Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oculus Rift

sabonis

Öne çıkan mesajlar

en son gaming monitor araştırdığımda 60 hz üzerinde olan hemen her modelde gsync vardı.

onun dışında yenilik getiren kuruluşları yöneten adamların kafası senin gibi çalışmadığı için sorun görmüyorum ben son kullanıcı olarak.

her evde telefon, her köşe başında telefon kulübesi varken cep telefonu çıkınca "gerek yok" diyen, smartphone çıktığında fiyatından "tutmaz" diyen zihniyet seninki.
Sosyal ağlarda paylaş

Geçmişteki 3d olayının patlaması nedeniyle okumayan etmeyen herkes şüpheli yaklaşıyor ahah. Halbuki oyun otoritesi baabındaki adamların hepsi kullandıktan sonra müthiş olduğunu söylediler. Ki para alan adamlar falan değil bunlar. Gayet tarafsız elemanlar.

Mide bulantısı olayı da az kişinin başına geliyor, onlar şanssız kesim. Daha yüksek fps oldukça daha az mide bulantısı oluyormuş bu arada.

3 sene sonra bir sürü oyunda vr göreceğiz muhtemelen.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

yazdigina gore pek yapiyormusum gibi degil ama, dusuk cozunurluk dusuk fps, yeni telefon, yeni vr set. :)

tabii ki oyunda olsun ama oyun diye olmuyorum yani an icin.

Namessar said:

Kanuni said:

acikcasi oyundan cok ben belgesel kismindayim birazda.

everesti gezdirsin bana, ne bileyim dalis yaptirsin, muzeleri gezeyim, tibetin bilmemne tapinagini goreyim vs.

nefis.

onu gear vr2 ile de yaparsin. cozunurluk ve fps daha dusuk haliyle tabi. oyun icin almiyorsan pc versiyonu sana oldukca gereksiz.

sen eskiden galaxy note kullaniyordun. note 5 in zaten vardir diye varsaymistim ben.
Sosyal ağlarda paylaş

3d pazarı ve hedefi çok daha büyükken o bile patladıysa bunun patlamaması zor. "sevdiğiniz serinin en yeni oyununu sırf bunu düşünerek yaptık, illa bu lazım" demedikleri sürece sorun yok tabii, isteyen alsın denesin. endüstride birşeylerin denenmesi lazım ki görülsün ne tutuyor ne tutmuyor.

şahsen hiç ilgili değilim ama. augmented reality daha anlamlı geliyor bana.
Sosyal ağlarda paylaş

3 yildir Vuforia api si ile isler yapip satan birisi olarak, augmented reality marketing ya da interaktif yari dijital/yari basili medya yaratmak disinda pek bir halta yaramaz. direk soyleyebilirim. guzel 3-5 mobil oyun var, ama oldugu olacagi o kadar.

oyun disi cok guzel isler yapilabilir, ama oyun olarak pek bir gelecek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Namessar said:

3 yildir Vuforia api si ile isler yapip satan birisi olarak, augmented reality marketing ya da interaktif yari dijital/yari basili medya yaratmak disinda pek bir halta yaramaz. direk soyleyebilirim. guzel 3-5 mobil oyun var, ama oldugu olacagi o kadar.

oyun disi cok guzel isler yapilabilir, ama oyun olarak pek bir gelecek yok.

haah bi de bunu dicektim. leş gibi marketing kokuyor ve wagon'a atlamış hayvan gibi firmalar var. valve, facebook, sony... fuck this shit. oculus da denedim, morpheus da denedim ama oyunculukla alakaları yok. anca hiç daha önce denememiş bi arkadaşını veya oyunla ilgisi olmayan bi kuzenini pc başına oturtup deneyimletirsin. o işine yarar. microsoft'u katmıyorum, hololens asıl yürünmesi gereken yol olabilir.

kafanda eşşek gibi bişi takılıyken ve pek çok limitasyon getiriyorken o gerçekçilik olmuyor pek. belki de alışma olayıdır, sonuçta bunu takmaya değil de monitöre bakmaya alışkınız ama kullanışlı olmadığı bir gerçek.
Sosyal ağlarda paylaş

Bakın buraya yazıyorum. Firmalar VR işine erken girdi. Yıllar öncede dokunmadik telefon, tablet vs denendi. Dokunmatik yüzey ve pil gibi sebeplerden dolayı tutmadı. Bu teknolojiler gelişince patladı gitti. Vr ı tek başına düşünmemek lazım. Ekran kartları uygun değil içerik yok vs. Eko sistem uygun değil şimdi Rift ve diğerleri çıkınca oluşan pazardan pay kapmak isteyen donanım ve yazılımcılar VR destekli adı altında satıcaklar ekran kartı oyun vs ama istenilen sonuca ulaşamayacak. İlk önce görüntü teknolojileri belli bir eşiği aşsın, sonra oyun yapımcılarının hayal güçleri Vr için çalışsın o zaman iş yapar. Bence bi 4-5 senesi var bu şeylerin oturması için.
Birde bu işin fiziksel ve sağlık boyutu var. Mide bulantısı baş dönmesi bilinen yaratması bilinen bişey. Her insan yararlanamayacak. Ben şahsen Half Life 2 oynayamadım baş dönmesi yapıyor 2 saat oynayınca.
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun olarak bence de biraz erken, ama muhteşem projeler çıkabiliyor VR üzerinde. Bir şey fikrim vardı bu mimari projelerde maket falan yapılıyor ya maketten ev satmak için, vereceksin gözlüğü adam içinde dolaşacak, öyle görecek falan modunda bir şeyler. Onun için Unity'e falan bakıyordum standart bir 3D çizim nasıl içinde dolaşılır hale getirilir diye, bi gözlük alma kafasına girmiştim ki yapıldığını gördüm. En son geçen gittiğim bir projede de bizzat evet adam in house yapmış, hem Oculus'ta hem Gear VR'da geziyorsun kiralayacağın yeri. Bence inanılmaz bir teknoloji.

