Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hearthstone: Heroes of Warcraft #7

inyormaynd

Öne çıkan mesajlar

Bu söylediğin oyunun genel şans faktörüyle alakalı. Yüz defa tartıştık zaten bu kısmını.

Arena hususunda olay farklı.
Turnuvada ya da constructed'da
- Elini kendin seçiyorsun, oynarken belli bir strateji güdebilme şansın var. Kimi zaman oyun başlamadan dahi oyunun ne sırayla gidebileceğini kafanda kurabiliyorsun deck'ine göre. İlk turn şunu oynarım, şu gelmezse şunu koyarım diyebilirsin rush oynarken. Tempo oynarken ortalama bir dizilim kurabilirsin. Control'de şunu koysa bunla karşılık veririm, bunla board'u tutarım diye düşünme şansın var. Oyunun kontrolünü eline alabiliyorsun.

- Karşıdaki decki de az çok biliyorsun. Shaman'a karşı oynarken 6. manada 4/5'lik minion'unla vurup onu 4/3 yapacağına farklı bir removal kullanırsın mesela. Mage'e karşı 7. manada elini kusturmazsın. Ya da iki tane mountain giant'ı temizledikten sonra daha rahat edebilirsin handlock'a karşı. Miracle'a karşı ne olur ne olmaz diye flamecannon tutarsın elinde vesaire vesaire.

Arena'da bunların hiçbirini yapamıyorsun. Bir anda bamgümbamgüm frostbolt+ice lance+ice lance+ice lance yiyebilirsin mesela. Ya da elinde flamestrike var mı yok mu bilmeden kartların elinde çürüyedursun adam bir tane 7 drop koyar, sittin sene indiremezsin, o 7 dropla oyunu kazanır. Kendi desten her zaman hiçbir stratejiye olanak tanımayacak kadar dengesiz oluşabilir. Epic'lerden gele gele Mini-mage gelebilir. Karşıya 5 fire elemental 4 flamestrike da gelebilir. Bunlar şans faktörünü çok çok farklı boyutlara taşıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno said:

Tam tersi toptan girelim o zaman sabo.
Bu adamların çok sık şekilde 0-3, 1-3 falan gibi skorlar yapmaları esas gösteriyor şans faktörünün bilhassa Arena'da ne denli önemli olduğunu.

Sadece senin eline gelen deckle değil, karşıda oynayan deck'in de önemi çok büyük.
3 win alamam dediğim decklerle 9-10 görmüşlüğüm var. Kesin 10 üstü görürüm dediğim decklerle sidik zoruyla 3 win almışlığım da var.

Arena'da şans>yetenek.

0-3, 1-3'e bakmıcan. o yüzden işte diyorum ortalamaya bakıcan diye. ortalamaya bakarsan kripp, trump gibi isimler muhtemelen ortalama 8 ile 9 arası win falan alıyorlardır.

senin kaçtır, muhtemelen 4 ile 5 arasındadır. bu fark şans ile açıklamaz işte.

tek tek run'lara bakarsan tabii ki şans önemli, ama gidip senin yaptığın 500 arena ile adamın yaptığı 20bin arenaya bakarsan, ortalamalarınız arasında dağlar kadar fark varsa, bu şans değildir.

basit.

sadece bir örnek. yukarda 4-5-6 flamestrike'lardan bahsedilmiş. 3'ten fazlasını alıyorsanız zaten yanlış yapıyorsunuz. 3. bile tartışılır. (tabii karşısında wisp falan filan yoksa)
Sosyal ağlarda paylaş

he şans tamam. tek tek run bazında şans olur, gidip 20bin arena maçındaki ortalamasına şans demek cahillik direk.

o verdiğin örnekte 6 diil galiba 7 almıştı flamestrike. ama işte o run'da şanslıydı. geyiğine aldı o kadar fs'yi. hatta alırken "biliyorum bu kadar almak kötü ama ne kadar çıkarsa alıcam" dedi sırf geyiğine oynamak için. gitti 12 yaptı, şans mı, şans. muhtemelen tam zamanında geldi eline fs'ler. gidip 6-7 tane fs alırsan, ilk 4 kartta 3 fs çekip mal gibi bakmak da var board'a mesela. auto-loss
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:
isterse 50bin arenada 49,999 kere 12 win yapsın bu adamlar 'ŞANS'

Değil, oyun bilgisi. Yüzbindeiki gibi abartmışsın olayı ama tamamen arena decki kurmayı bilmeyip yetememenin getirdiği hazımsızlığa bağlıyorum bu mesajını. Arena için güzel card pickerlar falan var internette bi araştır onları, oynamayı becerince eminim sen de keyif almaya başlayacaksın.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

applev0dka said:

