Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dune

Marl0_on

Öne çıkan mesajlar

https://inkstickmedia.com/erasing-arabs-from-dune/

https://www.nbcnews.com/news/asian-america/dune-appropriates-islamic-middle-eastern-tropes-real-inclusion-critics-rcna4111

https://www.washingtonpost.com/outlook/2021/10/28/dune-muslim-influences-erased/

"When is a gift not a gift?" cuk uymuş.

e tamam ben de diyorum ki "diversity işin bahanesi, zenci cüzdanı hedeflenen". açık açık dürüstçe söylensin birşeyin değişmediği arap şeyhi peter o'toole'lu vakitten. adamların oynamasını bundan çok gerektiren bir kurgu film yok.

ya bu villenuve gitti 2049 yılının amerika'sına çarpık dişli SOMALİLİ koydu. hani böyle devrim yapılmasını gerektiren birşey değil. sadece bir dirhem onur olacak.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Sam, arap şeyhi peter o'toole derken arabistanlı lawrence hayali bir karakter değil farkındasın değil mi?

Woke amerikalı bebelerin peşine düşüne kadar filmde elçiyi niye türk oyuncu oynamıyor, sardokarlar niye türkçe konuşmuyor diye isyan edelim daha çok eğleniriz.

Sosyal ağlarda paylaş

değil zaten murica zenci değilse rol hep whitewashladı. arap şeyhini kar beyazı ingilize oynattılar bronzlaştırıp. bugün de ispanyol stilgar işte birebir aynı kafa. artık değişti dediler ama değişen şey sadece beyaz rollerini de zenciye vermek oldu. doğu asyalı, ortadoğulu gene beyaz.

sardokarlar türkçe konuşabilirdi de macarlara oynatıp fince benzeri konuşturmuşlar okuduğum, gene olası yorum dahilinde hani uzay yeniçerileri sonuçta. yeniçeriler türk değildi nihayetinde. padişahı türk'e oynatmaları mantıklı olur ama. lakin villeneuve gider gene batı avrupa'dan seçer muhtemelen.

fremenleri arap/bedevilere oynatsalardı o dediğine benzer yazacaktım yani de adam daha o noktaya bile gelememiş. marvel diversity tier'de takılıp kalmış.

yalnız eski piter >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> yeni piter

Sosyal ağlarda paylaş

11 saat önce, Sam dedi ki:

e tamam ben de diyorum ki "diversity işin bahanesi, zenci cüzdanı hedeflenen". açık açık dürüstçe söylensin birşeyin değişmediği arap şeyhi peter o'toole'lu vakitten. adamların oynamasını bundan çok gerektiren bir kurgu film yok.

Herhalde Alec Guiness'in Prens Faysal'ı canlandırmasını kastediyorsun.

Bence o abartılan bir şey. İyi ki Alec Guiness oynamış, arap oyuncu bulacağız diye filmin kalitesini düşürmemişler. 

Atıyorum, Türkiye'de Çin'de geçen bir tiyatro oyunu sahnelerken Çinlileri tabii ki Türkler oynayacak, bu son derece normal şeyi günümüz tartışmaları ışığında yorumlamak anlamsız.

Zaten Dune'un film uyarlamasında niye Araplar oynamıyor niye ilerleme yok bence çok kötü bir eleştiri. Holywood özelinde zenci rolü zencinin oynamaması eleştirisinin kendi içinde bir mantığı var, çünkü Amerikan toplumunda siyahlara sistematik ırçılık yapıldı, yapılıyor. Yani eleştiri haklı derken, arka planı var. Arap oynatır oynatmaz, onu anca paşa gönlü bilir. 

"Cüneyt Arkın filmlerinde Bizanslıları Türkler oynuyordu, bir gıdım ilerleyemedik hala Diriliş Ertuğrul'da bizans komutanını Türkler oynuyoır, Rum bulamamışlar mı"

Kulağıma bu kadar saçma geliyor dediğin şey.

