Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hazır/hazır toplama sistem bakıyorum, site önerileriniz

Sam

Öne çıkan mesajlar

ya kasa meselesini şöyle açayım:

kasanın içini temizleyemiyorum, dışını da nadir temizleyebiliyorum. içinin toz toplamaması hayati önem taşıyor benim açımdan. diğer husus da sessizlik. fan sesi kadar tahammül edemediğim birşey yok, vaktinde ömrü tam dolmamışken pc değiştirdim sırf fanlar ötmeye başladı diye. kasa bu açılardan tatmin ediyorsa 300-500 fazla vermişim dert değil benim için. iki hususta da tatmin eden kasa bulmak ÇOK zor, rahat 10 saat kasa test/inceleme okudum seyrettim dünden beri, kafa kalmadı. içim dışım kasa oldu resmen.

şimdi siteden 3070'li modeli birebir aynen yaptım, aradaki fark 3060ti ile 7500₺ fark var, benchlerde şöyle durum, %10 fps için %30 fiyat biraz mantıksız gibi, bütçemi çoktan aştım zaten:

g46seLVDCGCqr5cTWT8B6M-2560-80.png

Sosyal ağlarda paylaş

yazdığım sebepten ötürü mesh'ler benim açımdan sıfır, mesh olmayan yeni kasa bulamadım maalesef zaten facia bir trend gamersnexus'taki her kasanın ilk gündeki halinde kullanıldığını sanıp test yapan çocuk yüzünden:

üstteki benim yapamayacağım,

bu benim yapabileceğim bir temizlik. kolum sakat yani üşengeçlik filan da değil olay. tasarruf yapacağım bir alan değil. 28k 27k olsa da önemli değil zaten 3070 farkı kapanmıyor. ?

Sosyal ağlarda paylaş

https://www.hepsiburada.com/msi-mpg-gungnir-110r-temperli-cam-3-x-a-rgb-fan-1-x-120-mm-fan-atx-gaming-bilgisayar-kasasi-msi-mpg-gungnir-110r-pm-HB00000WH4UZ

şundan almıştık biz ama hdd slotu azdı sanırım. artık kasa sesi olayı baya bitti gibi ekran kartlarıda çok sessiz. Ve sıcak çalışan bişi kalmadı eskisi gibi. CPU fanı zaten almışın. Yani 2500 çok geldi bana onun yerine SSD 1TB çıkabilirsin yada ileride daha çok geri dönüşü olacak bir upgrade olabilir. illa gpu olmasa bile

Sosyal ağlarda paylaş

ya tozlanma meselesi işte dramatik önemde benim için, sorun değil orada 1000₺ hesabı yapmıyorum. kasa meselesinde benim için toz direnci >>>>>>>> ses >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> ısınma. şu an aklıma takılan işte 5800x 3070 omen'le aynı fiyata gelmesi oldu. ben 25'i geçmezse aklıma gelmeyecekti de aynı fiyatta olunca şimdi düşündürdü tekrar.

Sosyal ağlarda paylaş

şimdi sen deyince onun da videolarını izledim, güzel ve filtreye kolay ulaşılabilmesini sevdim ama yan kapak vidalı, mıknatıslı kapakları gördükten sonra vidaya dönesim gelmiyor. yandan açıp kapayabilsem daha kolay temizleyebilirim veya sorun olduğunda kontrol edebilirim. o da olsaymış ama güzel kasa.

yani şöyle diyeyim geforce 256 yandı zamanında o kart 3080 gibi birşeyden tozdan ötürü. tozu engellemek gpu upgrade kadar önemli o yüzden bana lol.

kasada aradığım yanı cam, vidasız açılır kapaklı, önü, altı, tepesi filtreli. airflow üçmüş beşmiş önemli değil şu anda kapaklı filtreli kullanıyorum zaten 50'yi geçmiyor cpu max yükte. tozlanmayınca 60-70 olmuş sorun değil sabit duruyorsa o değer ömrü boyunca, yeter ki 80'leri geçmesin. i9'la oc yapmıyorum 3080ti bağlamıyorum sonuçta.

güzel şeyler önerdiniz sağolun ama bakıyorum hepsine yazdıklarınız. ssd'yi de 1tb yapabilirim aslında öneriniz oysa, elimde 1 nvme + 500 sata olanlar var diye çok üstünde durmadım, rgb'linin 1tb'si yok diye seçtim de 1tb yapabilirim rgb'siz, 300₺ fark sorun değil.

gungnir de iyi ama o da yandan menteşeli değil gördüğüm, lian li ve phanteks're görebildim o olayı.

