Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Komünizm neydi, değildi?

Feamer

Öne çıkan mesajlar

nike i uzaylılar mı yapıyor? yine emekçiler yapıyor.

Ama bahsettiğin Türk malı alalım, o ayrı konu. sonuna kadar katılırım.

TD)Pentagram said:

bak şimdi senin ihtiyacını 50 liralık spor ayakkabı görürken,sen gidip nike den alırsan evet o insan fakir kalır. ama sen gidip atıyorum nike yerine esnaf ahmete kazandırırsan o nike esnaf ahmet karşısında devasal kalmaz.o ahmetin çırağı biraz daha fazla harçlık alır bu sayede. bu şekilde aradaki farkın açılmasını engellersin.

ama toplum olarak sonradan görme gösteriş meraklısı olduğumuz için bu ibre köküne kadar açık.
Sosyal ağlarda paylaş

Trias said:

Bone said:

zenginin hayat şartını düşürteceksin zaten. komunizm herkesin kendi jet uçağı olmasına imkan tanıyan bir sistem değil.
ama tşört giydi, cep telefonu aldı diye "lüks" tanımı yapmak, bunları atıp dilenci gibi yaşamasını emrivaki yapmak da alakasız.

Bir de şu var, o zengin lüks yaşayamayacaksa , o yatırımı, o yönetimi (insanların akıllı biri tarafından yönetilmesi lazım), o buluşları (steve, bill, vs) yapar mı?

Ne uğraşıcak ya, ne kadar çalışırsa çalışsın varlığı yokluğu belli olmayan tırt memurla aynı maaşı alıcak aynı şartlarda yaşıycak. O da girer bi devlet kurumuna oturur masasında solitaire oynar, başında yeterince uzun bir süre dikilirsen de burun kıvırıp tiksine tiksine 5-6 tane kağıt imzalar sonra da evine gider işte^^
Sosyal ağlarda paylaş

Trias said:

nike i uzaylılar mı yapıyor? yine emekçiler yapıyor.

Ama bahsettiğin Türk malı alalım, o ayrı konu. sonuna kadar katılırım.

TD)Pentagram said:

bak şimdi senin ihtiyacını 50 liralık spor ayakkabı görürken,sen gidip nike den alırsan evet o insan fakir kalır. ama sen gidip atıyorum nike yerine esnaf ahmete kazandırırsan o nike esnaf ahmet karşısında devasal kalmaz.o ahmetin çırağı biraz daha fazla harçlık alır bu sayede. bu şekilde aradaki farkın açılmasını engellersin.

ama toplum olarak sonradan görme gösteriş meraklısı olduğumuz için bu ibre köküne kadar açık.

nike nin uzaylılardan farkı yok, nike nin kendisi 10 kazanıyorsa türkleri 2 kazanmıyor bile. kaymağı kendisi yiyor genel manada adam burda kazandığını cebinemi atıyor? nike ye ödemek zorunda olduğu mal dışında patent zart zurt bi dünya ödedikten sonra kalanlar bölüşülüyor. yani uzaylılar=nike fark yok
Sosyal ağlarda paylaş

Trias said:

Bone said:

zenginin hayat şartını düşürteceksin zaten. komunizm herkesin kendi jet uçağı olmasına imkan tanıyan bir sistem değil.
ama tşört giydi, cep telefonu aldı diye "lüks" tanımı yapmak, bunları atıp dilenci gibi yaşamasını emrivaki yapmak da alakasız.

Bir de şu var, o zengin lüks yaşayamayacaksa , o yatırımı, o yönetimi (insanların akıllı biri tarafından yönetilmesi lazım), o buluşları (steve, bill, vs) yapar mı?

+rep
Sosyal ağlarda paylaş

valla esnaf ahmet de "dur teknoloji geliştireceğim, ayakabbı tabanında devrim yapıcam" diyip yapabiliyorsa esnaf ahmet de alırım..

nike, reebok, asics yaparsa onlardan alırım elbette.

yahu zaten bu yetersiz üretime, nostaljik destek çıkma düşüncesine hiç ısınmış değilim.

o adam hesap yaparken, kâr hesabını 1bana, 1dükkana, 1işçiye, 1malzemeye diye yapan adamdı senelerden beri. %400 kâr demek bu.

ne oldu? kaliteli mal türkiyeye girince battı. çok da iyi oldu vallahi. hâlâ yok mu %200kâr etsin isteyenler?

ankarada sitelere falan bakın mesela. hah o mobilyacılar bu kâr düşüncesine devam ediyorlar.