Sosyal ağlarda paylaş

11 saat önce, goldbären dedi ki:

ortadoğu yeterli bir pazar / oyveren değil ama siyahlar öyle. veya pazarlar ama o linki kuracak seviyede değiliz sdf

abd icersinde arap-amerikan bayagi insan var, ve durumlari, halleri vakitleri genelde iyi, lobi gucleri fln saglam, oy veren diye hesaplansa fln tabi zenci tokatlar gecer ama holivutun hesabi farklidir.

DoGMeaT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ben de bazi sahneleri gereksiz uzun buldum, cogu dovus sahnesi de acmadi, kitaptan saptiklari yerleri anlamsiz buldum, 

Spoiler

tee ortaokulda okumustum ama ekolocist boyle bi karakter degildi ya, daha karanlik, cok yonlu bir tipti, bu filmdeki hali baya lame geldi

ama, butun elestrilerime ragmen, `guzel` film be, sinemada izlenmeyi hakediyor, emek var, gorseli guzel, izlemesi eglenceli . 

Sardukar ritueli sahnesinde mest oldum, 2. film ayni kalibrede olsa ben ok im. Holivutized Dune filmi, ama gorseli dizayni sesi vs cok iyi, notbad.

padisahi gormek istiyorum, navigator gormek istiyorum, vs vs, yapsinlar izleyek.

DoGMeaT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, eldar dedi ki:

Bence o abartılan bir şey. İyi ki Alec Guiness oynamış, arap oyuncu bulacağız diye filmin kalitesini düşürmemişler. 

Atıyorum, Türkiye'de Çin'de geçen bir tiyatro oyunu sahnelerken Çinlileri tabii ki Türkler oynayacak, bu son derece normal şeyi günümüz tartışmaları ışığında yorumlamak anlamsız.

Zaten Dune'un film uyarlamasında niye Araplar oynamıyor niye ilerleme yok bence çok kötü bir eleştiri. Holywood özelinde zenci rolü zencinin oynamaması eleştirisinin kendi içinde bir mantığı var, çünkü Amerikan toplumunda siyahlara sistematik ırçılık yapıldı, yapılıyor. Yani eleştiri haklı derken, arka planı var. Arap oynatır oynatmaz, onu anca paşa gönlü bilir. 

"Cüneyt Arkın filmlerinde Bizanslıları Türkler oynuyordu, bir gıdım ilerleyemedik hala Diriliş Ertuğrul'da bizans komutanını Türkler oynuyoır, Rum bulamamışlar mı"

+100

Diken olmak da bir yere kadar be.

Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, eldar dedi ki:

evet karıştırdım oyuncuları, marlon brando filan da vardı.

şimdi o 60 yıllık film. 60 yıllık haliyle bile ömer şerif var. bir tane hakikisini bulabilmişler o devirde bile. bugün 2021. dünyanın nüfusu kaç kat, arap ülkelerinin nüfusu kaç kat, bunların batıdaki ve kendi evlerindeki ingilizce bilen nüfusları kaç kat, cultural appropriation konusunda bilinç kaç kat. hani arap lavrıns filminin çekildiği zamana göre bambaşka koşullar şu anda. o eski filmi yargılamıyorum ben, 2021 dune'ü yargılıyorum. bir arpa boyu gidilmemiş olmasını, hatta geriye gidilmiş olmasını yargılıyorum.

adam sicario'yu çekerken meksikalıyı zenci oynuyor mu? hayır. dune'ü çekerken arabı zenci oynuyor mu? evet. bu kadar basit bu iş. kimse totalde iki tane arap bulunamadığını iddia etmesin lütfen, adamların casting'i gidiyor sharon duncan-brewster'ı buluyor. adını duymuş muydunuz? hiç sanmıyorum. zendaya'lara, havyar bardem'lere mecbur değillerdi.

türkiye'deki seyirci hedefi sadece türk'e hitap eden yerel bir yapımsa çapı o olur. ama yok beni uluslararası çalışan bir stüdyonun uluslararası casting yapan ve hedef kitlesi de bütün dünya olan bir filmin yönetmen koltuğuna oturturlarsa olayın ölçeği başkadır, o zaman ben getirip warner bros'un filmine "komple türk döşeyelim" diyemem. villeneuve de broadway'de hamilton sergilemiyor, 8 milyar insana film çekiyor.

senden şunu garipsedim bayağı. hep böyle güçlü güçsüzü ezmesin gibi konuşan bir insan sanıyordum, privileged american black unprivileged bedeviyi ezince paşa gönül bilir oldu.

