Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

GSS Saçmalığı

smyrnas

Öne çıkan mesajlar

Peki abi, gelir beyanı yasası çıktığın yurt dışındaydım onu geçtim.

Diyorumli 31 marta kadar gidip teste girmeyeceğim ve yapılandırma istemiyorum, 31 mart sonrası ödeyeceğim böyle birşey mümkünmü.

Ulan nasıl bir tempodayım anlatamam kalkıp sskya gideceğim yarın vs. allahım.
Sosyal ağlarda paylaş

sgk'ya gitmeyeceksiniz gençler, oturduğununuz yerin bağlı olduğu kaymakamlığa gideceksiniz. ikametin x semtinde ise x kaymakamlığına yani.

orada yardım hede hödö vakfı adı altında bölümü var. ben gelir testi için geldim diyeceksiniz. size 2 form verecekler.

nüfus bilgileri.
hane bilgileri.
toplam gelir.
hanede kaç kişi var.
toplam gider.

gibi şeyler var o formlarda. doldurup veriyorsunuz. o üçbin beşbin borçları yeni hesaplanacak olan aylık para üzerinden tekrar değerlendiriyorlar. bu işlem 1 nisana kadar yapılabiliyor. ve 1 hafta sürüyor.

soru- e ben 31 martta gittim 1 hafta sürdü yeni borcumun açıklaması nolcak yedim mi boruyu?
cevap- tekrar hesaplama affı şeysinde başvurduğunuz tarih önemli. başvurunuzu tamamladıktan sonra ordaki görevli size söylüyor şu tarihte sgk'a gidersiniz yeni borcunuzu yapılandırırsınız diyor.

abukluk işler biriminden ren bildirdi.
Sosyal ağlarda paylaş

soru- hacı ben çok zenginim bunlar benim aylık vereceğim parayı 140 liradan hesaplamışlar. sequo gibi adamım ne yapayım?

cevap- bir bok yapma arkadaşım. çünki yapacağın testte sana çıkaracakları para 250 hede hödö en üst limit neyse ondan olabilir. gelir testi yaptırmayıp direkt sgk'a giderek. "beyler ben özel sigortalı olacağım ama hadi bi şu borcu kapatalım" deyip borcu yapılandırarak kapatabilirsin.

sonra da özel sigortadan gir emekli falan ol verdiğin para işe yarasın.
Sosyal ağlarda paylaş

soru- dayı hani ödemeyecektik? noluyor son güne geldik milletin götü tutuştu?

cevap- let me tell you a story. bilmemkaç yılında bir yakınımın isteğe bağlı sigortaya borcu vardı. emekli olacaktı bu parayı verip biraz çalışsa. sonra devlet af çıkardı dedi ki. gel borcunu yapılandıralım. benim bu yakınım gitmedi. çünkü parası yoktu.

heh. bilmemkaç ay sonra (belki sene). devlet tekrar af çıkardı bişey yaptı ay düşürdü borç sildi. ama şart koştu dedi ki o borcunu yapılandıranlar ancak ödeyemeyenler faydalanacak. sonra o yakınım kendisine çomak soktu.

demem o ki "sevgili" türkiye muz cumhuriyetinde işler şu şekilde işiyor. ödemeyeceksen de git kayıt ol yararlan ödeme. hiç gitmezsen kimsenin sikinde değil zaten taşak kokulu bir ülke gündemi var. olan sana bana oluyor. fakirsen git gelir testini yaptır, sgk'a git yapılandır ama yine ödeme.

ben kendi adıma sonuçta yine ödemeyeceğim ama yapılandırmış olayım en azından dedim.
Sosyal ağlarda paylaş

WaNTeD said:

özel sigorta ne ? sgk veya bağkur yoksa her türlü veriyosun gss yi zaten istemiyorum diye bi olay yok ki

bunu açıkası bilmiyorum. bir arkadaşıma böyle denmiş. kendi işyerleri var orda çalışan olarak göster bari en azından emeklilik hakkın olsun gibilerinden.

ayrıca sözlüklerde de çok okudum bunu yapacağınıza şurdan yardırın boşu boşuna gssli olmayın diye. en üst düzeyden gss ile o yaptırın denilen sigorta arasında 50-100 lira bir şey var diye. ancak işin özünü bilmiyorum.

ailemin durumu iyi diyenler araştırsınlar diye yazdım.
Sosyal ağlarda paylaş

yok abi öyle bir şey. arkadaşa tavsiye edilen başka birinin iş yeri üzerinden sgk yatırılması. maliyeti iş yerine 300-400 tl gibi bir şey olması gerek aylık asgari maaş üzerinden.

