Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cesme-Alacati'da Butik Otelde Turban Yasagi-Ayrimciligi

-Wissy

Öne çıkan mesajlar

sir said:
pasaklılıkla türban aynı mı? bu insanlar rezervasyon yaptırmış, parasını da ödemiş, senin müşterinler artık..otele "hijyenik" açıdan bi zararları da yok.

ha tabi ki keyfi davranma hakkın var, sonuçta özel işletme, ama yaptığın bence yanlış ve de ayıp.

aynı olayın tam tersi yaşansa "işte şeriaath!" diye atlayacak olan arkadaşlar bu olayı "son derece normal" karşılıyolar, esas mesele o =) sonra da "bunlar dindar-dinsiz ayrımı yapıyo" diyosunuz, o daha da komik.

işte AKP'nin bahsettiğim "bu çatışmadan beslenme" yöntemlerinin çok basit bi örneği, bu savunulan şey kendi içinde doğru da olsa, savunanın amacı, tamamen farklı. Machiavelli sizinle gurur duyuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

iyi de o oteller tesettürlü olmayanları da alıyo ki =)

merakımdan baktım linke, şu yazıyo:
Tesettürlü olarak adlandırılan oteller sadece Tesettürlü ailelere hizmet vermemektedir. Günlük hayatta tesettürlü olmayıp yabancı erkeklerin yanında uygunsuz havuza girmek istemeyen bayanlar da bu otelden faydalanmaktadır.
Sosyal ağlarda paylaş

o şartlar olduktan sonra tesettürsüz kadın gitmez ki zaten oraya, açıkça tesettür zorunlu demiyorlar ama haricini yasaklıyorlar.
ayrıca;
mahmut tuncer said:
ağırbaşlı bir kesime hitap eden otantik bir işletme sahibi için türban ve kara çarşaf gayet de pasaklı sayılabilir, geçiniz bu zenci edebiyatını.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

Tesettürlü olarak adlandırılan oteller sadece Tesettürlü ailelere hizmet vermemektedir. Günlük hayatta tesettürlü olmayıp yabancı erkeklerin yanında uygunsuz havuza girmek istemeyen bayanlar da bu otelden faydalanmaktadır.

İyi de ben kadın olarak kocam ve oğlumla aynı havuza girmek istesem alacaklar mı beni? O havuzun olduğu mekana almayacaklar. Bunlar da bu mekana alınmamış işte. Ne fark var?
Sosyal ağlarda paylaş

ahea abi tesettürlü olmayıp mutaassıp olamaz mı bi aile? orayı tercih edenin zaten otel içinde bikiniyle dolaşma gibi bi merakı da olmaz.

demek istediğim o oteller "aa tesettürün yok giremezsin" veya başı açık kadına "aa ne çirkin bişi bu, almayalım" demiyolar. tercih meselesi tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

bunu savunma bence.

herşeyi savunmak isteyebilirsinde bu olmamış, valla ayip de geç.

Hangi yüzyılda yaşıyoruz , elalem nasıl marsa gideriz diye uğrasırken ,biz kadın erkek ayrı otelin standartlarını konuşuyoruz de geç, ayıp bize de geç, yuh olsun bize de geç.
Sosyal ağlarda paylaş

yanlış hatırlamıyorsam eskiden bazı otellerde kadın-erkek havuzlarının ayrılmasıyla ilgili bir başlık vardı burda. baya eleştirenler olmuştu bu uygulamayı.

demek ki neymiş? işletme herkese eşit mesafede durmak zorunda değilmiş. bence makul. her kesime hitap eden işletmeler olabilir ama sakıncalı olabileceğini düşündüğüm tek şey iki taraftan da bu tip uygulamaların çoğalması olur. sonrasında mahallelere, sonrasında şehirlere falan bile ayrılır insanlar mekanlar ayrılığından sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

isletmeci olsam, ben de almam. musteri olsam da rahatsiz olurum anlatilan ortamda, muhtemelen bir daha gitmeden de durur dusunurum hatta

bunun buyutulecek bir tarafi yok, wissy ozel bir isletmeyi keyfince idare ediyor, tabii ki asli musteri kitlesini goz onunde bulundurarak ve keyfinin kahyasina danisarak alacak kararini

insan haklari ayrimcilik hede hodoluk bir yani yok olayin, ayip ya da yanlis da degil. secim, hatta -kisisel olsa bile burada wissy acisindan- aslinda zaten ticari olarak da dogru karar

ayni sekilde fedaykinin verdigi orneklerde yapilan da yanlis degil. evet bence cok komik, hatta tiksindirici dusunmesi bile, ve hatta toplama kampi cagrisimi yapiyor bende o tur mekanlar ama bu benim kisisel gorusum, dogrusu yanlisi yok. dolayisiyla oralara bikiniyle girilememesini elestirip, sonra burada wissyye alkis tutan arkadaslarin samimi olduklarina ben de inanmiyorum, ama bu, konudan tamamen ayri

edik; ben mesaji yazarken arada ged orneklemis son paragrafimi misal

GEd said:

Hangi yüzyılda yaşıyoruz , elalem nasıl marsa gideriz diye uğrasırken ,biz kadın erkek ayrı otelin standartlarını konuşuyoruz de geç, ayıp bize de geç, yuh olsun bize de geç.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:
ahea abi tesettürlü olmayıp mutaassıp olamaz mı bi aile? orayı tercih edenin zaten otel içinde bikiniyle dolaşma gibi bi merakı da olmaz.

demek istediğim o oteller "aa tesettürün yok giremezsin" veya başı açık kadına "aa ne çirkin bişi bu, almayalım" demiyolar. tercih meselesi tabi.

sir yazdıkların biraz çelişkili değil mi? Bir diyorsun onlar herkese kuçak açıyor, siz onları dışlıyorsunuz. Bir diyorsun oaraya gidenin otel içinde bikini ile dolaşma merakı olmaz.

Birde olayın ticari boyutu var. Benim bildiğim kadarıyla Çeşme zaten ufak bir yer Arkadaş o insanları mekana alsa acaba kaç tane düzenlü müşterisini kaybederdi bunu düşündünüz mü hiç? Eminim bazı müşteriler o insanları orada gördükten sonra bir daha oraya gelmezlerdi.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:
savunmayla alakası yok, ben de gidip tesettürlü oteli tercih edicek deilim, ama bu tarz hizmet veren oteller bile tesettürsüz kadınları kabul ediyo, burda bi ilginçlik var demek istiyorum, that's the whole point.

pozitif ayrımcılık yapıyorsun. aman tesettürlüler üzülmesin, aman hiçbir zorlukla karşılaşmasınlar, yürürken serçe parmakları sandalyeye çarpmasın sana göre. adam ne demiş onu okudun mu? işlettiği mekanın bir tarzı var ve ona uymayanları almıyor işte bu kadar basit.
Sosyal ağlarda paylaş

Yaptığının türbanla, siyasetle alakası yok. Örnek olarak üstü başı dökülen, görünüşü iğrenç olan ama parası olan bir kişiyi veya sürekli bağırarak konuşan bir kişiyi de almayabilir veya uzaklaştırabilirdin. İşin eninde sonunda para kazanıyorsun, kazandırıyorsun. Hedef kitlen neyse ona hitap ediceksin.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...