3 saat önce, DoGMeaT dedi ki:

ben de bazi sahneleri gereksiz uzun buldum, cogu dovus sahnesi de acmadi, kitaptan saptiklari yerleri anlamsiz buldum, 

İçeriği gizle

tee ortaokulda okumustum ama ekolocist boyle bi karakter degildi ya, daha karanlik, cok yonlu bir tipti, bu filmdeki hali baya lame geldi

ama, butun elestrilerime ragmen, `guzel` film be, sinemada izlenmeyi hakediyor, emek var, gorseli guzel, izlemesi eglenceli . 

Sardukar ritueli sahnesinde mest oldum, 2. film ayni kalibrede olsa ben ok im. Holivutized Dune filmi, ama gorseli dizayni sesi vs cok iyi, notbad.

padisahi gormek istiyorum, navigator gormek istiyorum, vs vs, yapsinlar izleyek.

işte screentime'ı çok bir chara blackwashed genderswap için nobody tutunca yaşananlar.

katılıyorum diğer dediklerine de.

5 dakika önce, Akuma_Blade dedi ki:

Padişahı bence Haluk Bilginer oynasın, herkesin gönlü olsun.

gönülden geçen bu ama bu adam gider bir ermeni daha bulur o role görsel imajı türk olsa da.

---------

tldr: iskandinav tanrsını kuzey avrupalı, yunanı ynan, arabı arap, orta afrikalıyı zenci, japon japon oynasın. artık var yeterince ingilizce bilen oyuncular. ispanyolu solaryuma yollamaya hacet yok.

Sosyal ağlarda paylaş

sam sen ciddi ciddi adamlarin ikiz kulelerini yikmis, savasmis, ocu olarak lanse edilmis, dinlerine ters vb vb, bir irktan amerian filminde esmer irk yerine oynamalarini istiyor olamazsin yahu. hani biraz dusun diycem ama o kadar uzun ve kaliteli yazabiliyorken bunlari ancak kasitli olarak goremedigini dusunmek durumundayim. amerikaliya cekilmis amerikalilar tarafindan parasi odenmis yapimlarda izleyenlerin ne dusunecegini bir dusunsen. 

onbinlerce yapimda usa avrupa veya uzak dogu soylediklerinin cogu olmuyor, olamaz, olamamali zaten. 

kafanda yarattigin dunya o kadar gercek disi ki. bir hayal dunyasinda evden yonetiyorsun masallah.

edit : eldar'in yazdiklarina katilmaman icin ya adami sevmiyorsun ya da gercekten inadina hakliyimciligin yuzunden yazdin. adam daha guzel anlatamazdi yani. 2+2 = 4 demis sen hala nayir nolamazlardasin.

ayrica, arap dedigin irkin LGBT bakis acisini eminim biliyorsun daha iki gun once eternals  filmini bu yuzden banlamis bir irkin filmlerde gereksiz yere oynatilmasi sonrasi bu gruplarin hakli olarak nelere sebep olacagini da dusun istersen, yani bir secim yapilirken sandigin gibi haaa bu boyle olmalidan cok gerceklerle hareket etmen gerekiyor. 

Scalanova tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Olayın bakılabilecek tek bir tarafı yok. Sen gidip orijinal metin'de jihad'ı silip holy war yaparsan, envai çeşit arapça terimi balık temizler gibi filmden çıkartırsan, zaten o gezegenin kendi halkı olmayan, fi tarihinin imparatoru tarafından sağdan soldan getirilmiş Fremenlere oryantalizm şu bu diye "işgalciler gezegenimizi ele geçirmek istiyor" edebiyatı yaptırıp kitabın ekolojik temelleri hakkında tek replik koyamazsan, aksine Fremen'lerin kendisini bile sjw bait'i olarak kullanırsan, kitabın ilk yarısında bile baya baya diyalogu olan karakterleri filmin castine bile koymayıp kitabın ilk yarısında neredeyse gözükmeyen Chani'yi filmin afişine koyup piyasa yapmaya çalışırsan, "kitaba sadık uyarlama yapacağım" diye ortaya çıkartıp Kynes'i hem black hem genderswap yaparsan tüm o çabanın samimiyeti zaten baştan kayboluyor. Eleştirilince neden olayın adı fire war çıkartmak oluyor, anlamış değilim.

