Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Komünizm neydi, değildi?

Feamer

Öne çıkan mesajlar

Geçenlerde bir deney açıklanmıştı, maymunlar kendilerine verilen belli miktar fındık-fıstığı para gibi kullanabiliyordu başka istediği şeyi almak için, hatta bir kısmı gidip dişi maymunlara seks karşılığı veriyordu lol

Daha iyisini daha çeşitlisini ve fazlasını maymunlar bile istiyorken, insandan daha azıyla yetinmesini beklemek olmaz, bunu zorlan bir ülkeye veya tüm dünyaya dayatmanın ne gereği ne mantığı var
Sosyal ağlarda paylaş

komunizmi elindeki sat millete ver diye sanan var hala ya

yılmaz güney hakkında bi anektod vardır
karısı tarlalarda çiftcilerle çalışmaya gitmişken ona sinirlenip

"biz bu kavgayı onlar gibi yasamak için değil onlar bizim gibi yasayabilsin diye yapıyoruz". diye çıkışmış.

felan falan

özet şu
ilk hedef biz nasıl sefil yaşarız deil
sefil yaşayanlar nasıl iyi yaşatılırdır

yane dsaha iyi eğitim daha iyi sağlık hizmeti
daha yaşabılabilir maaş seviyeleri
insanlar bunun için komunizm diyo

yoksa gidelim eski rusya gibi yaşayalım diye değil
Sosyal ağlarda paylaş

ben geçkaldım 2 sayfaya çıkacaktı bu..

Neden komünizm tartışmalarında komünizmin iyi tafraları vs. diğerlerinin kötü tarafları olarak alınıyor ki. Kapitalist, toplumun, dünyanın her kesiminin para harcayabilmesini sağlamalıdır ki kendi ürettiği ürünleri geniş kitlelere sata bilsin. Yani işçileri sömüren bi fabrika patronu kapitalist düzenin kendisine ihanet etmiş olur çünkü, o işçilerin gelir düzeyini düşürerek potansiyel müşterilerden de olmuş olur. Kağıt üzerindeki bu düşünceyi uygulama doğrusu olarak düşünürsek eğer, kapitalist bir topluluktaki bir işçi, eğitim, sağlık gibi hizmetlerin paralı olmasını yadırgamaz. çünkü bu hizmetleri de piyasa ekonomisine katmış bu düzen, bunu kullanacak kişilerinde gelir düzeyini bu noktaya getirmiş olmalıdır ki, topluluğun çoğunluğu bu hizmetlerin parasını ödeyip kullansın ve para dönüşümü sağlansın. Aksi halde para bir yerde takılıp kalır (örn: Amerika) Üstelik bu işçi komünist emektaşına nazaran rahatı yerindedir. Hastanede çıplak süngerin üstünde yatmaz ve ya Kumburgaz kamping de tatil yapacağına arabası ile egeye gidebilir.

Evet, kapitalistler şu anda bu kuralı uygulamıyorsa bunun suçu sistemin değil, yöneticilerin hırsız tabiyatından ileri gelir ki buda şu anda sistemi tıkanma noktasına getirmiştir.

Şöyle bi örnek vereyim:
Devlet yol yapar, ve araba fabrikaların açılmasını sağlar. Bizim solcu atlar “devlet vergilerimizi zenginler araba kullansın, araba alsın diye harcıyor, kahrolsun faşizim, tek yol!” devrim yumruk havada. Ama burada amaçlanana aslında, araba fabrikaları yaparak arabanın üretim sayısını artırarak, fiyatını düşürmek ve satım adetini artırmak, yol yaparak ta araba satımını özendirmek. Sonuç, o araba fabrikalarında binlerce işçi çalışır, yan sanayisinde yüzlerce insan çalışır, servisiydi, bakımıydı, satımıydı derken o zenginler alsın diye açılan fabrika istihdam sağlar ve bu istihdam sağlanan kesim o patronların müşterisi olduğu için, sistem gereği onlarında belli bir refah seviyesine ulaşması gerekir ki alım yapabilsin.

Ha dersin bu uygulandımı hiç? Bi süre amerikada oldu ama yöneticilerin ve bazı zümrelerin çıkar savaları sonucu şu anda olamıyor bkz: Chicago.

Komünizm sömürü düzeni demiştim. Kapitalizm dediğiniz bu düzende sömürüdür ama bu sistemin kendisinden değil, bir kısım güçlü asalağın toplum mühendisliğinin eseridir. Ama komünizm özü budur

Bi patron olarak bu gün devlet çıksa dese askeri ücret 5.000 tl oldu ve kesin bu uygulanacak, kaçak ve ucuz işçi çalışmayacak, ben hiç sesimi çıkarmam sevinirim bana bir şey fark etmez %5 koyar satarım yine malımı, ama millet çılgın gibi sevinir ama sabah kalkar bakar 1tl aldığı ekmek 5 tl olmuş her şeye işletme giderinden zam gelmiş, ev sahibi kirayı artırmış.

