Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hazır/hazır toplama sistem bakıyorum, site önerileriniz

Sam

Öne çıkan mesajlar

selam ben de nalet olsun dedim konsol planlarımdan vaz geçeceğim.
sweet spot olarak 3060ti belirledim.
geri kalanlar çok önemli değil benim için cidden çok abartı termal sorunu olmadıkça. bana da bir hazır sistem önerir misiniz? Zira elimdeki makineden hdd hariç hiç bir şeyi kullanabileceğimi zannetmiyorum

Sosyal ağlarda paylaş

On 09.12.2021 at 18:49, Aiko dedi ki:

ram mobo cpu ve kasa olarak ne aldın?

abi selam, görmemişim bunu. ram henüz alamadım, ddr5 6400 veya 6000 bekliyorum (trident z5)

ben custom loop kuracağım için büyük kasa seçtim, aslında istediğim başka kasalar vardı ama tr'de ulaşmak mümkün olmadı.

kasa: phanteks enthoo pro 2

cpu: 12900k

mobo: asus rog maximus hero z690

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Dynun dedi ki:

selam ben de nalet olsun dedim konsol planlarımdan vaz geçeceğim.
sweet spot olarak 3060ti belirledim.
geri kalanlar çok önemli değil benim için cidden çok abartı termal sorunu olmadıkça. bana da bir hazır sistem önerir misiniz? Zira elimdeki makineden hdd hariç hiç bir şeyi kullanabileceğimi zannetmiyorum

qp’den silencer modelini arat, modifiye et kafana göre. ben en son onu almayı düşünüyordum. ya da aynı fiyata hp omen vardı 3070’li bitmediyse trendyol’da.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...

herkese yardımları ve önerileri için çok teşekkür ederim. dolar düşünce fiyatlar düşürüldü bir miktar, ben de fırsat bilip qp'den odin aldım 5600x ve 3070'li. kısmet buymuş, canavar gibi alet. ? sağolsunlar herşeyi eksiksiz koymuşlar. şimdi backlog'a el atma zamanı. gerçi cp77'de ultra raytracing açınca 5 yıllık pc'nin fps'ine geri gitti. ? neyse ki quality dlss bayağı iyi görünüyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Eyvallah sağolun. ?

dlss meselesini bayağı okudum da 2k testlerinde quality altında sample yetersizliğinden artifact çıkmaya başlıyordu 920p gibi bir temel kullandığı için. Tweak guide bakıp ince ayarlarım sonra.

kısmet işte, gene tuzlu oldu ama hem tam memnunum hem kafam rahat. Hp omen’de 88 dereceye vuran 5600x ile neyde denediysem 70 bile göremedim su soğutucu silent moddayken bile. Gpu 60’ı görmüyor zaten 50’de kesiyor fanı. Elde tutsan ölümcül silah sayılır ama soğutma işini çözmüşler. Neyse ki kasaya anti-sag bracket eklemişler. pcie slotlarına yeni birşey düşünmeleri lazım artık bu ağırlıkları taşıması için, kartla kasanın vidalarını hizalayana kadar helak oldum.

atlamadan takılmadan kısmadan oynayabilmek süper ya. Cpu usage da windows’da %30-40’da gezen işlerde şimdi %10 bile görmüyor artık nasıl bir fark varsa.

tek düşündüren şey ısrarla tek thread kullandıran şeylerde bir çekirdek bile kullanamıyor şimdi, o tarz işlemler yavaşladı sanki. Mesela comic book archive dosyalarının thumbnail generation’ı. Cbz, cbr ok de cb7’ler eskisi kadar, hatta belki daha çok bekletiyor ısrarla tek thread kullanınca. Eskiden tek thread bütün çekirdekti, şimdi yarım. Eskiden thumbnail çıksın diye beklerken %30 usage şimdi %10 ama gene bekliyorum lol. İşin ironik kısmı dosyayı açıp yüklemek daha hızlı görünüşe göre çünkü onun için birkaç thread kullanıyor gibi.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

eski pc’den sistem diski olan ssd’yi çıkarıp taktığım için sıfırdan kurmak gerekmedi çoğu şeyi (epic oyunlarını silmişim farketmeden lol gg epic client) ama bakarım buna, sağol. win11’e nihayet onay verdi tpm2’yi açınca, sonra pürüzleri halletmişler mi diye araştırıp belki ona geçerim.

eski pc’den tam 5 yıl olmuş, önceki de 2011’den 2016’ya götürmüştü. bu da arızasız 2026’ya kadar götürür umarım. hem cpu hem gpu’nun hatırı sayılır ilerlediği bir nesilde yenilemek avantajlı oldu.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, GERGE dedi ki:

Yeni bilgisayar kuranlara şunu önermek lazım bu arada: https://scoop.sh/

Neredeyse tüm kullandığım yazılımları ya burada ya da Microsoft Store'da buldum, Linux'de alıştığım güncelleme kolaylığına ulaştım tekrar.

ufak tefek şeyler için ninite.com kullanıyorum, her format sonrası çok iş görüyo sağolsun

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Bu paket yöneticisi ama, sonra scoop update * komutunu veriyorum, indirdiği her şeyi güncelliyor. Yüklediği her şeyi iz bırakmadan silebiliyor, ayarlar için filan farklı klasörler kullanıyorsa yüklediği programların onların hepsini özel bir klasörde topluyor, epey şey daha yapıyor.

Linux gibi oluyor program yükleme, ayarlama ve silme deneyimi.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...