Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

sigarayı nasıl bıraktınız?

DoGMeaT

Öne çıkan mesajlar

elektronik sigara baya ise yariyor aslinda evde icmeme konusunda da arkadaslarin yanina gidince is degisiyor. gecen hafta 15 gundur falan icmiyordum sigara, cuma aksami milletin yanina gidince gece boyu 2 paket sigara ictim. ertesi gun uyaninca bogazim kopup dusmus gibi aciyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

En başarılı olduğum 2 haftaydı.
Her gün yanıma tek dal sigara alıyordum ve tek amacım onu içmemekti. Seni içmicem lan diye diye aynı tek dal sigarayı 2 hafta taşıdım.

Sonra bir gece rakı masasına gitmek gibi bir hata yaptım.
Zeki Müren seni sordum yıldızlara dedi. Kalktım gittim paket aldım.

İsmim Mesut göbek adım Bahtiyar...
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de yeni bıraktım, 2 Ocak'ta.

Bu süreç içersinde, bir kere djarum black den bir nefes aldım.

Bir kere de sigara olmayan ama sigaraya benzeyen bir şeyden 2-3 puff almak durumunda kaldım.

Bunun dışında SIKINTI yok.

Ben spor ile aştım, it gibi koşmaya başladım kendini öyle motive ettim.

Alkol dışında da canım çekmiyor artık, alkol alırken de kontrol altında tutmam git gide kolaylaşıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle, bırakmak isteyip istemediğini dürüstçe tartman lazım. Ben yan etkilerini yaşatmasaydı asla bırakmazdım, ciğerler taşımıyor artık. Keşke sabahları boğazımda bir tomar bok birikmese de, keşke yemeklerin tadı aynı gibi olmasa da hiç bırakmasam, mis gibi sigara, no sarcasm.

Sonra, kabullenicen arkadaş zor. Ve bi anda bırakıcan. Öle ılık gibi azaltmak falan hikaye. Bırakmanın bendeki yan etkileri, başımdan aşağı kaynar su dökülmesi, dil peltelemesi, parmak uçlarında uyuşma vs. Champix bunları %70-80 azaltıyor. Bir hafta sonunda champix i de bıraktım, ennihayetinde o da bir ticari ürün, kendi bağımlılığını yaratmasın diye.

TLDR; 20 yıl x 2 paket günde içiciydim, champixle bıraktım.
Sosyal ağlarda paylaş

Kendine bi tarih belirleyip o gune kadar sigara icmeye alistigin zamanlar yerine daha tolare edebilecegin zamanlarda ic. Mesela ben yururken ictigim sigarayi icmesem de olura getirebildigim icin sadece yururken ictim bir de kahveyle ictim. Sonra belirledigim tarih gelince kahveyi biraktim yururken de icmedim. Cok rahat oldu benim icin.
Sosyal ağlarda paylaş

bir anda bıraktım ben. ilk önce "birkaç saat içmem" dedim. sonra "yarına kadar içmem" dedim. "akşam da içmem" dedim. baktım iki gün geçti, "iç lan ne olucak yine bırakırsın" diyen iç sese siktir çektim. bu çok önemli, bıraktıktan sonra mutlaka bir an geliyor "iç bir tane, sonra bırakırsın" diyor.

daha önce azaltmak, filtre kullanmak, nikotin sakızı kullanmak gibi yöntemlere başvurmuştum. planı programı düşünmeden direkt olarak "bıraktım" kafasına girmek, inat etmek, onur meselesi yapmak daha etkili.

şu anda bile "iç bir tane son olur, yine bırakırsın" diyen bir ses var. bir süre sonra o ses bir parçanız oluyor. ona söz geçirebilmek önemli ve kolay değil.

bir de hiç içmeyeceksiniz diye bir şey yok. arada ağlayacak duruma gelirseniz içerseniz birkaç tane. yine aylarca yıllarca ara verirsiniz. kendinizi en aşağı buna inandırsanız yeter. ölecek hale mi geldin, iç birkaç tane. yine aylarca ara ver.

sigara dışında tükettiğin kullandığın her şey tamamen pür sanki anasını satim.
Sosyal ağlarda paylaş

3 yıldır bir tane dahi içmemiştim.İçki masasında bile içmiyordum.

Bu aralar tek tük arkadaşlarla 3 günde 1 tane falan içiyorum.Zerre zevk almıyorum.

2 aydır, aşırı stresli günler yaşıyorum ondan uzak duramadım.

Bırakmak benim için zor olmadı biraz da ona güveniyorum.

Sonuçta geldiğimiz nokta bırakılmıyor, ara veriliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

kolay olmadı.

12 yıl içmiştim, baca gibi. kısa camel'ın kısa camel olduğu zamanlar. 99'da kesin bırakmaya karar verdim. önceleri de çok denemiştim ama olmamıştı. 1 yıl hiç içmedim. sonra rüyalarda izmarit saymalar falan, klasik... tekrar tek tük içmeye başladım ama tiryaki şeklinde değil de bazen haftada 2-3 tane, bazen haftada 1 paket. bu 3-4 yıl sürdü sanırım, tam bi işkenceydi. sonra zkerler dedim bıraktım.

12 13 yıldır falan elimi bile sürmedim.

hayatta başarılar.
Sosyal ağlarda paylaş

yakın geçmişten beri içiyorum, kesinlikle tiryaki değilim, maça, arkadaşlarla buluşmaya falan çıkmadıkça paket bile almıyorum, evde çeşitli cigarello, aromalı puromsulardan falan içiyorum arada ama sırf "bıraktım" dedikten sonra canım çekip de içersem eşimden, eşten dosttan gelecek tepkilerden bırakmıyorum resmen asfgdfhg
Sosyal ağlarda paylaş

Eczaneye gidip 350tl bayılıp Champix alıyorsun. Tüm yan etkilerine katlanırsan eğer sigaradan kurtuluyorsun. 2,5 ay boyunca sana sigara içtirmiyor. Kesin net bilgi bu. 2,5 ay sonra ilacın etkisi geçtiğinde sen kendine yenik düşüp yakarsan eğer bir dal. o ayrı konu.

Şu sigara bırakma merkezlerine gidip 3-5 tahlil yaptırırsan ve uygun görürlerse bu ilacı ücretsiz veriyorlar (dı) hala öylemi bilmiyorum.
Üretici pfizer zaten herkes biliyordur. İthal eden ise reisin yakınlarından biri olduğu için SGK bir süre bu ilacı ücretsiz ödedi sonra ne oldu bilmiyorum.

yan etkisi konusuna gelince; ferman gibi prospektüs çıkıyor içinden. okumaya başlayınca lan bunu içeceğime sigaradan ölürüm daha iyi diyorsun ama genel olarak level 1 yan etkiler görünüyor bir çok kişide. Level 2 ve 3 duymadım hiç. (Level 2 örnek; inme geçirmek)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...