bu gpu'yu de 4 yıl değiştirmem artık herhalde, radeon 380'le bile 4 yıl gitmiştim. 4 yıla gpu sıkıntısı bitmediyse artık geçmiş olsun lol.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Ben olsam anakartı değiştirirdim. Keşke GPU'yu daha iyi alsaydım filan diyorum ama kendi sistemimde ciddi ciddi en çok pişmanlık hissettiğim parça anakart. Değiştirmek için komple ram-cpu güncellemesi bekliyorum ama. Senin anakartta da "Ah ben bu kafama" dediğim neredeyse her şey var:

1. USB-C yok. Bu benim için çok önemli bir eksik oldu. Özellikle harici kulaklık amfileri, klavyeler (müzik klavyesi bu kastettiğim), ses kartları filan için usb-c çok önemli. Ses kartını tam güçle besleyemiyorum. USB genel olarak güçsüz kalıyor bir yerden sonra.
  2. Bir tane PCIe 1x vardı, USB-C girişini orasıyla hallederim dedim ama lanet GPU kapadı onu, kullanamiyorum.
  3. Ses kartı çok kötü, ALC892 var olan en kötü ses çiplerinden. Ne kulaklıkları besleyebiliyor ne de dinamik range yeterli. Gürültülü, cılız, berbat. 4k'lık ses arabirimi var masada gitar, DAW vb. için, oyun oynarken de onu kullanıyorum artık. Mikrofonuyla filan headset gerektiğinde de sırf oyun için ikinci bir ses kartı aldım HyperX'den, onu çıkartıyorum.
  4. Sadece bir tane M.2 var. Özellikle sample dosyaları için ikinci bir M.2 takmak isterdim, takamıyorum ama.

Senin anakartın yukardakilerden tek fazlası ikinci M.2. Anakartın öyle geçilecek bir şey olmadığını kafamı duvara vurarak öğrendim abi. Şunu al direk: https://www.qp.com.tr/asus-tuf-gaming-b550m-plus-am4-matx-anakart

Önemli. Bence vereceğin farka değer. Sırf oyun oynayacağım desen bile ses çipi, PCIe slotları ve USB-C için değer. En basitinden performansız bluetooth dongle kullanmak yerine (3 farklı marka deneyip attıktan sonra en iyisinin bu olduğunu tespit ettim bu arada: https://www.amazon.com.tr/Tp-Link-UB400-TP-Link-Bluetooth-Adaptör/dp/B07NQ5YGDW) PCIe kartı takarsın.

Sosyal ağlarda paylaş

@Alurielona da baktım ama daha da pahalı ve ön tarafı aynı şekilde değil gördüğüm. corsair 4000d kapaklı olsaydı ona dönebilirdim ama 600s aradıklarıma en yakın bulabildiğim model. gerçi corsair'in de ön filtresine erişimin daha kolay olması daha iyi mesela.

https://www.coolermaster.com/catalog/cases/mini-tower/silencio-s400/

mevcut kasam bunun camsız eski modeli, önü aynı mesela. koca ülkede satılmıyor nedense, satılsa onu alırdım sanırım gene. yandan menteşeli kapak değil gerçi ama filtrelemesi mükemmel. önde klipsli çift filtre var, 5 yıl sonra yukarıdaki 1 yıllık lian li kadar bile toz yok.

@GERGE

hmm ok ben yanlış anlamışım, evet dikkat ettim ikinci m2 slota yoksa daha ucuz anakartlar vardı.

usb-c takacağım birşey yok, kulaklık, ses kartı vs de kullanmıyorum zaten 10 yıllık logitech'in giriş seviyesi hoparlörü var, komşu war thunder oynadığımın ertesi günü savaş mı çıktı filan deyince kıstım sesi de. hani 3d ses oyunlarda desteklenen günler olsa neyse de 20 yıldır neredeyse realtek ne varsa onu kullanıyorum hani. pek müzik de dinlemiyorum pc'de, seyretme işlerini de tv'ye streamliyorum genelde.

bluetooth için seçmedim zaten de en ucuz b550 çipsetli buydu diye, senin yazdığını ekletebilirim ama sanırım 500₺ fark çok değil. gerçi 30'a dayandım neredeyse bu bile çok geldi.

Sosyal ağlarda paylaş

yok bağlamıyorum bt birşey pc'ye, sağol. ?

sihirbaz olsaymış keşke uyumluluk ölçüsünde kafamıza göre seçtiren ama neyse mail atarım bu anakart için de. parça parça olmasın diye biraz daha fikir bekleyeyim bu akşam, yarına finalize edip sipariş ederim kur oynamaya başlamadan gene.

en çok ekran kartı bozuyor bütçeyi ya, ülke venezuela tier'e doğru yolda olmasa kesinlikle almazdım herhalde.

Sosyal ağlarda paylaş

Az önce, GERGE dedi ki:

Aha burada var: https://pcpartpicker.com/

?

Uyumluluğu kontrol edersin kendin.

hmm güzelmiş de işte uzaktan sipariş/ödeme aşaması için demek istemiştim, yazdığın anakartı direkt seçemiyorum mesela.

