Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dini kurallarin cevresinden gitmek ibadet oluyor mu?

GERGE

Öne çıkan mesajlar

elesso said:

GERGE said:

Hep bu olayin dini yonunu merak etmisimdi. Kecioren'de mesela Ramazan ayinda hayat gece yasaniyor. Bu adamlar ise gitmiyor mu bilmiyorum ama sokaklar, kahvehaneler filan iftardan 2 saat sonra filan dolmaya basliyor. Sabaha kadar oturup, eglenip, yiyip iciyorlar. Sahurdan sonra gidip uyuyorlar, iftara uyaniyorlar. Olan iftardan 3-4 saat once uyanip yemek yapan karilarina ve kizlarina oluyor sadece.

Bu idabet ibadet sayilir mi simdi? Mantik kurallari icinde ibadetten cok tanriyi kandirma amaci tasidigi icin gunah gibi geldi bana ama dinle mantigi birlestirmeye calisinca genelde basarisiz oluyorum.

Ankara, Keciogren'in %80'i filan boyle. Devlet daireleri bile ya bos ya da uyuyan insan dolu. Esnaf bile acmiyor bazen 13-14 olmadan.

topicin geri kalanını okumadım ama libyada bütün ülke bu şekilde. akşam 11 gibi dükkan açıyordu adamlar...

o değilde böyle bir konuda 29 sayfa ne konuştunuz, hiç elim gitmiyor okumaya...

bolca sex
Sosyal ağlarda paylaş

Stringray said:

Red said:

bırakın millet ne şekil tutuyorsa tutsun. nasılsa bunu değerlendirecek bir merci yok sdfds

Bu doğru.

Ek olarak şöyle bir dinci mantığı var mesela tam ibretlik: 'Eğer Allah yoksa ben sadece oruç tutmuş vs olurum, zararı yok. Ama varsa sen sıçtım, ben cennete giderim.'

Şu mantıkla 'müslüman' olan milyonlarca insan var bu ülkede abartısız.

çok güzelmiş
Sosyal ağlarda paylaş

Ben orucumu tutarım, kimseye de bakmam ne yer ne içer diye, arkadaş orucu tutan ben, karşımdaki adam neden kassın kendini, istediğini yesin içsin adam.Benim oruç başkasına ızdırap olursa üzülürüm zaten, adaletin dengesini bozarım kendi inancımdan dolayı hoş olmaz kahrolurum.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
GERGE said:

Hep bu olayin dini yonunu merak etmisimdi. Kecioren'de mesela Ramazan ayinda hayat gece yasaniyor. Bu adamlar ise gitmiyor mu bilmiyorum ama sokaklar, kahvehaneler filan iftardan 2 saat sonra filan dolmaya basliyor. Sabaha kadar oturup, eglenip, yiyip iciyorlar. Sahurdan sonra gidip uyuyorlar, iftara uyaniyorlar. Olan iftardan 3-4 saat once uyanip yemek yapan karilarina ve kizlarina oluyor sadece.

Bu idabet ibadet sayilir mi simdi? Mantik kurallari icinde ibadetten cok tanriyi kandirma amaci tasidigi icin gunah gibi geldi bana ama dinle mantigi birlestirmeye calisinca genelde basarisiz oluyorum.

Ankara, Keciogren'in %80'i filan boyle. Devlet daireleri bile ya bos ya da uyuyan insan dolu. Esnaf bile acmiyor bazen 13-14 olmadan.

başka başlığa linklemişsin bu konuyu.

onların bir kısmı oruç tutmuyor. bir kısmı gerçekten oruç tutuyor ama dediğin şekilde tutuyor, gece oturup gündüz uyuyorlar. sabah yapacak bir işleri yoktur, işsizdirler veya emeklidirler sanıyorum. hakikaten oruç tutan var gündüz vakti, azlar.

gerçekten oruç tutan adam iki lokma yemek yer, sonra kesilir/tıkanır hemen. fazla yemek yiyemezsin istesen bile. mevsimle alakası olan bir durum değil bu. yazın da kışın da oruç tutsan fazla yemek yemek mümkün değildir veya diğer aylardaki iştahla yemek yiyemezsin. yemek yemesinden anlarsın oruç tutup tutmadığını yani. yemeğin ardından da ağırlık çöker üzerine. yatıp dinlenmek veya en azından bir yerde oturmak istersin.