Değil, oyun bilgisi. Yüzbindeiki gibi abartmışsın olayı ama tamamen arena decki kurmayı bilmeyip yetememenin getirdiği hazımsızlığa bağlıyorum bu mesajını. Arena için güzel card pickerlar falan var internette bi araştır onları, oynamayı becerince eminim sen de keyif almaya başlayacaksın.

bu sonuca nerden vardın ?
yetemediğimin kaynağı ? götünden sallaman dışında bişey olsun
50k yazma sebebim de sabonis'in adamın 20k arena macı falan diye konusması ?

istediğin kadar mükemmel pick yap, constructed olmadığı için karşı decke gelecek salak sacma şeyleri tahmin edemiyorsun, constructed ne kadar yetenek istiyorsa, arena da o kadar şans istiyor, sen adam 7 manada flamestrike adacak diye minion dusmezken adama flamestrike bile gelmiyor picklemesi için.

massan'ı izliyorum rakibine 4 tane falan bomber geldi, easy board control

arena şans değil demek için hiç arena oynamamış olmak gerek.

başka soru ?

ayrıca senin böyle saldırma sebebin arenada 3 winden fazla alamamış olman mı ? desem senin seviyende konuşmuş olurmuyum ?
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:

axedice said:

applev0dka said:

bu sonuca nerden vardın ?
yetemediğimin kaynağı ? götünden sallaman dışında bişey olsun
50k yazma sebebim de sabonis'in adamın 20k arena macı falan diye konusması ?

istediğin kadar mükemmel pick yap, constructed olmadığı için karşı decke gelecek salak sacma şeyleri tahmin edemiyorsun, constructed ne kadar yetenek istiyorsa, arena da o kadar şans istiyor, sen adam 7 manada flamestrike adacak diye minion dusmezken adama flamestrike bile gelmiyor picklemesi için.

massan'ı izliyorum rakibine 4 tane falan bomber geldi, easy board control

arena şans değil demek için hiç arena oynamamış olmak gerek.

başka soru ?

ayrıca senin böyle saldırma sebebin arenada 3 winden fazla alamamış olman mı ? desem senin seviyende konuşmuş olurmuyum ?

troll'lüyor musun bilmiyorum da, kaç kere 12 yaptın, veya max win'in kaç, genelde kaç yapıyorsun gibi soruları yanıtlar mısın pls.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi aslında aynı düşünüyorsunuz da farklı konulardan bahsediyorsunuz biraz. Şu dediğin gibi, hiçbir şekilde kart gelmediği de oluyor. Kendi şanssızlığınıza veya rakibinizin aşırı şanslılığına karşı yapacak bir şeyiniz olmuyor bazen. Ama sen de kabul ediyorsun zaten belli bir beceri istediğini.

Tavla oynamak da tamamen şans değildir mesela. Zar ile oynasan bile yaptığın tercihler ile sonraki zar atışında yakalayacağın kombinasyonları arttırıyorsun vs. Sadece zarla olsaydı herkes tavla gurusu olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

e herhalde bunu anlamamak için tek haneli iq'ya sahip olmak gerek zaten.

ama şans yok olay beceri diyince başka bir şeye dönüyor olay.

15 saniye önce amaz constructed'da sneed's üstüne feign death attı, leroy çıktı, onca legendary arasından charge'ı olan bir legendary cıktı ve maçı kazandı, charge olmayan bişey cıksa rakibin lethal'ı vardı sonraki tur.

böyle bir oyun için şans önemli değil, doğru kartları pickle,doğru oyna 12 win alırısn gibi bişey yok işte, önce şansın olacak
Sosyal ağlarda paylaş

Wishmaster said:

Tavla oynamak da tamamen şans değildir mesela. Zar ile oynasan bile yaptığın tercihler ile sonraki zar atışında yakalayacağın kombinasyonları arttırıyorsun vs. Sadece zarla olsaydı herkes tavla gurusu olurdu.

sdhfuasdhfuhasufhadu

öncelikle herkes zaten tavla gurusudur kendi kafasında. bütün hamlelerin zarla belirlendiği biro yuna şans oyunu değil demek de absürdlüktür :D

hearthstone'da %20 şans varsa, tavlada %50'dir mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Hearthstone beceri-taktik-strateji ve öngörü gerektirdiği gibi ciddi şans da istiyor. "Blizz made the modern chess" lafı edenler görüyorum yabancı forumlarda falan, o tamamen yanlış bir tanımlama. Satrançta şansa hiç yer yoktur, hiç. Beyaz taşları kimin alıp oyuna başlayacağının karar aşaması hariç her şey kontrolün altındadır.

İlla kulvarlara ayıracaksak, ben Hearthstone'u Satranç ile Tavla arasında bir pozisyona koyarım.

Tavladan pek hazzetmem, şans faktörü çok ağırlıklıdır orda. Satranç ve briç uzun yıllar oynayıp seven biri olarak Hearthstone'dan da ciddi etkilendim ve sevdim.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...