Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Akü ne zaman eskir? aküm bitti

tiLi

Öne çıkan mesajlar

ben bi 4 yıl önce aküm yine böyle bittiğinde akümü yenilemiştim. son 1 yıldır arabayı hiç kullanmıyorum.
geçen sene 2 ay binmeyince akü bitmişti. takviyeyle yarım saatte sonunda çalıştırabilmiştik arabayı.
sonra ben gene 10 ay kullanmayınca tabi gene bitti bunun aküsü.

şimdi yine takviyeyi mi zorlayayım yoksa mutlu aküyü arayıp gel yeni akü tak mı diyim?
araba opel astra 2009 model
Sosyal ağlarda paylaş

2 sene önce motorun aküsünü kışın korumak için bundan aldım. Evde ışıldak, ups, şarjlı matkap vs ne varsa şarj ediyorum. Öldü denilen ışıldak aküsünü 5 saatte diriltti..

https://www.hepsiburada.com/noco-genius-g750-6v-12v-30a-ultrasafe-akilli-aku-sarj-ve-aku-bakim-p-OTFRZG750
Sosyal ağlarda paylaş

Çok soğuk ve çok sıcak havalar direkt bitiriyor aküyü.

Voltaj ölçümü yaptırabilirsin. Voltajı 12.38V altında 1 aydan uzun süre kaldı ise sülfatlaşma dediğimiz durum gerçekleşiyor. Akü sıvısındaki sülfatlar plakalara yapışıyor ve toplam şarj kapasitesini limitliyor. Bu bir kere yaşandıktan sonra bir daha hiç %100 şarj etmiyor akü. Bekleme süresinin uzunluğuna göre şarj tutma kapasitesi %40'lara kadar inebiliyor. Bu seviyede de takviye dışında çalıştıramıyorsun zaten.

Akünün sağlık durumunu iyi bir akü ölçüm cihazı (midtronics, ctek vb.) söyleyebilir. Voltaj ve Cold cranking amper dediğimiz değerler ile bir korelasyon çıkartıp, buna göre değiştir veya şarj et uyarısı verir.

Senin dediğin durumda araba bir kaç ay yattı ise takviye kurtarmaz, ölçüm de yapılsa %90 değiştir uyarısı verecektir.

Aküyü sağlıklı kullanmak için en az haftada 1 arabayı çalıştırıp bir 5 dakika farlar açık rolantide beklemek gerekiyor (imkan varsa 5 dakika bir tur kullanmak lastikler için de faydalı), özellikle kış aylarında.

Bosch'un takviye cihazları var 400-500 TL aralığında. Arabanın bagajında bulundurmak için faydalı bir ürün.
Sosyal ağlarda paylaş

Catze said:

akülerin üzerinde ışık oluyor yahu onun parlaklığına göre kendin de karar verebilirsin

o ışıklar şarj gösteriyor genelde mutlu aküde yeşil siyah ve beyaz vardı yanlış hatırlamıyırsam
şarj bitikse siyah, bakım gerekliyse beyaz, şarj yerindeyse yeşil yanıyor ama 1 haftalık aküde bile şarj bitip siyah yanabilir oradan anlaşılmayabilir yani.

birde yukarıda yeni akü aldım yüksek amperli taktılar denmiş. ben de yapmıştım onu 60’lık yerine 72 taktırdım. elektrikli camlar falan hayvanlaşmıştı hızlı kapanıyolardı iyi oldu ama kesin bi zararı vardır komponentlere. ne takılması gerekiyorsa o amperde taktırın bence.
Sosyal ağlarda paylaş

paramecium said:

Selam,

Akü sökülür, akücüye götürülüp baktırılır. Şarjı bitmiş ise şarj edip verir, yok kötü durumdaysa yenisi getirip takmak şartıyla alınır.

Uzun süre yatan akü şarj kaybeder ve soğuk havanın da olumsuz etkisi olur şarja seviyesine.

Saygılar.

uzun zamandir paramecium mesaji gormuyordum. Bu mesaji gormek icin geldim. Tisikkurler.

Saygilar.
Sosyal ağlarda paylaş

khalad said:

mutlu aküyü filan aramana gerek yok akü satan bir oto elektrikçi vardır illa yakınlarda ara gelsin hemen yerinde değiştirsin. Akü +50 tl ye çözer sorunu.

abi mutlu akü de yerinde çözüyor. en fazla akü + 50 tl'ye çözüyor belki o 50yi almıyo bile hatırlamıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...