Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Marvel Cinematic Universe (Spoiler Alert!)

GERGE

Öne çıkan mesajlar

5 saat önce, Cokomantis dedi ki:

vidyoyu diyorsan katılmıyorum. filmin kendisini diyorsan katılıyorum. o kadar kötü. feige'nin çıkıp kaptan marval canon değil np demesi lazım.

filmi diyorum yav. videoda açıklıyor zaten neden filmin orta parmak gibi olduğunu. önceki filmleri tamamen yok sayıp, her şeyi Captain Marvel'a mal etmişler, çünkü "you go girl!"

hayır kendi içinde de tutarsız saçma sapan bişiydi, o da ayrı.

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, Sam dedi ki:

yeni avengers'da izlemeye değer 3-4 chardan biri, screen time'ını az tutmasınlar bu sefer.

kendi filminde hiç uğraşmadan overpowered bir karakter haline gelmişti. ama koca filmde, şu sahnenin doyuruculuğu kadar tek bir sahne görmedim (Blockbuster şubesine çakılması haricinde)

Sosyal ağlarda paylaş

bu mevzuyu uzun uzadıya konuştuk geçen yıl, bayağı tutarsızlık var bu "overpowered"lık konusunda. hulk bütün filmi dağıta dağıta geçiyor, herkes ok. thor öyle, herkes ok, captain marvel'a gelince neden birden sorun oldu. derdiniz o değil sizin. açık net söyleyin "brie larson'a demeçleri yüzünden kılız" diye, bahane uydurmaya gerek yok şurda kariyerinizi cancellayacak kimse yok lol.

birinci filmin en iyi sahnesi thor'un gelişi, ikincinin en iyi sahnesi de marvel'ın gelişi:

Sosyal ağlarda paylaş

mesela şu verdiğin sahne bile kendi içinde tutarsız. "Hulk çok güçlü ona niye laf etmiyorsunuz" diyorsun ama aynı sahneyi Hulk'a yaptırmış olsalar, en fazla bir delik açardı, gemi atom bombası yemiş gibi patlamazdı.

Iron Man ve Thor gittikçe güçlenen karakterler, bileklerinin hakkıyla bazı şeyleri başarıyorlar. ama Captain Marvel'da böyle bir şey yok, güç gelişimini içeren bir arc da yapmadılar, sadece "BEN KADINIM! O YÜZDEN EN ZEKİYİM! EN GÜÇLÜYÜM!" diyip boost üstüne boost yiyor.

Hulk'un olayı o zaten, çok güçlü, ama mod değiştirince aptallaşıyor, dezavantajı o. Captain Marvel'in hiçbir dezavantajı yok.

olay sadece Brie peyniri de değil. ben Justice League filminde Superman'e çektikleri muameleye de kıl olmuştum. Flash'tan hızlı, Wonder Woman ve Aquaman'in toplamından güçlü, Batman'den zeki... e biz gidelim abicim sen tek başına takıl madem öyle... altı üstü farklı bir gezegenden geldin yahu.

Sosyal ağlarda paylaş

hulk mcu'da nerf yedi zaman içinde. taş yerinde ağır, sizin iddianız "çok güçlü challenge yoktu chara kendi filminde" ki bu durum her hulk filminde var. mezurayla güç ölçmek değil olay. superman justice league'de herkesi ikiye katlayıp dörde bölüyor, karakterin gücü o yani. superherolar için social justice mi istiyorsunuz herkes eşit olsun?

iron man demedim ki ne alaka iron man? batman gibi bir char işte kendi çalışıp üretiyor, uzaylı vs güçlerinden apayrı bir archetype. captain marvel offscreen güç gelişimini yapmış işte superman gibi. ille her karakterin naruto egzersizlerini mi seyretmemiz lazım? superman'in güç gelişmi nedir? hulk'un güç gelişimi nedir? dr manhattan'ın güç gelişimi nedir? veriyorsun şuayı güçlü işte dambıl kaldırmıyor bunlar.

ama hayır zaten dert o değil, dert senin dediğin gibi "kadın o yüzden bu kadar güçlenmemesi lazım". bunu geçen yıl da sordum, şimdi de soruyorum, hangi filmin hangi sahnesi "kadınım en zekiyim en güçlüyüm" gibi bir ifade var? bunu dakika, sn vererek söyle. şimdi açıp bakarım filmi.

zaten superman açık ara en güçlü, hepsini toplasan hepsini aynı anda döver. kriptoniti de sonradan uydurmuşlar sırf weakness eklemişler patchle. yapacak birşey yok yani öyle yazılmış karakter. yeni JL flash tam bir beyinsizdi ama cinematic universe'lerde aynı chara çok değişik muamele yapılabiliyor. fox xmen quicksilver nerdeee, mcu quicksilver nerde. fox xmen'de herkesi follofoş edebilecek bir karakter güç olarak, ama seyretmesi de keyifli. ne yapalım şimdi "weak lives matter" diye kampanya mı yapalım?

