Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Baldur's Gate 3

Gangren

Öne çıkan mesajlar

Sam, 03.09.2023 12:09 tarihinde dedi ki:

5600x, 3070. şehirde 45-55 arası geziniyor gibi, daha stabil son yamadan sonra. önceden 30'a filan düştüğü oluyordu oynama süresi uzadıkça. şehrin içindeki ayrı büyük dungeon'lara girince rahatlıyor.

Bg3 30fps ile oynanır bence ksiyon oyunu değil sonuçta ama o kadar düşük olmaması lazım? 4k mı oynuyorsun? 

Sosyal ağlarda paylaş

Takılmaması, atlamaması lazım şehirde yürürken çünkü following camera hariç çok kötü. Böyle düşük fps gibi de değil takıla takıla gitme durumu. Perf monitorden takip ederken böyle çakılıyordu ara ara hani stabil değil. Bütün ekran kriz geçiriyor gibi oluyordu leak fix öncesi. 15-20 bile görmüştüm yerine göre. Şimdi gene çok daha iyi. Ben devam etmiştim de başlıkta oynamayı erteleyenler vardı. Evet 4k ama gpu değil mesele, çözünürlük vs etkilemiyordu.

hala da cpu bound şehirde, dün starfield cpu videosu koymuştum onda new atlantis’te gösterdikleri durum gibi. Dynamic crowds da etkilemiyor şu anda açmak veya kapamak. Cpu gücüne bakıyor gerge’nin chartı vardı.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

yani evet gezmek de değil böyle dialog scene'de hareket etmiyorken ki frame atlaması olunca tadı kaçmaya başlıyor. 30fps stabil olsa gene rahatsız etmez. şu an daha iyi ama hala tam stabil değil. cpu kullanımı da daha yüksek ama bütün çekirdeklere dengeli dağıtamıyor hala. hepsini daha satüre kullanabilse herhalde daha stabil olur.

Sosyal ağlarda paylaş

bide settings te auto detect dersem ultraya alıyor direk. Şİmdi herşey low + dlss performance açtım. Yine aynı 25 fps filan. 

Bide fps düşünce kitleniyormuş gibi kalıyor. Combatta hareket olmuyor sonra bi anda hızlanıyor filan. Cutsceneler açılmıyor, bekliyor. Yani evet, stabil 30 fps ye de razıyım da o da olmuyor.

Sosyal ağlarda paylaş

@dfcpu. gpu %50-70 arası gidip geliyor.

@LethE5600x'te act3 şehirde gezerken 45-55 arası patch 2 sonrası. öncesinde oyunu 2-3 saat filan oynayınca 15-25 aralığına düştüğü kısımlar oluyordu, oyunu restart istiyordu.

hayır bir de oyunlar nasılsa kullanmıyor diye millete 12100 filan aldırdılar benchmarkçılar. onlar dizlerini dövüyordur kesin bg3 ve starfield oynarken.

frame generation olsa aslında bu ikisinde de hayli faydası olur kesin.

Sosyal ağlarda paylaş

Oce4n, 7.09.2023 19:39 tarihinde dedi ki:

bazı cosplayciler çok kaliteli 😮 

https://www.instagram.com/p/CwvLh82REBT/

Bismillahirrahmânirrahîm.

Kul e'ûzü birabbil felak

Min şerri mâ halak

Ve min şerri ğasikın izâ vekab

Ve min şerrinneffâsâti fil'ukad

Ve min şerri hâsidin izâ hased

böyle böyle küçük küçük postlarla Google'ı manipüle edip forum demografisini bozabilir miyim acaba hfsd

Sosyal ağlarda paylaş

evet ben de o sayede hiçbirşey kaçırmamışım bakmadığım halde. oyunla ilgili hiç sevmediğim yanlarından biri. sanırım 5-6k yemekle bitirdim demin oyunu. aslında her combattan sonra long rest edecek kadar yemek var oyunda, ayrıca lvl 6 spell geliyor harcanandan fazla yemek veren sonra zaten sonsuz, sınırsız. 175 saat, 2100+ quicksave.

