Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bitcoin #6

-Bonesoul-

Öne çıkan mesajlar

Esh said:

baya bi kar ettilerse neden hala ofisteler diye sormadin mi?

Abi parayı tekrar hesabına yatırana kadar kar etmiş sayılmazsın. Bugün 5e katlanır paran, oh süper dersin, 3 gün sonra düşer geri.

Ben mesela şey taktiğiyle girdim "bi paramı ikiye katlayayım, orjinali çekip kalanıyla sırf takılacam", parayı 4e katladım ama hala çekemiyorum hacmi küçültmeyeyim diye :) İleride çok ağlayadabilirim bu karardan dolayı.
Sosyal ağlarda paylaş

haha sanırım avrupanın katı vergi yaptırımlarına yakalandın. Burda irlandada eğer parayı hesabına aktarırsan kar üzerinden %52 ye yakın vergi ödemen gerekiyor ve bu geliri claim etmeni bekliyorlar. 1000 euro koydun 5000 euro aldın 4000'nin %52si gidiyor.

Türkiyede de var o vergi ama kimse bunu ödemiyor ve çok denetlenmiyor sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

Mortis said:

haha sanırım avrupanın katı vergi yaptırımlarına yakalandın. Burda irlandada eğer parayı hesabına aktarırsan kar üzerinden %52 ye yakın vergi ödemen gerekiyor ve bu geliri claim etmeni bekliyorlar. 1000 euro koydun 5000 euro aldın 4000'nin %52si gidiyor.

Şu anda herhangi bir vergi yok sanırım bunda, var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

Mortis said:

avrupa ulkesi degil ama euro kullaniyor.. eurozone da degil.

cok spesifik bir durum yani.

SEPA ulkesi bir yerde acaba diyorum banka hesabi acip oraya elden para yatirsam, bitcoine sokup (komisyon oranlari ustunde kar edip) turkiye'deki banka hesabina mi soksam...

olur mu bilmiyorum gerci.

(zarrab gibi hissettim la! ama benimkisi anca 1000euro falan olur)

SEPA ve eurozone da olmadigi icin cogu yerden hesap acamiyorum zaten yaw. sikintili oldu bu.

e param burada, tr'de oynamak istemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Mortis said:

Onun bitcoin vs ile alakası yok , herhangi bir yatırım mecrasından para kazanıyorsan ve bunu hesabına alıyorsan o karın vergisini vermek zorundasın. Bunu claim etmeyebilirsin hesabına Kraken'dan para gelir claim etmezsin hayatına devam edersin ama bir şekilde denetlenirsen o paranın hesabı sorulursa bahanen yok vergi kaçırmış oluyorsun :) Trene tramvaya biletsiz de binebiliyorsun ya, sonra kontrole denk gelirsen alıyorlar 60 euronu onun gibi :)
Sosyal ağlarda paylaş

eğer parayı çekcek ve aynı zamanda amazon.de'den alışveriş yapcaksanız direk amazon.de voucher'ına çevirebildiğiniz yerler var, oralarda halledip işinizi amazon'a geçirin parayı direk. hiç uğraşmayın para transferi falan

diğer taraftan kredi kartı oluşturup kullanabileceğiniz seçenekler de var ama yasal konumu nedir bilmiyorum. kredi kartı yapınca atm'den çekebiliyorsunuz tabi (kesintiler büyüyor)
Sosyal ağlarda paylaş

Mortis said:

Rewendor said:

Mortis said:

Onun bitcoin vs ile alakası yok , herhangi bir yatırım mecrasından para kazanıyorsan ve bunu hesabına alıyorsan o karın vergisini vermek zorundasın. Bunu claim etmeyebilirsin hesabına Kraken'dan para gelir claim etmezsin hayatına devam edersin ama bir şekilde denetlenirsen o paranın hesabı sorulursa bahanen yok vergi kaçırmış oluyorsun :) Trene tramvaya biletsiz de binebiliyorsun ya, sonra kontrole denk gelirsen alıyorlar 60 euronu onun gibi :)

Tamam ama genelde Avrupa'da o %2-3 civarı cüzi bir şey. Gelir vergisi değil de "asset" vergisi şeklinde o, emlak vergisi falan gibi. Sonuçta aktif olarak mesai ile çalıştığın bir gelir değil.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...