Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Açık havada tütün yasağı geliyor

pattisliborek

Öne çıkan mesajlar

Taşıtlardan salınan gazın kanserojen olduğu gerçeği sigaradan yayılan gazın da kanserojen olduğu gerçeğini azaltmaz.

Kaldı ki taşıtlar emülsiyon değerleri konusunda belli bir standarda ve kontrol mekanizmasına sahipler.

Ha sigara mümkün olduğu kadar serbest bırakılsın bence -kapalı alanlar dışında-. Doğal seleksiyon hızlı işlemeli.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Yolda yururken birden yanimda yuruyen okuz sigara yakip dumani ustune ufleyince icimden yumruklamak geliyor ama sigara icmek legal, yumruklamak olmadigi icin yapamiyorum. SImdi oldugunda hic rahatsiz olmadan en yakin polise gidecegim.

Ne guzel.
Sosyal ağlarda paylaş

sigara dumanından bu kadar rahatsız oluyorsanız, trafikte kafanıza sıkmanız lazım. Egzost dumanı çok daha rahatsız edici, yok kontrol ediliyor falan hikaye, gittikçe artıyor karbondiyoksit salınımı. Ayrıca toplu taşıma ve kamu araçlarına kontrol de yapılmıyor doğru dürüst.

Sigaranın kapalı alanda yasaklanması kafi, çıkacak yasa değişikliği de zaten sokakta içmeyi yasaklamıyor. Kapı önü falan, kabul edilebilir bir nebze.

Ben burada sokakta sigara içilmesinden rahatsız olanlara laf ediyorum. Araç trafiğinin yol açtığı salınım sizin sağlığınız için daha büyük bir tehdit.

Sokakta yürürken suratıma sigara üfleyen de hiç olmadı, olursa yapabileceğimi yaparım. Sokakta yürürken dayak da yiyebilirsiniz. Bunun yasayla alakası yok.

Ben de hayatımda sigara içmemiş biriyim.
Sosyal ağlarda paylaş

bliksem said:

Sam said:

hem kullananın, hem de çevresindeki kullanmayanın sağlığına zararı olması dışında hiçbir işe yaramayan birşeyin gitgide yasaklanmasına karşı durmak için sebep yok, sapla samanı karıştırmayalım. zararsız birşey olsa karşı dururuz.

Sam ne kadar akıllı bir adamsın bak, bilgisayar oyunları hakkında bile oturup mantıklı mantıklı yazılar yazabiliyorsun, bu konuda niye böylesin?

kurduğun cümleye bakar mısın yani, "kullanana zararlı olan birşeyin yasaklanmasına karşı durmak için sebep yok"

Stalin'in falan böyle cümleler kuran vatandaşları olsa mutluluktan yumruğunu ısırarak ağlardı

"hem de çevresindeki kullanmayanın" kısmını esgeçmişsin. pasif içiciliğin zararları (son derece rahatsız etmesi kısmı bir yana) bilimsel olarak araştırılıp kanıtlanmış birşey.

liberal olmanın bilimsel sınırları var. doğa ve insan sağlığına zarar veren 'özgürlükleri' desteklemek zorunda hissetmiyorum kendimi. nasıl denize endüstriyel atık boşaltmak geçerli bir özgürlük değilse, insanların olduğu bir alanda sigara dumanı çıkartmak da değil. sigara yasaklarının sigara kullanımını azalttığı da gene istatiksel olarak bilinen birşey, o da bonusu.

stalin değil de hitler olacak o. :p
Sosyal ağlarda paylaş

"Sigara dumanından rahatsız oluyorsanız x daha fena" cümlesi doğru veya yanlış olabilir. Fakat bu cümlenin doğru veya yanlış olması sağlığım için sigaraya kısıt konması isteğimi değiştirmez.