özel sağlık sigortası devlet gözünde sağlık sigortası olarak geçmiyor, yine genel sağlık sigortası olan GSS işlemeye devam ediyor.

benim özel sağlık sigortam olmasına rağmen 1 yıl GSS yazdılar işveç ile iş yaparken. paşa paşa her ay 200 tl girdi götüme.
Sosyal ağlarda paylaş

ben part time çalışırken gitmiştim gelir testi falan

4k borcum gözüküyodu sildiler baya bi kısmını

yapılandırdım ama hiç ödemedim sonra, işten de çıkmıştım zaten hemen ertesi gün.

şimdi baktım 220 tl borcum gözüküyor. öderiz bi ara ya 220yse sıkıntı yok.sdfsd
Sosyal ağlarda paylaş

ödemek ayrı salaklık
ödememek ayrı salaklık

ödüyorsun, torba yasa çıkıyor, af oluyor bir şeyler siliyorlar borcunu

ödemiyorsun devlete borçlanmış oluyorsun ki TR'de olabilecek en kötü şey falan. haberin olmuyor, onlar dağ gibi büyüyor, belli bir noktada faiz maiz işletir bu köpekler, haberin bile olmaz kapıya gelen icra kağıdına kadar.

GSS allahsızlıktır kısaca.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben 1 kasım 2012 de askere gittim.
terhis tarihi 2012 mayıs sonu, işe de 1 kasım 2012 de girdim

Şimdi baktım haziran, temmuz, ağustos, eylül ve ekim için 112.86x5 + faizler = 715 TL gibi bir borcum var.

Gelir testi nasıl birşey ki? gidip girsem düşer mi bu acaba? askerden önce öğrenciydim, terhisten sonra 4-5 ay diablo falan oynadım bi gelirim yoktu :D

Birde şöyle birşey var: Askerden döndükten sonra hastanede bana Herhangi bir sağlık sözleşmem olmagığı söylenmişti ve 400-500 TL gibi birşey ödemiştim, bu asker sonrası döneme denk geliyor.

Hem şimdi 700+ TL borcumun olması hemde o zaman hastaneye sağlık güvencem yok diye 500 TL gibi birşey ödemiş olmak koydu :(
Sosyal ağlarda paylaş

Ren said:

nüfus bilgileri.
hane bilgileri.
toplam gelir.
hanede kaç kişi var.
toplam gider.

Ren,

Herkes SGK'da yaptırmış işlemi, dediğin yerde yaptırabiliyormuyuz eminmisin.

Nüfüs ve aile bilgileri neden abi, ben aile ile yaşamıyorum eğer babamın gelirini isterlerse sıçarız hocam 12 bin dolar alıyor bizimki ve sigortası aldığının üstünden yatıyor.Hayırdır ya, üzmesinler bizi şuan bana çıkan borç 541 lira 146 tl si faiz.

2012'nin ilk 4 ayı nı kitlemişler bana diğer yıllar sigortalı, o ilk 4 ayda TR'ye ayak bastığım ilk 4 ay nasıl iş anlayamadım.

Son olarak ben beyan etmiyorum lan deyip 1 hazirana kadar ödersem sıkıntı olmaz değil mi.

Yapan edenler bir akıl versin, öyle devam edelim.
Sosyal ağlarda paylaş

yaklaşık 3 saat önce gelir testi yaptırdım. ikametinin olduğu kaymakamlıkta yapıyorlar.

nüfus ve aile bilgileri şöyle. oturduğun evde kim kalıyorsa onu yazıyorsun. kimlerle ikamet ediyorsan onların toplam gelirini giderini yaz diyorlar.