final spolar

Spoiler

oyunda bazı kritik seçimler tamamen el yordamıyla, özellikle sonlara yaklaştıkça. orpheus vs emperor tamamen yazı-tura. orpheus boğazımızı sıkacak mı? bilmiyoruz. emperor balduran ihanet edecek mi? bilmiyoruz. emperor'la act1'den beri bir bağ kurmuşken orpheus resmen son dakikada geliyor, hani başından beri dream visitor'ın beni uyuttuğunu devamlı düşünmesem aslında onu tercih etmem lazımdı.

gene asterion'un 7000 vampiri öldürmesinin alternatifi 7000 vampiri salmak, o seçim de bayağı saçma olmuş. hiç içime sinmedi hani 'hakkani' seçimin binlerce vampiri başıboş bırakmak olması. öldürmeyi net kötü göstermişler ama bunlar ne olacak bilmiyoruz. asterion sonda kaçtı gitti, "sen lider olursun" lafı birşeye bağlandı mı belli değil.

taç gitti, gale tacı tekrar yapar veririm ama o da havada. laezel orpheus yerine vlaakith'le dövüşecek. halsin bütün act3 orin'in yatağında yattıktan sonra "wanna sex?" dedi kaldı öyle. tek gerek olmayan char sanırım. karlach ve wyll cehennemde ömür boyu dövüşecekler, neyse muratlarına erdiler en azından.

minsc, jaheira, viconia, sarevok bunlar jaheira ve hadi belki viconia hariç çok nostalji pandering olmuş. minsc zaten nasıl 100 yıl yaşadı diye trailer'da saçma gelmişti ama burada sebebini anlattıklarında gene aynı şekilde saçma geldi. tamam fan favorite ama zorlama olmuş, zaten oyunun bitişine az kala katılıyor. sarevok zaten hepten "somehow palpatine returned" olmuş. bütün kitapları filan da okudum, reslemişler sanırım yani demek ki bg4'e enver'i jk simmons'ı filan tekrar reslerler istedikleri zaman. eski endbossu alıp yeni midboss yapmanın esprisi nedir anlamadım.

oyunda en çok beğendiğim hikaye shadowheart'ın jenevelle halini hatırlayıp ailesiyle bugünkü haliyle barışması oldu. herşeyi istediğim hale getirdim, kafamda istediğim sona ulaşabildim çok şükür.

act3 genel olarak çok güzel ama, şehri süper yapmışlar. arada işte saçmalayan bazı şeyler oluyor ama affedilmeyecek birşey yok bence. çok eğlendim. charların etkileşimleri, quest outcome'ların çeşitliliği şahane. çok güzel hatırlayacağım ama bir daha oynamam herhalde en baştan. çok uzun ve bayağı da kasınç kamera ve movement. zar olayına da doydum. istediğim sonu da gördüm zaten yeter. teşekkürler larian, elinize sağlık bayağı emek var. umarım diğer şirketler karakter ve quest kısımlarına özenir zar vs yerine.

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

Orpheusun seninle muttefiklik yapacagini anlatıyor voss

Sewerda bulustugunuzda konuşuluyor 

Emperor'un karakterini , senden birşeyleri sürekli saklayıp gizlemesini de çok kere tecrübe ediyorsun

Vampirler konusunda hakkani seçim onları serbest bırakmak değil bence

Astorian ve kardeşleri trip atcak diye 7000 feral vampiri salamam valla şehre , ki kendi çocukları dahil o vampirleri salmayip öldürdüğünü gören ghur avcılar sana teşekkür ediyor, oysa salsan biraz dramli bir kavuşma yaşanıyor. 

Vampirleri salmanin hakkaniyetli olduğunu savunan bı astorian, onun da moral ipiyle kuyuyla inilmez , baksin dalgasina astor

@Sam

DoGMeaT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT, 10.09.2023 13:52 tarihinde dedi ki:
  İçeriği gizle

Orpheusun seninle muttefiklik yapacagini anlatıyor voss

Sewerda bulustugunuzda konuşuluyor 

Emperor'un karakterini , senden birşeyleri sürekli saklayıp gizlemesini de çok kere tecrübe ediyorsun

Vampirler konusunda hakkani seçim onları serbest bırakmak değil bence

Astorian ve kardeşleri trip atcak diye 7000 feral vampiri salamam valla şehre , ki kendi çocukları dahil o vampirleri salmayip öldürdüğünü gören ghur avcılar sana teşekkür ediyor, oysa salsan biraz dramli bir kavuşma yaşanıyor. 