Sigara ve x sağlığıma istemsiz olarak zarar veriyorsa ikisininde kısıtlanmasına destek veririm. Benim için daha iyi bir şey.
Sosyal ağlarda paylaş

@sam
abi sokakta burnuna gelen sigara dumanından kimse kanser olmaz. bu çernobil'de yaşayan adamın "ulan cep telefonu da çok radyasyon yayıyormuş" demesi gibi bir şey. istanbul'da yaşamıyor musun? bu şartlar altında yakılan sigarayı okyanusa çöp boşaltmayı kıyaslamak bence abesle iştigâl etmektir.

ayrıca, niye hitler olsun? dünya tarihi otoritesi stalin kadar güçlü çok çok az insan görmüştür, hitler'den daha da kuvvetliydi. hitler demek istesem hitler derdim. bir ülkeyi savaşa hazırlamak ya da savaştırmak ile alâkalı bir örnek vermek istemedim ki, yasaklarla örtülen bir ülkenin örneğini vermek istedim.
Sosyal ağlarda paylaş

çernobil çevresinde hala yaşanmıyor. hükümet tarafından kapatılmış alan var.

istanbul'da değil bodrum'da yaşıyorum, hava püripak. ta ki biri yanımda tüttürene dek. kaldı ki istanbul'da bile olsam, gidip bacanın veya egzostun yanında durmuyorum. ama 'mobil bacalar' yanıma gelebiliyor.

orada yaptığım kıyas değildi de özgürlükleri akıl ve mantık sınırlarını aşacak şekilde her alanda desteklememi beklemek temelsiz bir önyargı. kaldı ki sigara dumanı başkalarının özgürlüklerini baltaladığı için burada esas doğru olan içmeyenlerin hakları. çünkü bu konuda söylendiği üzere: "sigara içmek opsiyonel, nefes almak değil".

hitler kısmı onun dünyada ilk sigara yasaklarını başlatmasına bir atıftı. :p
Sosyal ağlarda paylaş

Kanser olmamak, rahatsız olmamak için yeterli midir? Bu kadar mı bencil ve dar görüşlüsünüz? Kanser dışında da birçok akciğer hastalığına yol açan, hiçbir şey yapmasa -özellikle içmeyene- leş gibi kokan bir maddeden bahsediyoruz sonuçta.

Kafede yan masanda bağıra çağıra eğlenen 20 kişilik bir arsız gürüh olduğunda rahatsız olmuyor musun mesela? Kanser ya da kulağının patlaması riskin var mı halbuki, yok. Yolda yürürken su birikintisinden çok hızlı geçip üstüne çamur sıçratan adam seni kanser ya da grip edebilir mi? Hayır, yıkarsın geçer alt tarafı. Ana avrat küfür etmeyi de ihmal etmezsin ama.

Yaşamak için nefes almak zorundayız, keyfi ya da ertelenebilecek bir şey değil bu. Neden açık havada başkasının keyfi için temiz hava değil de katranlı hava alıyoruz, neden biz bu kadar temel bir ihtiyaçtan imtina edip yana falan kayabiliyoruz da bunu keyfi olarak yapan adam iki damla daha düşünceli olamıyor?

Argüman üretin, yasağın abartı yanlarını da savunun tamam da; şöyle apaçi fakir edebiyatlarıyla argümanımsılar üretmeyin lütfen ya. Saçma oluyor çoğu.
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

sigara dumanından bu kadar rahatsız oluyorsanız, trafikte kafanıza sıkmanız lazım. Egzost dumanı çok daha rahatsız edici, yok kontrol ediliyor falan hikaye, gittikçe artıyor karbondiyoksit salınımı. Ayrıca toplu taşıma ve kamu araçlarına kontrol de yapılmıyor doğru dürüst.

Sigaranın kapalı alanda yasaklanması kafi, çıkacak yasa değişikliği de zaten sokakta içmeyi yasaklamıyor. Kapı önü falan, kabul edilebilir bir nebze.

Ben burada sokakta sigara içilmesinden rahatsız olanlara laf ediyorum. Araç trafiğinin yol açtığı salınım sizin sağlığınız için daha büyük bir tehdit.

Sokakta yürürken suratıma sigara üfleyen de hiç olmadı, olursa yapabileceğimi yaparım. Sokakta yürürken dayak da yiyebilirsiniz. Bunun yasayla alakası yok.

Ben de hayatımda sigara içmemiş biriyim.

trafikte giderken camı kapatırsın egzoz dumanı gelmez. ama sokakta yürürken nefes almamak olmaz diye tahmin ediyorum. senin mantıkla bakarsak gaz maskesi ile dolaşmamız gerekecek.
ben önlenebilir durumdan bahsediyorum, kaldırımda yürürken içilmesin abi. her 100 m de sigara köşeleri olsun millet içsin orada. rahatsız olanlarda yaklaşmaz oraya bu kadar basit
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...