Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İran'da örtü okula sinsice girdi; 3 yılda herkes örtündü

fedaykin

Öne çıkan mesajlar

MacLeod said:
evet islamiyet özünde baskıya zorbalığa başvurmayı yasaklamıştır

göründüğü kadar basit değil. islami öğretiler ve kuran bir yandan bütün insanları eşit kılarken diğer yandan müslümanların daha bir eşit olduğunu, inanmayanların, reddedenlerin kafir, katli vacip olduğunu gayet güzel aşılamaktadır.
Sosyal ağlarda paylaş

Söylendiği gibi bence de sorun islamiyette değil müslümanlarda.

İslamın ilk şartı türban peçe çarşaf ya da herhangi bir şey değil , Allah'a ve peygambere inanmak. Sonraki 4 şarta bakarsanız onda da göremiyorsunuz "örtünmek" ifadesini. Kuran'da da yazdığını zannetmiyorum türban takmayanın ağzına sıçın kafasını gözünü yarın dediğini.

Osmanlı avrupanın ortasına kadar girmiş zamanında, milyonlarca gayrimüslim halk yaşıyordu, bunların hepsi örtünmek için zorlandı mı ( bilmediğimden soruyorum ). Eğer böyle birşey yoksa, şimdi İranda böyle uygulamaların olması düşündürücü. Din aynı din.

Son olarak, gayet yaygın olmaya başladı bu benim fikrimi paylaşmıyorsan onun bunun çocuğusun, öl, geber tripleri. Yobazlığa karşı olmak faşizan bir tutum içine girmeyi gerektirmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

İslamın bence bilim ve genel olarak gelismeyle ilgili ciddi sorunlari var.Cunku hristiyanlıkta oldugu gibi dunyevi islerle ruhani isler ayrılmıs deil.İslam bir nevi kendi reformunu yasamamis diyebiliriz.Bunun da nedeni islam da kuranın mutlak dogru ve hayatın her alanında feyz alınması gereken bir kitap oldugunun kabul edilmesi.Suan kuranda 1 e 1 yazılan gibi yasamamız imkansız bu yuzden kuran ın yorumlanması gunumuze gore bi reform gecirmesi gerekiyor ama insanlar bunun yerine kuran da yazdıgı gibi yasiyabilmek icin bilimi ve gelismeyi redderek toplumu 1500 sene oncesine goturmeye calisiyolar.İslami kendine gore yorumlamis modern muslumanlari dinsizlikle sucluyip sindirmeye calisiyorlar.Butun bu terorizm ve zorbaligin nedeni dunyanın giderek gelismesi ve degismesi ve muslumanların islam hukuku yuzunden buna ayak uyduramamaları bence
Sosyal ağlarda paylaş

Reform öncesi Hristiyanlıkta din adamlarının çok güçlü olduğunu hatırlamak lazım bu noktada. Kitap yaktırmalar falan reform öncesi onlarda da vardı. Bilimsel çalışmalara engel koymayıda başarıyorlardı.
Bu açıdan bakarsak müslüman toplumların bir reform süreci geçirmesi ve bunu gerçekten sindirebilmesi gerekiyor. Bu şekilde bilimin öcü birşey olmadığı ve kilise türevi yerlerin herkesin odak noktası olmak zorunda olmadığı bilinci aşılanabilir. Ama bu dediğim çok uzun bir süreç alacak birşey malesef.
Sosyal ağlarda paylaş

Yav cikip sunu savunmayin hala diyinki yav bu sistem benim hosuma gidiyor kadinlarin ortunmesi erkek egemen din toplumunu seviyorum diyin..

az biraz delikanli olun yok ozgurluk yok reform yok bilmemne kicinizdan sallamayin boyle seyler..

Islamiyetin kaybetmis bir din oldugu konusuna katilmayan arkadaslara biraz guncel siyaseti ve dunya politikalarini takip etmelerini oneririm..

Ozkaynak olarak dunyanin en buyuk gucu olmasi gereken islam devletlerinin hangisi hakettigi yerde.. Bunun icin ugrasmak yerine fuhus yaparken din nikahi kiydiriyorlarki gunaha girmesinler o cok inandiklari cok taptiklari yolundan gittigi allaha boyle tapiniyorlar iste..
Midem bulaniyor bunlardanda bunlari savunanlardanda..

