Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Komünizm neydi, değildi?

Feamer

Öne çıkan mesajlar

http://images1.wikia.nocookie.net/__cb20071105092606/psychology/images/b/bd/World_Map_Gini_coefficient.png

tursu suyu icmekten midesi yanan adama tursu suyunu kes, al su talcidi cigne demek yerine midesini almaya calisan doktor gibi duruyorsunuz su arguman ile

gelir dagili adaletsizli reagan-thatcher doneminin yarattigi neo-liberal tursu suyunu icmis memleketlerde var gordugunuz gibi, WTO nun kurulusu ve gumruk bariyelerinin kalkmasi, emegin ve sermayenin dunay uzerinde dolasmasi onundeki butun engellerin kaldirilmasi

nixon soku ve petrol krizi, WTO nun kurulmasi ve yeni dunya duzeni, prestroyka ve demir perdenin cokusu ve en sonunda internetin yayginlasmasi

son 70 senede ondan onceki 2000 senenin toplamindan daha koklu degisiklikler oldu dunyada, 70 lerin bayat solcu jargonu ile marxin utopyasi baya baya komik kaldi

kuresellesme kacinilamaz bi olgu olarak onumuzde iken, butun dunay birbirine bagli iken gelip o bayat kendini hic yeniliyememis jargon ile birseyleri aciklamaya calismak cidden komik

sahip oldugumuz ekonomik sistem insanligin iradesinin bir urunudur, binlerce senede yonta yonta bu hale getirebildik, homo economicusa alternatif olarak homo socius yaratilabilmesi icin zamani oldu insanligin ama bu becerilemedi, marxin utopyasi kendine dusen gorevini yerine getirdi ve tarihin tozlu sayfalarina gomuldu artik

haritada reagan&thatcher politikalari dedigimiz tursu suyunu icmeyin mideyi bozmuyan yiginla gelismis ulke var, renklerden zaten tursu suyunu icinleri goruyorsunuz

sagcilarin cahilliginden yararlanip daha kuresellesmeyi algilayamamisken, uluslararasi mali sistem paramparca olmus iken bir gazla apar topar gecilen bu sistem tutmadi

devlet semaye karsisinda butun gucunu kaybetti, artik oyle tek bir ulkenin oturup cozebilicegi bir sorun olmaktan cikti dunayda yasiyan her insanin sorunu oldu

butun dunya ayni gelismsilik duzeyine sahip degilken baraj kapaklari kaldirildi, eskinin kudretli develtlerinin elinde iki ucu boklu degnekler var artik, ya sermayenin her istedigine boyun egicekler yada sermayeyi baska ulkeye kaciricaklar

bu oyle utopik cozumlerle ve hayallerle halledilebilicek, 2-3 ulkede devrim yaparak bitirilicek is degil, dedigim gibi butun insanligin sorunu

bu bok cukurundan cikabilmek icin iki farkli seneryo var

1-)radikal cozum

barajlar kapatilicak, duvarlar geri cekilicek
amerikanin gozunun yasian bakmadan dolar rezerv parasi olmaktan cikarilicak
IMF, WTO, UN silbastan yeniden kurulucak, bretton woodsda keynesin onerdigi sepet kura gecilicek
cari acik veren ulkeler radikal bir sekilde denetlenicek

insanlik bu sekilde 50-60 yil geriye gidicek, ulastigimiz yasam standartlarimizi ciddi bir sekilde kaybedicez, ayaklanmalar hatta savaslar cikicak

2-)kokten cozum

devlet olgusu tamamen yok edilicek, kanli veya kansiz butun dunya tek bir bayrak altinda birlesicek, butun sinirlar kalkicak, butun yasalar ve duzenlemeler kuresel olup tek dunya devletine gecilicek ve tarihin akisina teslim olunucak, kaynaklari ve fakirligi paylasicagimiz icin en az 150 yil geriye gidicez

bu sundugum iki farkli yolda su anda yasadigimzi dunyayi tamamen yok edicek, etkileri binlerce yil boyunca surecek.

her iki fikirde insanligin tamaminin olur demesini gerektiren fikirler, yeni dunya duzeni gibi ben yaptim oldu ile bir gecede tek bri ulkenin dunyaya kakaliyicagi birsey degil, basta mayhos ve guzel gelen tursu suyu yerine direk zehir veriyorsun, kan dokulmeden gerceklesmiycek seyler heleki ortadogudaki sorunu cozecek olgunluga erisememis bir insanligin basarabilicegi seyler degil

hastayi kaybedene kadar agri kesici veriyorlar su anda

80 den sonra kazandigimiz iluzyon refah ile yasam standartlari bize ait degil, eninde sonunds iade etmemiz gerekicek

olgunluk dedim dikkat edin, kahrolsun sermaye, isci sinifi iktidar olucak, ezinlenler prangalarini aticak vs vs bayat bir jargon ile dunyayi gormek veya hippieler gibi komlo orgutlerini ve sirketleri suclamak daha kolay olmali, kucuk cocuga gece sokaga cikarsan oculer yer seni diye tehlikeyi anlatmak gibi onlar
Sosyal ağlarda paylaş

küreselleşme mevzusunda marksist solun kanaati öğrenci kolektiflerinin tekelindeymiş gibi davranman beni benden alıyor viktor. ki 5 satırlık strateji özetlerini ancak böyle yedirebilirdin. sana turşu suyuyla beraber immanuel wallerstein öneriyorum.

ne saçma mesaj atmışsın ya. "marksın ütopyası"ndan kastettiğini mi sorayım, yeşilli-mavili eşitlik haritasının değerlendirme ölçütünü mü, 50-60 yıl geriye gitmenin ne demek olduğunu mu, nasıl oluyor da sovyetlerin çökmesi kapitalizmi bir a priori olarak görmene sebep oluyor, bu kadar kolay mı, vesaire.. of ki ne of. ben bişey demiyorum artık umarım kolektife de ders olur bu konuşmalar.
Sosyal ağlarda paylaş

moncici said:

küreselleşme mevzusunda marksist solun kanaati öğrenci kolektiflerinin tekelindeymiş gibi davranman beni benden alıyor viktor. ki 5 satırlık strateji özetlerini ancak böyle yedirebilirdin. sana turşu suyuyla beraber immanuel wallerstein öneriyorum.

ne saçma mesaj atmışsın ya. "marksın ütopyası"ndan kastettiğini mi sorayım, yeşilli-mavili eşitlik haritasının değerlendirme ölçütünü mü, 50-60 yıl geriye gitmenin ne demek olduğunu mu, nasıl oluyor da sovyetlerin çökmesi kapitalizmi bir a priori olarak görmene sebep oluyor, bu kadar kolay mı, vesaire.. of ki ne of. ben bişey demiyorum artık umarım kolektife de ders olur bu konuşmalar.

tamamen yanlış yazmışsın, doğrusu yaz gel.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...