Ha, şu var. Ben Dune çeksem, o da kitaba zerre benzemez, abomination birşey olurdu, ama hem sadık adaptasyon çektik, çocukluğumdan beri bu kitabı çekmek istedim şu bu deyip ortaya çıkarttığın şey buysa zaten azıcık da olsa eleştiri kaldırabiliyor olman lazım.

Sosyal ağlarda paylaş

@Kanunie bu dediğin benim dediğimden de beter bir suçlama yahu, adamlara direkt ırkçı redneck dedin adeta lol. benim suçlamam en azından maddi kaygıya işaret ediyordu. ? amerikalıya gidip silme çinliden oluşan film izletiyorlar, (aaa ispanyol ve zenci olmayan aktör de bulunuyormuş bak sen) 700bin amerikalıyı öldürmüş, daha da öldürmeye devam eden virüsü yayan, işini & aşını çalan çinli. ne düşünüyordur acaba rust belt kuşağındaki izleyiciler. ?

olmuyor ve olamazı ben kendim anlatıyorum da neden olmamalı? neden zenci iskandinav tanrısı oluyor da uzay bedevisi arap olamıyor? senin de fikrini alayım çünkü benimkinden daha farklı gördüğüm.

hangi dünyaymış o? amerikalının "artık dünya böyle" diye bize anlattığı dünyadan bahsediyorum. diversity'nin kültürde öne çıktığı dünya. benim "yapacaksanız doğrusunu yapın, eskinin tekrarını edip göz boyamayın" dediğim dünya.

eldar'ın yazdığına cevap vermişim, verdiğim cevaba yönelik birşey yazacaksan buyur. "hayır haksızsın çünkü ben dedim" kıvamında geleceksen hiç zahmet etme.

yani şu son yazdığın (ki benim arap düşkünlüğüm hiç yoktur) buram buram ırkçılık fışkıran birşey olduğu halde çok ironik bir yerden açık bırakmış oldun: sahra altı afrikası dünyadaki en lgbt karşıtı toplumlar. dahası abd'de bile zenciler arasında hatırı sayılır bir lgbt karşıtlığı var, en son dave chapelle hiçbir beyazın cesaret edemeyeceği şekilde geçirdi transseksüellere diye büyük olay çıktı, netflix bahçesini bastı lgbt'ciler. biraz oku derim afrika'da kaç tane ülke var iran ayarında lgbt konusunda.

tldr: hakkını vermeyeceksen çekme, bu kadar basit. yamuk yumuk çekersen de akuma'nın dediği gibi eleştiri alırsın.

Sosyal ağlarda paylaş

Mesela diş konusuna ben de takılıyorum, 70'lerdeki aktrislerde bile böyle protez diş yok. Dönem filmi çekiliyor, 1800'lerde geçen filmde başroldeki adamın dişler protez beyaz beyaz porselen. En sevdiğim film Master & Commander'da buna dikkat etmişlerdi mesela.

Ama bu öznel bir tercih, bundan siyasi bir çıkarım yapılmaz. Dune filminde Arap oynatmamaktan da çıkmaz, paşa gönlü derken bunu kastetmiştim. 
God of War'da da ben zenci olabilir tanrılar demiştim, çünkü bu bir yorum meselesi. Ezilenler falan bambaşka bir düzlem. Neticede sanatsal tercihler bunlar, maksimum özgürlük yanlısıyım.

