Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mithat'ın Maceraları

Mithat

Öne çıkan mesajlar

Mithatın maceralarını bölmüş olacağım ama dayanamadım kusura bakmasın.
Sevgili Shean,
Kavram karmaşası yaşamanın sebebini yazılımdan uzak olmana bağlıyorum, ama bazı konularda o kadar saçmalamışsın ki kendi savunduğun şeyi kendin ezmişsin.
Şimdi bir kaç konuya açıklık getirelim.
[list]
[*] Chrome, Yandex Browser, Opera açık kaynak olan Chromium altyapısıyla hizmet veriyor. Mahmut browser yapmak tahmin ettiğin kadar zor değil derlersin kendi chromiumunu yürürsün iş burda gerekli olup olmadığı veya harcadığın emeğin ve paranın geri dönüşü olup olmayacağıyla alakalıdır.
[*] İşletim sistemleri kısmında da genel olarak problem yaşıyorsun. Şimdi Mac Os ve Windows dışında beta halindeki işletim sistemini merak ettim pm atarsan eğer öğrenmek isterim. Bunun dışında Mac Os, FreeBSD üzerine geliştirilmiştir. Tıpkı Ubuntu veya Pardus'un Linux çekirdeği kullandığı gibi. Şimdi burda Pardus'un Linux çekirdeği kullanması demek "backdoor var olamazz" anlamına nasıl geldi onu anlamış değilim. Çekirdek zaten açık kaynak, eğer bir backdoor varsa bunu Tübitak dışında başka birinin koyma ihtimali yok. Pardus Türkiye için bulunmaz bir nimetti ama tıpkı diğer kadrolar gibi Pardus geliştiricileri de Tübitak'tan uzaklaştırıldı.
[*]Github konusunda eksiklikleri de gidereyim. Temel amacı versiyon kontroldur. Github'da bir kullanıcı repolarını gizli veya açık tutabilir bu kişinin veya şirketinin seçimidir. Türkiye'de çoğu şirket versiyon kontrol ve düzenlemelerini githubla simultane olarak halleder. Ve beleşe kod yazmazlar gizli repolarla şirket çalışanlarının ulaşacağı şekilde hayatlarına devam ederler.
[*]Türk Anti-Virus konusunda haklısın. Türkiye'de yazılım ortamında genel olarak güvenliğe önem verilmiyor. Biz işin saldırı tarafındayız genel olarak. Script kiddieler olarak Çin ve Rusya'dan sonra 3. sırada biz geliyoruzdur yüksek ihtimal. Ama genel olarak güvenlik problemini sektördekilerin değil üniversitedeki akademisyenlerin bir şeyler geliştirememesinin sebebi olduğuna inanıyorum ben. Elindeki akademisyenler güvenlik namına bir şeyler üretmiyorsa sektörden fazla bir şey beklememek gerekiyor çünkü güvenlik kısmı işin iyice dallandığı kısım. Bu işlerin yanında pazarlama becerilerini de hesaplamamız lazım. Bizim insanımız dışa bağımlıdır. Dışardaki her şey daha güzeldir, mükemmeldir. Ahmet in yaptığı Anti-Virüs yerine ne olursa olsun Norton'u seçeceklerdir. Milli bilinç ve yerli malı teşvik anlamında çok gerideyiz malesef.
[*]İşin sonunda geldik Türkiye'deki yazılımların çok boktan ve işe yaramadığı kısıma. Burda tamamen yanlışsın, ülkemiz donanım açısından ne kadar zayıf olsa da yazılım açısından oldukça gelişmiştir. Yurtdışında banka hesabı olup online işlem yapmaya çalışacaklar daha iyi anlayabilir ne demek istediğimi. Şimdi Peak Games gibi bir dev tamamen yerli girişimdir. Yemeksepeti keza aynı şekilde dünyada ilklerden biridir. Ki kendileri eğer California'da başlasalardı işe değil yarım milyar dolar 10 15 kat daha değerli olabilirlerdi. Bunlara benzer yüzlerce örnek verilebilir.E-ticaret sitelerinden tutun mobil oyun firmalarına kadar gerçek yazılım yapan firmalar ülkede boş oturmuyor, haa bunları ajanslarla karşılaştırırsan tabii ki gülüp geçersin o bambaşka bir konu.
[*]Devlet desteği denen konuya hiç girmiyorum, gereksinimlerini ve nasıl alabileceğini araştırmadan ortaya salladığın random kelimeler bütünü o yazı.

[/list] Ülke dandik insan dandik kısmına nasıl cevap versem bilemedim. Ülke dandik ama bu dandiklikte bile insanlar bir şeylerden tutup düzeltme eğiliminde. Bu ülkedeki gençlerin umutsuz ve bu kadar tembel olmasının ana sebebi askerlik. Bir ülkenin gençleri 5 ay askerlik yapabilmek için 4 yılını salak bir üniversitenin salak bir fakültesinde harcamak zorunda bırakılıyorsa gençlerin yaratıcı olmasını beklemek tamamen aptallık. O hep garaj kafası dediğin projelere bak çıkış noktalarına bak birisine hocası 2 milyon dolar para yatırım yapar, diğerinde üniversiteyi terk edip projesinin peşinde koşar. Bizim üniversitelerimiz yapacağı web site için kankasının firmasıyla anlaşır binlerce dolar gömer.
tl;dr tyyp://rerore
Mithat maceralara devam pls, heyecanla okuyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Burada yazarken imla olayına çok önem vermiyorum , gerçi yazıda da önem vermiyorum da , sonra geri dönüp imla kontrolü yapmam gerektiği için daha düzgün şeyler çıkıyor ortaya. Hatasız mükemmel falan olmasa bile buraya yazdığımdan daha iyi oluyor.