Bunun çözümü sistemde değil başka yerde neyi getirirsen getir başka şeyleri değiştirmen gerekecek hep. Ama türkiyede solcu olmadığı için, ortada gezen tembel servet düşmanları bunu oluşturmasını beklemek saçma oluyor tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

ben geçkaldım 2 sayfaya çıkacaktı bu..

Neden komünizm tartışmalarında komünizmin iyi tafraları vs. diğerlerinin kötü tarafları olarak alınıyor ki. Kapitalist, toplumun, dünyanın her kesiminin para harcayabilmesini sağlamalıdır ki kendi ürettiği ürünleri geniş kitlelere sata bilsin. Yani işçileri sömüren bi fabrika patronu kapitalist düzenin kendisine ihanet etmiş olur çünkü, o işçilerin gelir düzeyini düşürerek potansiyel müşterilerden de olmuş olur. Kağıt üzerindeki bu düşünceyi uygulama doğrusu olarak düşünürsek eğer, kapitalist bir topluluktaki bir işçi, eğitim, sağlık gibi hizmetlerin paralı olmasını yadırgamaz. çünkü bu hizmetleri de piyasa ekonomisine katmış bu düzen, bunu kullanacak kişilerinde gelir düzeyini bu noktaya getirmiş olmalıdır ki, topluluğun çoğunluğu bu hizmetlerin parasını ödeyip kullansın ve para dönüşümü sağlansın. Aksi halde para bir yerde takılıp kalır (örn: Amerika) Üstelik bu işçi komünist emektaşına nazaran rahatı yerindedir. Hastanede çıplak süngerin üstünde yatmaz ve ya Kumburgaz kamping de tatil yapacağına arabası ile egeye gidebilir.

Bu paragrafta bahsettiğin şey fordizmdir ve de patlamıştır. Kapitalizm daima kârını düşünür ve bunu da çeşitli yollardan gerçekleştirir. Tarihte de sürekli olarak bu kâr, üretim maliyetini düşürmek suretiyle elde edilir. Üretim maliyetini düşürmenin de en kolay yolu işcilerin emeğini sömürmektir. İşci denilince bir çoğunuzun aklına fabrika işcileri geliyor fakat çok daha geniş bir yelpazeden bahsediyoruz. Burada çalışan bir sürü üye var bir çoğu haftanın 6 günü çalışıyor yeri geliyor 7 gün çalışıyor, 1 mayıs gibi resmi tatiller de bile çalışıyorlar. Tek söylemek istediğim böyle düzeni öpeyim. Hayata bir kere geliyorum toplamda 4-5 senelik rahat bir yaşam için hayatımın yarısında eşşek gibi çalışıyorum. Kapitalizmi öpeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

iyi işte kâr diyorsun

en basit mantıkla ürettiğin malı satmazsan nasıl kar etmeyi planlıyorsunuz? araba değil ki sadece her şey için geçerli, sömürdüğün toplumda alım gücü yoksa fabrikada ne üretecen, kime satacan.

dediğim gibi kâr merkezli bir sisteme özünde yanlış olan bi sonuç ama gerçek bi sonuç, nedenlerini iyi düşünmek lazım:

ör:

1-global pazar
2-

şunu da ekliyeyim, çalışma şartlarından bahsediyorsunuz ama örneğin bi ist-terazideredeki atölyeleri görmeden, o çalışma şartlarını bilmeden bi zahmet işçi şartlarından bahsetmeyin gidim bi yarım saat yürüyün, çeşitli kokulardan daha sokakta yürünmüyor, yemek diye lokantalarda yedikleri şeylerin ne olduğunu lokantacı bile bilmiyor....

ama dediğim gibi neden böyle olduğun cevabı farklı eğer show değil çözüm isteniyorsa bunları düşünmeli sosyelistler
Sosyal ağlarda paylaş

Komünizm tartışmalarında Küba örneği verip de , "onlar ama çoook mutlu" diyenlere şaşıyorum. Dünyada ne var, ne yok bilmedikleri için mutlular, belki en güzel bu, amazonda ateşden başka bir teknoloji bilmeden yaşayan kabile gibi.

Komünizm robotlar için çok ideal bir yönetim sistemi olabilirdi. Ama insanlar için imkansız.
Sosyal ağlarda paylaş

Trias said:

Komünizm tartışmalarında Küba örneği verip de , "onlar ama çoook mutlu" diyenlere şaşıyorum. Dünyada ne var, ne yok bilmedikleri için mutlular, belki en güzel bu, amazonda ateşden başka bir teknoloji bilmeden yaşayan kabile gibi.

Komünizm robotlar için çok ideal bir yönetim sistemi olabilirdi. Ama insanlar için imkansız.

sonuç olarak adamlar mutlu arkadaşım :)
mutlu olmaları yeterli değil mi? bi insan mutluysa dunyada ne var ne yok niye umursasın ki?

bunu anlatmaya çalışıyordum küba örneği verirken, adam hastalandığı zaman nasıl doktor parası vericem diye düşünmüyor, aç kalma yada sokakta kalmak korkusu yok, çocuğum aç kalırmı acaba ne yer ne içer, ben çocuğumu nasıl okuturum korkusu yok, demek ki bu onları mutlu yapmaya yetiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...