Atıyorum Nelson Mandela'nın hayatını yaparken Güney Afrikalı beyaza oynatırsan buna paşa gönlü diyemeyiz. Ama fiziksel sınırlamaları da gözardı etmemek lazım. Filistinliler hakkında film yapacaksan illa Filistinli bulacaksın diye bir şart yok, yoksa işin içinden çıkılmaz.

Bu arada aklıma geldi bu lisan al-gaib, gaipten sesler duymak arasında bir bağlantı kurulabilir mi acaba?

Sosyal ağlarda paylaş

işte gaipten gelen konuşucu anlamında, gaip de gözönünde olmayan, burada dünyadışından gelen anlamında.

işte sanatsal değil de ajandasal tercih olunca orada ses edilmesi lazım gaipten, mandela'yı güney afrikalı beyaza oynatmaktan pek farklı değil soyağacında avrupa ve sahra altı afrika'nın her yeri bulunduğu halde ortadoğu ve kuzey afrika içermeyen zendaya'yı oynatınca. afrikaner bile 10+ nesil mandela'nın toprağında yaşamış, zendaya'nın kolektif atalarıysa arap ve bedevi'ye benimkilerden bile daha uzak.

yoksa zaten rdjr'ın yüzünü boyayalım, havyar'dan iyi oynar.

Sosyal ağlarda paylaş

Çok güzel filmdi ben beğendim baya. Rüya sahneleri hiç abartıldığı kadar rahatsız edici değildi, hatta 2saat 20dk kesinlikle yetmedi, keşke feast falan başta olmak üzere biraz daha savaş öncesi arrakeen sahnesi görebilseydik, çok kısa olmuş o sekanslar. Kitaba da hayvan gibi bütçeyle çekilen bi WB filmi için 21. yy kurumsal dünyasında olabildiğince sadık kalmışlar, bi tane blackwashing + womanwashing var diye bu kadar abartmaya gerek yok. Jihad falan denmemesine evet ben de bi şaşırdım ama düşününce trigger-free yapmak istemişler, bişey diyemiyorum değerli kartaneleri çağında yaşıyoruz çünkü.

Bide vay efendim ispanyollar fremenleri nasıl oynar tartışmasına o kadar kaptırmayın kendinizi, en nihayetinde vakumda değil x-washingin ortamlarına bi tepki olarak doğan argümanlar bunlar. Ha ama şunu nitpicklemeden geçmeyeceğim tabii ki, çünkü nitpick atasporumuz.

19 saat önce, Sam dedi ki:

adam sicario'yu çekerken meksikalıyı zenci oynuyor mu? hayır. dune'ü çekerken arabı zenci oynuyor mu? evet.

Sicario yaşadığımız dönemde geçen bir gerçek dünya kurgusu, dune 20bin yıl sonrayı anlatan bilimkurgu. Fremen dediğin insanların ataları 3. muhammedin (evet ikinci değil üçüncü. Arada bi tane daha muhammed var o derece değişiyor) budizmle islamı harmanladığı bir dinin takipçileri. Arap islam kültürünü büyük ölçüde korumuş olsalar da bu insan topluluğunun genetik varyasyon içermesi, özellikle arrakis gibi bi çöl gezegeninde zenci üyelerinin olması, 21. yy dünyasında zenci meksikalıların olmasıyla aynı şey değil.

Sosyal ağlarda paylaş

On 07.11.2021 at 14:21, Scalanova dedi ki:

sam sen ciddi ciddi adamlarin ikiz kulelerini yikmis, savasmis, ocu olarak lanse edilmis, dinlerine ters vb vb, bir irktan amerian filminde esmer irk yerine oynamalarini istiyor olamazsin yahu. hani biraz dusun diycem ama o kadar uzun ve kaliteli yazabiliyorken bunlari ancak kasitli olarak goremedigini dusunmek durumundayim.

ilginç olan ne biliyor musun... ABD ile Arabistan can ciğer kuzu sarması iki ülke. Yediği içtiği ayrı gitmiyor. Buna rağmen Sam'e karşı böyle bir yorum yapıyorsun ?

adam Bin Ladin'i getirip oynatsınlar demiyor, Arap oynatsınlar diyor.

