Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

20'lik diş çürüğü

pattisliborek

Öne çıkan mesajlar

Fili said:

Kithnos said:

Beyler 28 bitti, ortada diş falan yok. Evrimimi geçirip, bu işi huzur içinde çözmüş olmam mümkün mü :P

Bu 20'liklerin hiç çıkmama gibi durumu oluyor mu ?

sundan cok cekiyor insanlar mesela ben oç 2 dis yuzunden yıllar suren ortodonti tedavim pic oldu yandan yandan ceneyi kastirmasindan kelli on dislerim gene sarmsak gibi birbirine girdi lanet olsun sana 20lik dis
Sosyal ağlarda paylaş

oo 20'lik konusu

benim de bir pörtlemişti 2 tane çenedekiler, bir tanesi 3 yıldır falan kendini farkettiriyor azcık rahatsız edip susuyordu

geçen gün iyice ağrımaya başladı, dişçiye gittim antibiyotik verdi çekicez bunu dedi
şimdi antibiyotik kullanıyorum ağrı kesici vs. de kullandım antibiyotiğin 4.günü itibariyle ağrı yok

korkuyorum ama

yarısı dışarda şimdi, çok mu işkence bunları çektirmek? :/
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

Yarısı dışarıdaysa gömülü falan değilse çok sorun etme.
Bir komplikasyon olmazsa (dişin kırılması vs) max 10 dakkada çekerler.
Çekimden 3 saat sonra falan anestezinin etkisi geçince ağrı kesicini içersin. Ertesi gününe ağrın falan kalmaz. Sadece biraz şişlik ve ağzını açmaya çalışınca ağrın olabilir, o da 3 güne biter gider. En azından benim çekilen 4 yirmiliğim bunları yaşattı bana.
Sosyal ağlarda paylaş

Gömülü ya da yatay değilse maksimum 1-2 gün sıkıntısını çekiyorsunuz. Diğer türlü 7-10 gün sıkıntı var.

Geçen pazartesi sol altta çıkmış ama yatay çıkmaya devam eden 20lik dişi çektirdim. Ağrısı sızısı falan yoktu da kız arkadaşım çürümüş o dedi, bi de yanağımı yara yapıyodu zaman zaman. Hayatımda dişçi koltuğuna oturmamışken, gözümü karartıp gittim. Dişçi hatta iyi ki daha fazla beklememişsin iyi çürümüş bu diş dedi çekilirken. Toplamda 40-45 dakika falan sürdü çekim. Sıkıntısı 20lik dişin ön dişe iyi dayanıp kaynamış. Öyle olunca da baya uğraştı dişçi.

Sonrasında öyle aman aman ağrılar çekmedim apranax fort sağolsun (sızlamayı hissettikçe bastım ağrı kesiciyi desem daha doğru olur); ama 3 gün sadece çorba, süt, ayran yüzünden kusacaktım artık. O ilk üç gün bi de hiç konuşmadım. Konuşabilir miydim bilmiyorum da riske bile girmedim. Bi de suratım iyi şişti yani. 4. gün yavaş yavaş çiğneyebilmeye başladım sağ tarafla sadece. Sonrasında da rahatladı işte bugün de dikişleri aldırdım bitti gitti. Son hafif bir şişlik var o da geçer yarın öbür gün heralde.
Sosyal ağlarda paylaş

tamamı gömülü benim, hepsi de aynı şu troll resmindeki gibi çıkmaya çalışıyor, ama burada söylenenler gibi hiçbir sıkıntım olmadı yahu sdf. ikisini çektirdim akşamına fındık fıstık yedim hatta. üçüncüsü bi üç saat civarı sürdü kökleri kıvrıkmış, çıkmadı bi türlü kırıldı öyle çekildi vs. onda da bi ilk iki gün yoğurt ekmek falan yedim, sert şeyler yiyemedim. ağrı kesici bile kullanmadım hiçbirinde ilk günler dışında. baya da içerdeydi yani dikişli mikişli alındı hepsi. dördüncüyü de çektiricem önümüzdeki ay hayırlısıyla ve kurtulucam artık. hepsi tam birer sene arayla çıktı hepsini de ekimde çektirdim ehueh.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...
5 gün önce yardırıp aldırdım, ağzımda dikiş var, yanağa dikmiş bir de çabuk iyileşsin diye.