Hala diyorum, bence son 5 yılın en baba şeylerinden biri bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz karman çorman olacak yazdıklarım kusura bakmayın. Şu thread direk Türkiye'nin inovasyona bakış açısını özetliyor aslında, ilk 20 ülkeden sonra satışa sunacakları ülkeler arasında Türkiye olmazsa hiç şaşırmam. Neymiş efendim ıslak rüyaymış VR'ın yaygınlaşması, mide bulantısı ilacı verseler daha hoş olurmuş yanında vsvs. Ürünü hiç kullanmadın anlarım da insan biraz araştırma yapar sıfır bilgiyle cahilce yorumlar yapmaya utanır biraz. DK1, DK2 sahibi ve HTC-Vive'ı da denemiş biri olarak konuşuyorum belki azıcık feyz alınır yazdıklarımdan.

Denemeden anlamanızın mümkün olmadığı bir teknoloji öncelikle. Her yeni teknoloji için söylenir bu belki ama VR için hakkaten çok doğru. İstisnasız her denettiğim kişi (arasında hardcore gamer'ı da var hayatında oyun oynamamışı da) bu ne arkadaş saçma oyuncaklarla uğraşıyosun diyip denedikten sonra çığlıklar ve hassiktirler eşliğinde hayatlarında böyle birşey görmediğini söylediklerini bizzat yaşadım. Neymiş gimmickmiş. 65 yaşındaki kayınpederime zar zor ikna edip Elite Dangerous oynattım. Adam bildiğin ağladı lan bunu şu anda yapabiliyorlarsa ileride neler olacak ve ben bunları görebilecekmiyim acaba diyerek. Sonuç olarak ne kadar anlatsam boş o dünyanın içine girmeden anlanabilecek birşey değil, beyin kendini öyle kandırıyor ki .

Fiyatından dem vurulmuş da ne bekleniyordu anlamıyorum hakkaten. Inovasyonun dibine vurmuş ve hakkaten "groundbreaking" ilk jenerasyon teknoloji. Her sene Iphone değiştirip şuna laf etmeyi anlamıyorum. Ki düşecek bunun fiyatı maksimum 3 sene sonra. Palmer ısrarla sıfır kar ediyoruz diyor. Controller'ın fiyatı irrelevant istiyorsanız 50-80 dolar arasına geri satın diyor. Tamam pazarlama çarkları iyi işliyor ama herşey mi yalan olacak?

VR daha öncede vardı 90'larda ve çok ağır patladı. Neden mi? Teknoloji hakikaten yetersizdi. Reboot-VR'ın patlayacağını düşünmek tamamiyle büyük saçmalık. GPU üreticileri ne alakaymış? Arkadaş NVIDIA ve ATI vr optimize sürücüler üzerinde çalışıyorlar. Foveated rendering (sadece gözle baktığının alanın real-time render edilmesi kısaca) ve asynchronous time warp gibi teknolojileri babam geliştirmiyor heralde. Üşenmeyip yaz google'a birşeyler öğrenirsin belki. Bu yazılım bazlı çözümlerin önünde maksimum 2-3 sene var. Bu tarz şeyler çözüldüğü anda burun kıvırdığın GTX 970 4K-8K renderı sorunsuz yapmaya başlayacak neredeyse.

Hadi Oculus'u boşver. Herkesin taptığı Steam de mi boşuna üretiyor HTC Vive'ı. Adamlar yıllardır VR üzerinde çalışıyor ama doğru Gaben ne anlar bu işlerden zaten.

Millet senelerdir düz ekran üzerinde oyun geliştiriyor. VR'a yönelik tecrübe edindikçe optimizasyon da mide bulantısı da halledilir dert değil.

Mide bulantısı olayına da değinmek gerekirse DK1 ve DK2'de nispeten vardı bu olay. Ama refresh rate'in 90 HZ'ye çıkmasıyla hakkaten kalmadı böyle birşey. Ha illa çıkacaktır midesi felaket bulanan biri 100.000'de 1.

Belirli oyunlar için mantıklı denmiş (racing sim, flight sim). Yok böyle birşey share oculus'da en çok indirilen 2. oyun 3rd person bakış açısından oynanıyor.

Oyun kısmından ziyade daha öncede bahsedilen belgesel ve sosyal VR kısmı dehşet boyutlara ulaşacak. Düşün belki de ölmüş yakınlarının full renderıyla birebir konuşuyor olacaksın ileride, korkutucu belki ama gerçek.

Son olarak ise ilk etapda enthusiastlara yönelik olduğuna nispeten katılıyorum. Ne yazık ki “VR will become something everyone wants before it becomes something everyone can afford”.

TLDR: Denemeden yorum yapmak abesle iştigal, bir kere deneyince ne büyük bir delilik olduğunu göreceksiniz. Büyük şairin dediği gibi: ANLAYAMAZSINIZ!?!!
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...