Jump to content

serjuhan

=o=
 • Mesaj sayısı

  7.728
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

serjuhan hakkında

 • Rütbe
  serjuhan

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. serjuhan

  Satılık Play Station 4

  Bu alet satıldı. Güncellemeyi unutmuşum.
 2. serjuhan

  Türkiye'de İnternet altyapısı

  Fiberkent diye bir projesi var TT'nin. Dediğin gibi o bakırlar zaten projelerin maliyetlerini karşılıyor. Ama her bölgede aynı verimi alamıyorsun. Bir de bir sahayı fibere dönüştüreceksen tamamen bakırdan arındırman lazım ki oraya hizmet veren repertitörü kapatabilesin. Yoksa anlamı kalmıyor. Şu an herhalde tüm şehre uygulanan fiberkent Karaman'da vardı. Eski ulaştırma bakanı oralı olduğu için tüm Karaman'a fiberkent uygulanmıştı 🙂 kodumun denyoları ya.
 3. serjuhan

  Türkiye'de İnternet altyapısı

  Abi öncelikle upload mevzusunda şöyle bir durum var. DSL'de analog bir aktarım ve bu aktarımda upload kısmının frekans aralığı zaten baya dar. Teknolojik anlamda DSL'de simetrik vermek yüksek hızlarda pek olası değil. Upload düşük olma sebebini bu düşünüyorum. Bir de upload cidden download kadar elzem bir olgu değil bir çokları için. Bu sebepten de bandwidht allocation'ı doğru da olmayabilir zaten teoride. Ha bizde zaten allocation yok hep "x'e kadar" düsturuyla ilerlediğimizden zor da olmaz ama bu kısım bildiğim kadarıyla böyle. Fiberde de aynı şekilde devam etme sebebi de muhtemelen alışılmış olmanın verdiği durum. Altyapı götürmekte en büyük problem fiziksel kazıların vb yapılması. Kablo ve cihaz maliyetleri bunun yanında baya düşük kalıyor. Belediyeler kazılar için çok ciddi ruhsat bedelleri istiyor. Yani 100 m kazı yapmanın malzeme ve işçilik bedelinden daha yüksek belediyeye ruhsat ödüyorsun, ki bu da belediyeden belediyeye değişiklik gösteriyor. Derseniz ki eski bakırın olduğu gözlerden sürülsün fiber ne olacak. İşte o iş öyle olmuyor çünkü çok eski altyapılar olduğu için çökmeler çok yaşanıyor ve göz kapandığından yeni kablo süremiyorsun içinden. Superonline bir ara baya agresif büyümüştü çünkü onlar direk yar-ser yapıyorlar. Yani bir trencherla 8-10 cm genişliğinde bir yeri yarıp gözü ve kabloyu atıp kapatıyorlar. O sebepten baya hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. Ama Telekom'un kendi standarlarında çok ciddi prosedürler var kazı için. 80 cm genişliğinde kazıyor ve katman katman belirli aralıklarla taş, kum çakıl vb seriyorlar. Bunun dışına da çıkmıyorlar. 3/3 mevzusuna gelince, bence altyapı bunu kaldırır.
 4. serjuhan

  Battle for Azeroth Ana Konu

  Bir de herkese bir ay subs verseler bari
 5. serjuhan

  Kolonya kıtlığı yaşanır mı?

  60 düşük bu arada. Bir de Etil ve IPA beraber olursa virüs ve bakterilere etkisi daha yüksek oluyor. Totalde 70 kafi aslında 55-15 gibi bir oranda.
 6. serjuhan

  Kolonya kıtlığı yaşanır mı?

  Bu arada ben dezenfektan yapıp gönderirim çok darda kalınırsa maliyetine Patiye.
 7. serjuhan

  Kolonya kıtlığı yaşanır mı?

