Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oculus Rift

sabonis

Öne çıkan mesajlar

genel bir şeymiş gibi yazmayın ya. 1 kişi var zaten. hadi taş çatlasın 2.

şu kapsamda bir projeye milyor dolarlık yatırımlar yapılırken gpu geliştiricisi ve oyun geliştiricisi ile masaya oturulup, yol haritası çıkartılmadığını düşünen adamın zaten iş hayatıyla en ufak bir alakası yoktur. esnaf tier yaklaşımlar bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

nede olmasın abi. vr headset dediğin olay her işi kendisi yapıyor zaten. kontroller stickleriyle ekranı çevirmek neyse kafanı çevirmek de o konsol için.

kinect temelinde çok daha ciddi ve yenilikçi bir teknoloji onu bile onceki nesilde başarıyla kullandılar.

edit: 720p verse yeter bence. yapamadılar mı o kadar henüz?
Sosyal ağlarda paylaş

Playstation VR'da sene sonuna çıkacak muhtemelen. Tabii ki bir Oculus, Vive kalitesinde olamayacak (75 FPS, positional tracking gibi bence çok önemli olan şeyler eksik olacak) ama mainstream kitleyi VR ile tanıştırmak için önemli bence. Hali hazırda çoğu evde PS4 varken adam hazır PSVR'ı alıp oynamaya başlicak.

Kablosuz headsetlerin ise daha 4-5 yılı var, henüz bu kadar veri akışını kaldıracak seviyede değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Soyle birseye denk geldim, bir ara belirmis.
Amazon Canada - Morpheus fiyati

Eger dogru cikarsa o fiyat, Valve/HTC de sapkadan tavsan cikartmadigi surece benzer fiyat araliginda olur gibi geldi bana. 2ci nesil icin pusuya yatacagim ben ya, en kotu ilk modeller ucuzlar, hemde ney ne degildir kimin software'i daha uyumsuz vs cikar ortaya.

Ilk iphoneu ac gibi release'de almistim, appstore'un ilkelligini halen hatirliyorum..VR appler de aynisini animsatiyor, ayni buyuk markalar hemen basit sade appler yapmaya basladi (moda/otomotiv/muzik/eglence/navigasyon agirlikliydi), 2 yila cozutmustu hehe.

Gonlum simdilik Valve HTC'den yana, oda kesin user friendly olmayi unutur, Oculus'da apple gibi kapali calisir, diger cihazlara izin vermez falan yok yere market cikardilar gene.

Neyse ki olaylar PC tabanli, 3rd party ve modculara selam ola.
Sosyal ağlarda paylaş

o fiyatın doğru olması mümkün değil, sony official olarak fiyat belirlenmedi zaten diye açıklama yapmış zaten. 800 dolara konsol ile bundle olabilir ancak :)

psvr'ın hardware + sunduğu kapsam olarak rift'ten kötü olacaktır büyük ihtimal. rift 600 iken üstüne konumlandırma yapmazlar sadece konsol olduğu için. penetrasyon deli gibi düşer yani. olacağı 350-400 falandır işte aparatları ve bir oyunu ile birlikte.
Sosyal ağlarda paylaş

Ürün kalitesi olarak bakıldığında hala HTC'nin consumer versiyonu piyasaya çıkmadı ama Oculus'un ergonomi ve ürün kalitesi konusunda daha iyi olacağını düşünüyorum. Oculus garip bir şekilde tüm üretimini ABD'de yapıyor, HTC direk Tayvan'da yapacak. Oculus'un CV1'i deneyenler kafamda hissetmiyorum bile o kadar hafif olmuş gibi yorumlar yapıyorlar.

Bu arada HTC-Vive kesinlikle daha pahalı olacak içinde iki tane Laser Tracking aleti ve iki adet SteamVR controller olacak. Bunların üretiminin ucuz olmasına imkan yok.

Bu arada Oculus sadece Oculus Store'a bağlı olmayacağını söyledi. Steam'den alıp da oynayabilecez anlamına geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

görüntüden ziyade ağırlığı ne kadar azaltıp, nereye bindirdikleri önemli. psvr uzun süre kullanımda belanı silker gibi duruyor mesela. rift nasıl pek bilmiyorum ama 1 saat kullanımdan sonra boynun ağrıdıktan sonra pek anlamı yok. zamanla cihazlar hafifleyecek ama ilk çıktığında insanlar kullanabiliyor olması lazım ki bir anlamı olsun. rift o bakımdan sanki daha rahat gibi, daha büyük ve bulky ama ağırlık daha çok yayılıyor gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Buda yenilerden. Produksiyonu biraz daha komplike bir oncekine gore, ama arkani dondugunde davulcuyu dibinde gormek falan eglenceli baya. Embed olmuyor gene, youtube sitesinden acip mouse ile cekistirmece.

http://www.youtube.com/watch?v=w6hEWZ9Igy0
Sosyal ağlarda paylaş

indiffer43 said:

Ürün kalitesi olarak bakıldığında hala HTC'nin consumer versiyonu piyasaya çıkmadı ama Oculus'un ergonomi ve ürün kalitesi konusunda daha iyi olacağını düşünüyorum. Oculus garip bir şekilde tüm üretimini ABD'de yapıyor, HTC direk Tayvan'da yapacak. Oculus'un CV1'i deneyenler kafamda hissetmiyorum bile o kadar hafif olmuş gibi yorumlar yapıyorlar.

Bu arada HTC-Vive kesinlikle daha pahalı olacak içinde iki tane Laser Tracking aleti ve iki adet SteamVR controller olacak. Bunların üretiminin ucuz olmasına imkan yok.

