Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Klasik traş bıçağı (Double-edged razors)

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Abi ne ile basladin sen kesmeye? Duzgun bir baslangic jiletli tras makinesi ile baslarsan (bunlar Turkce adi bu aslinda) ve delirip Feather filan takmazsan bicak olarak oyle dedigin gibi olmamasi lazim. Hic kesmedim ben. Bildigim cogu kisi de ayni. Ilk seferde 5-6 kere kesmek normal olmayan yanlis ekipmanla baslamadiysan, basinc uygulamadiysan.

Ya da cok okumadin, Mach3 kullanir gibi bastirdin? Yuze sifir basinc uygulayacaksin, kendi agirligiyla kesecek. Ondan agirlik bu kadar onemli, yuzune uygununu bulacaksin.
Sosyal ağlarda paylaş

Permasharp ile başladım,bıyık bölgesi ve çene bölgesinde mikro kesikler oldu. Bastirdim tabiki farkında olmadan, alışmışım mach e. Şimdi sorunsuz gidiyorum ama ilk iki tirasta kestim minik noktalar halinde. İlk tıraş sonrası şap sürdügumde tüm yüzde yanma vardı, artık olmuyor tahriş az olduğu için
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Cok agresif bir acik tarak makine o abi. Alma derim. Kendi aldigim 99R'yi onereyim ben.

68S'yi kullanmak ustalik istiyor diyorlardi forumlarda.

miyaw33 said:

Permasharp ile başladım,bıyık bölgesi ve çene bölgesinde mikro kesikler oldu. Bastirdim tabiki farkında olmadan, alışmışım mach e. Şimdi sorunsuz gidiyorum ama ilk iki tirasta kestim minik noktalar halinde. İlk tıraş sonrası şap sürdügumde tüm yüzde yanma vardı, artık olmuyor tahriş az olduğu için

Permasharp da Feather kadar keskin, yeni baslayanin kullanmamasi gereken bicaklardan. Tum yapilmamasi gereken seyleri yapmissin abi =) Makine ne bari?

Bir de ben bicaklari gun asiri degistirmeye baslayacagim artik. Ucuz zaten, deriye degdikten snra uzerinde bakteri filan birikir, sonra kazayla keserim. Gerek yok hic, 100 tane 20TL zaten kullandigim Shark'da. En zevklisi yeni bicak zaten, dusunmeye gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Cok agresif bir acik tarak makine o abi. Alma derim. Kendi aldigim 99R'yi onereyim ben.

68S'yi kullanmak ustalik istiyor diyorlardi forumlarda.

miyaw33 said:

Permasharp da Feather kadar keskin, yeni baslayanin kullanmamasi gereken bicaklardan. Tum yapilmamasi gereken seyleri yapmissin abi =) Makine ne bari?

Bir de ben bicaklari gun asiri degistirmeye baslayacagim artik. Ucuz zaten, deriye degdikten snra uzerinde bakteri filan birikir, sonra kazayla keserim. Gerek yok hic, 100 tane 20TL zaten kullandigim Shark'da. En zevklisi yeni bicak zaten, dusunmeye gerek yok.

Bıçaklar ilk kesişten sonra açılmaya başlıyor 2. 3. kesişte esas performansını gösterir diyenler vardı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Yok abi oyle bir sey, kim diyorsa sacmaliyor. Ilk kesis esnasinda hatta kaplama dokulmeye baslar, bicak kabalasir, tahris potansiyeli artar. Kaplama paslanma gibi seyleri engelledigi gibi bu ucuz bicaklarin kusurlarini da kaplayip (bildigin kaplayip duzlestiriyor, kaplama iste) daha puruzsuz calismalarini sagliyor. Ustune dagilmaya baslayinca iyice dengesiz oluyor bicak.

Feather gibi kalitenin tepesine cikmayi birak, otekiler daha tereyag bicagiyken memleketine yarisir sekilde katana olmus bir bicagi bile kullanan zenginler bir kere kullanip atiyor.

Kivama gelme buyuk sacmalik yani, kim yazdiysa dinleme bir daha onu. 20 kere kullaniyorum, 30 kere kullaniyorum, eskiyince daha cok seviyorum diyenler var, garip kafalar.
Sosyal ağlarda paylaş

5-6 senedir double-edge kullaniyorum
yukseklik veya aci ayari da yok makinede.
RAPIRA en ucuz rus jiletlerini kullaniyorum, 5 tane 2-3tl gibi bir sey.

kullandigim korelmis jiletleri 2'ye kesip yeni jiletin ustune altina koyuyorum. daha agresif ve keskin bir açı oluyor.
(Edwin Jagger Classic)

burda biri paylasmisti, arkada kalmasin.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Farkli farkli denedikten sonra Shark'a karar kildim ben, ucuz ve iyi: https://www.razorus.com/Shark-Super-Stainless-Yaprak-jilet-100lu-Paket,PR-135.html

Deriden deriye, sakaldan sakala degisiyor ama bunlar. Baskasinin lafiyla olacak is degil.

Bir de uc gundur Proraso krem ve Parker 99R + Shark SS ile tras oluyorum. Berberin yaptigindan daha sinek (3 gecis yapiyorum) oluyor ve kesmedim hic.

Wilkinson alisip, ne istedigini ogrenmek icin birebir, ama guncelleyin tez vakitte, onu da hala Mach3'lere ayda 20-30tl verip ustunu de tahris icinde bir ten ve donmus killarla ugrasan bir arkadasiniza verin diyorum.

Wilkinson 42gr ve hic hic agresif degil diyorlardi. Parker 99R ne agresif, ne hafif, ortada kalmis diyorlardi. Ilk ciddi makine olarak o daha alinasi geldi o nedenle. Bir de Wilkinson ile kesmek icin yuzume baski uygulamam gereken anlar oluyordu, onunla bile hic yuze bastirmadan kesiyorum diyen insanlar oldugundan en agirlardan Parker 99R aldim, 100gr. Dusundugum gibi cikti tam.

Bundan sonra da agresif ama cok agresif degil denilen acik tarakli Merkur 41C'yi alacagim. Acik tarakli nasilmis onu da gorelim.

Abi cok heves ediyorum ben de bu ise aslinda, biktim mach3'le tiras olmaktan. elektrikli makineye gececegim sanirim tembellikten bu aralar. Bi bos zamaninda guzel bi guide yazsan aslinda, bu agresiflik nedir, acik tarak ne demek falan tane tane ogrensek cok guzel olur.
Sosyal ağlarda paylaş

ben bidaha alırsam ayarlı makina alırım kesin. Parkerın varmış şimdi gördüm

http://www.maggardrazors.com/product/parker-variant-adjustable-double-edge-safety-razor-satin-chrome/

Kelebek tipi üstten jilet koymalı olsaymış tam istediğim gibiymiş.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...