Az önce, Shadow dedi ki:

ben PCyi 1 sene evvel kurdum, nerdeyse her parçayı başka yerlerden aldım ucuz olsun diye. ama büyük risk aslında önermiyorum...

yok kendim birleştiremem zaten, monte ve test edilmesi lazım.

Sosyal ağlarda paylaş

2 dakika önce, GERGE dedi ki:

Gamepad kullanmıyor musun bu arada abi?

Bende kullanmazdım ama bir kere alıştıktan sonra artık AC: Valhalla gibi oyunlarda k/m'a geri dönemiyorum artık. Forza filan zaten gamepad.

ps4'te, ya da tv'ye steam link'le jrpg streamliyorsam, logitech var usb dongle'lı zaten yenisi de çıkmamış hala ilginç. real-time hiçbir oyunda alışamıyorum gamepad'e, hele ac gibi hassas oyunlarda ııh. konsol real-time exclusivelere dokunmuyorum o yüzden.

Sosyal ağlarda paylaş

https://www.qp.com.tr/lian-li-lancool-ii-x-mid-tower-atx-bilgisayar-kasasi-siyah

aslında dün önce en çok buna bakmıştım da airflow az diye gömmüşler, sonra mesh'lisi çıkınca yılın kasası seçilmiş o model. daha ucuz olarak bu nasıl? 600s'i beğeniyorum gene ama fazla kallavi galiba boyutları ve ağırlığına baktım da.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, GERGE dedi ki:

Şimdi kontrol ettim bu arada, TP-Link UB400'ün UB500 modeli çıkıyormuş bu ay Türkiye'de. Bluetooth 5.0'ı epeydir arıyordum, ona güncellerim. Buradan da haber vereyim, bluetooth dongle alacaksan bekleyebilirsin biraz.

amazon.com.tr yurtdışından sipariş alıyor UB500 için şuan verebilirsin.

https://www.amazon.com.tr/TP-Link-Bluetooth-Masaüstü-Bilgisayar-çalıştır/dp/B098K3H92Z/ref=pd_lpo_1?pd_rd_i=B098K3H92Z&psc=1

Sosyal ağlarda paylaş

tavsiye ve yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar ama bütçeyi çok aştık, kur bir yana dolar olarak da saçma bir rakama geldi alet. dolar olarak bir yana koyup gpu sıkıntısının bitmesini beklemeye karar verdik. artık 1 yıl mı 2 yıl mı bakalım neyse. ben de oturup jrpg backlogu oynarım artık lol.

Sosyal ağlarda paylaş

bence doğru karar. şu bitcoin çökse kartlar direkt ucuzlar. 2022 ayı yılı olacak gibi geçmiş istatistiklere göre. nvidia nın açıkladığı dolar fiyatları bu uçmuş kurla bile şimdikinin yarı fiyatına geliyor.

bende ddr5 için bekliyordum bu saçma döneme kaldı beklerken. şimdi de senin gibi geçmesini bekliyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

ben de aynen 12000'leri ve ddr5'i beklerken kötü döneme geldi, geçen yıl almak lazımmış. neyse önümüzdeki yıl bakarız artık, en azından dolar bazında mantıklı bir fiyata gelse o bile birşeydir. 2000$ ile eskiden dünyanın en iyi pc'si yapılıyordu neredeyse.

Sosyal ağlarda paylaş

7 saat önce, Sam dedi ki:

tavsiye ve yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar ama bütçeyi çok aştık, kur bir yana dolar olarak da saçma bir rakama geldi alet. dolar olarak bir yana koyup gpu sıkıntısının bitmesini beklemeye karar verdik. artık 1 yıl mı 2 yıl mı bakalım neyse. ben de oturup jrpg backlogu oynarım artık lol.

Şimdilik sahibinden de falan satilan rx590'lı kasalar işini görebilir, arada fiyatlarina bakiyorum 7-10k arasında fiyatlar.

2 sene önce kendi topladigim pc ryzen5 2600/rx590 ve suan forza horizon 5 high-ultra arasi 1080p sorunsuz.

Bence düşünülebilir 

Sosyal ağlarda paylaş

önerin için sağol ama maalesef ciddi bir upgrade olmuyor o zaman, bende 1660s var zaten. 1080p iken iyiydi de 1440p için az kaldı ağır oyunlarda. işlemci de kasılıyor bazı oyunlarda kalabalık yerlerde ama para vermişken 2 yıl sonra gene yetmeyecek kadar eski birşey almam. dört yıl götürecek kadar alıyorum sonra kafam da gönlüm de rahat birşey bozulmadığı sürece.

ülkede hep msrp fiyatlarının üstünde oluyor dağıtıcı, dükkan vs yüzünden ama şu anda anormal durum. kur daha uçacak diye acele ettim ama geç kaldım gene. şu omen bozulmasaydı iyiydi. kısmet artık, şimdilik 5 yıllık aletle devam.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...