Sosyal ağlarda paylaş

7 saat önce, axedice dedi ki:

Çok güzel filmdi ben beğendim baya. Rüya sahneleri hiç abartıldığı kadar rahatsız edici değildi, hatta 2saat 20dk kesinlikle yetmedi, keşke feast falan başta olmak üzere biraz daha savaş öncesi arrakeen sahnesi görebilseydik, çok kısa olmuş o sekanslar. Kitaba da hayvan gibi bütçeyle çekilen bi WB filmi için 21. yy kurumsal dünyasında olabildiğince sadık kalmışlar, bi tane blackwashing + womanwashing var diye bu kadar abartmaya gerek yok. Jihad falan denmemesine evet ben de bi şaşırdım ama düşününce trigger-free yapmak istemişler, bişey diyemiyorum değerli kartaneleri çağında yaşıyoruz çünkü.

Bide vay efendim ispanyollar fremenleri nasıl oynar tartışmasına o kadar kaptırmayın kendinizi, en nihayetinde vakumda değil x-washingin ortamlarına bi tepki olarak doğan argümanlar bunlar. Ha ama şunu nitpicklemeden geçmeyeceğim tabii ki, çünkü nitpick atasporumuz.

Sicario yaşadığımız dönemde geçen bir gerçek dünya kurgusu, dune 20bin yıl sonrayı anlatan bilimkurgu. Fremen dediğin insanların ataları 3. muhammedin (evet ikinci değil üçüncü. Arada bi tane daha muhammed var o derece değişiyor) budizmle islamı harmanladığı bir dinin takipçileri. Arap islam kültürünü büyük ölçüde korumuş olsalar da bu insan topluluğunun genetik varyasyon içermesi, özellikle arrakis gibi bi çöl gezegeninde zenci üyelerinin olması, 21. yy dünyasında zenci meksikalıların olmasıyla aynı şey değil.

adamlar aman murican cihatçıyı sevmez diye şekilciliğin dibine vurmuşlar, fragmanda crusade yapmışlardı hatta utanmadan hatırladığım. sonra nötr terim holy war oldu. bu konuda da çok yazan var, ben işin oyuncu kısmına eğildim ama daha detaylı eleştirilerden bazısını o verdiğim linkte bulabilirsiniz. haklılar çünkü sen bir kültürü alıyorsun, sterilize ediyorsun, ‘kendi adamına’ oynatıyorsun, sonra paketleyip pop kültür olarak sunuyorsun. 1980’de değiliz artık bunları daha ciddiye almak lazım çünkü günümüzü etkileyen şeyler. polis üçyüz beşyüz zenciyi vuruyorsa aynı devletin askeri de üçyüz beşyüzbin ‘kahverengi adamı’ vuruyor. adamlar çocukları öldürüp medyadan özür diliyor aileden özür dileyeceğine. o yüzden “ya efendim zenciler başkasının hakkına konsun” denecek bir durum yok. aynı batılı kolonist kafası, alman yahudiyi öldürür ama tazminatı arap toprağıyla ödenir.

arabın kendisine de kültürüne de zerre sempatim olmayan bir insan olarak yazıyorum bunları, sezar’ın hakkı sezar’a. dune ortadoğu ve kuzey afrika insanları ve kültürü üzerine kurulu bir hikaye. gizli saklı veya yorum değil, herbert kendi net bu konuda. benim dediğim de “zenci fremen olamaz” değil, “nasıl figüran olmayan bütün fremenler silme mena dışından koyu renkli olur”. art niyet yoksa olmaması lazım. ama önceden bahsettiğimiz sterilizasyonla tümleşik bu. adam resmen “arapsız arap hikayesi anlatacağım” demiş. bunun sanatsal vizyonla değil, ticari kaygıyla alakası var. o yüzden çok samimiyetsiz ve hak yiyen bir girişim olmuş. bunu da filmi film olarak beğenen (sanatsal ve teknik açıdan en azından, duygu ve bilgi eksikliği eksi puan) birisi olarak yazıyorum. gidip black panther’i zencisiz çekmekten farksız.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...