brie larson değişmedikçe hayalden bahane bulunacak iyi de olsa kötü de olsa, ben öyle kabul ettim. sallamıyorum şahsen ama anlıyorum bu yaklaşımı.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

yav hayalden niye bahane bulalım Sam ya. inat etmişsin, bizim ne demeye çalıştığımızı anlamamazlıktan geliyorsun ?

bak git Watchmen filmini tekrar izle. orada über güçlü Dr. Manhattan'ın bile belirli bir karakter arc'ı geçirdiğini göreceksin. öncelikle bu güçlerini keşfetmeye çalışıp özel bir insan gibi davranırken, zamanla insanlığından ve insanlıktan kopup, "büyük tabloyu görüyorum" diyen bir varlık halini alıyor. yaptığı işlerde herhangi bir empati içermeden, formül sonuçlarına göre hareket etmeye başlıyor.

Captain Marvel'da bu yok. filmin başında şımarık ve tripli davranışları neyse, filmin sonunda da öyle davranıyor. sıfır karakter gelişimi var, yaşadıklarından ders almaca bile yok. ve filmin senaristleri, onun bu tavrını ödüllendiriyor.

herkesin sürekli "en zeki sensin, en güzel sensin, en güçlü sensin" diye pohpohladığı, sahip olduğu yetenekleri çevresindekilere zorbalık yapmak için kullandığı bir karakter görüyoruz. 1.30 saatlik inceleme videosu var işte yukarıda, orada sahne sahne anlatıyor neyin yanlış olduğunu.

hadi her şeyi geçtim, Brie peyniri fanı olduğunu kabul edelim, ama bu durumda bile Nick Fury'nün cynic bir karakter haline gelmesine neden olan gözünü kaybetmesi olayını bile bir komedi unsuruna dönüştürmüş olmaları asla affedilmez.

Sosyal ağlarda paylaş

manhattan offscreen birkaç ay training yapmış işte kendini bulana dek. sonra herkese tek atıyor. hep güçlü, insanlık falan filandan bağımsız. marvel da işte güçlerinin limitini keşfediyor.

şımarıklık, trip neredeymiş işte şunu bir anlat madem ki sen oturup hayatının bir buçuk saatini ona harcamışsın. smug yüz ifadesi mi triggerlıyor? reeves superman, fox quicksilver vs smug takılınca herkes bayılırken kadınlarda mı bu sorun oluyor?

kim pohpohlamış, nerede? geçen yıl da bu sorularıma hiç kimse cevap veremedi, “ya aklımda yanlış kalmış” filan dendi en sonunda. ben filmi en anti-sjw gözlüğümle izledim, gene de bu dediğiniz şeylere rastlayamadım. siz uncut kotaku edition filan mı izlediniz?

brie larson fanı da değilim haterı da değilim, hangi filmde izlediysem nötr oldu izlenimim. gerçek hayattaki beyanatları yüzünden tiksindiğim tek aktör jon voight sanırım, o da o pisliğin konuştuğu konunun ciddiyetinden ötürü, böyle iki kuruşluk bir mesele değil. sen haterı olduğunu zaten net ifade ediyorsun.

filmdeki tek hata işte nick fury gözü ama o sululuğu da taikiki enfekte etti mcu’ya, inşallah başka mcu filmi çevirmez, diğer filmlerde de sululuk yapmaya çalışıyorlar thor: pespaye iyi gişe yaptı diye.

tekrar ediyorum bana şu sahnede şu oldu deyin, muhatabım youtuber değil sizinle konuşuyorum. ya da açıkça söyleyin işte yani zorla sevecek değilsiniz kabullenince. ben gördükçe tiksinmeden jon voight filmi izleyemez oldum, ancak filmde geberiyorsa o zaman ok.

Sosyal ağlarda paylaş

yazdığını okuyorum işte, youtuber’a havale edip bıraktın çünkü bir buçuk saat onu izleyeceğime açar baştan filmi izlerim lol.

filmin özetini istemedim, bütün yapman gereken o dediğin olayların hangi sahnede olduğunu söylemekti. olmadığı için söyleyemedin. aynısını geçen yıl yaşadık burada gene.

filmi sevmedik filan deyip geçebilirsiniz halbuki, neden bu beyhude uğraş anlam veremiyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

çok saçma bir şey tartışıyorsunuz, bir kaç istisna hariç süper kahramanların çoğu bir yerlere "selam" çakmak için yaratılmış karakterler zaten, cpt. marvel de öyle bir tip işte, öyle olmasa dahi öyle olması gerekiyor ki, "selam" verdikleri zümrenin pazar payını da alsınlar cebe. 

adamlar edebiyat yapmak için süper kahraman yaratmıyorlar ki, zaman içinde belirli roman veya filmlerde derinlik için, ekleme çıkartmalar yapılıyor.

manhattan falan edebiyat olsun diye yazılmış karakterler ayrıca

son olarak sexdoll gibi ortalıkta dolaşıp galaktik süper kötüler ile dövüşen blackwidow un yanında marvel in adının bile okunmaması gerekiyor ama nedeni cümlenin içinde saklı sanırım...

