Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ev haşat

Komutan

Öne çıkan mesajlar

dana22 said:

yok ilanlar daha cok..

boya takintisi olan aramasin..
keyfekeder etekalti boya..
pert hasar kaydi yok 10 parca boyali..
dosta gider cekme belgeli ..
aracimizda ufak kusurlar bulunmaktadir..
direklerde oynama yok motor yurur isler halde..tavan boyali..

seklinde gorulecek bence..

"Tavan güneş yanığı sebebiyle boyanmıştırrrr..."

(:P)
Sosyal ağlarda paylaş

kuresel isinma..iklim degisikleri..tropik firtina..ani basinc ve sicaklik degisiklikleri..

tr nin yer aldigi bolumde su anda ongorulen tropik iklim olmamiz.. yaz yagmurlari ani patlayan herseyi yikan firtinalar..kislarin ilik gecmesi..dengesiz yagislar..10 15 yil kadar boyle..sonra col iklimi..kuraklik..
Sosyal ağlarda paylaş

Komutan said:

axedice said:

Bizim evde kapalı balkon camını kırıp panjurları delip geçmiş bide açık balkonda saksıları parçalayıp her yeri toprak içinde bırakmış falan da komutanların ev baya fantastik ya.

Tekrardan geçmiş olsun hacıt sigorta neyin gelip baktı mı? Bizim evden önce seninkini görünce olayı o kadar da büyütemiyorum gözümde lel

Sigorta yok maalesef ama AFAD ödeme yapıyormuş. Gelen usta onlarla bağlantı kurmaya çalışıyor ama haliyle çok meşguller, buraya sıra geleceği şüpheli.

Dask yok mu @komutan senin evde
Sosyal ağlarda paylaş

Bu tarz felaketlerden sonra bakın gördünüz mü küresel ısınma var demek ya da gördünüz mü heryer beton ondan sel bastı demek doğru değil. Öyle derseniz biri de çıkıp der ki madem öyle neden 60 yıl önce de bu tarz felaketler oluyordu arada veya neden küçük illerde yoğun kentleşme olmayan yerlerde bile deli gibi sel olabiliyor?

Küresel ısınma ve iklim değişimi dünya genelinde yığınla parametre birlikte incelendiğinde karara varılabilecek bir şey. Buna göre eskiden 20 yılda bir olan felaket şimdi niye 10 yılda bir oluyor diyebilirsin mesela veya şehircilikle ilgili olarak mevsim ortalamasında yağan yağmur bile 1 saat yağarsa sel bastırıyor deyip o şekilde altyapının yeterince iyi olmadığını gösterebilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale said:

Komutan said:

axedice said:

Bizim evde kapalı balkon camını kırıp panjurları delip geçmiş bide açık balkonda saksıları parçalayıp her yeri toprak içinde bırakmış falan da komutanların ev baya fantastik ya.

Tekrardan geçmiş olsun hacıt sigorta neyin gelip baktı mı? Bizim evden önce seninkini görünce olayı o kadar da büyütemiyorum gözümde lel

Sigorta yok maalesef ama AFAD ödeme yapıyormuş. Gelen usta onlarla bağlantı kurmaya çalışıyor ama haliyle çok meşguller, buraya sıra geleceği şüpheli.

Dask yok mu @komutan senin evde

Yok.

Fakat beklentimin aksine itfaiyeden biri bu öğlen eve geldi. Her yerdeki hasarın birkaç fotoğrafını çekti ve rapor yazdı. Söylediğine göre bir süre sonra kaymakamlıktan hasar bedelini alabilirmişiz.

Ne kadar para verirler ve ne zaman verirler bilmiyorum ama en azından rapor işini ciddi yapıyorlar, takdir ettim.
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

kucuk illerde yogun yerlesme olmayan yerlerde bu tip sel baskinlari vs olmuyor..istisnasi dere yatagi yerlesimleri karadeniz..

hersey beton oldugu icin yagan sivi topraga ulasamiyor..yer alti drenaj baglantisi da yuku kaldiramayinca su akip yolunu bulmaya calisiyor..buluyor da..

Abi bizim ülkede drenaj bağlantısı inanılmaz yetersiz. İStanbul ve izmir özellikle çok kötü durumda. mesela bak izmirde m.kemal sahil bulvarında yolu yer altına alma çalışmaları var. yol zaten dolgu. kazmayı vurunca su fışkırıyor. üstüne birde yol yer altına alınıyor. İlk şiddetli yağmurda nasıl olacak orası bittiginde merakla bekliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

neutrino said:

Disarida esen kuvveyli ruzgar hava basincini dusuruyor, evin icindeki basinc cok daha yuksek kaliyor ve cami kapiyi kirip cikiyor. Firtina baslangicinda uygun bi yeri acik tutup basinci esitleseniz bu kadar hasar olmazdi.

Aman abi yapmayın sakın. Hava basıncı düşüyor da o rüzgar yüzünden düşüyor pencerenin üsütndeki lokal basınç yani. Dış basınçtaki değişimden değil o patlama. Kapıyı pencereyi açarsanız daha çirkin şeyler olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

Ya peki neden böyle bişey oldu? Bilimsel açıdan bu denli şiddetli bir dolu neden yağar? Normal mi?

bilimsel açıdan neden oldu bilmiyorum, onu µh açıklar.

ama altyapı çok yetersiz. asfalt'ı döküp "asfalt'ınız hayırlı olsun" diye tabela koymaktan ibaretiz. zaten 60'lardan 70'lerden beridir sakat bir yerleşme planı uygulanıyor. eski gece konu'lardan çevrilmiş mahalleler iyice beter.

en ufak bir yağmurda yolların gölete döndüğü, lağımların taştığı bir ülkedeyiz. haliyle biraz şiddetli bir yağmur gördüğümüz an, sokaklarımız denize dönüyor.

yağmura karşı yollarda alınabilecek önlemler var, ama bizim ülkede bunları hiç göremiyorum...

http://www.roadex.org/wp-content/uploads/elearning/drainage/4/411.jpg

http://www.spec-net.com.au/press/0712/images/aco110712_img01.jpg

http://fast-flow.com/wp-content/uploads/2015/04/installation-detail.jpg

http://www.lvstormwater.com/pics/srtsrfce.jpg

http://www.unitracc.com/aktuelles/bilder/Article/442423/image
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...