Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Half-Life: Alyx

Aceace

Öne çıkan mesajlar

6 dakika önce, paradoksalkedi dedi ki:

brain interferences üstünde çalışıyorlarmış, hatta soon falan diyor ama üşüme hissi yarattığı için daha yol varmış wtf. @razzRaziel tamam yeni devrim geliyor ?

O olay olursa overweight olmayan azınlık da overweight olur herhalde ahaha

µh tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bitirdim az önce. Çok iyi.

Yani HL2'den iyi, Episode 1 ve 2 kıvamında diyebilirim hikaye ve dünya atmosferi konusunda. En iyi VR oyunu tartışmasız. Daha iyi grafik ve dizayn görmedim ki herşeyi deniyorum yani VR'da. Yani diğer bütün oyunlar basit, küçük oyun kalıyor Alyx yanında. Production value ile bile ezer yani.

Mekan tasarımı, atmosfer, sesler falan çok çok iyi. Her konuda da HL evrenini geliştirmişler. Düşmanların hepsi geliştirilmiş, uğraşması daha keyifli hale gelmiş.

Baştan sona VR için dizayn edilmiş. Hiç VR denemediyseniz, youtube'dan izleyerek "ben bişey görmedim yeeaaa" falan demeyin. Headset içinde acaip görünüyor oyun.

Oynaması da acaip kolay ve pratik. Bir çok oyunda çeşitli gameplay mekaniklerine takılıyorsunuz. Alyx'de ise ilk iki chapter'da direkt alışıyorsunuz sonra artık normal HL'de crouch jump yapmayı öğrendiğiniz gibi ilerliyorsunuz.

Hani "merdivenlere elle tırmanak", "shift değilde yürüyerek gidek" dememize rağmen oyunun ortasından itibaren oraya buraya zıplıyorsunuz ve gayet doğal ve eğlenceli geliyor. 10 tane combine ile uğraşmaktansa gerçekten aim alarak biriyle uğraşmak bile keyifli.

Bir çok oyunda yaşadığım headset problemleri bunda yok. Bende Rift S var, OLED ekran yerine LCD kullandığı için karanlık oyunlarda kötü görünüyor görüntüler. Alyx'te zerre farketmedim headset'in negatif yönlerini. O kadar iyi dizayn etmişler ki belli başlı headset'ler için, onların handicap'larını farketmiyorsunuz, direkt oyuna gömülüyorsunuz.

Spoiler:

Spoiler

Post Credits scene'de çığlık atacaktım resmen. Gazlamayı iyi biliyorlar. Half-Life 3'ü de VR'a çıkaracakları kesin bence. Ve çıkarsınlar zaten. Çok daha üstün bir deneyim kesinlikle. Bir de şu hikayeyi Aperture labs'le birleştirseler de tam orgazm olsak ya.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
On 01.04.2020 at 04:46, LathspeLL dedi ki:

Bitirdim az önce. Çok iyi.

Yani HL2'den iyi, Episode 1 ve 2 kıvamında diyebilirim hikaye ve dünya atmosferi konusunda. En iyi VR oyunu tartışmasız. Daha iyi grafik ve dizayn görmedim ki herşeyi deniyorum yani VR'da. Yani diğer bütün oyunlar basit, küçük oyun kalıyor Alyx yanında. Production value ile bile ezer yani.

Mekan tasarımı, atmosfer, sesler falan çok çok iyi. Her konuda da HL evrenini geliştirmişler. Düşmanların hepsi geliştirilmiş, uğraşması daha keyifli hale gelmiş.

Baştan sona VR için dizayn edilmiş. Hiç VR denemediyseniz, youtube'dan izleyerek "ben bişey görmedim yeeaaa" falan demeyin. Headset içinde acaip görünüyor oyun.

Oynaması da acaip kolay ve pratik. Bir çok oyunda çeşitli gameplay mekaniklerine takılıyorsunuz. Alyx'de ise ilk iki chapter'da direkt alışıyorsunuz sonra artık normal HL'de crouch jump yapmayı öğrendiğiniz gibi ilerliyorsunuz.

Hani "merdivenlere elle tırmanak", "shift değilde yürüyerek gidek" dememize rağmen oyunun ortasından itibaren oraya buraya zıplıyorsunuz ve gayet doğal ve eğlenceli geliyor. 10 tane combine ile uğraşmaktansa gerçekten aim alarak biriyle uğraşmak bile keyifli.

Bir çok oyunda yaşadığım headset problemleri bunda yok. Bende Rift S var, OLED ekran yerine LCD kullandığı için karanlık oyunlarda kötü görünüyor görüntüler. Alyx'te zerre farketmedim headset'in negatif yönlerini. O kadar iyi dizayn etmişler ki belli başlı headset'ler için, onların handicap'larını farketmiyorsunuz, direkt oyuna gömülüyorsunuz.

