Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Baldur's Gate 3

Gangren

Öne çıkan mesajlar

Cokomantis, 15.01.2024 23:33 tarihinde dedi ki:

eskiden rpg'ler sadece tabletop'tayken bilgisayarda olduğu belli olsun diye crpg deniyordu, o zamanlar computer rpg idi anlaşılan açılımı. hemen hemen tüm oyunlar da tabletop sistemlerini emule ediyordu. sonra dragon age, wiçer, mesefek gibi sulandırılmış rpg'ler çıkınca, üstüne bi de kickstarter'la oldschool rpg'ler yeniden dirilince classical rpg'ye evrildi açılımı. şu an mesela betesta'nın oyunları "computer rpg" olsa da oldschool dediğimiz (benim crpg dediğim) rpg'lerden bambaşka bi tür olduğu için crpg classical rpg olarak algılanmaya başlandı.

36B2k3H.png

zJDFgLT.png

okA38iX.png

• Tesekkurler 2
Sosyal ağlarda paylaş

axedice, 15.01.2024 22:44 tarihinde dedi ki:

Starfieldın arkasında devasa paralar yok mu? Diablo4 ün? MS oyun işini daha iyi yönetse awoved bu kadar iddasız mı çıkardı? Bahaneleri geçicen aga, ortada pazar var müşteri var sen ezbere formülle gider yüreğini ortaya koymazsan artık zılgıtı yersin. Bi kingdom come, bi underrail, bi mount&blade, bi disco elysium olamıyorsan evet suç sende. Savunmayın bana bu kifayetsiz pısırıkları.

tartismanin niteligi kasten yanlis aktarildi. olcusuz kiyaslardan kacinilmasi konusunda rehber olmasi gereken basin kolay primi secti ve iyi oyunlar gelmesine karsi olan bir guruh varmis gibi pazarladi. bilmiyorum halen yanlis anlasildigindan midir yoksa o trene binildiginden midir, starfield'i, diablo 4'u savundun gibi maksadi carpitan yorumlara maruz kaliniyor. adi gecti diye avowed icin bir parantez acayim, belki de microsoft oyun isini iyi yonettigi icin awoved "iddiasiz" cikiyor.microsoft tarafindan reddedilen butcesi bile bahsi gecen oyunlarla ayni siklet degil, orijinal tartismanin dayandigi temellerden sadece biriydi bu tabii. oyuncunun averajinin isin mutfagiyla bu kadar alakadar olmamasi dogal fakat iddiali tartisanlarin basin suzgecinden aldigi versiyonla degil kendi idrak suzgecinden gecirip gelmeleri gerekiyor. ben sadece bahane duyuyorum dedigin anda o averaja servis edilen, carpitilmis algidan siyrilamamis oluyorsun.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Sanki oyun basını diye bişey varmış da bide bizim tarafımızdan takip ediliyormuş gibi yazman çok tatlı, yıllardır zaten doritos pepe olan işlevsiz bi aygıttan bahsediyoruz. Yani olayı da net bi şekilde hatırlıyorum hani bi tane indie dev çıktı kendi reklamını yapmak için bizi bg3le kıyaslamayın dedi -ki kim senin dandik oyunlarını bg3le kıyaslasın lel- üstüne devler trene atladı. Hayır abi kabul etmiyorum, standart bu olacak. Bu kadar emek ve fikir akıtacaksınız oyununuza. Bak farklı ölçeklerde örnekler verdim hepsi farklı türler farklı bütçeler, bg3 olamadın mı kingdom come ya da M&B olmaya çalışacaksın. O da mı olmadı disco elysium ol underrail ol. Ya hissedelim oynarken o ilmek ilmek ortaya konan atmosferi. Ki daha niş kitlelere hitap eden örnekleri koymuyorum bile. Sawyer bi zahmet karı gibi ağlamak yerine New Vegas'ta ortaya koyduğu başarıyı bir daha yakalasın.

Ve sözü reyize bırakıyorum. Benden çok daha güzel anlatıyor:

Xeşke reyizin yeni oyunları da bu kategoriye girebilse =/

Sosyal ağlarda paylaş

Bone, 16.01.2024 00:34 tarihinde dedi ki:

36B2k3H.png

zJDFgLT.png

okA38iX.png

ben de "hayır ya classical'a kaydı artık anlamı" diyen bir sürü site koyabilirim abi ama iki taraf da aynı şeyi anlamıyorsa önemi yok. dilin amacı zaten birinin aklındakini öbürünü aklına sokması. girmiyorsa ortak dil yok demektir.

skyrim diye bi crpg varmış çok iyiymiş.

Cokomantis tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

fenris, 18.01.2024 09:10 tarihinde dedi ki:

Orda burda yazılanlara bakmadan, kendim keşfederek oynayayim dedim; belm i kaçırmışım 😞

"You don't need to understand and get the full experience like, 'I will know everything.' You don't need that, you just need to roll with it, have fun. You fail? That's okay, that's also part of the story." 

