Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fakir Hobileri?

Oce4n

Öne çıkan mesajlar

Spor beles, sarki soylemek beles, hobi diyince illa tüketim toplumunun size dayattığı çılgınca hobileri mi yapmak lazım? 

Ki yoldan kimyasal değil de ısıl işlem görmüş paletleri (üstünde HT yazanlar) toplayıp onlarla mobilya yapmak da ekipmanı çözdükten sonra beleş

Sosyal ağlarda paylaş

Müteahhit dövelim o zaman hobi olarak

12+saat çalışıyosan zaten hobiden önce özgürlük savaşı vermen lazım aga, oyalama kendini spora başla ki savaşma zamanı geldiğinde hazır ol. 

150 yıl önce büyük savaşarak düşürdüler 8 saate, kazanılmış hakları kaybediyosunuz sessiz sedasız

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Warhammer kitaplarini okuyorum fakir hobisi olarak. Korsanlayinca beles. Korsanlamayinca 2k+ dolar sadece horus heresy serisinin ebook’lari…

Onun haricinde resim ciziyorum ara sira, spor yapiyorum ama o tamamen bedava sayilmaz.

Bu arada cok ucuz crafting hobileri var oymacilik vb. gibi ama onlar popi degil instagramda o yuzden insanlarin haberi yok.

Ha bir de dusunmek ve dusunceleri sistematik bir sekilde not almak da guzel bir hobi. Ben yapiyorum. Ahlak uzerine, toplum uzerine vs. bayagi yaziyorum mesela. Onemli olaylari ve o anki dusuncelerimi not aliyorum. 5 6 yildir devam ediyorum. Sadece kendim icin yapiyorum bunu bu arada, herhangi bir ulvi amacim yok yani.

Spoiler

2k yil sonra deadwoll meditasyonlar diye basarlarsa yazdiklarimi ne seklim olur ha skfkmg

Sosyal ağlarda paylaş

Turkiye de hobi edinmek icin ilk faktor zaman, ikinci faktor para. Az parayla yapilabilecek hobiler:

- Kitap: Ilgi alanini ceken kitaplar hem kendine yatirimdir hemde ekran sureni azaltir.

- Sinema: Sadece blockbuster filmler olarak degil, film festivallerini ve sanat filmlerini takip edebilirsin.

- Tiyatro: Ozellikle devlet tiyatrolarinda uygun fiyata izleyebilecegin tiyatro oyunlarini takip edebilirsin.

- Orgu, bicki-dikis: Toplumdaki genel kani kadinlara yonelik bir hobi oldugu dusunulse de, kendi kazagini oren erkekler gorunce fikrim degisti.

- Kutu oyunu - dijital: Boardgamearena dan bedava oynanabilir.

- Kutu oyunu - fiziksel: Kolleksiyon kafasina girmedigin surece yeterli miktarda parayla takip edebilirsin. Kutu oyunu bulusmalarina gidip orada oynayabilirsin. Yada kendin alip arkadaslarinla istedigin miktarda oynadiktan sonra satabilirsin. 2. el piyasasinda fiyatlar daha iyi. Print-play oyunlar var, direk kendin basabilirsin.

- RPG: Ilgini cekerse bir grup ve DM bulup direk kagit-zar olayina girebilirsin.

- Kurslar: Yakin dovus olur, dans olur, vs. Hem fiziksel aktivite, hem sosyallesme, hemde yeni bisiler ogrenme firsati olur. Arada bunlarda indirim oluyor onlari kovalamak lazim.

Ama en onemlisi niyet, sen yapmak istedikten sonra bir yolunu bulursun.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Türkiyedeyken hiç hobilerimle ilgilenememekten falan yakınırdım avrupaya gidince hobi manyağı olucam derdim buraya geldim hiç hobi mobi hak getire. Sonradan farkettim ki Türkiyede daha çok hobim varmış çünkü burda tutunma çabası içindeyken insan farkına varamıyor. O yüzden insanın içinde varsa yapıyor nerede olursa olsun. Mesela okçuluğa gidiyodum, poligona gidiyodum, yat kaptanlığına gidiyodum. Şimdi burda pokemon kartı topluyorum en çok vakit harcadığım hobi bu 😄 . Ha bir de market gezmesi yapıyorum her raftaki ürünlere bakıyorum inceliyorum falan kaliteli bir hobi.

monoscope tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

bi misinaya bakmıyor işte ona da bi dünya para gerekiyor, koşmak mesela bedava ama hobi mi tartışılır, hobi dediğin sınırlarını zorlayabileceğin bişeyler ya da kendini keşfedebileceğin aktiviteler olması gerekir, birinde takılı kalmamak lazım, bir sürü hobi yapmak denemek lazım ama tabi bir çoğunda maddi sıkıntılar devreye giriyor günümüzde.  

Sosyal ağlarda paylaş

Drall, 02.11.2023 09:12 tarihinde dedi ki:

Müteahhit dövelim o zaman hobi olarak

12+saat çalışıyosan zaten hobiden önce özgürlük savaşı vermen lazım aga, oyalama kendini spora başla ki savaşma zamanı geldiğinde hazır ol. 

150 yıl önce büyük savaşarak düşürdüler 8 saate, kazanılmış hakları kaybediyosunuz sessiz sedasız

haftalık çalışma saati 45 saat TR standardı diil mi

45/5 = 9

9 + 1 saat yemek arası = 10 saat

1 saat gidiş + 1 saat geliş + 10 = 12 saat

hesap böyle diil mi?

Sosyal ağlarda paylaş

tiLi, 02.11.2023 15:33 tarihinde dedi ki:

haftalık çalışma saati 45 saat TR standardı diil mi

45/5 = 9

9 + 1 saat yemek arası = 10 saat

1 saat gidiş + 1 saat geliş + 10 = 12 saat

hesap böyle diil mi?

İşte onu diyorum ben de, daha 150 yıl önce kazanılmış standardı koruyamamışız, haftada dört gün günde dört saate düşürmemiz gerekirken hala hedesö hödösüyle haftada 60 saat çalışıp bunu normal kabul ediyoruz. 

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...