Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Komünizm neydi, değildi?

Feamer

Öne çıkan mesajlar

S-H said:

inanmıyorum tabiki fakat türkiye'de telefon meraklısı çok fazla tip var yemeden içmeden kısıp telefon almaya kasan,gerçi komünist adam yapmaz öyle şey.her neyse komünizmi savunmak için illa dar gelirli olmaya yok genel olarak demek istediğim bu.

şunda haklısın.

geçenlerde başka bir topikte "kırmızı et yiyemiyorum, beyaz eti de haftada 1-2 kez ağzımıza sürebiliyoruz lololo" diye çemkiren adam forumda iphone topiklerinden çıkmıyordu. eheh
Sosyal ağlarda paylaş

ee sorun orda işte, boğamızdan kısmadan çok rahat ayfon alabilmemiz lazım ama atv kdv ötv ctv yüzünden tuvalet kağıdından bile kısıyoruz bir şey almak için

2012 yılıdna 500dolarlık telefonu lüks sayıp ordan burdan kısıp 36ay taksitle almak zorunda olanlara tükaka demek yerine niye rahatça alamıyoruz diye düşünmeniz lazım
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

@paparnoz

sadece eğitim yetmez insanları değiştirebilmek için. son derece iyi eğitim almış insanlar arasında da katiller hırsızlar dünyanın içine eden tipler çıkıyor. bir çok şey genetikle alakalı. evet eğitimle bir yere kadar bastırabiliyorsun bu insanın doğasından gelen vahşiliği ama yetmiyor.

Discovery'de mi, net geo'da mı ne tam hatırlamıyorum, seri katilik ve psikopatlık üzerine bir program vardı. Bu davranışa sebep olan geni saptama ve beyin aktivitelerinden yararlanarak potansiyel seri katilleri ve psikopatları saptama, üzerine araştırmayı konu alıyordu. Hatta bu araştırmayı yapan profesör'ün dedesi mi ne tam hatırlayamıyorum, kendi ailesinden 4-5 kişi öldüren bir psikopatmış. Kendi ailesinden kan örneği alarak, bu davranışlara ön ayak olabilen gen var mı yok mu diye test yapmıştı. Bir kişide bu genin olduğunu ve o genin de kendinde olduğunu öğrenince baya afallamıştı. Fakat genlerin sosyal davranışlarımızdaki etkileşiminin çok düşük olduğunu, çünkü çocukluğumuzun nasıl geçtiğinin, karakter oluşumunda ve davranış biçimlerinde etkisinin daha büyük olduğunu belirtiyordu. Ve bir dolu teferruatı vardı...

İşin özetine gelirsek, karakterinin oluşumu ve davranışların ailenin seni nasıl yetiştirdiğinde ve büyürken ki sosyal çevrende bitiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

75ten sonra insanların makineleri kullarak yaptıkları üretimi arttırmalarından hep beraber gurur duyuyoruz.

daha az maliyet ve daha az çalışma ile çok daha fazla sayıda ürünü çok daha ucuz miktarla üretebiliyoruz. herkes faydalanabiliyor.

işte gerçek halka erişmek budur.

swh tabii. ama haklılık payım da var
Sosyal ağlarda paylaş

zaten Karl Marx da hiç bi zaman komuniszmin nasıl geleceğini açıklayamadı

sadece tarihin sürekli 2 karşı sınıfın çatışmasından ibaret olduğunu nasıl feudalism , burjuvazi ile yıkıldıysa, kapitalism de proleteryan sınıfı ile zamanı geldiğinde yok olacağına inandı.

