Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Baldur's Gate 3

Gangren

Öne çıkan mesajlar

@Xenocide

Spoiler

neticede ruhunu satmak için kontrata imza atmadın mı? gg yani dünya kurtulsa da ebediyete kadar raphael sana evinde akla hayale gelebilecek herşeyi yapacak. evini görseydin sonunun ne kadar berbat olduğunu farkederdin lol. oyunda şehrin yıkılmasından sonraki ikinci en kötü son herhalde. mind flayer olup ruhunu yoketsen ona vermen yerine o bile daha iyi olurmuş charın açısından.

raphael’i dövemediğin gibi raphael ebediyete dek sırtına binecek vuracak kamçıyı. oy oy 😔

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

Ben youtube'da gördüm, raphaelin credits sonrası çıkıp crowna dahil planlarını anlattığı sahne, baya kötü secimmis dedirtti izleyince

Emperor'a güvenip beyini patlatirsan sorun yok, ama yeni absolute biz olalım diye ikna edersen seni de thrall yapio, evil endingte overlorda alkış tutanlardan birisi oluyorsun, öyle bi yamuk yapio

Bide voss'un orpheusa kefil olduğu konuşma, o sewerdaki konuşma, söz sana saldirmicak fln diye anlatiyor

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

bende credits sonrası Wither çıkıp bi takım wise wordler söyledi, su aktı yolunu buldu kıvamında. Raphael hiç gözükmedi işte. Yani o deal with the devil kısmı hiç yaşanmamış gibi oldu cutsceneler bende. Hatta shadowheartla romance'imle alakalı da bi diyalog girdi. "bundan sonra yolumu bulmam lazım. nası yapıcam bilmiyorum" falan diyor, ben de "sen istersen ben hep senin yanındayım" gibi bi şey diyorum, yenge de aiiy bunu demeni bekliyodum uWu çekiyor. Raphael kayboldu yani sdf bence biraz bugged bende orası. 

hani shadowheart "sen raphaelin sex toyusun artık ben senle yapamam 😞" deseydi yine mantıklı olurdu. Bence şey sıçtı, ben hem Gale'e "crownı Mystra'ya veririz" sözü verdim, hem de en sonda Raphael'e "sana vericez mecbur" sözü verdim, oyun Gale'inkini pickledi. Çünkü Gale diyaloğu geldi "crown kırıldı da ben bunu yaparım Mystra'ma veririm" diye. KIRDIM OYUNU.

Xenocide tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

@DoGMeaT

Spoiler

sewer'da hiç karşılaşmadım ben onunla. cache ertesi laezel ile kampta konuştu, "beni şehirde shar's caress'de bulun orada konuşalım" dedi. gittiğimde raphael ile konuşuyordu, onu kapı dışarı etti işte sonra çekici bize önerdi raphael.

yani voss'a veya herhangi bir gith'e güvenmemi gerektirecek hiçbirşey yok oyun boyunca. gerizekalı laezel'e güvensem mesela total recall'daki alete bağlatıp lobotomize ettirecektim kendimi. laezel ettirdi zaten kendini, bütün oyun ön lobu eksik oturdu kampta. diğer bütün yancılar hayatlarındaki prangaları kırıp özgürleşirken bir tek laezel kraliçeden prense geçiyor, gene nato kafa nato mermer. neyse yani benim için oyunda gith'ler lesser evil. şeytana pabucunu ters giydirmek için anlaşırım ama güvenmedim hiçbirine. o yüzden 12'inci saatte bir kere bile konuşamadığımız bir orpheus'a sığınmak bayağı riskti benim için. emperor taa ilk dialogdan itibaren kendini kurtarmaya yarayacak şekilde yalan söylemese onu seçebilirdim yani. underdark'ta öyle dostane bir mind flayer vardı mesela manipülatif olmayan, öyle varsayabilirdim belki.

gene mesela raphael'den kontratı geri alamayacak olsam herhalde o çekici almazdım. oyunda bayağı mayın tuzağı gizli, bir yerden sonra paranoaya başlıyor.