  Stokçuluk yapılmıyor şu an kolonya ve dezenfektanda. Gerçekten yok. Yani Etil Alkol talebinde patlama var ve Alkol talebine yetişilemiyor. Fiyatların yükselmesinin sebebi tamamen hammaddelerin fiyatının artması. Örneğin Dezenfektanda 70+ ve kolonyada 80+ bulunan Etil Alkol'ün bu Corona mevzusundan önce litre fiyatı 0,9$ civarındaydı. Şu an normal piyasa fiyatı 1,7$. Ancak bu fiyata bulmak mümkün değil gibi birşey eğer çok yüksek satın alım kaynaklı bağlantılarınız yoksa. Karaborsada ise 3 ila 5$ arasında değişiyor. Hali ile bu fiyatlar direk olarak ürüne yansıyor. Örneğin 5 lira maliyetli kolonya 10 liraya satılıyordu, şimdi 20-30 liraya satılıyor değil. Şimdi 20-30 liraya satılan kolonyanın maliyeti de yaklaşık 2,5-3 katına çıktı. Anlattığım sadece kimyasal hammadde kısmı. Bunun bir de şişe, PE ambalaj kısmı var ki burada da üreticiler talebe yetişemiyor. Bunları nereden bildiğime gelince direk sektörün içindeyim. Benzer şeyler maske mevzusunda da var. Bu maskelerin kumaşlarını üreten tekstilciler vb yetişemiyor üretime ve üretimlerinin çoğunu da ihraç ediyor. Tabi dezenfektancılar da aynı şekilde direk ihracata yönelmiş durumda. Gerçi Cuma günü bu tarz ürünlerin ihracatını resmi olmayan yollardan durdurdular/ek izne tabi tuttular. Bu haftaiçi bakalım düzelecek mi bu durum.
 8. serjuhan

  The Last of Us/Naughty Dog

  Oha çok iyi haber. İnşallah güzel bir şey çıkar.
 9. serjuhan

  Audiophile'lığa giriş ve gerekli ekipmanın temini

  Optic mevzusunda da passthrough olarak TV'yi kullanmak en optimum çözüm (tabi TV kullanıldığını varsayıyorum her şekilde). TV üzerindeki tüm HDMI inputları optical ile AVR'ye göndermek aradaki baya bir aparatı kaldırıyor tabi. Örneğin ben soundbarımı bu şekilde kullanıyorum. TV'lerin genelde DTS passthrough vb özelliği olduğundan seste bir kayıp yaşanmıyor.
 10. serjuhan

  Satılık Play Station 4

  Post düzenleme yapılmadığını unutmuşum. Fotoları Imgur linkine ekledim. Yazdığımdan başka oyunlar da varmış. Fiyat makul gibi gelmeye başladı kendi adıma 🙂 Oyunlar: Diğer fotolar: https://m.imgur.com/gallery/kB9NWnb
 11. Merhabalar, İlk çıktığında n11 üzerinden TR garantili olarak almıştım ancak tabi ki artık bunun bir esprisi yok. Evli adam PS4'ü diyerek çok temiz durumda olduğunu belirtmek isterim. Harbi az kilometre yaptı. İki orijinal DS4 mevcut. Onlar da tertemiz fırlatma vb.yi geçtim üzerinde çizik yok. Son 1 senedir neredeyse açmadığımı farkettiğimden gereksiz yere durmasın diye satıyorum. Oyun olarak eski de olsa bir şeyler var onları da yanında veririm. Aşağı listeliyorum. Kutusu filan hala duruyor. Tüm içeriği ile göndereceğim zaten. Foto vb eve geçince eklerim. Her şey dahil fiyat 1500 TL. PS4 500 GB 2 adet DS4 FIFA 15 (yanlış hatırlamıyorsam, yazmaya gerek yok ama yazayım meraklısı çıkar belki 🙂) Heavy Rain / Beyond Two Souls Order 1886 Little Big Planet 3 Driveclub Uncharted 3 (Emin olamadım bir arkadaşa vermiş olabilirim, kontrol edeceğim) Horizon Zero Dawn
 12. serjuhan

  Ev sahibi borclari biriktirip kiraciya oyle sunarsa?

  Ooo hikaye keyiflenmiş. Bekliyoruz gelişmeleri.
 13. serjuhan

  WoW Classic Ana Konu

  TF'li tankın agro verme ihtimali kalmıyor ya. Vay anam vay ne güzel.
 14. serjuhan

  Akü ne zaman eskir? aküm bitti

  Ölçtürmekten başka yolda kalmadan öğrenmek zor onu. Araçlar bu konuda uyarı vermiyor, en azından BMW, VW filan kullandım hiç biri vermedi.
 15. serjuhan

  Wolcen: Lords of Mayhem

  Teşekkürler. Destekliyormuş.
×
×
 • Yeni Oluştur...