Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC Gaming #2

axedice

Öne çıkan mesajlar

rekabet her zaman iyidir evet ama rekabet olduğu için steam tercih ediliyor zaten. rekabet olmayınca (bkz epic exclusive rüşveti) mecburen tüketici daha kötü hizmete mahkum kalıyor. gene rekabet olmayan exclusive platformlar insanları nintendo e-shop gibi facia kötü hizmetlere mahkum bırakıyor. bunların hepsinde steam bir alternatif olsa tüketici rahata erer.

videoda anlatıyor zaten %30 olayını ilk nintendo başlatmış, neden şaşırmadım lol. gene videoda anlattığı üzere, kimler %30 alıyor ve valve'dan çok daha az hizmet sağlıyor bir bakalım:

ms, sony, nintendo, google, apple

bunlar sektörün, bazıları dünyanın en büyük şirketleri. xbox store, psn store, e-shop, android store, apple store, bunların hepsi hizmet bakımından ışık yılı gerisinde valve'ın. hatta direkt şunu yazayım: steam'e hizmet bakımından yaklaşabilen tek bir digital store yok, en yakın rakibi gog. bunların çalıştığı platformlara valve girse hepsinin üstünden geçer, 2-3 yıla zararına çalışmaya başlarlar epic gibi.

valve halka açılırsa, hizmetini bozarsa o zaman değerlendirilir tekrar. desteklenmeyi hakeden tek dükkanlar müşteriye iyi hizmet vermeye çabalayanlar. gog desteklenebilir mesela, diğer hiç kimse desteği haketmiyor pc platformunda. ea, ubi vs hepsini kullanıyorum ve hepsi çöp. epic gibi user review ve forumlara asla izin vermeyeceğini en baştan söyleyen bir şirket zaten ASLA desteklenmemeli, hatta batması için elden gelen yapılmalı ki ibret olsun.

indie'lere de çok ağlamamak lazım. adam 1$'a oyun satsa da bütün download, community, cloud save vb hosting ve geliştirme masrafları EBEDİYEN valve tarafında. adam kopya başına 30 sente normalde 3-5 yıla abandonware'e düşecek oyunu şirket devam ettiği sürece sahipleniyor. o indie'leri bir salalım bakalım ne yapıyorlar, yoktu çünkü böyle bir indie scene 15 yıl önce. walled garden'ın avantajlarını onun dezavantajları olmadan yaşıyor indie şirketler. pazarın %100'ü epic'te olsa da bunlar daha çok kazanmaz çünkü çöp tier dükkan, oyunların görünürlüğü steam'e kıyasla o kadar geride ki sıfırın %87.5'u gene 0 olarak otururlar öyle. pc oyunculuğu satış hacmi olarak geriler zaten bir bütün olarak. multiplayer olmayan oyunlar için de korsan tekrar artar.

ha ama ne olabilir, işte 1 milyonu geçene kadar o pay düşebilir, 3000-5000 kopya satan 10$'lık oyunlardan gelmiyordur zaten ciro fazla.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Steam kötü demiyorum zaten, daha iyi bir online storefront yok. Ama Steam ne kadar kötü olursa olsun rakipleri de olmalı diyorum.

Steam'i şu eklenti ile beraber kullanıyorum, tüm dükkanlar arasında en ucuzu gösteriyor: https://microsoftedge.microsoft.com/addons/detail/augmented-steam/dnpjkgmekpilchdgolfifobohlohlioc

En ucuzdan alıyorum hep, sonra da Playnite ile birleştiriyorum. Steam Client'i neredeyse hiç ön planda açmadım aylardır, internetten alıyorum gerekirse.

Playnite çok özelleştirilebilir, sitesindekilerden çok daha kullanışlı ve güzel görünümlü olabiliyor. Ona bir rehber hazırlayayım bir ara.

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

valve rakiplerini işsiz bırakmaya çalışmıyor ki zaten epic gibi? rakipleri olmalı başka, rakipleri desteklenmeli (bir önceki mesajında dediğin) başka hani. müşteri iyi hizmet ve uygun fiyat neredeyse gidip onu tercih eder, müşterinin ödevi değil kötü hizmeti sübvanse etmek. kötü dükkan kapanır, yerine başkası geçer. sektöre yeni girmeye çalışan şirketlerin "hizmetimiz daha kötüyken neden müşteri çekemiyoruz" diye sorduğu ben başka bir endüstri bilmiyorum. intel kötü gpu yapıyor şu anda mesela ve bütün reviewer'lar "deney için değilse almayın" dediler çıktığında. adamların sürücü iyileştirmesi ve fiyat kırmasından sonra bile tavsiye eden yok hala.