@Xenocide

Spoiler

ya öyle bug mı feature mı belirsiz şeyler var. ama ne bug olan mesela ironhands'i bartus mu barcus mu ne ona verdim, öbür wrendel'i postaladı. ama wrendel'in modeli oyunda kaldı, onunla konuşunca "senin yanındayız" dedi, oyun finalinde ikisi de destek verdi aynı anda ahah. neyse olur o kadar bug ne diyeyim. ama "dünya tarihinin en polished oyunu" filan diyenleri görünce bir gülme tutuyor.

bir de withers'ın onları söylemesi herhalde orijinal tekel ölüm tanrısı olduğundan ötürü. eskiden ölümün patronunun tek başına jergal olduğunu, bu üçünün onun yerine geçtiğini anlatan kitaplar vardı. "benim desteklediğim adam hepinizi kesti son gülen ben oldum" konuşması diye anladım ben.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

bana sewer'da buluşalım demedi, bütün sewer'ı da açtım ben oyunda orada değildi. dragon'la da act1 sonrası görmedim hiç zaten. leg kılıcı da bana shar's caress'de raphael ile konuştuktan sonra verdi.

oyun sana ve bana başka yapmış da nerede o ayrım oluyor bilmiyorum.

bu arada default 25 auto ve quicksave tutanlar benim gibi, oyunu bitirdikten sonra users/isim/appdata/local/larian altındaki savelerinizin önemli olmayanlarını belki silmek istersiniz, bende baktım klasöre şimdi 2gb olmuş ve sistem diskinde tutuyor. kritikleri isimlendirdim, gerisini sileceğim şimdi sistem ssd'de boşa yer tutmasın. şunları my docs altına koysa ya şirketler, cdp de aynı şeyi yaptı çok tatsız. format atılınca da gg.

Sosyal ağlarda paylaş

ya onu ben de ÇOK yaptım, o 175 saatin net 40-50 saati filan herşeyi açıp bakmak oldu. hani insanın içinden geliyorsa yapacak birşey yok ama şayet "ya ileride gerekir belki endboss'ta filan lazım olur" diye düşünüyorsan gerekmiyor. ben yüzlerce scroll, yüzlerce pot, throwable vs, neredeyse 50k altın, binlerce food, vendorlardan gereken herşeyi almış olarak bitirdim. hani böyle gerçekten fark yaratan tek şey potion of speed oldu. en zor yerlerde onu basınca ezip geçiyorsun yani ai ayak uyduramıyor endgame'de zaten. takıma istedikleri zırhları filan satın alınca geri kalan lootun hepsi düşüyor boss vs'den. oyundaki en iyi gördüğüm 1h cleric lvl 10 divine intervention'ın verdiği mesela, ondan iyisi çıkmadı hala +1 +2 atıyordu %95 lootu endgame'de.

benim gibi "israf günah" desturuyla yola çıkmadıysanız yani chestlere bakın, gerisini pek sallamayın. chestlerin bile çoğu çöp zaten. böyle bossun varyemez amca gibi altın fışkıran sandık öbeğine tıklıyorsun, içinden 1k bile çıkmıyor lmao. ne yapayım onunla sakız mı alayım o aşamada. bankanın içindeki toplam malvarlığı benim camp stash yanında bakkal yazarkasası gibi.

• Haha 1
Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

Benim için son boss çoook büyük hayal kırıklığı oldu. WoW daki Deathwing de yaşanan hayal kırıklığı neyse o. Boss ile birlikte aynı anda böyle bir sürü add deli işte bir de aşman gereken bir mekanik bekliyordum minimum aynen Raphael fightında olduğu gibi.

Mind Controllenmiş 1 tane dragon 8-9 tane add kestik boss fight niyetine olucak iş değil. Bossun kendisi yok ortamda. Aynı blizzardın bok yemesi Deathwing in sirtinda otla bokla savaşır gibi bunda da kafasının üstünde 10 tane add bir de yürüdükçe spawnlanan tentaclelar kestik sonra mini beyine iki vurduk bitti gitti. Koca şehirde hiç bir işlevi olmayan götü boklu çapulcu npc ye bile seslendirme kasan firma bu fighti resmen geçiştirmiş.

