Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Lordling of the Rings (2022) - Amazon

sanssizsansli

Öne çıkan mesajlar

razzRaziel, 30.08.2024 16:26 tarihinde dedi ki:

normalde nasıl çoğalıyo bunlar? hadi uruk hai'leri biliyoruz.

o kısımlara tolkien pek değinmemiş heralde bunlar da kafalarına göre sevgi pütürcüğü anne baba çocuk orc yapmışlar.

normal şekilde diğer ırklar gibi çiftleşiyorlar falan denmiş. de nasıl bir topluluk bunlar.

Orc’lar elflerin iskence ve kotuluk yuzunden mutasyona ugramis halleri sanirim. 

Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu diziyi Tolkien ekseninde degerlendirmeyi birakali cok oldu da durust olmam gerekirse bence (ufak) bir tik daha toparlamis. Sadece ilk bolumu izleyebildim ama muzikleri sahneleri guzel simdilik. Dedigim gibi Silmarillion'da soyleydi boyleydi diye dusunmuyorum bile direk siliyorum orayi.

Cirdan'in aktoru de begenmistim Foundation da cok iyi olmus. Ben Daniels super aktor. Eski Adar da iyiydi de ben nedense yeniyi de sevdim.

Yani zor tabi bunlari gecen sene konusmustuk. Neredeyse yari tanri olan varliklarin insan haline burunmus sekilde dizisini yapiyorsun. Evet ilk konusma sacmalikti filan ama neyse artik diyorum. Yoksa timeline'indan tut hersey karman corman.

Sotto tarafından düzenlendi
  • Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Ben izlenmeyecek kadar kotu bulmadim simdilik. Kitaplara asik biri olarak ben her medium u kendi olceginde degerlendiririm icine de etseler kitaplar orada duruyor yani. Ama bir sahne bir muzik begenirsem artidir benim icin. Ekstra cebimden de para cikmadi sahsen. Opportunity cost dersen benim ilgimi cekecek tonla dizi film zaten yok bu dunyada cok sey izlemem. 

Star Wars gibi degill mesela bu, Star Wars kitap temelli olmadigindan Disney butun hikayeyi / canonu degistiriyor kafsina gore, o yuzden ona cok daha tepkiliyim ve izlemiyorum cunku deger verdigim, sevdigim, hayal kurdugum herseyin icine ediyor Disney hem de oyle boyle degil. 

Burada oyle bir sikinti yok dedigim gibi. Source materyal her zaman saglam kaldigina gore o kadar dert etmem, elestiririm laf ederim (war of rohirrim trailer gibi), ama coook da sikinti yok. Benim kafamdaki Valar, Galadriel, atiyorum Sauron gibi olmasi zaten mumkun degil kim yaparsa yapsin isterse Nolan ceksin. 

Bu arada muziklerini begeniyorum ben. Elbette Howard Shore la kiyaslayamayiz da dizi oldugu dusunulurse guzel is cikarmis bence Bear McCreary. Landscape sahneleri de guzel. 

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

abi numenorda pharazon kartalın önüne çıkıp kartal bunu öldürmedi diye koskoca orta dünyanın kaderimi değişti şimdi sdfsdf

bu kartal manwe'nin yanına gidince "olm biz seni kraliçeyi destekle diye yolladık niye önüne adam çıkınca birşey yapmadan siktirdin gittin, kekoların hepsi lavuğu destekliyo şimdi" gibi bir konuşmamı geçti? nasıl oldu sdfdsfsd

s2e3

izlerken çok mantık aramıyorum çoğunu gülerek izliyorum ama kendi içinde bile acayip tutarsız ksdkdsfkd

GONDARCENGIZ tarafından düzenlendi
  • Haha 1
Sosyal ağlarda paylaş

Alıntı

1. Tolkien’s Perspective on Myth and History

• The Silmarillion is written as a mythic history of Middle-earth, covering events from the creation of the world to the beginning of the Third Age. Tolkien approached this work with the understanding that myth and legend are subject to distortion over time, which is reflected in the way the stories are told.

• In his letters and writings, Tolkien sometimes referred to parts of the legendarium as being from the perspective of various in-universe narrators or chroniclers (such as the Elves or Men), acknowledging that they may not have a perfect understanding of events, especially ancient ones. This narrative distance might be interpreted as Tolkien suggesting that not all details are to be taken as absolute truth.

2. The Incomplete Nature of The Silmarillion

• Tolkien never fully finished The Silmarillion in his lifetime, and it was compiled and edited by his son, Christopher Tolkien, after his death. Because of this, Tolkien might have felt that parts of the work were incomplete or needed revision. However, this is different from him thinking of it as “gossip” or untrustworthy.

3. Use of Multiple Perspectives

• In several instances, Tolkien used multiple versions of the same story in The Silmarillion, and he played with the idea of different races or people telling stories differently. For example, Elves, Men, and Dwarves might remember and recount events in varying ways. This gives the legendarium a somewhat “mythical” feel, where the absolute truth is less important than the cultural memory of those events.

4. Mythology vs. Factual History

• Tolkien’s works often reflect his deep understanding of mythology and its nature. Myth is, by its essence, not bound to strict historical accuracy, and he infused The Silmarillion with this mindset. While he didn’t see it as false or “gossip,” he likely accepted that it was a legendary narrative with layers of interpretation and embellishment, rather than a rigid, factual account.

In summary, Tolkien didn’t regard The Silmarillion as “gossip” but as a mythic narrative, subject to the uncertainties of myth and legend. It was a story told by many voices over vast spans of time, where some details could be uncertain or shaped by the storytellers’ perspectives, but not deliberately false.

reampage tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Suark, 13.09.2024 09:27 tarihinde dedi ki:

2 sezon (5. bölümü izlemedim) gayet iyi ya, elf kısımları rahatsız ediyor sadece. 4. bölümün sonu biraz "ıyyyy" ddı ama olsun. Kalanı güzel

abi senin agzın ne söylir? 

Spoiler

insanların sahneleri izlerken kabız mı olalım? 2 buçukluğun agzına vurasım geldi.

hele  isildur izlerken kendimizi mi pıçaklayalım?

5. bölümde yeşilçam prodüksiyon ork ordusu. (figuran olmadığı için orduyu!? 20 askerle gösterme)

Galadriel' in esir getirildiği yerde 'inek obası' flaması gördüm amq

Sosyal ağlarda paylaş

marksman, 13.09.2024 23:28 tarihinde dedi ki:

abi senin agzın ne söylir? 

İçeriği gizle

insanların sahneleri izlerken kabız mı olalım? 2 buçukluğun agzına vurasım geldi.

hele  isildur izlerken kendimizi mi pıçaklayalım?

5. bölümde yeşilçam prodüksiyon ork ordusu. (figuran olmadığı için orduyu!? 20 askerle gösterme)

Galadriel' in esir getirildiği yerde 'inek obası' flaması gördüm amq

isildur değil, onun adı isil dksdkfsk

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...