bi tarafta teknolojinin sana sağladığı güvene para veriyorsun, ürünün yanında.. diğer tarafta kader-kısmete para veriyorsun işte.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

aahhaha denk geldi şimdi

http://www.youtube.com/watch?v=cfUAxt_i4pk

tutup mao'nun izini
satıp lenin'in sözünü
nazım'ın telsiz sazını
çalanların avradını

dfgdfhfghfdhj

ya o değil de şu iki şarkının müziği birbirinin aynısı mı, herhangi bir alakası var mı, birisi diğerinden baz alınarak felan mı hazırlanmış...
ilk kez kıraç'tan "eşeği saldım çayıra" şeklinde dinlemiştim, ama üstteki videoda farkettim şarkıların çok benzediğini.

http://www.youtube.com/watch?v=EFE5vVJMhQ0
Sosyal ağlarda paylaş

TD)Pentagram said:
herkes bıraksın lüks tüketimi ufaktan bak gör kalıyormu kapitazim falan.

lüks peçeteler oluyor marketlerde, peçeteler arasında en ucuzları.
sırf lüks tüketimini azaltmak için, lüks peçeteler yerine lüks olmayan selpaklardan alıyorum.
destroying kapitalizm one at a time...

http://i.imgur.com/xdjEy.gif
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

abi adamlarda sistemi takip eden kişi sayısı vs bizdeki dediğinde oranlarda herifler çok ağır basıyor.

freewill hiç var olmamış gibi davranıyorlar

mevcut sistemde de "illusion of free will" var. sunuş tarzı farklı sadece. entertainment adı altında ve medyanın gücüyle akıllı uslu koyunlar haline getiriyorlar, diğerinde ideoloji, daha fazla güç kullanımı ve direkt propagandayla koyun haline getiriyorlar.

outcome eşit bence.
Sosyal ağlarda paylaş

kesinlikle eşit değil abi.

sizin freewill yok dediğinizle adamlardaki "ben bilmem beyim bilirin" dahi extreme noktaları arasında 1000fersah fark var.

sen-ben bir şey yokken, bunun rahatsızlığını hissedip "ulan şu olsa" diye düşünüp eğer yapabiliyorsak işin peşine düşebiliyoruz.

adamlar kabul ediyorlar sadece. eksikliğini hissetmiyorlar, görmüyorlar, farketmiyorlar.

o kadar saçma ki! o_O

ha neden buluşlar avrupadan, amerikadan falan çıkıyor da ruslar senelerdir sadece kopyalama yapan, geri bi ulus çok feci anlıyorsun.

adamlarda düşüncede tembellik değil, düşünce patterni yok bir kere. doğrudan not found veya bad command or file name uyarısı veriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

abi limonları ekşi, ağız burkan ve bol çekirdekli olarak düşünmeyin yahu!

benim hayalimdeki ideal limonda ferah nane aroması baskın ve mojito gibi tadı da var..

mevcut ile kanatlı at, naneli limon, evlere temizliğe gelen kar adam yeti, her eve bir kate upton vs gibi hayalleri tartışma konusunda sıkıntılarım var benim..

ben en çok sarılabileceğimiz, evcil kutup ayıları konusunda konuşmak istiyorum yoksa.
Sosyal ağlarda paylaş

sscb farklı bi olay abi, 1000 kere konuşuldu zaten burda. devrimden sonra güç pozisyonuna gelen ayak takımı kafalarına göre köy kasaba basıp milleti öldürüp yağmalayıp tecavüz ettiler, daha baştan fail yani tüm olay.

şundan bahsediyorum ben

http://exaggerated.com/images/temp_image_cache/76613_Aldous-Huxley-Vs-George-Orwell.png
Sosyal ağlarda paylaş

ideal komünizm de para yokmuş, abi ben parayı ne yapayım her eve bi kate yok mu? vermiyormusunuz şimdi komünist olursak? ahh katy, katy, katy... (milliyetin cadde eki sabahtan beri masamda duruyor, arada bakıyorum:)

boş laf bitarafa herkesin ihtiyaç piramiti bi seviyeden sonra farklı şekillenir, beyin yıkaması veya propaganda yapmadan büyük kitleleri nasıl daha azına ikna edeceksiniz? sscb americaaa dedi, amerikada komiler geiyor dedi de yürüttüler...

birde eklemeyi unutmuşum, sokağa çıksan iyi bir hitabetle her eve kate vermeyi vaadetsen, yarın komünizm kurarsınız öylede ilginç bir durumdayız şu anda türkiyede
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

TD)Pentagram said:
herkes bıraksın lüks tüketimi ufaktan bak gör kalıyormu kapitazim falan.

lüks peçeteler oluyor marketlerde, peçeteler arasında en ucuzları.
sırf lüks tüketimini azaltmak için, lüks peçeteler yerine lüks olmayan selpaklardan alıyorum.
destroying kapitalizm one at a time...

http://i.imgur.com/xdjEy.gif

le cola?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...