Bu fight ve son zone ile %100 emin oldum daha ötesi yok kesinlikle yetiştirememişler kesmişler son bossu bile oyundan. Yerine placeholder geçici 10 addli bir combat serpiştirmişler. Beyine yaklaşamıyorduk bile, her yeri titretiyordu falan. Depremler oluşturuyordu. Son savaşta efsane speller bekliyordum bosstan. Definitive editiona artık, oyun efsane olmasa affetmezdim cünkü düzelmiş halini oynamak için tekrardan 250 saat gerekicek.

Ayrıca tüm oyun boyunca bir sürü ally topladık işte son savaşta yanımızda bizle savaşacaklar diye, oyundaki quest bile onu söylüyordu. Gitmişler sıçık skille çevirmişler action point harcayıp 3-5 çapulcu spawnlıyosun HEY ALLAM YA. Arkadaş hepsi birlikte o son battlefield ve son boss savaşına dağılcak şekilde aktif olarak ortalıkta olmalıydılar. 

Bir de boss u öldürüp Crown of Karsus u lootlayıp falan istediğimize vericez vs vs beklerken herşey cutscene oldu. Orası da hoşuma gitmedi.

Bu upper city ve son boss 3/10 oyunun kalanı başyapıt.

AmoRPHouS tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

üsttekine katılıyorum harfiyle. sadece;

Spoiler

sonun sonunda portaldan geçip elder brainle kapışırken skillinin ne yaptığını anlamadım çok damage vurucak sandım meğer platformu kırıyomuş, benim parti o kadar hızlı patates oldu ki orada, şannsa bala shadowheart'ı portaldan geçirememiştim bi o kaldı, save de almamışım combat boyunca, onunla ölenleri resleyip bitirdim combatı. hepsini içeri sokmuş olsaydım wipe yiyip enn baştan başlayacaktım combata.

Combatın başında dragon'u görünce "uuu zorlayacak" diye bi tedirgin oldum da benim main wizard ile bi lightning attım 100 mü ne vurdu, Lae'zel'le stun attım, yedi, tek bir hamle yaptırmadan 2 turn'de indi aşağı sonrası aktı zaten sdfg atağını bile göremedim garibin.

bi de gerçekten ally toplama olayının oyunun sonunda action point kullanarak call yapma şeklinde olması beni de uyuz etti. bi de üstüne o ally'ları elder brain portalından geçiremiyo olmamız da bonus.

Sosyal ağlarda paylaş

ondan daha güzeli(final spo)

Spoiler

çağırdığınız müttefiklerin direkt dominate yiyip diğer müttefiklere dalması lol. benim gidip onları kurtarmam gerekti. son dövüşte zaten çağırmadım çünkü hepsi ölecek belli. onları kurtarmak için o kadar uğraşmışken bir de sonda “dame aylin wis 1 rollayıp herkesi kesti sonra da öldü, isobel ile muratlarına eremediler” diye ending çıkar diye vazgeçtim. ama öyle bir ending çıkmadı, sadece yancıları gösterdi. harcanan actiona değmiyor çoğu zaten. ejderha alev üflüyor bir kerecik, benim fireballdan hallice. teşekkürler voss, iyi ki orpheus’unu kurtarmışım. bir ejder nefesi kadar değeri varmış lol.

neyse o kuleyi tırmanma kısmını uzatmamışlar neyse ki, zıplama ve topçu ateşi zevksiz combo. kalanı hakkında geyik yapsam da bir şikayetim yok aslında.

• Haha 1
Sosyal ağlarda paylaş

İkinci playthrough yapıyım dedim darke urge'le, çok alpha hissi verdi. Dark Urge'ün esas contenti zaten son act'de. Son act'in bugları ve performans sorunlarıyla da birleştirince Baldur's Gate'e girdim kapadım oyunu.

Sam'in dediği gibi Larian Act3'ün en azındna performans kısmını halledene kadar geri dönmem heralde.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

olm ben bu oyunda questleri bitiremiyorum ya aslfjgh

goblin campe geldim. 

Spoiler

hadron carpistirici druidi bulucam diye girdim mekana beynimizdeki zamaizingoyu cikarsin diye. o sirada kampa dondum long night hede hodo. Bir abla geldi uykuda, ben seni koruyacagim merak etme dedi, uzadi gitti. Sonuc? Druid ortalikta yok. Ben kampta karambole goblinlere dalip aggro cekiyorum. sonra wipe yiyip load tabi.  