bu gerçekleştiğinde de artık bu döngüye son vermek için, herkesin özel mülkiyetten arınıp tüm üretim modelarını, tüm mülkiyeti devlete bırakması gerektiğine inandı ki bu komunizme geçiş süreci olacaktı. Bu süreçte tüm SINIF bilinci ortadan kalkacak ve herkes eşit olacaktı. O faza geldiği zaman da devlet ortadan kalkacak ve komunizm gerçekleşecekti ki bu Şirinler komunizmi oluyor

kendisi de bunun utopik olduğunu söylüyor zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle bi durumda var, yüzde yüz otomasyon sağlanmadan (nedir: makine tamamen kendi insiyatifi ile sisteme giren sipariş için gerekli hammaddeyi depodan çekip işleyecek)üretim için gerekli makinelerin ayarların ve program ve yönetimini yapacak kalifiye eleman gereksinimi ortaya çıkıyor ve haliyle fazla maaş istiyorlar ve zaten o makinelerde pahalı olduğu için bi kaç büyük işletme harici kimsede bu işe girmiyor, geriye 50-60 senelik tezgahında elle çalışan küçük atölyeler kalıyor.

bildiğim akdarı ile amerika ve avrupada birkaç büyük şirket harici ağır sanayi ve üretim yapan küçük şirketler kalmadı ve buda işsizliğe neden oluyor aslında
Sosyal ağlarda paylaş

Mortis said:

sadece tarihin sürekli 2 karşı sınıfın çatışmasından ibaret olduğunu nasıl feudalism , burjuvazi ile yıkıldıysa, kapitalism de proleteryan sınıfı ile zamanı geldiğinde yok olacağına inandı.

bu gerçekleştiğinde de artık bu döngüye son vermek için, herkesin özel mülkiyetten arınıp tüm üretim modelarını, tüm mülkiyeti devlete bırakması gerektiğine inandı ki bu komunizme geçiş süreci olacaktı. Bu süreçte tüm SINIF bilinci ortadan kalkacak ve herkes eşit olacaktı. O faza geldiği zaman da devlet ortadan kalkacak ve komunizm gerçekleşecekti ki bu Şirinler komunizmi oluyor

e kapitalizmin matematiğinde en cok kapitale sahip olanın gücleneceği varken, üretim'in kendisini, nufusun ve tüketimin en büyük payını elinde tutan işci sınıfının istediğini yaptıracağını düşünmesi zaten en hiç şaşılacak bir durum değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

Mortis said:

e kapitalizmin matematiğinde en cok kapitale sahip olanın gücleneceği varken, üretim'in kendisini, nufusun ve tüketimin en büyük payını elinde tutan işci sınıfının istediğini yaptıracağını düşünmesi zaten en hiç şaşılacak bir durum değil.

ama ingilterede aksi olmadı mı?
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

komünist toplumlar bile kapitalist sistemin sonucu ürünler ile ayakta kalıyor, hayatlarını onların teknolojisiyle kolaylaştırıyorlar.

tüm dünya komünist olsaydı şu an hala tekerlekte kalmıştık.

valla 18 sayfa sonunda benim yaptığım çıkarımda bu yönde, uygulama olmasa bile, fikren
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

bildiğim akdarı ile amerika ve avrupada birkaç büyük şirket harici ağır sanayi ve üretim yapan küçük şirketler kalmadı ve buda işsizliğe neden oluyor aslında

production için harcadığın para vs satış abi olay.

bunun en güzel örneğini bu sene avrupada kapanan fabrikalarda görebilirsiniz. otomobil fabrikaları işte.

bu amcalar çok fazla haklar tanınsın istediler işçilere. devlet adamların onunu da ödeyin, bununu da ödeyin falan diyegırtlaklarına basıyor şirketlerin.

e ürünün satılabileceği fiyat da belli nihayetinde.

adamlar da sizinle uğraşacağımıza alır fabrikamızı gideriz dediler ki haklılar da.

adam başı atıyorum 10lira kazanan devlet şimdi adam başı 10lira işsizlik ödemesi yapmak zorunda kalacak gerçi ya neyse.. hollandanın falan problemi benim değil.