Sosyal ağlarda paylaş

Kaptan marvel yanlış hatırlamıyorsam çizgiromanlarda da bu kadar güçlü (ama kaynağı infinity stonelar değil) ve thorla thanosla falan aşık atabilecek potansiyeli var. Yalnız sen burda thoru 10 filmdir izleyip nerden nereye geldiğini görünce "build-up deliverlıyor" , sırf değişen sosyo politik kültüre yaranmak için son anda düşünüp eklediğin karakter de aynı pozisyonda eğreti duruyor.

İkinci neden de evet brie larson. Yani hem kötü oyuncu, hem uyuz bi insan, kaptan marvela zaten benzemiyor falan, şu aşamada haşemalı kaptan türban gelip yerini alsa daha bile iyi olur.

Sosyal ağlarda paylaş

Captain marvel gücünü, başka bir gücü emerek kullanıyor. Ne kadar çok güç emerse o kadar güçlü. O yüzden en güçlü karakter değil. Filmde Thanos'un gemileri ona saldırdıkça güçleniyor, Thanos ile girdiği gauntlet kavgasında ise taşların gücünden güç alıyor. Taşlar bir arada olduğu zaman eldivene güç verdikleri için, Thanos tek taşı çekince dayak yiyor Captain Marvel

Sosyal ağlarda paylaş

Wut? MCUda gücünün kaynağı space stone un patlama sonrası yaydığı enerjiyi soğurması, çizgiromanlarda daha farklı bi cihazın gücü yüzünden kree hybrid mi ne oluyor infinity stonelarla ilgisi yok. Güç absorbe etme olayı da çizgiromanlarda var MCU'da değil. Thanos taşı çekince dayak yiyor çünkü power stonela kafasına vuruyor, MCUda olaylar daha basit.

Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, Sam dedi ki:

yazdığını okuyorum işte, youtuber’a havale edip bıraktın çünkü bir buçuk saat onu izleyeceğime açar baştan filmi izlerim lol.

filmin özetini istemedim, bütün yapman gereken o dediğin olayların hangi sahnede olduğunu söylemekti. olmadığı için söyleyemedin. aynısını geçen yıl yaşadık burada gene.

filmi sevmedik filan deyip geçebilirsiniz halbuki, neden bu beyhude uğraş anlam veremiyorum.

yav hangi sahnede olduğunu nerden bileyim ben. elimde yok şu an film, sırf sana dakika dakikasını söylemek için gidip indirip tek tek arayıp bulayım mı anlamıyorum ki. direk video veriyorum, onu izlemeyip "söyleyemedin, zaten hiçbiriniz cevab veremediniz, yine cevab veremiyorsunuz" moduna bağlıyorsun.

- filmin başında karakter nasıl savaşıyorsa, filmin sonunda da o şekilde savaşıyor, zerre bir şey öğrenmemiş oluyor. hatta aynen bu şekilde savaşmaya devam etmesini senaristler ödüllendiriyor, güçlerini boost ediyorlar.

- filmin başında Skrullları öldürüyor, katlediyor. sonra "aa Skrullar dostumuzmuş" diyip bu sefer Kree'leri katlediyor, filmin sonunda "kahraman" haline geliyor.

- önceki filmlerin içeriklerini yok sayıyorlar, SHIELD'in geçmişini görmezden geliyorlar, hatta Fury'nin bile göz olayındaki ciddiyeti yokediyorlar, her şey Carol Danvers'a bağlanıyor, ekibin "Avengers" olması bile onun sayesinde çıkıyor.

- film boyunca "siz beni çok ittiniz kaktınız, güç bende artık" diyerek artislik peşinde koşuyor, şımarık şımarık hareketler gerçekleştiriyor, bunun karşısında da herhangi bir conflictle karşılaşmıyor.

- sürekli ona "sen en zekisin, sen en güzelsin, sen en güçlüsün" şeklinde övgüler atıyorlar.

- ayrıca evet, Brie Captain Marvel olacak yapıda bir oyuncu değil, Katee Sackhoff olsa yine kurtarabilirdi.

ben bunlar yüzünden filmi sevmedim. sevmedim yani. bunlar yüzünden sevmedim. ama ısrarla "beyhude uğraş" diye tekrar edip sanki filmi çok sevdik de sevmemişiz role play'i yapıyoruz gibi davranıyorsun.

ha yok "bana dakika ver dakika" demeye devam edeceksen de buyur:

drTuA3p.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...