örneğin benim annem babam ayrı, babamla yaşıyorum ben. sadece ben+babamın gelirini yazdım. sen de tek yaşıyorsan sadece kendi gelirini yazacaksın. zaten metketin 2 sayfa önce şöyle bi postu var:

Madcat said:

ya şimdi netten araştırıyorum falan,sgklı değilken iş ararken sürecim için bir borç var.

o süreçte gelir testi yaptırmadım.

diyor ki şimdi gidip yaptırın tamam eyvallah.

ama sonra diyor ki gelir testinize göre şimdiki haliniz ortaya çıkacak ona göre prim ödiceniz.

yahu ben işsizken cebime para girmiyordu, şimdi giriyor diye, işsiz halimin hastaneye gitmediğim halde niye yüksekten parasını ödüyom?

böyle saçma sapan iş mi var ya?

büyük ihtimalle senin geçmişteki 4 aylık borcunu da şu anki gelirin üzerinden hesaplayacaklar. o hesaplama şeyi vardı biyerlerde, kişibaşı gelir bilmem ne altında ise 46 üstü ise 150 gibi bir şey ona bi bak.

ya kaymakamlık yakınsa en kötü alırsın kağıdı doldururken sorarsın lan benim pederi katıyonuz mu buraya doğru düzgün konuşmuyoruz biz ben tek yaşıyorum dersin. evet onu da yazcan aile dedik derlerse vermezsin formu çıkar gider 541'i ödersin. ben tek yaşayan maaş alan adama anasının babasının gelirini ekleyeceklerini düşünmüyorum şahsen.
Sosyal ağlarda paylaş

Ren said:

yaklaşık 3 saat önce gelir testi yaptırdım. ikametinin olduğu kaymakamlıkta yapıyorlar.

Bilgi için sağol kardeşim, babayı kurtarsakda formdan benim gelirim yüksek şuan SG-1 2 3 4 aralıklarına göre hesab ediyorlar.Şuan 4 aralığıdayım.

1 hazirana kadar öderseniz faiz alınmıyormuş, milleyette okudum.doğruysa eğer izin almayacağım ve 541 tl yi ödeyeceğim.
Sosyal ağlarda paylaş

valla ben bugün daha kaymakamlığa gittim, form verdiler işte arkalı önlü 1 sayfa,
anne babamla yaşadığım için onların da imzası gerekiyor diye aldım formu işe getirdim, onu doldurup yarın tekrar götürücem.
30 gün sonra sgkdan öğrenebiliyormuşsun sonra gelir seviyeni, ona göre işte sgkya gidip benim gelir testim sonrası çıkan durum bu, bana çıkardığınız borç şu o şekilde hallediverin diosun ya indiriolar ya aynı kalacak o konuda bilmiyorum şu noktada.
ama haftaya son gelir testi yaptırmayanlar için.
çok zor bişey değil gidin alın kağıdı doldurun.
sonrası sgklık iş.
Sosyal ağlarda paylaş

çalıştığım dönem dahil, askere gittiğim döneme bile borç çıkarmış şerefsizler.

çalıştığım dönemleri kanıtlamak için ne belgesi almam lazım şirketten. askerlik dönemi için herhalde bişi yapmama gerek yok. girsinler baksınlar sistemden. böyle bi rezillik olamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

• 6 ay sonra ...
30 Eylül son Tarihmiş. Gelir testi yaptırmayanlar GG diyorlar haberiniz olsun.

Geçen hafta Eşimin bir saglık sorunu için ege üni. hastahanesine gittik. İŞte barkod sırasına girdik falan önümüzde bir çift vardı.ADam sigortası oldugu halde GSS borcu yüzünden provizyon alamadı ve haliyle doktara giremedi. Lan adam bildigin çocuk gibi dudakları büzdü ve gittiler. bizde baya bir üzüldük tabi. Yani ne diyim ABV bunların. yatacak yerleri yok. ....... herifler. 1 haftadır aklıma geldikçe Agzıma geleni sayıyorum. Artık böyle şeylerde oluyor demekki. sigortan varmış yokmuş farketmiyor. ipe ipe ödettiriyor şerolar.
Sosyal ağlarda paylaş

sgk ya başvuruyodun onun için de yanlış hatırlamıyosam. Sonra evine falan geliyolar inceliyolarmış falan fıstık. (yine yanlış hatırlamıyorsam öyle demişlerdi)

Ben işveren olmama rağmen gss için borç çıkarmaya devam ettilerdi bana. Gittim sgkya, biraz içimi boşalttım da sildiler.
Sosyal ağlarda paylaş

ne saçma şey lan bu baktım şimdi 3k borç gözüküyor hayır zaten uzun süredir öğrenciyim ben arada çalıştım vsde uğraşmak zorunda mıyım ben bu gerizekalılarla?

napıyoruz kaymakamlıktan gelir testi yaptırıp sgkya mı götürüyoruz bu mu olay?

hiç yaptırasım yok gerizekalılar kıvrasın dursunda işte..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...