Bir tanenizde cikip delikanli gibi soylemiyor bu degisin Turkiye sartlari benim hosuma gidiyor diyemiyor..
Sosyal ağlarda paylaş

Gellidus içip içip gelmeyin şu foruma. Bende ünide türbana karşıyım. Ama senin her dediğinin şakşakçılığını yapacam manasına gelmez bu. Hele bütün bir dinin bütün mensuplarını aşağılayacağım manasına hiç gelmez.
edit: ne iş anlamadım ya domuz eti konusunda dinciler saldırıyor nasıl yaparsın bunu vidividi diye, burada dini bütün oldukta solcu ayağına yatıyoruz diye suçlanıyoruz. İşine gelen keyfince yorumluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Takunyalialrimizi cani yurukten tebrik etmek lazim

sayelerinde bir nesil ateist yetisiyor

sanirim turkiyeye tek faydalari bu oldu

gerzekce yapistiklari ve baski araci olarak kullandiklari dinlerinden gencleri soguttular

devamida gelir bunun
belkide yuzyilalrdir beklenen islam reformuna bu genclik on ayak olur

ama takunyalialr sayesidne bisiler degisicek bunu hissediyorum

kendi sonlarini kendileri hazirliyorlar
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:
Takunyalialrimizi cani yurukten tebrik etmek lazim

sayelerinde bir nesil ateist yetisiyor

sanirim turkiyeye tek faydalari bu oldu

gerzekce yapistiklari ve baski araci olarak kullandiklari dinlerinden gencleri soguttular

devamida gelir bunun
belkide yuzyilalrdir beklenen islam reformuna bu genclik on ayak olur

ama takunyalialr sayesidne bisiler degisicek bunu hissediyorum

kendi sonlarini kendileri hazirliyorlar

viktor aynen katılıyorum.bu nesilden sonraki nesil yani bizim çocuklarımız anne babalarından bile daha ateist olacaklar kendi yaptıklarını kendi çocukları yıkacak :)
Sosyal ağlarda paylaş

simdi madem bu sekilde insanlar daha özgür bir hale gelmekte türban takip özgür olacaklarsa birakalim olsunlar,fakaaat ben yada baska biri ülkemizde olanlari cikip herhangi bir basin yayin organi ile halki bilinclendirmeye yönelik aciklamalar yapip hemen ardindan ya mit,ya polis,ya erdoganin hayranlari,ya da buna benzer baska varliklarin ömrümüz boyunca bizi susturmalarina (ölerek veya hapis yatarak) engel olamayacaksak ki bu mümkün degil (türbanin anayasaya girmesinde oldugu gibi) o zaman nasil biz özgürüz diyebilecez?
Sosyal ağlarda paylaş

Acaba ateisme kayan genclerin sayisi mi daha fazladir yoksa asiri dincilige fetoculuga kayan genclerin sayısı mı ? Bence 2. si.Bu ulke 70 lerdeki gibi tekrar bolunuyor ama bu sefer solcu sagci diye diil dinci laik diye.Ve ne yazikki akp taraftarlari cok organize hareket ederlerken bizim sol bin parca.Hala deniz baykal gibi beceriksiz koltuk sevdalısı siyasetcilerinin kontrolu altında.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
benimle aynı görüşte olmayan ya cahildir, ya salaktır, ya aşağılıktır ya da sinsidir!!11bir

zaten iran da gayet güzel bir memleket.
kızları çok şekşi oluyor.
tabii erkekleri biraz tuhaf, o ayrı. lan afro model saçlar 70'te kaldı olum. hala kabak gibi saçla ne geziyon okulda.
ayıp.
Sosyal ağlarda paylaş

Görüş meselesi değil bu, elde örnek var, onun üstünden yorum yapılıyor, o referans alınıyor, ona göre insanlar tepkilerini veriyor. Senin görüşün değil senin muhakemen ilk sayfada yazan yazıyı kavramaya yetmiyorsa o kıt muhakemenin karşısında kimse durmaz zaten merak etme. İş güç var insanlarda.
Sosyal ağlarda paylaş

"Olmuyoruz" diyen kördür. Bu ülke kaç kere bu aşamalardan geçti, hepside olaysız oldu değil mi? Yani deliricem bu aptallığınıza başka bişey değil.

Hiç problem olmadı dimi türban bu ülkede? Hiç türban taraftarları (dolayısıyla şeriat yanlıları) insanları öldürmedi, yakmadı değil mi? Hiç televizyonda yada orda/burda "şeriat isteriz" demediler.

Herşey güllük gülistanlık, herşey çağdaşlık yolunda değil mi?

Bunları diyenler bu forumda aptalın önde gidenidir, bu görüşü desteklemeyende dombilidir!!11!!

Artık uyanın demekten sıkıldım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...