Vampirleri salmanin hakkaniyetli olduğunu savunan bı astorian, onun da moral ipiyle kuyuyla inilmez , baksin dalgasina astor

@Sam

Spoiler

Orpheus'un müttefikliğinin ipuçları var, aynı şekilde emperor'un da ibişliğinin ipuçları var ama oyunda ipuçları olan şeyler deception da çıkabiliyor, o yüzden çok kere "abi napmalıyım acaba ya" diye uzun uzun durup düşündüğüm yerler oldu.

Hele hele Emperor'a 3 kere falan önce güvenip sonra ihanet edip sonra tekrar güvenip tekrar ihanet falan yaptım o derece. Tam bir mind flayer ya sfdg

Lakin Sam bu durumdan ne kadar rahatsız olduysa benim de bi o kadar hoşuma gitti. Vereceğim kararın nasıl bir sonuca gideceğini %100 öngöremiyor olmak, hikayenin akışındaki surprise elementini çok güzel destekliyor bence. En basidinden, benim kafamdaki plan Emperor'un planına güvenip, Orpheus'un gücünü kullanarak Elder Brain'i yenmekti. O yüzden de Orpheusu kurtarmak için kullanılan Orphic Hammer'ı Raphael'den çalma görevini yapmadım ben. Fakat sona ulaştığımızda Emperor "yiaa bu büle olmacak, ben en iyisi orpheusu emcükleyeyim, sen taşları da bana ver" diyince Orphic hammerım olmamasına rağmen rest çektim emperor'a dedim sktir git biz bi yolunu buluruz." o gidince bi an kendi kendime "ee napacaz şimdi kaldık böyle" derken ŞAK Raphael damladı. "EE YİĞENİM DÜŞTÜN MÜ BENİM KUCAĞIMA VERİM Mİ ORPHİC HAMMERI HEHEH" dedi. Benim canım çok sıkıldı bu adama mecbur kaldığıma ama bi yandan da harika bi durum bu, oyun boyunca verdiğim kararlar iyisiyle kötüsüyle beni bu noktaya getirdi, istemeden de olsa Raphael'e kendimi BEN mecbur bıraktım aslında ve bunun outcome'ıyla yüzleşebiliyor olmak çok iyi. Hayatta her şey planladığın gibi gitmez ve beklemediğin sonuçlarla karşılaşabilirsin, bu onun simülasyonu gibi oldu işte benim kafamda. %100 istediğim sona ulaşmak bu kadar tatmin etmezdi beni. 

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

Katılıyorum dediklerine, herşey modamod olmasın, bazen gut feelinge güvenip ilerleyelim

Ama

Emperor'un şerefsiz olduğuna karar verdiğim sebepler var

1) ansur. Abi huy çıkmaz, 1000 yıllık kankasini kesen adam bizi ayakta öper

2)slemaneyi mindflayer yapmış kendine thrall etmiş, gortashin vaultta belgesi var, oysa bize muttefiktik diyo,  muttefiklerine böyle yaklasiosan bizim sonumuz da sıkıntı diye düşündüm

3) seks sahnesinde terslersen çok bozuluyor ve istesem mind control edip yine kayardim fln diye tehdit edio, freak diyip kalbini kirarsan. 