steam client'ta TONLA feature var faydasını indirekt bile olsa aldığın. user review, forum, (bu ikisini epic'in reddettiği) multiplayer altyapısı, yerel fiyatlandırma, (gog gog diyorlar 2023'te hala $) görünürlük sayesinde satışı arttığı için yapılabilen indieler vs say say bitmez. karşıda da wishlist koyamayan, (psn) oyunları hesaba bağlayamayan, (nintendo) abonelik ödetmeden cloud save vermeyen, hatta multiplayer oynatmayan şirketler var aynı %30'u alan.

ben steam'e 2004'ten 2009'a kadar filan sonuna kadar karşıydım çünkü sadece drm yüküydü, başka hiç esprisi yoktu. adamlar epic "ut3 satmadı artık sadece xbox'a gow yapacağız" dediği 2008'lerde filan deli gibi çalışmaya başladı. indirimler gazladı, feature arge ivmeyi arttırdı. valve'a duyulan güven nintendo gibi "%30 verin ben de yaldızlı seal of approval basıp kartuş vereyim" gibi değil, bugüne dek devam eden bir mentalite var. yukarıda saydığım ms, sony, nintendo, google, apple hepsi "elleri mahkum bizden alacaklar" mantığındayken ve bunu korumak için mahkemeleşiyorken burada bir sürü storefront olan platformda rekabet yoklama abesle iştigal yani, bu sohbeti de tüketici düşmanı epic pompalıyor her defasında.

valve bozarsa ben gelip ilk bombalarım burada. 20 yıl önce epic'i daha çok severdim ama imajlarını yerle bir ettiler, kendi edip kendi bulmaları yani.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

girmesinler steam'e yani zorla mı? epic de var %12,5 alan, ona gitsinler. ben epic'ten de oyun aldım yerine göre, mesela julian gollop'u desteklemek için gittim oradan aldım. kırık-dökük oyun şimdi o dandik platformda kaldı steam'de düzgün yamalı halini almak dururken.

"yemeğe tükürüyorlar ama gidip o lokantada yiyeyim de kapanmasın" sohbetinin döndüğü tek sektör sanırım bu.

Sosyal ağlarda paylaş

Oyun yapımcıları o yüzde 30 ile milyonlarca belki milyarlarca insana ulaşıyorlar. Muazzam bir avantaj bu. BİMe a101 e kızmak gibi bir şey bu. Neden benim mallarimi üstüne kar koyup satıyorsun diyebilir misin? Burada müşteriden değil firmadan kesiyorlar sorun orada sanırım. O zaman da fiyatları ona göre belirlesinler. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Playnite güzel görünüyor deyip duruyorum, ayarlayınca böyle oldu bende:

DjVfjx.png

Scripting özellikleri de iyi. Mesela ben VN açınca otomatik olarak Loseless Scaling açıyor, sonra VN kapatınca otomatik olarak kapıyor. Aynı şekilde Ubisoft oyununu kapayınca mesela otomatik olarak Ubisoft Connect'i kapıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

30% yazilan herhangi bir nedenden, herhangi bir hizmet karsiligi ortaya surulen degil, bayagi bayagi "yaptik oldu" seklinde bir rakam. baskasi yaparken de oyleydi, steam CS/HL indirdigin yerken de oyleydi, epic oncesi de oyleydi. yeni tartismalar degil bunlar...

nintendo'nun bok yemesi diye adlandirip, epic'in dukkan olarak nasil alternatif olamayacagini anlattiktan sonra zorla mi kardesim ayagi, eh...

Sosyal ağlarda paylaş

%30'i getiren steam de değil, götüren de epic değil. bütün konsol ve mobil piyasası öyle gelmiş ve öyle gidiyor, bu developerlar için büyük zulümse konsol/mobil exclusive çıkarmak yerine epic'e buyursunlar. böyle birşey görmüyoruz lakin. kombine piyasa değerleri 7,5 trilyon $ olan şirketler trendsetter, pc'deki bir sürü store arasında bir tanesi değil.

epic'in tüketici için alternatif olamaması kendi vizyonundan ötürü. rekabetçi hizmeti daha az payla verseydi o zaman "mümkünmüş" derdik, onun yerine korsan + drm tier hizmet görüyoruz. bu tasarruf da bize yansımıyor, developera yarıyor. benim adım babi koticik değil, neden benim derdim olsun middleman ile supplier arasındaki komisyon tartışması? korsan alma, para ver diyorlar işte veriyoruz. ne yapayım gelip evimi de açayım ofis parası vermesinler bari. madem benim fedakarlık etmem lazım.