Larian senior RPG designer Anna Guxens

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

valla ben kendimi Elder Brain'i ilk gordugumuz yerde imha ettim oyun bitti, credits akmaya basladi asjkfg

sonra load edip tekrar devam 🙂 oyunun esnekliginin ayri bir guzelligi var ya.  

Ketherice gayet hide yapip cikmistim moonlight towersdaki savasi yapmadan, bir zar attim ikna etmek icin, 30du herifin rollu. 
Sonra donup asagidaki odalari falan komple temizleyince ve Balthazar'in odasini actiktan sonra, Ketheric'in ayni rollu 10 olarak cikti karsima. 

Sosyal ağlarda paylaş

Sevdiğiniz karakterin kokusu ile oynamak için 

KARLACH'S BLEND - PREORDER WAVE 4+5 ] 

Smoky, sweet and strong, the fragrance hits with immediate notes of spices and woodsmoke. The heat is mellowed quickly by baked goods and vanilla notes, but never quite settles - a subtle, metallic note of burning oil drifts in and out, but can’t overwhelm the sweet middle.

https://www.planeshiftcandles.com/collections/baldurs-gate-3-candles/products/karlachs-blend

• Nasi yani? 1
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
kizillelma, 29.01.2024 17:28 tarihinde dedi ki:

BG3 ün satış geliri 700 milyon doları aşmış.

Yani işin içene sahtekarca tasarlanmış kutular koymadan oyunculardan para almak mümkün.

Aynı anda sevgi ve sadakat kazanıyorsunuz Larian gibi.

hic bir sirkete bu sekilde baglanmayin. Gaben a methiyeler duzuldu, csgo da/tf2 de  lootbox rezillikleri. Cd Projekt e methiyeler duzuldu (ben de bu konuda sucluyum), sonuc cb2077 launch rezaletleri, konsolculara soylenen yalanlar ve sirketin ortaya cikan grind/turnover rate sorunlari. bethesda ya methiyeler duzuldu, parali mod rezaletleri, yalan ustune yalanlarla cikan yavan ve ici bos bug dolu oyunlar. (bana sakin ne guzel oyundu fallout 4 demeyin burada, bozusuruz). Bioware e methiyeler duzenler vardi burada, yapmayin etmeyin dedik, tepetaklak olduklarinda cikan rezaletler ortada. Oyun oyun saymayacagim. Blizzard dan babam ciksa yerim deniyordu, bliz eski bliz degil, savunmayin dedik, orada da atom bombasi patladi. taciz iddialarindan ayrilan dev lere, lootbox, mobil oyun ve benzeri mekaniklerle para sagmaya calismalardan yavan yarim cikan oyunlara. WC3 e yedikleri nanelerin hala tadi damagimda.

Larian da bugun iyidir, yarin olmaz. O yogurdu hep uflemenizi oneririm.

Namessar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

abi senin baglanmakdan kastin nedir, niye bu kadar romantik yaklasiyorsun oyun sirketlerine ? adam iyi bisi demis sen baglanmayin demisin, bence senin dusuncen yanlis, ovgu guzeldir, turk kulturunde pek yok ama iyi bisey yapana iyi yaptigi zaman hakkini vermen lazım. Larian bence iyi bir iş yaptı. Ilerde lootbox falan bilmem  ne yapar gider bozarsa kötü deriz bu kadar basit. Ama  bu kadar septik bir şekilde kötüye kanalize olmamak gerek, herseyden kotu bir is gelebilri diye iyi yapilanlari goz ardi etmemek gerek.

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

Larian BG3 ayarında  bi Shadowrun, Arcanum, Planescape yada Wasteland yapsa fenamı olur? Biraz para yapsınlar da portfolio larını genişletsinler. Tabiki yaptığı işe bakacağız Creative Assembly Total war: Warhammer 1 ve 2 yi yaptıklarında kahraman ilan edildiler ama Warhammer 3 te patladılar simdi seri özür diliyorlar. Son işin kadar iyisin bu ortamda.

Sosyal ağlarda paylaş

Oyun çıktığı zaman lvl cap olayına çok takmıştım, hala canımı sıkıyo ama evet böylesi de çok kötü değil diyorum.  

fenris, 09.02.2024 14:53 tarihinde dedi ki:

Keşke BG3 de OS3 olsaydı

Ama bence en büyük sorun bu ya. Hayran hayran oynamaya devam etsem de bg1-2deki o gerilim, konunun götüm götüm seni germesi, hafif tırsmalar yok, koca realm i kurtarmaya çalışıyorsun her şey pamuk ipliğinde sayılır ama ortam çok şen şakrak, renkli, cıvıl cıvıl. 

Onun dışında Larian'dan babam çıksa yerim seviyesine az kaldı fdsf

• Like 1
  • Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...