Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

vücut geliştirme #5

AthleT

Öne çıkan mesajlar

myo-reps toplamda kac rep'e tamamlamak gerekiyor? 24 falan okudum internette...
Bir de kafama takilan nokta. Ben yillardir dusuk agirlikla baslarim isinirim. Sonra agirlik arttirip rep sayisini azaltirim.
Bunda yuksek agirlikla baslayip aktizasyon levelinde sakata gelmeyelim???
Sosyal ağlarda paylaş

2 haftadir deniyorum, myorep ebemi optu sappi sappi diye ter akitir oldum
zevkli ama, salonda ekipman ninjalamaktan kacinmayan doksan kisi varken onu da engelliyor win win

9-12 3x
12-15 4x

etc kuralina gore takiliyorum da, %25 mi arttiriyoruz hep aktivasyon sonrasi, nedir kural
Sosyal ağlarda paylaş

Normal bir kişi One Rep Max'in 70-75%'i arasıyla 10R yapıyor.
Myo'da da öngörülen activation set aynı kilo range'inde, yani 70-75% arası activation yap deniyor. Akabinde de 1RM'e yaklaş, 80% yap ikinci sete daha hızlı gir, ya da 85% yap biraz daha dinlen. Önemli olan zorlama-rest periyodunu iyi ayarlamak.

Yani örnek veriyorum.
Bent over row yapıyorsun
Senin 1RM'in 50 kg ise,
37,5 kg ile activation setini tamamla
40 kg ile 4 rep'li ilk myosetini bas.
Akabinde 10-15 saniye bekleyip ikinci 4 rep'li myosetine gir.
Sonra üçüncü myosetinde 42,5 kg yap.
Dördüncü setine girerken 20 saniye dinlen.

Anahtar o activated hali, muscle'a hücum eden fizyolojik odağı kaptırmamak. Bunu ya resting period ile ya da ağırlık ile dengeleyebilirsin yani.
Tabii işin progressive overload kısmını da düşünerek gidersek 1RM'in artacağı için zamanla, arttıracaksın aynı şekilde ağırlıkları da sonraki günlerde.
Sosyal ağlarda paylaş

Pull down'dan örnek verirsem ben dün şöyle yaptım.

Activation: 1x10 27kg
Myo rep: 4x4 36kg (aralarda 15sn falan dinlendim max.)

One-rep max. olayı benim için pek geçerli değil şu an. Çünkü uzun bir aranın ardından daha geçen hafta tekrar başladım ve mesela pull down'ı 60kg falan yapıyorum one rep ama 36kg ile 10 rep yapamadım geçen hafta.
Sosyal ağlarda paylaş

Arttırma olayı zorunlu değil, keza dc'de de arttırma olmuyor. Hatta arttırma yapılan bir tane rest-pause set videosu görmedim. Belirtilen tekrar replerin altına inene kadar devam edilebilir. Mesela aktivasyonu 12 tekrarla yaptınız 2 tekrarı görene kadar devam edebilirsiniz.

<12 rep için 3 tekrar (15 sn dinlenme)
<15 rep için 4 tekrar (10 sn dinlenme)
<20 rep için 5 tekrar (10 sn dinlenme)
<8 rep için 2 tekrar (20 sn dinlenme)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...