Mithat'ın Nasıl bu kadar iyi yazdığını görünce şok olacaksınız!! başlıklı , "Dijital Pazarlama ajansları ondan nefret ediyor!!" temalı yazılar yazmıyorum daha , hele bir o günler gelsin efsane dalga geçicem.

Şu yazıda bile 6-7 tane altı kırmızı ile çizilmiş hata gözüküyor mesela , düzeltmicem :D
Sosyal ağlarda paylaş

"ya imlaya dikkat etmem gerektiği zaman ediyorum" demek kibarca ben bilmiyorum demek. zaten adam gibi öğrensen alışkanlığı kazansan hep öyle yazıyorsun.

"ingilizce biliyorum ama bütün gün işte ingilizce takılınca kafamız yoruluyor, netflix'e tükrçe altyazı lazım" diyenler gibi. lan zaten dili bilsen konuşurken yorulmazsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Saçma sapan bir fikir geldi aklıma.

Blockchain teknolojisi ile sektörlere değişiklik getirmek ciddi paralar kazandırıyor insanlara , doğru yere odaklanarak yapılırsa , ekonomide , insan kaynaklarında , sağlıkta denediler ve baya etkili odu.

Yapay Zeka zaten günümüzün en meşhur gelişmelerinden. Nerde "AI " buzzwordu geçse hemen insanlar oraya koşuyor. Machine Learning falan tabii AI dediği , jarvis / ultron değil.

Bu AI ile Blockchain'i bir araya getirebilecek bir fikir geliştirilebilirse , olağandışı bir para kazanılabilir.

Ben bırak yapmayı , daha böyle bir fikir bile bulamadım ama bulan olursa baya köşeyi döner.
Sosyal ağlarda paylaş

Bi onceki sayfada linux cekirdegi zaten acik kaynak, zaafiyet falan varsa anca Tubitak koymustur denmis de, kicimla guldum afedersiniz :)

Once sunu vereyim;

https://www.linuxcounter.net/statistics/kernel

Bu kadar milyon satir kodun mukemmel olup olamayacagini bir idrak edin once. Sonra yapilan isin buyuklugune sapka cikarin.

Sonrasinda da sunu vereyim;

http://www.cvedetails.com/product/47/Linux-Linux-Kernel.html?vendor_id=33

Sadece 2016'da bile 203 tane acik bulundugunu fakat 17 senede bulunan toplam acigin 1500kusur ile sinirli kaldigini gorun, o sapkayi bi daha cikarin.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkası sağlam diye kilo şakası yapıosan komik ama torpil diosan pek torpilim yok. Eleman arıolarmış beni öner dedim arkadaşa ama o kadar. Buhün müdür " bok gibisin hiç bi işi tam yapamıosun böyke giderse senle çalışamayız" dedi. Pek torpilli adama sölenebilecek söz değil bence. Torpilli olsam yatış yapar kafama takmam ama öyle diince it gibi çalışıp güzel işler çıkardım. Burada çok tutmazlar berbatlığım çok göze batıo kovarlar yakında :D
Sosyal ağlarda paylaş

Malibu said:

di de Mithat'ı stalklıyor kesin :P

Bu arada mithat gerçekten de özgüveni ve arkası olan bir insanın neler yapabileceğinin göstergesi. Umarım daha da yükselir.

Yok, mesajlardan birine sikayet gelmis, ondan girdim baktim. Diger turlu uzak durmaya calisiyorum zira insani genc yasta kanser edecek post'lar var konuda...
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Bi onceki sayfada linux cekirdegi zaten acik kaynak, zaafiyet falan varsa anca Tubitak koymustur denmis de, kicimla guldum afedersiniz :)

Once sunu vereyim;

https://www.linuxcounter.net/statistics/kernel

Bu kadar milyon satir kodun mukemmel olup olamayacagini bir idrak edin once. Sonra yapilan isin buyuklugune sapka cikarin.

Sonrasinda da sunu vereyim;

http://www.cvedetails.com/product/47/Linux-Linux-Kernel.html?vendor_id=33

Sadece 2016'da bile 203 tane acik bulundugunu fakat 17 senede bulunan toplam acigin 1500kusur ile sinirli kaldigini gorun, o sapkayi bi daha cikarin.

Bu nasıl okuduğunu anlamamaktır, hemde genel yöneticisin sen senin en azından dikkatli olman gerekir. Açıklama yapılan konu Linux çekirdeğinde yıllar içinde bulunan açıklar ve bunların fixleri değil. NSA vb örgütlerin işletim sistemlerine koyduğu backdoorlar. Bunu iddia eden Shean verilen bir yanıt o. Eğer genel olarak işletim sistemlerinin zaafiyetleri konusunu tartışacaksak konuşalım o apayrı bir konu.
Haa yolladığın bütün açıkların "GİZLİ ÖRGÜTLER" tarafından eklendiğini düşünüyorsan o senin bileceğin iş.

Ortada Linux çekirdeğini küçümsemek yok, aksine övme ve Türkiye'nin Pardus üzerinden devam edememesine dair bir şikayet var komple ama okuduğunu anlamayınca yanlış anlamlar çıkıyor demek ki.

Kıçla gülme konusuna hiç girmiyorum üşütmeyesin dikkat et :).
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...