Bu arada Oculus sadece Oculus Store'a bağlı olmayacağını söyledi. Steam'den alıp da oynayabilecez anlamına geliyor.

orta ağırlıkta kulaklıklarda bile 2 saat sonra bayıyorum ben ya. boyun falan ağrıyor. o yüzden hafiflik inanılmaz önemli olacak. bi de almadan önce bi yerde bi takıp bakiim ona göre aliim mantığı ile olacak şey değil. baya 3 saat geçirmek lazım aletle. veya boyun kası egzersizi yapacan bol bol, güçlendirecen :D

taiwan konusunda da hiçbir sıkıntı olmayacağına eminim. htc sonuçta. kaliteli malzeme kullanıp düzgün fabrikada yaptırırsan niye kalitesiz olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

indiffer43

Biraz karman çorman olacak yazdıklarım kusura bakmayın. Şu thread direk Türkiye'nin inovasyona bakış açısını özetliyor aslında, ilk 20 ülkeden sonra satışa sunacakları ülkeler arasında Türkiye olmazsa hiç şaşırmam. Neymiş efendim ıslak rüyaymış VR'ın yaygınlaşması, mide bulantısı ilacı verseler daha hoş olurmuş yanında vsvs. Ürünü hiç kullanmadın anlarım da insan biraz araştırma yapar sıfır bilgiyle cahilce yorumlar yapmaya utanır biraz. DK1, DK2 sahibi ve HTC-Vive'ı da denemiş biri olarak konuşuyorum belki azıcık feyz alınır yazdıklarımdan.

Denemeden anlamanızın mümkün olmadığı bir teknoloji öncelikle. Her yeni teknoloji için söylenir bu belki ama VR için hakkaten çok doğru. İstisnasız her denettiğim kişi (arasında hardcore gamer'ı da var hayatında oyun oynamamışı da) bu ne arkadaş saçma oyuncaklarla uğraşıyosun diyip denedikten sonra çığlıklar ve hassiktirler eşliğinde hayatlarında böyle birşey görmediğini söylediklerini bizzat yaşadım. Neymiş gimmickmiş. 65 yaşındaki kayınpederime zar zor ikna edip Elite Dangerous oynattım. Adam bildiğin ağladı lan bunu şu anda yapabiliyorlarsa ileride neler olacak ve ben bunları görebilecekmiyim acaba diyerek. Sonuç olarak ne kadar anlatsam boş o dünyanın içine girmeden anlanabilecek birşey değil, beyin kendini öyle kandırıyor ki .

Fiyatından dem vurulmuş da ne bekleniyordu anlamıyorum hakkaten. Inovasyonun dibine vurmuş ve hakkaten "groundbreaking" ilk jenerasyon teknoloji. Her sene Iphone değiştirip şuna laf etmeyi anlamıyorum. Ki düşecek bunun fiyatı maksimum 3 sene sonra. Palmer ısrarla sıfır kar ediyoruz diyor. Controller'ın fiyatı irrelevant istiyorsanız 50-80 dolar arasına geri satın diyor. Tamam pazarlama çarkları iyi işliyor ama herşey mi yalan olacak?

VR daha öncede vardı 90'larda ve çok ağır patladı. Neden mi? Teknoloji hakikaten yetersizdi. Reboot-VR'ın patlayacağını düşünmek tamamiyle büyük saçmalık. GPU üreticileri ne alakaymış? Arkadaş NVIDIA ve ATI vr optimize sürücüler üzerinde çalışıyorlar. Foveated rendering (sadece gözle baktığının alanın real-time render edilmesi kısaca) ve asynchronous time warp gibi teknolojileri babam geliştirmiyor heralde. Üşenmeyip yaz google'a birşeyler öğrenirsin belki. Bu yazılım bazlı çözümlerin önünde maksimum 2-3 sene var. Bu tarz şeyler çözüldüğü anda burun kıvırdığın GTX 970 4K-8K renderı sorunsuz yapmaya başlayacak neredeyse.

Hadi Oculus'u boşver. Herkesin taptığı Steam de mi boşuna üretiyor HTC Vive'ı. Adamlar yıllardır VR üzerinde çalışıyor ama doğru Gaben ne anlar bu işlerden zaten.

Millet senelerdir düz ekran üzerinde oyun geliştiriyor. VR'a yönelik tecrübe edindikçe optimizasyon da mide bulantısı da halledilir dert değil.

Mide bulantısı olayına da değinmek gerekirse DK1 ve DK2'de nispeten vardı bu olay. Ama refresh rate'in 90 HZ'ye çıkmasıyla hakkaten kalmadı böyle birşey. Ha illa çıkacaktır midesi felaket bulanan biri 100.000'de 1.

Belirli oyunlar için mantıklı denmiş (racing sim, flight sim). Yok böyle birşey share oculus'da en çok indirilen 2. oyun 3rd person bakış açısından oynanıyor.

Oyun kısmından ziyade daha öncede bahsedilen belgesel ve sosyal VR kısmı dehşet boyutlara ulaşacak. Düşün belki de ölmüş yakınlarının full renderıyla birebir konuşuyor olacaksın ileride, korkutucu belki ama gerçek.

Son olarak ise ilk etapda enthusiastlara yönelik olduğuna nispeten katılıyorum. Ne yazık ki “VR will become something everyone wants before it becomes something everyone can afford”.

TLDR: Denemeden yorum yapmak abesle iştigal, bir kere deneyince ne büyük bir delilik olduğunu göreceksiniz. Büyük şairin dediği gibi: ANLAYAMAZSINIZ!?!!

cok feyz aldım, hatta feyz ne bildigin ıslandım. ouhvhhvvvfffff.

görende zannedecek bi bi tek ona özel, o denedi vr'ı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...