Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kahve konusu

GERGE

Öne çıkan mesajlar

tiLi said:

sanssizsansli said:

arcane said:

ben de en son artan fiyatlara isyan edip sanalbaharat'dan yirgacheffe gr2 aldim. fiyat/performans iyi. ertesi gun ulasmasi supriz oldu.

ekşi olanından mı o yirgacheffe ? ben de alabilirim çünkü.

lan bizim senle zevklerimiz niye bu kadar farklı

kahve konusunda zevk zaman içerisinde değişiyor ya. bazen hafif bazen sert seviliyo. normalde ekşi içmem ama arada bir özellikle sade kahve içip yanına bişey olmadığında ekşi tad iyi gidiyo.

sen nasıl seviyosun sert mi?
Sosyal ağlarda paylaş

ya böyle ben bi yerde çikolata aromalı filtre kahve içmiştim ve inanılmaz güzeldi. benzer bir şey bulamadım uzunca bakınmama rağmen, çünkü ARABİKMİŞ KOLOMBİYAYMIŞ GUATEMALA İMİŞ bunlar bir şey ifade etmiyor. yani evet içeriğini okuyorum da, anlamıyorum. parfümleri de anlamıyorum mesela. orta notaları tarçın, portakal filan yazıyo. zerre anlam ifade etmiyor. çünkü basit bir insanım. 1 veya 0. bi şey lezzetlidir veya değildir, güzel kokuyodur veya kokmuyodur... gibi.

o yüzden:

kahve dünyasının karamelli, fındıklı kahvelerini filan içiyom. guatemala da ok. ama çikolatalı, içtiğimde hafif bitter, yet sweet; hafif çikolatalı, yet not tadı veren kahve ne var? hangisini sipariş vereyim? kahve maestro var mı burda
Sosyal ağlarda paylaş

TheRiverBelow said:

ya böyle ben bi yerde çikolata aromalı filtre kahve içmiştim ve inanılmaz güzeldi. benzer bir şey bulamadım uzunca bakınmama rağmen, çünkü ARABİKMİŞ KOLOMBİYAYMIŞ GUATEMALA İMİŞ bunlar bir şey ifade etmiyor. yani evet içeriğini okuyorum da, anlamıyorum. parfümleri de anlamıyorum mesela. orta notaları tarçın, portakal filan yazıyo. zerre anlam ifade etmiyor. çünkü basit bir insanım. 1 veya 0. bi şey lezzetlidir veya değildir, güzel kokuyodur veya kokmuyodur... gibi.

o yüzden:

kahve dünyasının karamelli, fındıklı kahvelerini filan içiyom. guatemala da ok. ama çikolatalı, içtiğimde hafif bitter, yet sweet; hafif çikolatalı, yet not tadı veren kahve ne var? hangisini sipariş vereyim? kahve maestro var mı burda

Ğ kullanamiyor olsaydin sen binali misin diye soracaktim.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
kozalak said:

öğütülen kahvenin ömrü maks 15dk. sonra aromalar falan uçup gidiyor. çekirdek düzgün koşullarda 1.5 aya kadar taze kalabiliyor.
ben sabah öğütüp vakumlu pakete koyuyorum, çok az bi hava kalıyor pakette. gün içinde onu tüketiyorum.

Sanalbaharat'tan supremo 1kg ve yirgacheffe 250gr deneyim diyorum da 250gr x5 paket olarak gelecek.

Çekirdekler paket açılmadığı sürece 2-3 ayda rafta dursa paket açıldıktan sonra 1 ay içinde tüketilse baristalık kurallarına aykırı bir haraket yapmış oluyor muyum?

Not: Hario değirmen var, onda günlük öğütüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

çekirdekler kapalı yerde ne kadar dayanıyor bilmiyorum da, ben cekirdeği ne kadar sürede tüketmek lazım diye sorduğumda 45 gün içinde tüketirsen iyi olur demişti baristanın biri.
1kg cekirdegi 45 günde tüketiyorum zaten. tek sıkıntım en az 1 ay boyunca aynı kahveyi icecek olmak sdf. keşke karışık da verseler.
Sosyal ağlarda paylaş

Dana shitpostingi bu kadar literal almana gerek yok. Valla bak

Aluriel said:

axedice said:
Etopya var çibonun o güzel,

nigger please

Agalit bu kahvelerin sertlik dereceleri falan varmış, etopya marka olanı yımışak içimli mesela. Yoksa standart espresso bazlı da içiyoruz ama bunun dadı ayrı bi güzel oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...