Sosyal ağlarda paylaş

Ben az sayida single player oyun oynayan birisi olarak steam haric client yuklemek dahi istemiyorum.

Komisyonu musteri portfoylerini kullandirtmak icin kesiyorlar. Kimse de steam’e keyfi icin %30 vermiyordur zaten. Firmalar fazlasiyla aliyor steam’e verdikleri paranin.

Ote yandan epic’ten oyun almak zorunda kaldim zamaninda. Berbat bir hizmeti var. Oyun portfoyu dar, arayuz kotu vs. MS Gamepass benzer sekildeydi. Oyunu bedava veriyor ama dlc vs. oynamak isteyince para vermen gerekiyor. Tamam alayim ama yine arsiv kotu? Update’ler vs. gec geliyor? Search engine, oneriler falan basarili degil.

Parasini hakeden servise uc bes kurusu dusunmeden basarim parayi. Komisyon isi de tuketici olarak beni ilgilendirmiyor store’lar arasindaki komisyon farki bana yansimiyorsa. 

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

ufak indie geliştiriciler için ilk milyon dolara kadar daha düşük oranla satış imkanı getirse pek güzel olurdu tabii. daha fazla indie görürdük, daha kaliteli oyunlar ortaya çıkabilir hatta.

ama yapması şart mı? yoo değil. gaben aç gözlü biri olsaydı borsaya açılırdı, derdi para olmayan insan olduğu için severek mesih ilan ettik kendisini. vidyoya da koymuşlar zaten, hedefi oyuncular olan bir platform olduğu için steam kullanıyoruz hepimiz

quote-the-easiest-way-to-stop-piracy-is- 

çok daha iyi bir platform olsa geçer miyiz? şüpheli. senelerdir aldığımız oyunları bırakıp nereye gidiyoruz 😕 

Sosyal ağlarda paylaş

steamden önce fiziksel kopya ile kesintiler daha az değildi. basımı, lojistiği, mağaza kar marjı vs derken daha az kişiye ulaşıp daha çok kesinti oluyordu. update vs gibi süreçler sıkıntıydı. steam ulaşılabilirliği arttırdı üzerine de update, kampanya, cloud save vs bi dünya kolaylık getirdi. şimdi büyük firmalar pastadan pay kapmaya çalışıp beceremiyorlar diye atıp tutuyorlar. kimse de steam iyiyken diğer firmalar %3-5 daha fazla kazanacak diye 10 tane client indirmek istemiyor doğal olarak. ayrıca gaben reis hala steam deck, vr, proton vs gibi argeler ile sektörü geliştirmeye para harcıyor. hakkıdır aldığı tüm paralar.

Sosyal ağlarda paylaş

Sam, 23.10.2023 15:54 tarihinde dedi ki:

sektöre yeni girmeye çalışan şirketlerin "hizmetimiz daha kötüyken neden müşteri çekemiyoruz" diye sorduğu ben başka bir endüstri bilmiyorum.

+1. "Abi bu iste para var" diye acilan dukkanlardan cok farki yok. Ayrica isin business ayaginda product yerine marketing e yatirim yapma, musteri portfoyune "ne versek yiyorlar" gozuyle bakma durumu da var.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

üzmedi değil 😞 baklavayı bunca senedir bekledi reis, gelmeyince tabii... o da haklı....

https://help.steampowered.com/en/faqs/view/2720-4EC7-B95A-1D2A 

Alıntı

New USD Pricing For Argentina and Turkey beginning November 20th.

The Steam store in Argentina and Turkey will start using USD, along with new regional prices for LATAM and Middle East/North Africa for 25 additional countries/ territories.

Starting on November 20th, Steam will change the currency used for sales in Argentina and Turkey to USD. We are implementing this with two new pricing regions: LATAM - USD (which includes Argentina) and MENA - USD (which includes Turkey). Some countries/territories in the list below may see pricing increase and others may see pricing decrease depending on how games were priced on Steam prior to this change. As with all Steam pricing, game developers choose the price they want to sell their game on Steam. See below for a list of all countries/territories included in these new pricing regions.

Why Now?

Exchange rate volatility in Argentina and Turkey in recent years has made it hard for game developers to choose appropriate prices for their games and keep them current. We have heard this loud and clear in our developer meet ups and round table chats. In addition, we have had a hard time keeping Steam payment methods up and running in these countries/territories due to the constant foreign exchange fluctuations, fees, taxes, and logistical issues. Pricing games in USD for Steam customers in Argentina and Turkey will help us provide greater stability and consistency for players and partners, while also enabling us to continue to offer a variety of payment methods to Steam users in those countries/territories.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...