Bu olaylardan sonra dedim böyle allay olmaz olsun

Diğer tip bari prens yol yordum edep bilir bu ne emperor dedik adam tentacle kaldirmis sallıyor , çok tekinsiz hissettirdi 

Sosyal ağlarda paylaş

@DoGMeaT

Spoiler

voss ile ben kampta, sonra shar's caress'de detaylı görüştüm, hatta orpheus'un adil, mert, korkusuz olduğunu anlatan bütün data slate'leri filan da okudum ama benim githyankilere güvenim oyunun başından sonuna sıfırdı. laezel'i cache'de neredeyse öldürecektim. hatta zaten voss değil mi act1'de flaming fist ile karşılaşıp hepsini kesen daha ravengard yeni kaçırılmışken. yani kısacası orada bayağı bir leap of faith var ama o dream visitor'dan taa en baştan beri mind flayer olduğunu tahmin etmesem de act2 sonuna kadar kuşkulandım, nihayet thorm ertesi güvenmişken (hatta cache'deyken kılıcı verip "al kes güvenmiyorsan" dedi ama onda bile tam güvenmemiştim) birden hoppala mind flayer çıkınca dedim bu kesin bir iş çevirecek. stelmane'in eriyip gitmesini de okuyunca dedim bu iş sakata gider. nitekim ansur meselesi de çıkıyor dediğiniz gibi.

act3'deki iğreti bir yer mesela raphael'den çekici aldığımı öğrendikten sonra "seni asla buraya bir daha almam" diyen emperor'un ertesi gece oraya alıp üstüne bir de seks dialogu açması oldu lol. ve ben oyun boyunca şüphe içeren, test eden dialog kullandım. neyse dert değil ama dallanıp budaklandıkça aleyhine çalışabiliyor bu iş. mesela shadowheart ve karlach "asterion yapma onları öldürüyorsun" dedikten sonra ritüeli bozunca asterion saldırıyor, karlach killing blow'u vurduktan sonra karlach'la konuşunca ilk dediği "asterion'u mıncık mıncık öpmek istiyorum doğru olanı yaptı" lmao. neyse olur o kadar napalım, reload.

lakin bitirdikten sonra okuduğuma göre ona güvenirsek de bizi satmıyormuş, ee yani ne oldu bu büyük seçim birbirinin bizim açımızdan aynısı mıymış? laezel quest'ini umursamayan birisi için biri diğerinden farketmiyor mu yani? neyse, benim açımdan mantıken de duygusal da pek anlamlı bir seçim değildi oyun sonu için. iki tane güvenmediğim, sevmediğim chardan hangisi ölecek. bazı char questlerinden sonra pek yakışmamış bence.

@Xenocide

Spoiler

ooo abi sen raphael'in plate zırhını da kaçırmışsın, gale'e giydirdim sonra 25 armor oldu ahah. 23dc de olunca orin, gortash, raphael vs herşeyi hold monster hold person ile kitledim endgame'de. gerge'nin dediği noktaya gelmem zaman aldı.

ya ben geçmişte sonucu net kestiremeyip dünyayı undead'lere teslim ettiğim oyun da oldu ama bence final kararının "bu tanımadığım ve sevmediğim, hepsinden şüphlendiğim taraflardan hangisi" olmasını ben şahsen sevmedim yani. oyunun en zayıf questleri arasında sayarım, personal quest'ler mesela çok daha iyi. hem duygusal, hem net oluyorlar.

ha bir de raphael'in suratına "fuckbuddy'nin senin yatakta dayanabildiğini söylediği kadar bile sürmeyecek bu combat" deyip dövüşe girmek keyfi.. bence final fight oydu oyundaki benim açımdan lmao.

ayrıca post-credits:

Spoiler

withers jergal mıymış yani? gerçek grand design buymuş oyundaki lol.

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

ya ben aslında en başından beri, Raphael'i sonda bi temiz dövmek istiyodum da işte öyle elim mahkum kalınca hem sinir oldum hem hoşuma gitti sdfg resmen şey gibi hissettim, "sen kimsin ulan şeytanı aldatacaksın"ı yaşattı oyun bana.

Gerçi overallda crown'u Raphael'e teslim edecem diye anlaştık da oyunun sonunda crown parçalandı, Raphael'le ilgili bi cutscene de girmedi, burası eksik kaldı mesela. Ben ennn son her şey bitince Raphael gelip "eee naptın crownumu, deal with the devil yaptık gel lan buraya bi mayonezliyeyim seni" diyecek, bi de onla fight yapacaz diye bekliyordum, hiçbi şey olmadı. Baldur's Gate'in enkaza dönmesi haricinde mutlu son oldu epey sfdg

@Sam

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...