Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Secret World (post apocalyptic mmorpg)

Sylian

Öne çıkan mesajlar

• 2 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra ...
buy to play'e geçmiş olan bu oyunu, haftasonu deneme fırsatım oldu. hikaye olarak, sürükleyicilik vs çok hoşuma gitti.

özellikle b tuşuna basarak girdiğimiz internetten araştırma yaparak görevlerle ilgili araştırma yapmak vs gerçekten ayrı bir tat katmış oyuna.

fakat denemiş olduğum "polaris", "hell raised" adlı zindanlar zindan anlamında beni tatmin etmedi.

pvp'ye katılmayı da ihmal etmedim. ele geçirilen stratejik bölgelerin oyun içi bonus katması güzel tabi ama zerre keyif almadım.

kısacası single player olarak görevleri yaptıktan ve haritaları bitirdikten sonra oyunu rafa kaldıracağım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Oyunu ilk duyduğumdan beri almayı düşünüyordum ama ya burada okuduğum kötü eleştiriler ya da araya başka oyunların girmesinden hep öteliyordum. Nihayet bu hafta sonu aldık ve üç arkadaş birlikte oyuna başladık.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, çok uzun süredir bir oyunda böyle eğlendiğimi hatırlamıyorum. Bu kadar güzel quest sistemi, bu kadar eğlenceli ve uğraştıran questler görmemiştim. Özellikle benim gibi adventure tarzı oyunları sevenler için bulunmaz nimet. Öyle beş tane kurt kes kulağını getir, üç tane çiçek topla bana getir tarzı questler hiç yok. Ya da var ama arada kaynayıp gidiyor.

Oyunda bir kaç çeşit quest türü var. Bunların içinde investigation olanı muhteşem ötesi. Resmen bir quest için üç arkadaş bir gece uğraştık diyebilirim.

Oyun manyak derecede interaktif. Nasıl mı? Bir kaç örnekle anlatayım.

Mesela bir questte, bir şirketten sözediliyor. Bu şirketin ceo'su öldürülmüş ve biz onun bilgisayarını buluyoruz. Bize bilgisayarın şifresi lazım. Bize verilen ipucu "my wife". Yani anlaşılan, şifre adamın karısıyla ilgili. Bu arada adamın cesedini bulduğumuz yerde bir de kadın cesedi var. Önce karısı o sanıyoruz ama onun ismini girince olmuyor. Bu kez internete giriyoruz. (Oyun içi browser var ve şöyle diyeyim, google'dan bile hızlı) Yani internet derken oyunda değil, gerçekten internete girip, şirketin ismini search ediyoruz. Ve sürpriiizzz. Bu şirket için hazırlanmış gerçek bir internet sitesi karşımıza çıkıyor. Sitedeki yazıları okuyoruz. Bir yerde ceo'nun kaleme aldığı bir yazıyı görüyoruz. Ve orada karısından sözediyor. İsmini söylüyor. Ve biz böylelikle ceo'nun bilgisayarına girebiliyoruz.

Bu sadece küçük bir örnek. Fazla spoyler vermemek için başka örnekler yazmadım. Ama questlerin yüzde 70'i böyle. Bundan daha manyak questler de var.

Ama bu gözünüzü de korkutmasın. Ben bukadar zora gelemem diyenler için tüm questlerin çözümü internette mevcut.

Tabii biz henüz oyunun pvp'sine bakamadık. Questler okadar eğlendiriyor ki, ona fırsat bulamadık.

Ortamdan sözetmek gerekirse, şu an bulunduğumuz Solomon İsland haritası, tipik bir Doğu Amerika kasabası kıvamında. Evler, sokaklar, dükkanlar, restoranlar falan güzel tasarlanmış. (zaten funcom'un dünya tasarımını Age of Conan'dan da biliyoruz) Kendinizi o dünya içerisinde hissediyorsunuz. Araya çeşni olarak sokaklara zombiler, canavarlar serpiştirilmiş falan. Ama şunu söyleyeyim, öyle deli gibi mob falan kesmiyorsunuz.

Oyunda level da yok. SP ve AP kazanıyorsunuz. Bunlardan AP'leri skillerinizi açmak için kullanıyorsunuz. SP'leri de karakterinizi güçlendirmekte ve bazı itemları kullanmakta. Ama deli gibi AP ve SP yağdığını söylemeliyim. Oyunda skilller konusunda hiç bir kısıtlama yok. Tüm skilleri açabilirsiniz ama skill barınıza bunlardan sadece 8 tane aktif 8 tane de pasif yerleştirebiliyorsunuz.

Tipik, tank heal dps mantığı, diğer oyunlara göre çok ağır olmasa da var. Yani healer olmadan tank olmadan ben bu questi yapamam demezsiniz. Dungeonları bilmiyorum. Henüz denemedik.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Ama quest mantığını sevenler için kaçırılmayacak bir oyun. Üstelik b2p. Şu an D&R'da da indirimde. Onu da ekleyip, sahneden ayrılayım.
Sosyal ağlarda paylaş

content bitisi diyelim.

tum skilleri alabiliyorsun oyunda istersende questler bitiyor bir sure sonra. zaten belli silahi seciyorsun pve dungeona giriyorsun falan.

ama o questlerden ve dunyadan hikayeden sonra dungeonlar pek cekilmiyordu.

insan o questleri vs yi ariyor hep.

max levelden kastim yanlis anlatimla bu esasinda :D

ha simdi ekstra content gelmistir bilemem nerdeyse 1 sene olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla tabii oyun tarzına göre değişir. Bizim gibi casual (sadece akşamları bir iki saat oynayabilen) oyuncular için bu questleri bitirebilmek epey zaman alacaktır diye düşünüyorum. Keza investigation questi için (tabii internetten tam çözümü almazsanız) bir iki saat harcıyorsunuz. Biz üç dört gündür hala ilk haritadayız ve buradaki questler bitmiş değil.

Tabii amaç, harala gürele tüm questlere zaman harcamadan, internetten çözüme bakarak, sadece ana questi tamamlayarak oyunun sonunu görmekse, evet iki haftada biter belki. Ama amaç eğlenmekse bence tüm questleri bitirmek aylar sürer.
Sosyal ağlarda paylaş

valla bizde bakmadik ama gunde 2 saatten cook daha fazla oynadik :D

ki ilk ciktiginda oyun aylik odemeli ve bi mmo dunyasinda gordugum en iyi communitylerdendi.

asla spoiler vermiyorlardi yardim ediyorlardi ama kastiriyordu insani.

sadece bir tek questte yardim aldik oda bugliymis meger.

her an 5-6 kisi oyunda olup grupta olunca ucup gidiyorsun. ayrica zorlayan questlerden fazla yoktu. sen %70 demissin de bence %30dan fazla degildi agzimizin suyu akiyordu denk geldigimizde o derece begeniyorduk bizde.

cok guzel oyun canimi cektirdin be.. ha birde aksiyon biraz light. ama cokda koymuyor o ortamdan sonra. dragon falanmi acsam diyecegimde orada da sikinti vardi raceler gene standart questlere geliyor ana questleri haric.

ekstra content newyork ile ilgili bir seyler kalmis aklimda cekeyim tekrar sunu bakinayim bari.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...