ödesin paşa paşa
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

komünist toplumlar bile kapitalist sistemin sonucu ürünler ile ayakta kalıyor, hayatlarını onların teknolojisiyle kolaylaştırıyorlar.

lütfen örnek verebilirmisin? cidden merak ettim.
kuba dısında komunist ülke yok zaten. demekki soğuk savas döneminden bahsediyosun.

teknolojileri ürünleri alabilirmiyim?
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

Feamer said:

production için harcadığın para vs satış abi olay.

bunun en güzel örneğini bu sene avrupada kapanan fabrikalarda görebilirsiniz. otomobil fabrikaları işte.

bu amcalar çok fazla haklar tanınsın istediler işçilere. devlet adamların onunu da ödeyin, bununu da ödeyin falan diyegırtlaklarına basıyor şirketlerin.

e ürünün satılabileceği fiyat da belli nihayetinde.

adamlar da sizinle uğraşacağımıza alır fabrikamızı gideriz dediler ki haklılar da.

adam başı atıyorum 10lira kazanan devlet şimdi adam başı 10lira işsizlik ödemesi yapmak zorunda kalacak gerçi ya neyse.. hollandanın falan problemi benim değil.

ödesin paşa paşa

benzer bi mantık, emekli maşı ve asgeri ücrettede söz konusu, ki az miktardalar zaten tartışmaya bile gerek yok ama şimdiki fiyatlar tam olmasada alım gücüne göre belirleniyor ve bu ücretler artığı zaman zaten zamlar beklememek bence hayal olur
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

throine said:

lütfen örnek verebilirmisin? cidden merak ettim.
kuba dısında komunist ülke yok zaten. demekki soğuk savas döneminden bahsediyosun.

teknolojileri ürünleri alabilirmiyim?

arabalar falan lan!

Herifler ford'un chevy'nin nesi varsa çalmışlar.
gidip rock'n roll'u bile kopyalamışlar.

soviet russia kirf zamanıymış gerçekten. şimdiki çin ne ki.. adamlar concorde kopyalamışlar!

beat this china!
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

Feamer said:

heryerde aksi oldu zaten, komünüstlerin "organize olmuyosunuz birlik olmuyosunuz!!!!!" haykırısları o yüzdendir zaten

birlikten ziyade, söylemleriniz, davaya adam toplama yöntemleriniz falan hatalı.

genelde insanlarda, sahip olduklarından ve olabileceklerinden daha azını vaat ediyormuşsunuz gibi bi algı doğuyor ve doğal olarak da kimse daha azını istemiyor (örn: ingtere olabilir yine)

ya kim istiyor ve nereden destekçi buluyorsunuz, zaten hiç bir şeyleri olmayan ayaktakımı ve asırlar öncesin yaşam kalitesinde kısılıp kalmış köylüler (örn: ayaktakımı rusya, köylü: çin, kore, küba) zaten bunlar komünist oldular.
Sosyal ağlarda paylaş

e canım cherenov effect sayesinde adam gibi nükleer santral kurduk, hassas ölcüm yapan gyroscope'lar sovyet teknolojisi, biolojide, sağlıkta keşfleri var. matematikte dağıtmıslar zaten.
merak etme yanı onlarda yapmıs bişiler katmış dünyaya.

içten yanmalı motor calmaksa derdimiz, calmıyan kimse yok zaten.

ha zaten modern cağın coğu icadı amerikada keşfedilmiyoki avrupada doğu avrupada keşfediliyo. amerikan endüstrisi halkın tüketeceği kadar üretebiliyo fark o.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

Cuce said:

Feamer said:

heryerde aksi oldu zaten, komünüstlerin "organize olmuyosunuz birlik olmuyosunuz!!!!!" haykırısları o yüzdendir zaten

birlikten ziyade, söylemleriniz, davaya adam toplama yöntemleriniz falan hatalı.

genelde insanlarda, sahip olduklarından ve olabileceklerinden daha azını vaat ediyormuşsunuz gibi bi algı doğuyor ve doğal olarak da kimse daha azını istemiyor (örn: ingtere olabilir yine)

ya kim istiyor ve nereden destekçi buluyorsunuz, zaten hiç bir şeyleri olmayan ayaktakımı ve asırlar öncesin yaşam kalitesinde kısılıp kalmış köylüler (örn: ayaktakımı rusya, köylü: çin, kore, küba) zaten bunlar komünist oldular.

ben komunist değilim yalnız. doğrusu yanlısı e yanlışki işe yaramıyo yanı daha fazla zorlamaya gerek yok bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...