladı net birşey diyecek diyorum yine "başkası" ve "olayın sonucu nötr" falan diyorsun. Bunlar tamamen irrelevant abi morals ise mevzu.

Soru sence, senin için, sana, senin degerlerine göre ahlaki bir davranış mı?
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Soru sence, senin için, sana, senin degerlerine göre ahlaki bir davranış mı?

Onun cevabını verdiğimi düşünüyorum zaten abi, ama seni daha da iyi anladım şimdi. Bu sefer daha sakin anlattığın için ayrıca teşekkür ederim. Kaçındığım falan yok, sadece olayı ele alışımızda temelden farklılık var.

xunn said:

Hani morality ve ethics tartışırken denkleme dahil olan şeyler değil başka insanların tercihleri, eventlerin sonuçları. Onlar backdrop.

Şu kısımda yani. Bence dahildir, çünkü her şey birbirine bağlı ve birbirini etkilerken bizim seçimlerimiz de bunlardan farklı düşünülemez.

Sorunu cevaplamak gerekirse tekrardan, bir kadını durup dururken ayartmaya çalışmak bence ahlaksızca olur. Ama kadın zaten kafada kendi dilemmasını aşıp bana yanaşırsa benim tamam demem bence ahlaksızca olmaz. Bu yeterince net oldu mu? Olmadıysa da yapacak bir şey yok gerçi dediğim gibi konuya bakışımızda temelden farklılık var. Hayat.. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Kadının yapacağı varsa yapar mantığının saçma oluşu kadar, her evliliğe dini bir kutsallık yüklemek de saçma.
İdeal evlilik dediğin iki aşık insanın ortak yaşam kararı. Eşlerden birisi sıkılmışsa başkalarıyla ilişki peşine düşebilir, tabi dimyata pirince giderken evdeki bulguru saklamaya çalışmayacaksın, seçim yapacaksın.

Senin anan bacın da aldatacak kalibredeyse yapar yani. Aldatmanın aşağılık bir şey olduğunu düşünüyorum ama suçun tamamının aldatan insana ait olduğunu da düşüyorum. 3. kişinin eşi yok ise kendince gönül eğlendiriyor olabilir, kimsenin yargısını gerektiren bir durum değil kanımca.

"tüh bu insanın partneri var, nasıl yaparım:(" düşüncesi, olaya sadece zevk almak olarak bakan bir insan için fazla hassas bir bakış açısı. Bu ahlaki sorumluluk partner sahibinde olmalı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...