onların tuttukları oruç değil demek istemiyorum. herkes nasıl istiyorsa öyle yaşasın. yazlıklarda oruç tutan insanların genelde hepsi orucunu böyle tutar. ben de görüyorum. allah'la aralarında olan bir mevzu.
Sosyal ağlarda paylaş

işe giden adam zaten gidiyor. işi olmayan emekli olan ya da işi olup da öğleden sonra gitme fırsatı olan adam "HMM BEN ORUÇLUYUM 17 SAAT UYUMAMAM" lazım deyip aradaki 6 saatte de uyumalı size göre. ama üzgünüm arkadaşlar, vücuda işkence etmek değil oruçta amaç. peygamberimiz (sav) iftarı geç yapanlara kızarmış. yani 2 sure bilmeyen adam gelip din yorumluyor, sonra biz troll oluyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Sahibinden iyimi biliodunuz dini :P araplarda gece yasiyor, gunduz uyuyor ramazanda cunki insani degil gunduz sicaginda o orucla bogusmak, sosyal hayat geceleri isliyor ramazan ayinda. Ramazanin kelime kokenine bakin anlarsiniz zaten :P

Bide hani gece/gunduz algisi bizden farkli bir kulturun dinini tasidigimizdan anliyamiyoruz, islamin sembolu bosuna "ay" degil, her camiye itina ile bosuna ay imgeleri konulmuyor. Islam onceside paganlarin hayatinda gece daima sefkatli ve huzurlu iken gunduz sicaklar yuzunden cehennem gibiydi, vintir iz coming in tersi gecerli o cografyada. En cok muride sahip olan put bosuna sumer ay tanrisi sin den devsirilme el-ilah degildi ki muhammedde buna oynadi, el ilah yani allahin tek tanri oldugunu, digerlerinin sahte oldugunu soyledi ve kendi teoloji bilgisi ile yahudiligin ve hristiyanligin yaninda birtakim ailesi nedeni ile eristigi ezoterik bilgileride katip yeni bir monotheist din yaratti. Ay tanrisinin kizlarinida sonradan mekkelilere sevimli gozukmek ve sorunu kansiz cozebilmek icin dine ilave etmeye calissada basta sahabe yemedi bunu, lat. menat ve uzza dan bahsedilen ayetler "seytan ayeti" ilan edildi, peygamberin icine seytan kacti o soyletti denildi.

Ay figuru o cografyada cok guclu bir imge hani ramazan zaten ay takviminin aylarindan birisi ki bosuna her "ay" demiyoruz gunes takvimide olsa bu 30 gunluk periyodlara. Bide "yahu muhammed kutuplari bilmiodu, insanin yasaidgi aylarca gunduz/gece olmiyan yerler var bu dunyada" demeyin cunki ogrendim fetva varmis, eger abuk subuk gunes saatleri ilan bir bolgede yasiyorsaniz mekke saati ile tutabiliyormussunuz. Eh bosuna denmemis "suphesizki islam kolayliklar dinidir" diye ;) alpha centuriye yerlestigimiz gunlerde boylece insanligin nasil oruc tutucagini ogrenmis olduk tabi uzay zaman hesaplarini yapip dunya saatini 4,3 isik yili uzakliga cevirebilmemiz lazim once bi, gunes sisteminde sorun yokta hani lanet olasi einstein iste. Tabi interstellardaki dunyada nasil ramazan gozlemliyicegimizide cozebilmemiz lazim, orda mekke saatini hesaplamak zor olur.

Interstellarcilar, bunuda aciklayin!

Tabi hala baska gezegenlerde kible sorunumuz var, onunda daha cozulmesi lazim. Dunya yuvarlak oldugu icin burada bile sorun gerci ama gormezden geliyoruz cunki kolayliklar dini
Sosyal ağlarda paylaş

Problem gunluk hayatta insanlar o kadar cok dindar tacizine ugriyorki artik acik bulup saldiriyim diye kasiyorlar. Nette hele ozgurce yapabiliyorsun bunu hicbir bedel odemeden, anliyarak okumadigi bir kitap ve hocalardan ogrendigi din ile kimse gelip dovmeye calismiyor.

O psikolojiye hak veriyorum cok azicik ama yanlis, dinin tarihini, kokenini filan tartisir sacmaliyana biliyorsan dinin dogrusunu anlatirsin ama ibadete karismak yanlis, dini o kadar yerden yere vururum acimadan ama "bakin bilimsel arastirmalar orucun vucudunuzun icine ettigini gosteriyor" diye gidip salak salak maymunluk yapmam kimseye. Din inanmayanlara mudehalesini biraksa, inanmiyanlarda her firsatta alay etmeyi birakicak aslinda. Ideal dunyada herkes istedigine inanicak ve gunluk hayatimizda mesele olmaktan cikicak batidaki gibi ama iste dinden donenleri ve munafiklari gebertin diye elli kere soyleyen bir dinden anca ISIS cikabiliyor :(
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...