Spoiler:

İçeriği gizle

Post Credits scene'de çığlık atacaktım resmen. Gazlamayı iyi biliyorlar. Half-Life 3'ü de VR'a çıkaracakları kesin bence. Ve çıkarsınlar zaten. Çok daha üstün bir deneyim kesinlikle. Bir de şu hikayeyi Aperture labs'le birleştirseler de tam orgazm olsak ya.

yeni bitirdim, şu yazılanlara harfiyen katılıyorum. Ne yazık ki kendi vr'ım değil, ofise bi oculus quest 2 geldi, fırsattan istifade aldım alyxi, 5 gündür falan oynuyorum. daha önce pek vr deneyimim yoktu ama oyun parklarında falan işte olduğu kadar, bi de vr cafeler var, 2-3 kere onlara gittim. Ben böyle bi deneyim yaşamadım arkadaş. Hani o oyunlar da iyi güzel eğlenceli falandı da, bu bambaşka. Beni o kadar half life evreninin içine çekti ki oyun, bu teknolojiden korkmaya başladım.

Youtubedan gameplay izlenildiğinde "eğf bu muymuş" etkisi olabiliyor, zira ben de ilk çıktığında youtubedan izlemiştim. "güzel eğlencelidir ama yani mmmh. meh." demiştim. 2 sene sonra bitirme imkanım oldu, kesinlikle izlediğiniz gibi değil deneyimlemek. Çok mutluyum lol

Teorim de şudur; nerdeyse her eve VR girene kadar half-life 3 çıkmayacak. çıktığında da kesinlikle bu teknolojiyi kullanacak. Nasıl HL1'de devrim, HL2'de devrim yarattıysa, Alyx de VR olayında bi devrim yaratmış bence ve bu sadece öncü birlikti. HL3 nasıl olur bilemiyorum.

Oyunun en en sonunda HL3'ün geleceğine dair ufak bi sinematikimsi var bu arada, ama spoiler içeriyor, alyx oynamadan izlemek isteyen kendi bilir.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

Ben de daha yeni deneyebildim. MUHTESEM olmus.

On 06.02.2022 at 18:26, Xenocide dedi ki:

Nasıl HL1'de devrim, HL2'de devrim yarattıysa, Alyx de VR olayında bi devrim yaratmış bence ve bu sadece öncü birlikti.

kesinlike herkese dedigim sey tam olarak bu oldu, sasirdim simdi gorunce :D. fevkalade olmus daha 3-5 saat oynadim ama ufak bi yerde bile yarim saat zaman gecirerek "yasayarak" oynuyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

On 27.03.2020 at 06:35, razzRaziel dedi ki:

alyx sektor standarti gorseller sunarak mi diger half life'lar seviyesine cikiyor yani? kaldi ki millet vr'i cok iyi gorsellik var diye almiyor zaten en basta orda failler. ellerini kullanmak icin aliyolar.

alyx'teki oynanis taa ilk vr oyunlarinda bile var. 

sonra cikip da boneworks'teki gibi fizik yapmak istemedik cunku kaldirdiginiz esyalarin agirligini hissetmiyosunuz tech bunun icin henuz yeterli degil diye kendilerini avutsunlar. su ustteki videoyu izlerken bile fazlasiyla mest oluyorum ben.

On 27.03.2020 at 12:54, roket adam dedi ki:

Abiler VR konusunu çok küçümsüyorsunuz. Bence çok net bir şekilde oyun dünyasının tek geleceği bu. Herkesin tek bi ekrana bakması gereken ailecek oynanacak oyunlar dışında, bireysel oyuncuya olağanüstü bir dünya yaratıyor. 3D gibi bir gimmick değil, gerçekten bir game changer. Quest'i sattığım için Alyx'i oynayamadım ama 3-4 saat aralıksız oynanabiliyor olması bile çok ciddi bir ilerleme VR için. Ben olağanüstü bir gelişme olduğunu düşünüyorum bu konunun, sadece biraz daha ilerlemeye ihtiyaçları var. (Belki de Valve Index'i denesek zaten ileri olduğunu göreceğiz)

Hala VR alamayan pis köylüler olarak Half-Life Episode 3 bekliyoruz ve gelmeyecek ? 

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...

arkadaşın yanına dubai'ye geldim ve store da gaza gelip alyx için vr headset aldım. hsonu dönüp ilk iş alyx oynamak istiyorum.

evde yürüme alanı ne kadar yaratabilirim bilmiyorum ama sabit alanda da point and click ile ışınlanarak gitme ya da garip hissettirmiyorsa sabit dururken joystick ile yürüme şeklinde de iyi deneyim veriyor mu oyun? nasıl bi ortam lazım?

Sosyal ağlarda paylaş

Joystick ile yurume bok gibi, yani ben kesinlikle kaldiramiyorum onu. Bas agrisi/donmesi fln herseyi bir arada yasayip birakiyorum. 

Point and Click isinlanma genel cozum olmus vrda bircok oyun icin. Bunda da en mantiklisi o. Otururken bile oynayabilirsin bu ozelligi kullanirken. Yalniz evde hayvan varsa, ayagina fln degerse gotun atar saga sola vurmaya baslayabilirsin dikkat et. 

