Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

her meyve zararlı gibi mi

neworleans

Öne çıkan mesajlar

o kadar istiyorsan günlük kalori limitini aşmayacak şekilde bir şeyleri meyveyle değiştirebilirsin. ki hatta yesen iyi olur bedava vitamin vs. 

tat güzelliğiyle zararı oranlamak zaten internetten her şeyi öğrenebildiğin bir çağda baya saçma olmuş.

mesela:

Alıntı

Kanada Laval Üniversitesi profesörlerinden Profesör P.S. Haddad ve ekibinin Int. J. Obesity dergisinde yayınlanan araştırmasına göre şişman ve diyabetik özellikleri olan KKA (y) türü farelere içirilen Bluberry (yaban mersini) suyu farelerin kilolarında azalma yaptığı gibi kan şekerinde de % 35 oranında azalma yapmıştır.

bende reaktif hipoglisemi olduğu için yaban mersinini araştırmıştım zamanında. kaynağı sağlam bir bilgi.

Black-ice tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Doktor kontrolünde çok spesifik amaçları olan bi diyet değilse meyve yememek anlamsız. Zaten normal şartlar altında meyveler, lifli yapıları nedeniyle yapay şekerlerin aksine bağırsakta uzun sürede sindirildiğinden meyve şekerlerinin hızla kana karışıp vücutta dengesizlik yaratması mümkün değil. Ha oturup 1 avuç yerine 1 kilo kiraz yersen işin rengi değişebilir. Bide mevcut bir rahatsızlığın nedeniyle (ör. bazı karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, en ufak şekeri tolere edememe vb.) olumsuz etkilenebilirsin, bunlar harici diyetteyken bile normal ölçülerde meyve yemenin kimseye bi zararı olmaz.

Sosyal ağlarda paylaş

Doktor kontrolünde diyet yapıyorsan bunu doktora sorman daha yararlı olacaktır.

Canan Karatay piyasada ki meyvelerin üretiminde çok fazla kimyasal kullanımı olduğu için doğallıktan uzak diyor dağda bayırda bulursanız yabani meyve yiyin kafasında.

Kafama göre diyetteyim diyorsan ve normalde meyve yiyorsan yavas yavaş azaltman daha yararlı olacaktır.

Fruktoz miktarı düşük meyveler var , az miktarda tüketebilirsin. Sonra 1 kilo karpuz yemekten iyidir.

Sosyal ağlarda paylaş

MEYVEDE KI SEKERIN HIC BIR ZARARI YOK GUNDE 5 PORSIYON MEYVE YIYEBILIRSINIZ.

20 tane muz yiyin olarak anlamayin tabi bunu

bilimsel olarak meyvedeki seker life baglidir ve fazlasi vucuddan aninda atilir.

hic seker fabrikasi gordunuz mu bilmiyorum. Meyvedeki seker ile endustriyel sekeri bir tutmak aptallik.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Loex dedi ki:

MEYVEDE KI SEKERIN HIC BIR ZARARI YOK GUNDE 5 PORSIYON MEYVE YIYEBILIRSINIZ.

20 tane muz yiyin olarak anlamayin tabi bunu

bilimsel olarak meyvedeki seker life baglidir ve fazlasi vucuddan aninda atilir.

hic seker fabrikasi gordunuz mu bilmiyorum. Meyvedeki seker ile endustriyel sekeri bir tutmak aptallik.

Doktor değilim ama bildiğim kadarı ile fruktoz öyle direk vücüttan atılmıyor. Elbette fruktoz ile glikoz bir değil.Fruktozun fazlası karaciğerde yağ olarak depolanır karaciğer ve vücüt yağlanmasını başlatır.Glikoz tüm hücrelerde depolanabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Narstil dedi ki:

Doktor değilim ama bildiğim kadarı ile fruktoz öyle direk vücüttan atılmıyor. Elbette fruktoz ile glikoz bir değil.Fruktozun fazlası karaciğerde yağ olarak depolanır karaciğer ve vücüt yağlanmasını başlatır.Glikoz tüm hücrelerde depolanabilir.

doktorlarda bilmiyor zaten tip fakultelerinde beslenme uzerine herhangi bir ders hala yok. Sadece protein karbonhidrat diye azcik ogretiyorlar. Bademde protein oldugunu bilmeyen profesorler var.

Sosyal ağlarda paylaş

45 dakika önce, Fistan dedi ki:

lifiyle beraber günde az miktar meyve  okay ama sabah kalktın meyveyi sıktın buz gibi meyve suyunu içtin, şeker hastası olmak istiyorum demek oluyor

portakal suyu falan bencede cok faydali degil bi kerede 5-6 prtakal yemek sacma. Populer kitaplara inanmiyorsaniz en uzun yasayan insanlar ege ve yunan tarafindaki Fruitarianlarmis 200 yasina kadar yasiyoalrmis guya. Sadece hurma ve portakal yiyerek. 

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Oce4n dedi ki:

harbi niye yok? mısırdan üretiliyor pancardan üretiliyor meyve şekeri niye görmedim ben hiç.

Mısırdan ya da pancardan üretilen şekerle meyvenin içindeki şeker benzerlik gösteriyor, hepsi glukoz ve fruktozun farklı oranlarda karışımı temelde. Sindirilme ve depolanma mekanizmaları farklı falan ama asıl olay eğer bu şekerleri liflerle birlikte tüketirsen (taze meyve) , ince bağırsağın ilk bölümünde aniden sindirilmedikleri için kana karışmaları daha düzenli, metabolizma bunlarla baş etmek için sert tepkiler vermiyor. Ama bisküviden şerbetli tatlılara yapay şeker içeren ne yerseniz yiyin mideyi geçtikleri anda hızlıca sindirilip sonuçta diyabetten karaciğer hastalıklarına tonla soruna neden oluyorlar.

Aniden kesin demiyorum ama bu tür gıda tüketimini olabildiğince azaltın, vücudunuz evrimsel süreçte alışık olmadığı bu şekerlerle boşuna uğraşıp erken yaşlanmasın.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...