operasyon kolaydı da sonraki 2 gün ağrı kesicilerle bile zor durdum sdsf. hala ufak da olsa rahatsızlığı sürüyor. çok berbat birşeymiş gömülü diş operasyonu. allahtan 1 taneydi bitti gitti. diğerleri sürmüş, çürüse de normal çekim.
Sosyal ağlarda paylaş

deneyim:

alttaki 2 20likte çeneye paralel bi şekilde çıkmaya çalıştılar.ilk olanı devlet hastanesinde 1.5 saatte kan raven içinde çektirdim.1 hafta yanağım tenis topu(masa tenisi değil) ağzıma sokmuşum gibi şiş gezdim. bu travmaya müteakip 6 sene diş doktoruna gidemedim.psikolojik olarak o koltuğa hazır değildim :( ilerleyen yıllarda diğer 20lik dişte sancı ve sızıyla çektir beni diye inletmeye başladı.bu sefer araştırıp iyi bi çene cerrahı buldum.adamdan randevu aldım.randevu günü tam dişi çekmeye hazırlık aşamasında koltuktan kalktım.o bir önceki travmatik sahneyi yeniden yaşarmıyız korkusu ile oluyo bunlar hep.ilk 20lik dişi çektirirken en son hatırladığım sahne doktor bi sandalyeye çıkmış diziyle göğsüme bastırıp dişi çekmeye çalışırken yanındaki yaveri yanağımı yırtarcasına hunharca bi şekilde spatula mıdır ne haltsa artık onuna çekiştiriyodu.2. gittiğim doktor konusunda bayaa deneyimli alete edevata hakim, yaver kullanmayan işinin ehli bir insan evladıydı.sonunda ağrılar çekilmez noktaya geldiğinde gittim o koltuğa oturdum.tam 10 dakika içinde 20 lik dişi çekti ve bütün sıkıntılardan kurtardı beni.

tavsiye:

dişi çekecek doktoru iyice bir araştırmadan gitmeyin 20lik diş çektirmeye.bu mevzu suprizlerle dolu.geçen sene 250 tl gibi bi maliyeti oldu bu işin.ama kuruşuna kadar hakkettiğini söyleyebilirim.ankarada 20lik dişini çektirecek varsa ömden doktorun adresini vereyim.ben çektim siz çekmeyin.teknolojiyi takip eden bi doktora denk gelirseniz böyle ufak tefek kaldıraçlı maldıraçlı basit makineden hallice ilginç aletlerle çeneye hayvan gibi kuvvet uygulamadan sakince hallediveriyo işi.

şimdiden geçmiş olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Çektirmeye gitmeden 1-2 gün önce kesin antibiyotik başla ve diş cerrahına çektir, normal dişçiye çektirme.

Ben de 2 tane çektirdim: 1'inden sonra 3 hafta falan yattım, suratımın yanından bir surat falan daha çıkmıştı. O 1.90 boylu dişçinin ayağı sandalyeye koyup kerpetenle dişi çekmeye çalışırken ellerimle kafamı tutmamı hala unutmadım.
Diğerinden sonra hiçbir şey olmadı, ertesi gün aynen devam ettim(bkz. antibiyotik).
Sosyal ağlarda paylaş

benim sağ alttaki çıkarken biraz ağrı yapmıştı, doktor antibiyotik vermişti. sonrasında sorun olmadı ve çıktı.

şimdi sol alttaki 3-4 gece ağrıdı. sadece geceleri ağrıyordu ki bu nedenle problem olmadığını doğal süreç olduğunu düşünüyorum sdfs. neyse diğeri gibi sorunsuz çıkar umarım
Sosyal ağlarda paylaş

capul said:

Kolay oldu ağrımadı diyenler üst çeneden

Zor çıktı bi hafta ağrıdı diyenler alt çeneden çektirmiştir :)

Ağrısı olan soğuk komprese teslim etsin kendini, benden tavsiye..

Aynen alt çene. 2 ye kırıp çıkardı Ada'm Prof çene cerrahı idi ama çok net çıkardı dişi. 5 cm çıktı diş oha dedim ben ork olmuşum da haberim yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 yıl sonra ...
Alt çene sol taraftaki içten çürükmüş bir anda kırılınca doktora gidip çektirdim ama 2 gündür ağzımda bir ağrı yok ama boğazlarım şişti ağrıyor resmen ağzımı açamıyorum bişey yiyemiyorum varmıdır bi çözümü yoksa böyle oluruna mı bırakayım...
Sosyal ağlarda paylaş

Gidin diş hekimine çeksinler kökünden kurtulun.

Ben liseyi bitirince sağ üstteki puştluk yapmıştı. 7 ay boyunca geçmedi o ağrı. Son 1 ay boyunca sadece ve sadece çorba içebilmiştim...

Diş hekimi travmam var benim (çocukluğumla alakalı). 20'lik dişte de "Gitmicem dişçiye" diye inat etmiştim... Şu anda da diş hekimine gitmem gerektiği halde gidemiyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...