• Haha 1
Sosyal ağlarda paylaş

MrLevie, 11.09.2023 14:00 tarihinde dedi ki:

olm ben bu oyunda questleri bitiremiyorum ya aslfjgh

goblin campe geldim. 

İçeriği gizle

hadron carpistirici druidi bulucam diye girdim mekana beynimizdeki zamaizingoyu cikarsin diye. o sirada kampa dondum long night hede hodo. Bir abla geldi uykuda, ben seni koruyacagim merak etme dedi, uzadi gitti. Sonuc? Druid ortalikta yok. Ben kampta karambole goblinlere dalip aggro cekiyorum. sonra wipe yiyip load tabi.  

Spoiler

Halsin liderlerin olduğu binadaki bir hücrede.

Sosyal ağlarda paylaş

Komutan, 11.09.2023 16:00 tarihinde dedi ki:
  İçeriği gizle

Halsin liderlerin olduğu binadaki bir hücrede.

Spoiler

ben onu bulamadım çok aradığım halde, sonra kendini kurtarmış sanırım liderler öldüğü için. daha oyalansam ölür müydü anlamadım ama çok belirsiz kaldı, oyun gene kurtarmışım gibi davrandı gerçi onun konuşmaları filan.

BloodBane, 11.09.2023 16:05 tarihinde dedi ki:

@MrLevie

İçeriği gizle

Kampa girip uzun sure donmezsen Halsin i olduruyolar sanirim. Hatta 3 liderden 2sini kesip long rest falan yaparsan bu seferde Halsin kurtulup kalan lideri kesmis oluyo.

Spoiler

ben onu bulamadım ama bossları rest kullanmadan öldürdüm sanırım, halsin grove'da çıktı sonra kendi başına. kurtarmışım gibi davrandı oyun. bayağı da zaman kaybettim aslında onu ararken.

halsin act3:

Spoiler

bu sefer de orin'in eline düştü, tam bir damsel in distress adam ama güya ayı. ayılığı sadece cinsellikte aklına geliyor sanırım. kurtardıktan sonra direkt "gel shadowheart'la threesome" dedi lmao. ya adam tam bir "beni kurtardı demek ki beni yatağa atmak istiyor" sendromu. diğer complara kıyasla ben en zayıf onun etkileşimini buldum şahsen.

Sosyal ağlarda paylaş

@progamer

Spoiler

kaçırılabilen 3-4 comp varmış sanırım işte biri laezel öbürü halsin. laezel quest'i voss ile konuştuysan sonra finale kadar (uyarıyor oyun) ilerlemiyor orpheus kısmı fyi.

enver paşa uyardı kampta sus var diye, kim olduğunu da adım gibi biliyorum ama oyun küçük çocuk diye öldürmeme izin vermedi. vuruyorum, kaçıp geri geliyor dmg almadan. göz göre göre impostor'u kampta tuttum oyun invul yaptığı için. bir de "bıçağımı getirdim onunla neler yapıcam bayılacaksın" diyor lol. yenna mıydı neydi, korkak kedisi kaldı öyle kampta.

Sosyal ağlarda paylaş

oyun bana bazen gelmiş geçmiş en iyi oyun gibi hissettiriyo, bilgisayarda yapılabilecek en ileri rpg deneyimi. bazen de sanki fazla lineer, fazla softcore da ben mi aşka geldim, şu pathfinder'lara mı düşmek lazım hazır türe dönmüşken gibi düşündürüyor. Dün, biraz act 2'de dolanırken son kararımı verdim, bazı yerler öyle bazı yerler böyle. 

bu oyunun biraz daha delirmişi benim hayalimdeki ideal oyun galiba. bazen de ama böyle vanilla zamanlarında, wow'u ilk keşfettiğimiz zamanlardaki hisle wow'un offline'ında quest yapıyorum gibi geliyor, o his de güzel.

oyun güzel ya. ama bu oyunun sonrasında, larian soulsbornelardan elden ring'e geçiş gibi dev bir adım atmayı başarabilirse, o zaman yanarız. hayatlar söner. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...