Kollarini actiginda saga sola carpmayacagin bir ortamin olsa, ayakta veya oturarak oynarsin. Bazilari duramiyor illa yuruyor, kendini alistirman lazim. Yurumeyeceksin, sadece kollarin calisacak. O zaman sikinti olmuyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

bi keresinde armored headcrableri öldürmek için göbeğinden vurmak gerektiğinden, IRL eğilmiştim nişan alabileyim diye, vuramadım, üzerime atladı, aynı anda da kedim sırtıma atladı. Amel defterim kapanıyodu böyle bi şey olamaz.

joystick yürüme işi için en az 2-3 hafta non-stop vr oynamak gerek o locomotion olayına beynin alışması için. sıkıntı o.  o yüzden Teleportation gayet iyi sistem. deneyim olarak bi sıkıntı yaratmıyor.

cicibeybenin dediği gibi enn azından kolların full açık 360 derece olacak şekilde bi alanın olsun. Daha geniş bi alan olursa daha iyi olur tabi ama olmazsa da oynayamazsın diye bişi yok. bi de tavanda kiriş olan bi bölge mümkünse olmasın zira el bombası atacam diye controllerı bi kaç kere kirişe gömmüşlüğüm var. 

Sosyal ağlarda paylaş

Xenocide, 27.04.2023 18:29 tarihinde dedi ki:

bi keresinde armored headcrableri öldürmek için göbeğinden vurmak gerektiğinden, IRL eğilmiştim nişan alabileyim diye, vuramadım, üzerime atladı, aynı anda da kedim sırtıma atladı.

abiiiii asdhgsd yerlerde yuvarlanırım ben HIAAAAAAAAAA diye, o arada kabloya filan dolanır ölürdüm heralde sdfghgfd

Sosyal ağlarda paylaş

Büyük ihtimalle alyx, room birazda beat saber oynar kenara kaldırırm o kalite işler gelene kadar. Öyle çok deli gibi kullanacağımı sanmıyorum. Bi kere oculus ilk çıktığında geliştirici paketi ile düşük çözünürlüklü halde dirt rally oynamıştım. Araba oyunları beyni en iyi kandıran şey zaten arabada da hep oturduğun için alışık oluyosun otururken gitmeye. O yüzden birazda dirt rally 2 oynarım belki şimdi. 5k çözünürlükle kim bilir nasıl olur. Ctesi döneceğim merakla bekliyorum.

Kedilerim annemlerde kaldı evlenirken getirmedim. 12 senedir o evdelerdi hiç düzenlerini bozmadık. Onlara da çok alışkındı zaten. Hayvan olsa ben de tırsardım😂

Sosyal ağlarda paylaş

valla şu ana kadar en deli saran oyun Alyx'ti doğal olarak. Onun harici Eleven Table Tennis var aşşırı iyi, zaman zaman takıp oynuyorum onu. Sürekli oynadığım bi o var yani ama onun için de değer bu arada masa tenisi seviyosanız. evinizde bildiğin masa tenisi işte nerdeyse hiçbi farkı yok.

Sosyal ağlarda paylaş

Online oynuyorum ama arkadaşında varsa onla 1v1 de atabiliyosun. ister ranked ister casual atabiliyosun. Oyun da buluyor bu arada max. 1 dk içinde oyuncu sayısı fena değil.

tek sıkıntısı, steamden alırsanız Airlink ile pc'ye bağlanarak oynamak zorunda olacağınız için ciddi bi latency oluşuyor. bu oyun için özellikle baya sıkıntı. Ama adamlar da şöyle bi güzellik yapıyolar, oyunu steamden aldıysan gidiyosun discordlarında diyosun ki böle böle steamden aldım ama oynanmıyor, adamlar sana oculus store kodu veriyolar, böylece oyunu cihazın içine kuruyosun, latency falan kalmıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

thx. airlink kullanmamak için link cable aldım usb3.2 gen 2 10gbps onda baya düşük oluyormuş. ama vr içinde çalışan versiyonu olan oyunlarda dediğin gibi cihaza indirmek mantıklı olabilir. alyx gibi oyunlar için aldım kabloyu daha çok. 5k aktarmak air ile çok sıkıntı. çözünürlük düşüyo sanırım. wifi6 router da yok 5 baya düşük kalıyor.

edit: bu arada ben oculus almadım. vive focus 3 aldım. oculus store için araya bi revive diye software kurmak lazımmış. onları bi araştıracağım detaylı.

df tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

hee anladım oculus dışındakileri bilmiyorum tabi. Kablosuz olunca evet görüntü kalitesi bi tık düşüyor ancak ben kablolu oynamayı hayal edemiyorum gerçekten yani tavandan sarkıtsam bile bomba falan atmaya çalışırken vururum ben o kabloya her türlü gibi geliyor. kablosuzun rahatlığı bambaşka yani, çözünürlük kaybını alırım kabul ederim sdfhg

bi de şey, kabloya vurmak da değil de, mesela etrafa bakmak için dönüyosun sonuçta. ee nereye kadar döncen, döndün döndün döndün, kablo da dönüyo senle beraber, bi noktada terse dönmen gerekecek, imörjın killer bence bu gfh bilmiyorum hayal edemedim kabloyla millet nası oynuyor'u

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...